Czym wolno strzelać konkurencje Lamarmora i Minie ?

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Matrix33
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 731
Rejestracja: 29 listopada 2009, 22:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Matrix33 »

Ja jestem zadowolony i dziękuję Telesforze, że posłużyłeś za arbitra i dzięki Tobie ta wątpliwość została wyjaśniona.
Jeśli by tylko jeszcze ktoś dobrze obeznany z historią broni palnej powiedział mi, że takimi pociskami strzelano również z Enfielda 1858 byłbym wręcz szczęśliwy i zaraz skrobnąłbym maila z zamówionkiem :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Matrix33
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 731
Rejestracja: 29 listopada 2009, 22:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Matrix33 »

Dzięki Ruszniku.
Nie będzie kokili Lorenza czy Wilkinsona dla mnie zatem :(
czess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 06 grudnia 2004, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: ŚLĄSK CIESZYŃSKI
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: czess »

:-D ... oraz we wszystkich w/wym. karabinach:
wycior bez flejtucha /doraźnie w nagłych przypadkach/ :)
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

Hej :-D I niech ta wykładnia z precyzyjną listą Rusznika tak już zostanie.
Może ze względu na dosyć istotne informacje temat należałoby wyczyścić i przykleić?
To pytanie ( prośba) do moderatorów.
Awatar użytkownika
Willie357
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2774
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 16:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: RIP

Post autor: Willie357 »

a po zużyciu wycioru, bagnet, kolba,kop w klejnoty, wzglednie decyzja taktyczna sp.......ć :)
CZARNE I NITRO,>30, moturki , G 4x4 Bundeswehr , za młodu kobietki.
TAK dla eutanazji kretynów
cezzo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 398
Rejestracja: 21 września 2005, 11:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: cezzo »

Kolego Czess :evil: jako że jesteś sprawcą całego zamieszania- gdyż dodałeś do oryginalnego tekstu regulaminu MLAIC o amunicji dopisek (Minie) może byś się wytłumaczył co :?: A na pewno trzeba ten dopisek skasować ,bo za jakiś czas kolejny Marek nie bedzie mógł spać spokojnie przed m/narodowymi zawodami. ;laughing:
Miłość,Kobiety i śmiech gdy nie trafiamy celnie
czess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 06 grudnia 2004, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: ŚLĄSK CIESZYŃSKI
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: czess »

cezzo pisze:Kolego Czess :evil: jako że jesteś sprawcą całego zamieszania- gdyż dodałeś do oryginalnego tekstu regulaminu MLAIC o amunicji dopisek (Minie) może byś się wytłumaczył co :?: A na pewno trzeba ten dopisek skasować ,bo za jakiś czas kolejny Marek nie bedzie mógł spać spokojnie przed m/narodowymi zawodami. ;laughing:
:P Cokolwiek byś nie napisał to i tak znajdzie się jakiś niedowidzący, któremu się wydaje że wszystkie rozumy pozjadał.
Popatrz na przykład na ten cytat: "ZASADY I REGULAMINY Ze zmianami obowiązującymi do VIII. 2008 włącznie (wg. tekstu angielskiego z dnia 29.9.2006r – przekład na j.polski dr W.Gorzawski) "
Sam nie wiesz co czytasz, to nie pouczaj innych :P

Jak chcesz to dopisek też sobie sam zrób, przez najbliższe lata będziesz za niego odpowiadał :)
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Dziękuję Jarku za pomoc, zawsze można na Ciebie liczyć :piwo: .
Karabiny i muszkiety gladkolufowe -kula
Karabin Springfield M 1842 [gwintowany] kula i pocisk Mine
Mississipi Rifle M 1841 [kal.54 i .58] kula i pocisk kompresyjny typu Wilkinson-Lorenz oraz Mine
Kb. Lorenza pocisk kompresyjny Lorenza oraz Podewilsa i Mine
Enfieldy M 1853-56-58 pociski typu Mine
Springfieldy M 1861 i 63 [ CS wersie] pociski Mine
Kb. Zouave pociski typu Mine i Wilkinson-Lorenz [karabiny byly przeznaczone dla strzelcow piechoty w zastepstwie Mississipi]
Mauser M 1857 pociski typu Mnie
Wojskowe modele sztucerow Jegerskich kula oraz pociski kompresyjne i pociski typu Mine.
Jak widać warto było zadać to pytanie i było jednak zasadne :) pomimo tego, że nabuczeliscie na mnie, bo jak widać nie do końca wszystkim i w każdym karabinie można strzelać.
Ja do tej pory strzelałem kulami, wydawało mi się to zasadne bo jakby nie było w 1841 strzelano nimi z Mississipi Rifle, ale to nie jedyny powód, najmniej miałem z nimi zachodu :)
Karabin kupiłem w listopadzie, a teraz jak już wiosna coraz bliżej czas pomyśleć o dopracowaniu całości i przejściu na jakiś pocisk. W międzyczasie kupiłem dwie kokile do mini z Lee i Lymana (tą drugą zresztą od Ciebie Wojtek ;) )
Nie lubię mini, zawsze wolałem pociski kompresyjne, mam do nich większe zaufanie, ale szkoda mi wydać kilka kolejnych stów nie mając pewności, ale teraz to już Alojz z Ostrawy będzie miał robotę z nową kokilą dla mnie :)


