Europejska Karta Broni

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7297
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Europejska Karta Broni

Post autor: marekp »

Wiecie jak jest teraz z EKB. Temat nie jest po to zeby narzekac ale glupi przepis itp. Jest jaki jest. A coraz wiecej krajow europejskich zada zeby miec Europejska Karte Broni. Tym ktorzy maja pozwolenie na te bron - pewnie wydaja choc wedkug moich infrmacji niechetnie. Co mozna zrobic zeby policja wydala EKB rowniez na bron bez pozwolen? Tam jest zapisz - wydaje sie na podstawie waznego pozwolenia. Teraz problem zeby przekonac policje ze dowod w tym przypadku jest pozwoleniem. Mysle ze to dobra droga ale moze byc i inna. Moze ktos z tych pokrzykujacych na forum jak wiele znacza glownie w swojej opinii by sie zajak problemem? To powinno byc latwiejsze niz zrozumienie podstaw fizyki. Ja sie nie chce zajmowac. Jestem zmeczony wszystkim i nie mam czasu. Ale z tego co widze niebawem bedzie tak, ze sie nie da pojechac na zawody zagraniczne bo nie bedzie dokumentow. No moze z wyjatkiem pepka swiata - tam jest inaczej. Ale do panstw takich jak Niemczy Francja czy Austria juz sie nie da za moment. To nic ze tam tez jest bez pozwolen. Oczekuja EKB i dokumentu lokalnego. Tak napisali w ustawie hiszpanskiej. Te zaczalem tlumaczyc bo chcialem pojechac na GP w Hiszpanii. Wiec gdyby EKB byla to nie byloby problemu. Na razie Francja i Niemcy nie zadaja od nas tej karty. Ale Austriacy rygorystycznie. Jest wiec pole do popisu dla wielu. Moga cos zmienic w tej rzeczywistosci.

MarekP
Awatar użytkownika
dellos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 269
Rejestracja: 17 października 2006, 01:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: dellos »

A jak jest z Czechami bo tam się chcę wybrać z rewolwerami i może jakimś dłuższym dodatkiem :)

co do EKB to oto co dostałem z Policji nt. jej wydania na broń CP sprzed 1850 roku i repliki takiej broni:

Dzień Dobry!
Odpowiadając na Pana pytanie informuję:
- zgodnie z art. 10a ust. 1 Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U z 2004 r. nr 52 poz. 525 ze zmianami) na wniosek osoby posiadającej pozwolenie na broń palną, organ Policji wydaje Europejską Kartę Broni Palnej.
Pozwolenie na broń - zgodnie z art. 12 ust. 1 cytowanej Ustawy wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej.
W art. 11 Ustawy o broni i amunicji, ustawodawca okreslił w jakich przypadkach nie wymaga sie pozwolenia na broń. Jednym z takich przypadków jest posiadanie broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub repliki tej broni (ust. 1)
Tak więc z powyższego wynika jednoznacznie, iz brak jest podstaw prawnych na wydanie EKBP na broń, której posiadanie nie wymaga pozwolenia.

asp.sztab. Hanna Wachowiak
Zespół Prasowy KWP w Poznaniu
3xWalker, 2xNavy, Enfield P53, Coach Gun Fostera // Kupię używany FWB P44
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

a wystarczyloby gdyby zgodnie z EU Dyrektywa ustawodawca dokładnie przjal jej zapis:"...wydaje sie osobie legalnie posiadajaca bron..."
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2825
Rejestracja: 18 kwietnia 2005, 00:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: RIP

Post autor: Cpt. Nemo »

Telesfor pisze:"...wydaje sie osobie legalnie posiadajaca bron..."
Ze dwa lata najmarniej juz o tym szachrajstwie pisuje, ale mnie ustawodawcy cos slabo czytaja :(
Zastanawiam sie czy jest mozliwa zmiana tego milicyjnego podejscia w inny sposob niz zmiana Ustawy o BiA ?
Pozdrawiam, cpt.Nemo - GG 175472
Virago 535 Warszawski Szwadron Kawalerii CP
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Awatar użytkownika
dellos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 269
Rejestracja: 17 października 2006, 01:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: dellos »

