Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Przekroczenie terminu wydania decyzji

Moderator: Moderatorzy WBP

Bart742
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Przekroczenie terminu wydania decyzji

Postautor: Bart742 » 2019-10-08, 11:47

Witam kolegów,
Mam pytanie dotyczące wydania decyzji, jutro mija termin wydania decyzji na broń łowiecka, dzwoniłem dziś do WPA i owej decyzji nie ma, bardzo miła osoba zapytała mnie o dzień składania dokumentów. Zapytałem co w takiej sytuacji?? Proszę Zadzownic w piątek, nie wiem czy ta osoba zarejestrowała fakt ze jutro mija dzień wydania decyzji, nie zostałem też poinformowany o przedłużeniu postępowania. Moje pytanie brzmi jakie korki powinienem uczynić w tej sprawie. Z tego co czytałem na forum to akurat te WPA nie wysyła decyzji tylko karZe przyjeżdżać albo dzwonić.

fafudrak
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Re: Przekroczenie terminu wydania decyzji

Postautor: fafudrak » 2019-10-08, 14:19

Kolega się nie stresuje. Liczą się daty stempli. Ja wysłałem 2 września, na decyzji jest 2 październik (czyli równe 30 dni) , wysłane 4 października i doręczona mi 8 października.

Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Postautor: woytas » 2019-10-08, 16:01

Zdążą przedłużyć. Mi zawsze w ostatni dzień przedłużali.
Się kolega nie stresuje.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.

Bart742
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Bart742 » 2019-10-08, 16:19

Ja się absolutnie nie stresuje tylko przedłużenie musi być uzasadnione ja mam zamiar się do nich w czwartek wybrać bo będzie po terminie odebrać albo decyzje albo przedłużenie z uzasadnieniem. Bardziej mnie interesuje jakie kroki mogę podjąć, gęby żadnej decyzji nie było. Bo ze papier każda datę przyjmie to ja doskonale wiem tylko ze ja nie chce dać im takiej możliwości.

Bart742
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Bart742 » 2019-10-08, 16:25

Ja się absolutnie nie stresuje tylko przedłużenie musi być uzasadnione ja mam zamiar się do nich w czwartek wybrać bo będzie po terminie odebrać albo decyzje albo przedłużenie z uzasadnieniem. Bardziej mnie interesuje jakie kroki mogę podjąć, aby żadnej decyzji nie było. Bo ze papier każda datę przyjmie to ja doskonale wiem tylko ze ja nie chce dać im takiej możliwości.

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2019-10-08, 16:45

Bart742 pisze:przedłużenie musi być uzasadnione

Jak to ładnie piszą: "sprawa szczególnie skomplikowana'...

Awatar użytkownika
woytas

Postautor: woytas » 2019-10-08, 22:03

Tak właśnie dostawałem w piśmie.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.

Bart742
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Bart742 » 2019-10-08, 22:32

To niech chociaż tyle napiszą i na jakiej podstawie jest skomplikowana. Ja tez jestem człowiekiem i rozumiem np ze krk jeszcze nie wysłało dokumentów, są wybory itp, ale tez nich informują co się dzieje, czego brakuje albo jak możemy przyspieszyć. Dodatkowo mogli się ustosunkować do sytuacji ze jutro się termin kończy. Walczą we mnie dwa rozwiązania: 1 grzecznie poczekać co będzie dla mnie korzystniejsze albo i nie. 2 opcja prawnik walka o nasze prawa, ponaglenia skargi itp, postawienie na swoim ale może to być kilka miesięcy przepychania się którego chce uniknąć. Jeśli pierwsza opcja to jak to rozegrać żeby mieć argumenty przy ewentualnym odwołaniu związane z ta sytuacja.