A i jeszcze jedna rzecz, jakiś czas temu na forum padło pytanie czy Jeger z DP może być potraktowany jako karabin wojskowy, może i to czas wyjaśnić, czym się różni od sztucerów Jegierskich, częściowo to Wojtek opisał, może komisja arbitrażowa wyjaśniła, by i tą sprawę czy przeróbka przyśpiesznika i przyrządów to wszystko ? http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=61330

Pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Mincerz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1646
Rejestracja: 09 lipca 2006, 12:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mincerz »

czess pisze::-D ... oraz we wszystkich w/wym. karabinach:
wycior bez flejtucha /doraźnie w nagłych przypadkach/ :)
wycior zawsze był wystrzeliwany na końcu. Przedtem jeszcze guziki :)

Przydałby się temat o dozwolonej broni, przyrządów celowniczych i amunicji do każdej z konkurencji.
ZKS Warszawa ID: 0309, ROMB ID: 2342
CP & Nitro
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1306
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zielonorogi »

nie znam tekstu zapytania Telesfora dlatego mam wątpliwość co do zdania :

"It is not a problem, if
ther is no skirt on the base"

można to zrozumieć, że nie jest problemem jeżeli pocisk nie ma sukienki
albo
że strzelanie z pocisków typie lorenza jest dopuszczalne pod warunkiem, że tej sukienki nie ma czyli pocisk ma płaska podstawę

nie wiem czy się jasno wyraziłem
Marek zmieścił linka :
http://www.mlagb.com/cgi-bin/forum/YaBB ... 1208639504

3 pociski z prawej mają sukienkę
wolno ich uzywać czy nie ?
Awatar użytkownika
Matrix33
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 731
Rejestracja: 29 listopada 2009, 22:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Matrix33 »

No to podrążę jeszcze temat pocisków.
Już się pogodziłem (chyba) z tym, że z Enfielda pociskami kompresyjnymi nie postrzelam na poważniejszych zawodach. Mam jeszcze krótkiego Zouave, a wedle słów Rusznika z Zouave można, ale chyba nie mam się co spodziewać cudów z krótkiej lufy. Choć może... spróbuję.
Ale do rzeczy - rodzajów pocisków minie jest wiele. Co firma to wypuszcza swoje mniej lub bardziej udziwnione wyroby. Nawet pociski zwane original style minie bullet z Lee i Lymana wyglądają wyraźnie inaczej. Jakie jest kryterium dopuszczenia danego rodzaju pocisku. Kto to sprawdza i czy jest jakaś lista dopuszczonej amunicji? A jeśli nie jakie kryteria musi spełniać pocisk by był zaliczony do dopuszczonych?
I pytanie do Rusznika - Wojtku, czy masz wiedzę co do celności pocisku Pritchetta? Zdaje się, że to były podstawowe pociski używane do Enfieldów w Wielkiej Brytanii.
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

Ja nie mam wątpliwości co do interpretacji tego zdania i moim zdaniem jest przetłumaczone poprawnie - wynika to z kontekstu.A także z rozmowy...
Myślę ,że jeśli chodzi o pociski , ważne jest aby były to konstrukcje autentyczne historycznie - i takie o których wiadomo ,że byly do danego karabinu uzywane.Wszystko ponad to jest traceniem czasu i szukaniem diabłów na końcu szpilki.
Jak napisał Wojtek - zgodnie z historią!!
Jest szansa ,że powstanie "biblia" koszernych Mlaicowo typów broni i amunicji, tylko że to potrwa....
Natomiast dla tych , którzy by chcieli sobie nadinterpretować pewnie ważna będzie informacja ,że na kolejnych zawodach miedzynarodowych MLAIC bedzie wielu sedziow z kontroli broni nie tylko na dopuszczeniu ale kontrolujących wszystko na stanowiskach i nawet jeśli nie będzie DK , to będą robione foty nad którymi potem będzie się zastanawiać komisja.....
Awatar użytkownika
Matrix33
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 731
Rejestracja: 29 listopada 2009, 22:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Matrix33 »