Tylko, że wynika z tego moim zdaniem iż nikt tak naprawdę nie posiada do końca broni CP! oni się tłumaczą, że karta broni jest wydawana jedynie na broń na pozwolenie, którą legalnie posiadasz... no ale wg. ustawy ja też legalnie posidam broń CP, tylko że jest to broń bez "rejestracji"... głupota, bo ja się ich zapytałem czy mogę broń zarejestrować i wtedy otrzymać EKB to nadal nie mogę tego zrobić, bo taka broń, na którą nie ma się pozwolenia nie podlega rejestracji!

No i robi się znów koło zamknięte, tak samo jak z zakupem prochu...
3xWalker, 2xNavy, Enfield P53, Coach Gun Fostera // Kupię używany FWB P44
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2825
Rejestracja: 18 kwietnia 2005, 00:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: RIP

Post autor: Cpt. Nemo »

dellos pisze:Tylko, że wynika z tego moim zdaniem iż nikt tak naprawdę nie posiada do końca broni CP! oni się tłumaczą, że karta broni jest wydawana jedynie na broń na pozwolenie, którą legalnie posiadasz... no ale wg. ustawy ja też legalnie posidam broń CP,
Oj mylisz Dellos i macisz :)
Cala przyczyna w naszej ustawie :(
Unia zalecila :
"EKB jest wydawana kazdemu legalnemu posiadaczowi broni..."
Nasi w Ustawe wpisali :
"EKB jest wydawana kazdemu posiadaczowi zezwolenia na bron..."

Czujesz ta "drobna" roznice ? Tam posiadacz broni, a u nas posiadacz zezwolenia - zapewniam ze bron i zezwolenie to dwa calkiem rozne przedmioty :(
Pozdrawiam, cpt.Nemo - GG 175472
Virago 535 Warszawski Szwadron Kawalerii CP
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Tomasz.W
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 639
Rejestracja: 13 września 2004, 10:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk - Nordkapp
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Tomasz.W »

dellos pisze:....taka broń, na którą nie ma się pozwolenia nie podlega rejestracji!.....
To jak wytłumaczyć fakt iż na pneuamtyki powyżej 17 J nie ma pozwolenia, natomiast konieczna jest rejestracja :?:
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7297
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

To nic nie ma do EKB. Ci z pneumatykami ponizej 17J u nas maja kompletnie przes..... bo w mysl naszej ustawy to nie jest bron. Co prawda MSWiA wprowadzila droga bezprawnego rozporzadzenia ze mozna te nie-bron jesli jest z lufa gwintowana tylko na podstawie koncesji ale to jest przejaw korupcji w tych organach po prostu. Czyli inna calkiem sprawa. Tak czy inaczej oni tez maja w plecy. Czyli nie da sie wiatrowki wpisac do EKB. Boje sie ze tylko nowelizacja i odpolicyjnienie pozwolen moze zmienic te sytuacje. Oni zawsze sie czepiaja przepisow tak jak wygodnie. Raz doslownia a innym razem znow "interpretuja". Moze zasllarzenie tej decyzji do Sadu Administracyjnego cos by dalo? Wlanie o tym pisze. Na nowlizacje jesli sie doczekamy to bedzie ze 2 lata. Najmniej. A i to nie wiadomo. A zmiana myslenia .... coz. Policja nie zmienia pogladow. Tak jak pewne zwierze. Nie mam pomyslu co z tym zrobic.

MarekP

U nas EKB powinna sie nazywac Europejska Karta Pozwolenia na posiadanie broni.
Racja ze jest to przepis niezgodny z Dyrektywa. Ale to ze prawo Unii jest nadrzedne nad naszym prawem nic wlasciwie nie znaczy w Polsce. Za drobne sa to sprawy i nie majace wplywu na zyski UE wiec nikt sie tym nie zajmie bo i po co.
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

A czy ktos w ogóle złozył podanie o EKB i dostał odmowną odpowiedź w formie decyzji administracyjnej i która ewentulanie potem zaskarżył czy wszystko jest na razie w fazie pisemek wyjasniających.

