Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Moderator: Moderatorzy WBP

norfonde
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 lutego 2016, 14:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: norfonde »

A co jeśli nawet byłby w aucie?
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 18
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: GreenHeart »

Z tego co zrozumiałem to szafy S1 od 2019 albo dla nowych pozwoleń na broń?
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: KG92RS »

GreenHeart pisze:Z tego co zrozumiałem to szafy S1 od 2019 albo dla nowych pozwoleń na broń?
Datą graniczną jest data wejścia w życie aktualnego rozporządzenia. O ile pamiętam, to 2014-10-01

Wszyscy ci, którzy w tym dniu mieli już pozwolenie na broń - mają pięć lat na dostosowanie się do wymogów (S1).
Wszyscy ci, którzy uzyskali pozwolenie od tego dnia-> w momencie zakupu pierwszej sztuki muszą już mieć szafę S1.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 986
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Piotr_JG »

KG92RS pisze:Wszyscy ci, którzy uzyskali pozwolenie od tego dnia-> w momencie zakupu pierwszej sztuki muszą już mieć szafę S1.
Nie do końca jest to prawda.
Mogę przecież kupić broń i trzymać ja u kolegi w szafie...
Piotr
ubejane
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 280
Rejestracja: 23 maja 2017, 02:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: ubejane »

...dokładniej to szafę klasy MINIMUM S1

Ja np w domu mam sejf klasy I, a w firmie klasy II czyli sporo ponad wymagania minimalne....




Natomiast w kwestii trzymania broni w aucie to zastanawia mnie co jeśli miał bym w aucie trwale zamontowaną kasetkę klasy S1 ?
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 2017, 23:14 przez ubejane, łącznie zmieniany 1 raz.
SP7MM
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: KG92RS »

Piotr_JG pisze:
KG92RS pisze:Wszyscy ci, którzy uzyskali pozwolenie od tego dnia-> w momencie zakupu pierwszej sztuki muszą już mieć szafę S1.
Nie do końca jest to prawda.
Mogę przecież kupić broń i trzymać ja u kolegi w szafie...
Prawnikiem nie jestem, spierał się nie będę. Ja to rozumiem tak, że - mając broń - muszę spełniać warunki jej przechowywania.
Jedną kontrolę przechowywania już miałem -> pierwsze pytanie było o szafę i jej certyfikat. NIE O BROŃ. Dzielnicowy nawet jej nie wpisał do protokołu. Napisał - na podstawie książeczki, a nie zawartości szafy - że posiadam broń kolekcjonerską i sportową. Dopiero na samym końcu, jak już zajrzał do szafy, żeby zobaczyć naklejkę, wspólnie sprawdziliśmy numery zabawek z książeczką. Dzielnicowy nie dotknął ani jednego egzemplarza. Jedną sztukę miałem wtedy u rusznikarza -> porównaliśmy numery z książeczki z tymi, które były na pokwitowaniu. Bardziej interesował się nadmiarem w stosunku do książeczki (wiatrówki i CP), niż brakami... Nie pytałem, ale odniosłem wrażenie, że gdybym wszystko miał u rusznikarza, kontrola wyglądałaby DOKŁADNIE tak samo.
Wnioski -> pozostawiam do samodzielnego przemyślenia.

W ogólności -> bezpieczniej jest nie mędrkować i podchodzić do rzeczy na tzw. "chłopski rozum". Szafę i tak trzeba będzie kupić, więc po co kombinować i narażać się na kłopoty?
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 986
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Piotr_JG »

KG92RS pisze:W ogólności -> bezpieczniej jest nie mędrkować i podchodzić do rzeczy na tzw. "chłopski rozum". Szafę i tak trzeba będzie kupić, więc po co kombinować i narażać się na kłopoty?
Choćby po to by rozłożyć wydatki w czasie. Wiadomo, dostałem pozwolenie to korci by natychmiast coś kupić. A tu jeszcze szafa. Dlatego warto wiedzieć, że nie koniecznie " w momencie zakupu pierwszej sztuki muszą już mieć szafę S1" jak to raczyłeś sformułować. Musisz przechowywać zgodnie z prawem. I tylko tyle! Nie ma wymogu posiadania szafy S1. Nadgorliwość gorsza od faszyzmu.
Ty mi od mędrków i kombinatorów to masz :wink:
I nie neguję konieczności zakupu szafy.
Piotr
Hubert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1152
Rejestracja: 26 kwietnia 2005, 22:39
Tematy: 18
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Hubert »

KG92RS dobrze pisze.
Dodam, że jak miałeś pozwolenie na broń sprzed daty wejścia w życie rozporządzenia a dokonałeś zmiany decyzji o ilość sztuk broni to od zmiany już wymagają S1.