Pobadaj proszę Ruszniku tę sprawę. Będę Ci BARDZO wdzięczny jeśli Ci się uda :) Jeśli nie to przynajmniej będę wdzięczny za starania :)
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Kto to sprawdza i czy jest jakaś lista dopuszczonej amunicji?
W Polsce jeszcze nikt nie sprawdza i na lokalnych nie będzie, problem może być dopiero w momencie gdy np. na GP w Krakowie strzelisz wysoki wynik i ktoś zgłosi protest, że strzelałeś np. realami, a to typowy wymysł dla dzisiejszych myśliwych. Wtedy dopiero zaczynają się schody.
Większość producentów broni (przynajmniej tych lepszych) dedykuje jakąś kokilę do swoich produktów. Co niektórzy podają jeszcze co na ten temat sądzi MLAIC czy NSSA - tak jest w przypadku mojego Mississipi
U.S.MODEL 1841 MISSISSIPPI RIFLE CAL.54 (OR .58) – PERCUSSION – 33”
Black powder percussion muzzle loading replica.
Cal .54 / Cal .58 - Barrel length 33" (838 mm) - Overall length 48"¾ (1238 mm) - Weight approx. 4,3 Kg (9½ lbs.).
7 grooves for cal.54 (3 grooves for cal.58) – Twist rate: 1 turn in 66” (1675 mm) - Rifling depth .006” (0,15 mm) - Nipple
size 8x1 mm (Item # 7020).
Available in the following versions:
MS330 – STANDARD VERSION cal .54 - walnut stock - brown finished barrel - butt plate, patch box, trigger guard,
nose cap and band in brass - case hardened lock plate - dovetail fix rear sight, brass front sight - polished steel ramrod
with brass tip.
MS331 cal.58.
Approved by: NSSA (North South Skirmish Association) - MLAIC (Muzzle Loaders Association International Committee).
W przypadku karabinów wojskowych wszyscy produkują jedynie minie, nie wiem czy to przez lenistwo, czy małą popularność innych kokili. Jak się chce co innego to pozostaje komuś zlecić wyprodukowanie na życzenie kolili.

Co do celności krótkiego Zouave czy to ten model ?
U.S.MODEL 1863 REMINGTON ZOUAVE CARBINE CAL.58 – PERCUSSION - 26”
Black powder percussion muzzle loading replica.
Cal .58 - Barrel length 26" (660 mm) - Overall length 42" (1067 mm) Weight approx. 4,0 Kg (8,8 lbs.).
3 grooves – Twist rate: 1 turn in 66” (1675 mm) - Rifling depth .006” (0,15 mm) Nipple size 8x1 mm (Item # 7020).
Jeśli tak to ze trzy lata temu kolega strzelał z:
BUFFALO HUNT CARBINE CAL.58 - PERCUSSION - 26”
Black powder percussion muzzle loading replica.
Cal .58 - Barrel length 26" (660 mm) - Overall length 42" (1067 mm) - Weight approx. 4,0 Kg (8,8 lbs.).
3 grooves – Twist rate: 1 turn in 66” (1675 mm) - Rifling depth .006” (0,15 mm) - Nipple size 8x1 mm (Item # 7020).
Uzyskiwał świetne wyniki strzlając miniami z Lee - Modern Minie to te płaskie, naważek nie pamiętam, a kolega wyjechał do Norwegii.
Porównaj sobie te dwa karabiny, lufy mają identyczne, a krótsza osada niewiele zmienia w tym przypadku.
Dodam, że strzelał też i na 100 m i osiągał coś powyżej 80 pkt. już nie pamiętam szczegółów ale zawody były w Krakowie. Poszukaj na forum jego postów nick Dolarek.
Awatar użytkownika
Matrix33
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 731
Rejestracja: 29 listopada 2009, 22:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Matrix33 »

Dzięki za rady Marku. Mój Zouave jest nieco inny. Skok gwintu to chyba 1:72 (pomiar wyciorem pokazał około 1/3 obrotu na długości lufy), a ilość bruzd to chyba 7 (o ile pamiętam).
Ale właśnie zawiesiłem sprzedaż tego karabinka, bo chcę mu dać szansę - jest składny i przyjemny, Z modern minie nim nie strzelałem. Myślę, że spróbuję tym karabinkiem Marti Dynamic w Jaworznie właśnie z tych pocisków. Lamarmorę będę strzelał z Enfielda.
Będę chciał odkupić od kogoś ze 30-40 pocisków kompresyjnych .575 by spróbować jak z niego latają. Wolę tak, niż wydać kilka stówek na kokilę i później być zawiedziony.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „MLAIC”