BTW Przy okazji rejestracji broni pneumayczne wymagają bezprawnie np. życiorysu i uzasadnienia do czego jest mi potzrebna broń pneumatyczna, przy rejestracji kolejnej sztuki wymagaja powtórnych badań. Ponieważ ustawa nie przewiduje takich dodatkowych dziwolągów więc grzecznie, ale zgrzytając zębami wydają kartę rejestracyjna bez szemrania i dopisuja do karty kolejne sztuki broni - o dziwo już nie żądając badań, ot tak sobie utrudniaja specjalnie zycie
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7297
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: marekp »

Problem z EKB ze formalnie jest zapis ze "wydaje sie na na podstawie pozwolenie na bron". Jedyne co to mozna sie zastanawiac co jest pozwoleniem na brak pozwolenia. Moze dowod osobisty? Problem powazny dla tych kilkunastu osob ktore jezdza na zawody za granice. Wiec trudno to przepchnac. Trzeba zeby wszyscy ktorzy chca zaczeli skladac wniostem o wydanie EKB. Potem mozna myslec co dalej. Bo w ten sposob wbrew rozsadkowi okazuje sie ze zawodnicy z Polski nie moga jezdzic na zawody. Albo musza to robic nielegalnie albo stosujac jakies wybiegi. Typu ze bron zostanie wyslana do kogos tam i wydana na strzelnicy. Wydaje sie ze to absurd. Jedynie nowelizacja by pomogla w tej sytuacji. Ale slowo. Nie widze szans na teraz. Zeby zmienic ten jeden punkt - wydaje sie legalnemu posiadaczowi broni. I cos z tymi 17J mozna byc cos tez zrobic. Oni nie maja broni!!! To juz kompletnie przerabane. A w koncu ta bron to jest bron sportowa. Moze nie olimpijska ale czy kazdy kto gra w pilke nozna musi jechac na Mistrzostwa Swiata? To by bylo 20 graczy w Polsce. Czasem jestem zmeczony naszym krajem. I tym sposobem stosowania przepisow. Moim zdaniem mozna wydac EKB na bron odprzodowa. Formalnie uznac dowod osobisy za pozwolenie i juz. Ale do tego trzeba dobrej woli.

MarekP
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

Marku ja to wszytko wiem, chodzi mi o to czy ktoś formalnie wystąpił o EKB i dostał odpowiedź odmowną w formie decyzji.
EDIT: Podejrzewam, że jeszcze nikt nie wystepował poniewaz wiaże się to z prawdopodobnym niepotrzebnym wydatkiem 105zł w przypadku odmowy :/
Awatar użytkownika
mkowalczuk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7292
Rejestracja: 23 maja 2003, 19:25
Tematy: 136
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkowalczuk »

Proponuję zorganizować ogólnopolską akcję wystąpienia o EKB.
Deklaruję złożenie stosownego wniosku.

Na 105 zł jeszcze mnie stać, choć sądzę, że i ten zapis trzeba by skarżyć.


Marku - jest jakiś wzór wniosku? Coś trzeba dołączyć?
Możesz przygotować stosowne "kopytka" i opublikować?
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

Nie potrzeba jakiegoś "specjalnego" druczku, należy złozyć
- podanie o EKB do Komendanta Wojewódzkiego ze wskazaniem, które egzemplarze posiadanej broni mają być wpisane do Karty
- 2 zdjęcia 3,5 x4cm
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej (105zł)
Awatar użytkownika
Mincerz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1646
Rejestracja: 09 lipca 2006, 12:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Mincerz »

A można prosić o wzór podania?
Pozdrawiam!
ZKS Warszawa ID: 0309, ROMB ID: 2342
CP & Nitro
Awatar użytkownika
Arnie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4852
Rejestracja: 26 sierpnia 2005, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa - Włochy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Arnie »

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „MLAIC”