MLAIC i Polska

Moderator: Moderatorzy CP

raszpla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 10 lipca 2009, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raszpla »

Piknie! zzaazdroszcze.( zapytam, czy "walczył" ktoś z kołówką?)
kunsztBM
Theoben
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 334
Rejestracja: 18 grudnia 2006, 13:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Racibórz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Theoben »

Z tego co wiem to niestety nie.
"A gdzieniegdzie ton twardszy jak grzmot - to strzelanie." A. Mickiewicz
raszpla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 10 lipca 2009, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raszpla »

Wielka szkoda. A może tak Polacy powinni pojechać tak z kilkoma ( nie koniecznie z moimi)
kunsztBM
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

Niespecjalnie jest konkurencja w której można by kołówką skutecznie konkurować.
Ba - nie ma nawet zamka kolowego wymienionego w regulaminie konkurencji. Kapiszon , skałka, lont ( percussion,flintlock,matchlock)- ot co...
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7297
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

Chyba masz racje. Np. cieszynki pewnie by mogly byc traktowane jak Pensylwania ale sadze ze przyklad policzkowy by skutecznie uniemozliwial konkurowanie z inna bronia skalkowa. One by musialy byc traktowane jako skalkowe. Nie strzelalem z broni z zamkiem kolowym. Podobno ma pewniejszy zaplon. A wada byla bardzo zlozona konstrukcja. Inna sprawa ze mozna by probowac wprowadzic zamki kolowe do konkurencji MLAIC. Ale to dluga droga.

MarekP
Krzysztof Pawlik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 342
Rejestracja: 28 marca 2006, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: zielona góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Krzysztof Pawlik »

Ja raczej by zaczął od broni lontowej, ważne by można było ją w miarę tani kupić, obecne ceny w konfrontacji z bronią kapioszonową i skałkową są w Polskich realiach absurdalne.
raszpla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 10 lipca 2009, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raszpla »

A nie można strzelać kołówki w skałce?
kunsztBM
raszpla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 10 lipca 2009, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raszpla »

Nieuważnie doczytałem poprzedników ,przepraszam. strzelanie np z cieszynek miało by smak SMAK POLSKI!
kunsztBM
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

Wiesz , może i polski ale to było tak , jakby na olimpiadzie , polski zawodnik zamiast skakać o tyczce, skakł o taczce....
raszpla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 10 lipca 2009, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raszpla »

Wybacz ale nie widzę podobieństw.
kunsztBM
raszpla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 10 lipca 2009, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raszpla »

Uznaje skuteczność młodszych konstrukcji ale pomyślałem że może to nie najważniejszy cel.(ale to moje zdanie)
kunsztBM
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

Widzisz , ja bardzo popieram rozwój replik , zwłaszcza kołowych.
Podobaja mi się, darzę je od lat wielka nostalgią ( marzenie z dzieciństwa) , jako pierwsze mechanicznie odpalane konstrukcje broni.
Cenię je za precyzje wykonania mechanizmów i przez wiele lat chciałem mieć i strzelac z kołówki.
Wiele wzruszeń przeżyłem oglądając arkebuzy i bandolety w różnych muzeach...

Miałem w rękach i takie egzemplarze które pochodziły o cieszyńskich mistrzów jak i od mistrza replik - warszawskiego.

Miałem okazję mieć w łapkach strzelbe myśliwską z przykładem policzkowym , kołową , która należała do pewnej znanek koronowanej głowy...Bandolet należący do pewnego cesarza...

Więc niechęci do broni kołowej nie możesz mi zarzucic... Marzę o jakimś ładnym i dobrzee strzelającym egzemplarzu repliki....

Ale w temacie MLAIC i strzelania sportowego z broni odprzodowej - na razie miejsca nie ma.Bo tu - w przeciwieństwie do li tylko kół milosników broni historycznej - w dużej mierze chodzi o współzawodnictwo , sport , wynik i tego typu skuteczność.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie abyś w powstającej właśnie Lidze Skałki - zaproponował oddzielny dział - Kołowce- i przy pewnym sponsoringu lub zachęcie - pewnie kilku chętnych do współzawodnictwa w oddzielnej kategorii "zegarek" się znajdzie..

Zachęcam Cię , bo byłaby to piękna kategoria strzelecka , lecz koszty takiego zamka jak w epoce , tak i dal milośników replik mogą być zbyt duże..To jedna z przyczyn dla których prymitywniejszy lecz skuteczniejszy i tańszy zamek skałkowy na prawie dwa stulecia objął prymat.



Zreszta temat jest na dłuższą dyskusję, proponuję aby któryś z kolegów mdów wydzielił temat z MLAIC i Polska do nowego : Broń kołowa ( w strzelectwie sportowym)

Może Rusznik znajdzie jakies fajne przykłady 16-17w współzawodnictwa???
Może opis jakiś z Visiera?

Kołowce zasługują na oddzielny topic , dyskusję i ciekawostki. Nie dlatego że BM je robi. Dlatego że to piękba broń , system - ślepa uliczka jak homo neandertalis - ale ile w tych konstrukcjach pracy , inwencji i serca starych mistrzów...
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7297
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

Jedyna szansa to oddzielna kategoria broni z zamkami kolowymi. W koncu powstala konkurencja Donald Malson w krotkim czasie. Czemu nie mialo byc broni z zamkami kolowymi? Tyle ze malo jest replik a jeszcze mniej dobrze strzelajacych replik. Oryginaly drogie bardzo, Wiec pewnie szanse sa nieduze zeby byla taka konkurencja MLAIC.

MarekP
raszpla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 10 lipca 2009, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raszpla »

moim zdaniem idea sportu (jakiejkolwiek dyscypliny) stwarza możliwość prowadzenia rywalizacji oraz otwiera szansę na rzeźbienie osobowości( własnej osobowości)w duchu szlachetnych choć może niepopularnych cech(nie wymienie by do końca nie zniesmaczyć klimatu). BM od lat zajmuje się rekonstrukcją i jeszcze snuje plany,nim kupra zawracać sobie nie trzeba. Pomyślałem że może to" śliczna"idea i tyle.
Bolek
kunsztBM
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7297
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

Bo tak jest. Tyle ze musi byc kilka "upartych" osob zeby powstala konkurencja. To znaczy musza jezdzic i strzelac z tej broni.

MarekP
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „MLAIC”