Czym wolno strzelać konkurencje Lamarmora i Minie ?

Moderator: Moderatorzy CP

da172
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 10 lutego 2017, 07:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re:

Post autor: da172 »

Matrix33 pisze:No to podrążę jeszcze temat pocisków.
Już się pogodziłem (chyba) z tym, że z Enfielda pociskami kompresyjnymi nie postrzelam na poważniejszych zawodach. Mam jeszcze krótkiego Zouave, a wedle słów Rusznika z Zouave można, ale chyba nie mam się co spodziewać cudów z krótkiej lufy. Choć może... spróbuję.
Ale do rzeczy - rodzajów pocisków minie jest wiele. Co firma to wypuszcza swoje mniej lub bardziej udziwnione wyroby. Nawet pociski zwane original style minie bullet z Lee i Lymana wyglądają wyraźnie inaczej. Jakie jest kryterium dopuszczenia danego rodzaju pocisku. Kto to sprawdza i czy jest jakaś lista dopuszczonej amunicji? A jeśli nie jakie kryteria musi spełniać pocisk by był zaliczony do dopuszczonych?
I pytanie do Rusznika - Wojtku, czy masz wiedzę co do celności pocisku Pritchetta? Zdaje się, że to były podstawowe pociski używane do Enfieldów w Wielkiej Brytanii.
Niedawno wyczytalem na forum za oceanem, ze z Enfildow strzelano nie tylko miniakami, ale takze pociskami Wilkinsona (angielska odmiana Lorenza), zatem sa one jak najbardziej poprawne historycznie.

Mam tez cos dla fanow Mausera 1857 i Lorenza.
Zarowno karabin Lorenza, jak i Mauser 1857 zaprojektowane zostaly w kalibrze 13.9mm po porozumieniu "o kalibrze" Austrii, Bawarii, Wyrtenbergii, Badenii, Saksonii, Hesse... W razie konfliktu zbrojnego (np. wojna z Prusami) armie stron porozumienia mogly uzywac wszystkich pociskow dostepnych w kalibrze 13.9mm, zatem nie mozna wykluczyc, ze z karabinu Mauser 1857 strzelano pociskami Lorenza i odwrotnie.

Majac powyzsze na uwadze pocisk Lorenza/Wilkinsona jest jak najbardziej zgodny historycznie i w zgodzie z przytoczona wczesniej interpretacja MLAIC mozna z niego strzelac konkurencje wojskowe zarowno z karabiniu Lorenza, jak i z Enfilda czy Mausera. Mam nadzieje, ze nasi rodzimi znawcy historii broni i wojskowosci potwierdza powyzsze.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „MLAIC”