LARPAK
Status: Online

Postautor: LARPAK » 2019-10-09, 02:03

Po pierwsze - termin od kiedy liczysz? Od daty wysłania, daty otrzymania przez nich dokumentów czy może od daty wszczęcia postępowania?
Po drugie daty się będą zgadzać więc spokojnie.
Po trzecie nie stresuj się - prawnik nic tutaj nie da, a odpowiedź na takich w gorącej wodzie kąpanych to mają - zgodną z prawem, a do tego licz się z możliwościa przedłużenia postępowania już na bank.
Po czwarte postępowanie mogą przedłużyć z róznych powodów i nic tuaj nieo ugrasz.

mr123456
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: mr123456 » 2019-10-09, 21:22

Zgadzam się z tym co pisano wcześniej.
Obawiam się, że w takiej sprawie interwencja prawnika może tylko zaszkodzić, a nie pomóc - bo przedłużenie postępowania zawsze może wyniknąć "ze stopnia skomplikowania sprawy", albo "istotnych okoliczności mających znaczenie dla rozstrzygnięcia".
Nawet, gdyby doszło do przekroczenia tego terminu bez uzasadnienia to pole do popisu jest niewielkie (i bardzo wątpliwe przy krótkim okresie) - np. art. 37 i 38 KPA:
Art. 37. [Ponaglenie]
§ 1. Stronie służy prawo do wniesienia ponaglenia, jeżeli:
1) nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 (bezczynność);
2) postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość).

§ 2. Ponaglenie zawiera uzasadnienie.
§ 3. Ponaglenie wnosi się:
1) do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie;
2) do organu prowadzącego postępowanie - jeżeli nie ma organu wyższego stopnia.
§ 4. Organ prowadzący postępowanie jest obowiązany przekazać ponaglenie organowi wyższego stopnia bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania. Organ przekazuje ponaglenie wraz z niezbędnymi odpisami akt sprawy. Odpisy mogą zostać sporządzone w formie dokumentu elektronicznego. Przekazując ponaglenie, organ jest obowiązany ustosunkować się do niego.
§ 5. Organ, o którym mowa w § 3, rozpatruje ponaglenie w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania.
§ 6. Organ rozpatrujący ponaglenie wydaje postanowienie, w którym:
1) wskazuje, czy organ rozpatrujący sprawę dopuścił się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania, stwierdzając jednocześnie, czy miało ono miejsce z rażącym naruszeniem prawa;
2) w przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości:
a) zobowiązuje organ rozpatrujący sprawę do załatwienia sprawy, wyznaczając termin do jej załatwienia, jeżeli postępowanie jest niezakończone,
b) zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości w przyszłości.
§ 7. Organ rozpatrujący ponaglenie może z urzędu zmienić postanowienie, o którym mowa w § 6, wyznaczając dłuższy termin zakończenia postępowania, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody, wymagające dłuższego postępowania, nieznane w momencie wyznaczania terminu.
§ 8. W przypadku, o którym mowa w § 3 pkt 2, przepisów § 4, 6 i 7 nie stosuje się. W przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości organ prowadzący postępowanie niezwłocznie załatwia sprawę oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości w przyszłości.
Art. 38. [Odpowiedzialność pracownika za zwłokę]
Pracownik organu administracji publicznej podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa, jeżeli z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie lub prowadził postępowanie dłużej niż było to niezbędne do załatwienia sprawy.

Awatar użytkownika
Toost

Postautor: Toost » 2019-10-09, 22:19

Przedłużenie postępowania o kolejny miesiąc to sprawa tak częsta, że nie powinno Cię to dziwić. Większość z kwitkiem wszczęciu postępowania dostaje powiadomienie przedłużeniu ze względu na "skomplikowany charakter sprawy", zwykle na tym samym papierze. Niestety pozostaje Ci uzbroić się w cierpliwość.
pozdrawiam Tomek
.36, .451, 9x19, .22LR, 6.5x55SE, .45ACP, .38Spec, .223Rem, .308Win, 44MAG

LongTom

Postautor: LongTom » 2019-10-10, 07:36

Jakakolwiek interwencja czy pismo ponaglające wymaga odpowiedzi, przeanalizowania czy doszło do zawinionego przedłużenia postępowania, generuje dodatkowy obieg dokumentów itp., a to też wpływa na przedłużenie postępowania.
Tak jak koledzy napisali czekaj cierpliwie.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB

Bart742
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Bart742 » 2019-10-10, 21:18

Dziękuje, to czekam cierpliwe na decyzje

Wróć do „Prawo i broń - WBP”