@Piotr_JG
Jeśli masz pozwolenie po wejściu w życie rozporządzenia to owszem możesz trzymać u kolegi i też to musi być w S1. Chyba, że użyczasz koledze broń wtedy on przechowuje na zasadach swojego pozwolenia.

@ubejane
Minimum klasy S1 a zatem w rachubę wchodzi jeszcze tylko S2 i nic więcej. Pamiętaj, że jest to rozporządzenie odnoszące się do określonej normy. Jak masz sejf klasy 0, I, II to nawet jeśli jest on bardziej pancerny, waży pół tony to i tak nie klasyfikowany jest według normy do której odnosi się rozporządzenie.
W jednym z ostatnich numerów magazynu STRZAŁ jest o przechowywaniu.

Dodam tylko, że zwykłe ubezpieczenie nie obejmuje broni. Broń trzeba dodatkowo ubezpieczyć i dobrze dopytać agenta o zakres ubezpieczenia oraz wspomnieć, że chce się taką opcję. Mało który agent ubezpieczeniowy zna pełen zakres i dopiero jak dobrze poszuka lub dopyta w swojej centrali to przedstawi ofertę ubezpieczenia. Nie pamiętam teraz jak to jest określone w polisie ubezpieczeniowej ale trzeba zdaje się sięgnąć po terminologię stosowaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2017, 07:36 przez Hubert, łącznie zmieniany 2 razy.
"Uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo"
ubejane
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 280
Rejestracja: 23 maja 2017, 02:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: ubejane »

Hubert pisze:(...)
@ubejane
Minimum klasy S1 a zatem w rachubę wchodzi jeszcze tylko S2 i nic więcej. Pamiętaj, że jest to rozporządzenie odnoszące się do określonej normy. Jak masz sejf klasy 0, I, II to nawet jeśli jest on bardziej pancerny, waży pół tony to i tak nie klasyfikowany jest według normy do której odnosi się rozporządzenie.
W jednym z ostatnich numerów magazynu STRZAŁ jest o przechowywaniu.
...ale to nie ma logicznego wytłumaczenia! Gdzie jest napisane, że jak nie S1 to co najwyżej S2 ?!

Klasy sejfów i szaf wyglądają następująco(od najsłabszego zabezpieczenia):
S1 > S2 > klasa0 > klasa1 > klasa2 > klasa3 > itd...

Według tego co piszesz to np w klasie1 nie mogę trzymać broni tak?
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2017, 17:09 przez ubejane, łącznie zmieniany 1 raz.
SP7MM
Awatar użytkownika
kopczyniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 145
Rejestracja: 09 października 2015, 14:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: kopczyniak »

W piwnicy broń szybko skoroduje - dodatkowo zamknięta w sejfie
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Leśny Dziadek »

Hubert pisze: Dodam, że jak miałeś pozwolenie na broń sprzed daty wejścia w życie rozporządzenia a dokonałeś zmiany decyzji o ilość sztuk broni to od zmiany już wymagają S1.
BZDURA.
Hubert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1152
Rejestracja: 26 kwietnia 2005, 22:39
Tematy: 18
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Hubert »

Leśny Dziadek pisze:
Hubert pisze: Dodam, że jak miałeś pozwolenie na broń sprzed daty wejścia w życie rozporządzenia a dokonałeś zmiany decyzji o ilość sztuk broni to od zmiany już wymagają S1.
BZDURA.
Pogadaj z WPA i dzielnicowym, który przychodzi na kontrolę. Dla WPA liczy się data gdy wydali nową decyzję i wymagali ode mnie S1. Nie wiem jak to obronić prawniczo, na jaki paragraf się powołać.
"Uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo"
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: LARPAK »

Spróbuj tak:
§ 12. Podmioty posiadające broń i amunicję oraz osoby posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, które uzyskały pozwolenie na broń wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, dostosują sposób przechowywania broni i amunicji do wymogów, o których mowa w § 3–6:
1) w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia;
2) z dniem uzyskania nowego pozwolenia na broń – w przypadku uzyskania nowego pozwolenia na broń wydanego po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Pytanie czy zmiana decyzji w zakresie ilości broni jest całkowicie nową decyzją czy tylko korektą poprzedniej - organ nie przeprowadza całego postępowania, nie decyduje czy wydać zezwolenie na posiadanie broni, a tylko czy dać więcej czy zostawić tak jak jest.

W przepisie masz zapis o nowym pozwoleniu.
Hubert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1152
Rejestracja: 26 kwietnia 2005, 22:39
Tematy: 18
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Hubert »

ubejane pisze:
Hubert pisze:(...)
@ubejane
Minimum klasy S1 a zatem w rachubę wchodzi jeszcze tylko S2 i nic więcej. Pamiętaj, że jest to rozporządzenie odnoszące się do określonej normy. Jak masz sejf klasy 0, I, II to nawet jeśli jest on bardziej pancerny, waży pół tony to i tak nie klasyfikowany jest według normy do której odnosi się rozporządzenie.
W jednym z ostatnich numerów magazynu STRZAŁ jest o przechowywaniu.
...ale to nie ma logicznego wytłumaczenia! Gdzie jest napisane, że jak nie S1 to co najwyżej S2 ?!

Klasy sejfów i szaf wyglądają następująco(od najsłabszego zabezpieczenia):
S1 > S2 > klasa0 > klasa1 > klasa2 > klasa3 > itd...

Według tego co piszesz to np w klasie1 nie mogę trzymać broni tak?
Za artykułem Pani Joanny Majo, zapraszam do lektury StrzałPL 7-8:
"w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
....użyto tu normy nie dotyczącej zasad przechowywania broni (bo takiej nie ma).
....co z urządzeniami spełniającymi normę PN-EN 1143-1+A1?
Ta pierwsza przytoczona pochodzi z 2006 roku, ta druga z 2009, więc jest nowsza - dodatkowo także jest ewidentnie "wyższa", bo dotyczy także bankomatów. Niemniej jednak nie można jej wprost odnosić do broni, ponieważ nie jest wskazana w rozporządzeniu."

Dalej w artykule:
" Zdaniem sądu należyty dozór nad bronią palną powinien być dochowany przez cały okres jej posiadania. Dotyczy to zarówno przechowywania broni palnej w warunkach domowych, jak i poza miejscem zamieszkania osoby uprawnionej. Szczególną przezorność posiadacz broni powinien zaś zachować poza miejscem zamieszkania , zwłaszcza wówczas, gdy broń nie może być przechowywana w szczególnych warunkach zabezpieczenia. W ocenie sądu tego warunku nie spełnia pozostawienie broni nawet w zamkniętym samochodzie ustawionym na publicznym parkingu, bez stałego dozorowania tego samochodu, w sytuacji gdy dostęp ma tam nieznana liczba niezidentyfikowanych osób."

Generalnie rzecz biorąc w przypadku utraty broni przed sądem trzeba będzie wykazać, że dokonało się należytej staranności przechowywania broni.
"Uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo"
Hubert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1152
Rejestracja: 26 kwietnia 2005, 22:39
Tematy: 18
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy można trzymać broń w piwnicy bloku?

Post autor: Hubert »

LARPAK pisze:Spróbuj tak:
§ 12. Podmioty posiadające broń i amunicję oraz osoby posiadające broń i amunicję na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 10 ust. 4 ustawy, które uzyskały pozwolenie na broń wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, dostosują sposób przechowywania broni i amunicji do wymogów, o których mowa w § 3–6:
1) w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia;
2) z dniem uzyskania nowego pozwolenia na broń – w przypadku uzyskania nowego pozwolenia na broń wydanego po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Pytanie czy zmiana decyzji w zakresie ilości broni jest całkowicie nową decyzją czy tylko korektą poprzedniej - organ nie przeprowadza całego postępowania, nie decyduje czy wydać zezwolenie na posiadanie broni, a tylko czy dać więcej czy zostawić tak jak jest.

W przepisie masz zapis o nowym pozwoleniu.
Nowa decyzja ma inny numer niż poprzednia i nie wiem do końca jak to jest traktowane. Za słabo poruszam się w interpretacjach.
Nie miałem problemu aby spełnić "żądanie" WPA i "zaliczyć" kontrolę dzielnicowego bo z założenia nie trzymam swojej broni w "puszka konserwowych" tylko postarałem się o należyte jej zabezpieczenie. Zabezpieczenia można pokonać, zachowując należytą staranność z sejfem S1 czy S2 można spać w miarę spokojnie, że sąd nam coś przyklepie w przypadku kradzieży broni.
"Uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo"
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”