Broń dopuszczana przez MLAIC

Moderator: Moderatorzy CP

Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Sebastian »

Znalazlem pewien szczegol.
W opisie Miqueleta jest jeden warunek - prosty otwor zapalowy.
Buksiki odpadaja. Oryginaly mialy taki otwor jednak wiekszosc wspolczesnych replik FdCh i NW TG posiadaja wykrecane buksiki.
To chyba jedyny mankament tych replik.
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jędrek_10 »

Pytam szanownych kolegów bardziej znających się na sprawie. Poniżej cytat z postu MarkaP z tematu ostatnia edycja Pucharu Polski w Warszawie:

cyt. :"Druga sprawa. Kto dopuscil in-line do Kuchenreutera? To nie jest zgodne z zadna bronia historyczna."

Powinna być taka broń zakwalifikowana jako zgodna z MLAIC czy nie?
Awatar użytkownika
banana_killer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 375
Rejestracja: 05 października 2005, 16:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: banana_killer »

Jeżeli trzymamy się reguł:
No 6 Kuchenreuter - Individual O and R – Teams: No 18 Boutet (O) and No 33 Forsyth (R)
A) Pistol: Free single shot percussion pistol, rifled, any calibre
B) Sights: 19th century contemporary sights
C) Target: MLAIC C50 metre pistol target
D) Position: Standing
E) Distance: 25 metres
F) Bullet: Round ball only

i pistolet spełniał wymogi konkurencji tj miał przyrządy zgodne z XIX w. i ładowany był kulą, to chyba nie było podstaw, żeby nie dopuścić.

Wątpliwości może budzić czy posiadacz powinien miec pozwolenie.

Jeśli się mylę, proszę o pokazanie paluchem gdzie - człowiek całe życie się uczy
Kiedyś wymyślę mądry podpis
.177, .22, 7,62x39, 9x19, .44, 12/70
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jędrek_10 »

banana_killer pisze:Jeśli się mylę, proszę o pokazanie paluchem gdzie - człowiek całe życie się uczy
Proszę bardzo:
110 Nazwa organizacji brzmi Muzzle Loaders Associations lnternational Committee” (Międzynarodowy Komitet Związków Strzelców Broni Odprzodowej) a jako skrót - „MLAIC”. Cele MLAIC, określone na posiedzeniu założycielskim 20.6 1971 r. to:
a) rozwijanie szerszego zainteresowania historyczną bronią palną poprzez strzelania z niej oddające jak najwierniej warunki i styl dawnych czasów.
b) zapobieganie przeróbkom broni historycznej, które wpłynęłyby ujemnie na jej wartość; propagowanie właściwej konserwacji, naprawy takiej broni i chronienia jej przed zniszczeniem lub nieodwracalnym uszkodzeniem
c) poszerzanie wiedzy o broni historycznej i jej używaniu.
d) organizowanie zawodów, ustalanie regulaminów strzelań, publikowanie wyników, nagradzanie pucharami i tytułami mistrzostw, podejmowanie decyzji po dyskusjach nad regułami itd.
P.S. Pochodną tych celów jest aktywne zainteresowanie strzelców MLAIC historycznym podłożem broni, z której strzelają. Kto jedynie zainteresowany jest strzelaniem lecz nie chce uzupełnić wiedzy historycznej, nie ma miejsca w mistrzostwach MLAIC.

To powyżej to cytat z konstytucji MLAIC.

Moje pytanie nie było czy pistolet powinien być dopuszczony do zawodów, bo można sobie zorganizować zawody ze współczesnej broni CP, tylko czy jest zgodny z regułami MLAIC.

Nadal czekam na odpowiedź bardziej doświadczonych kolegów/
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 48
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Jest to kwestia komisji kontroli broni na danych zawodach i jej suwerenna decyzja.Po dopuszczeniu danej broni i jej starcie w zawodach , o ile nie wpłynie do Komisji Sędziowskiej protest - można długo i namiętnie dyskutować - faktów i wyników to nie zmieni. Jak na meczu piłkarskim - jeśli nawet sędzia się p[omyli - jego decyzja jest niepodważalna.
Zgadzam się ,że broń "in-line" jest wspólczesna.
Ale w epoce było wiele rozwiązań broni , gdzie kominek był w osi lufy. Przykładem może być pistolet typu " Saloon" lub "Zimmer" - broń do ćwiczeń w pomieszczeniach i nie tylko napędzana samym kapiszonem ale i ładunkiem CP - typowy przykład kalibry 32 i 36.

Dlatego jeśli kolega o którym mowa strzelał z pistoletu KAPISZONOWEGO ( bo in-line są odpalane spłonkami!!!) o zapłonie w osi lufy - to nie widzę powodu dla którego miałby nie byc dopuszczony.
Ale tak jak wcześniej wspomniałem - dyskusja jest bezzasadna , bo jak słyszałem żaden protest nie wpłynął.NA wyniki zawodów nie ma żadnego wpływu co post factum sobie przedyskutujemy.
A na przyszłość- widziśz coś co budzi Twoje wątpliwości - reaguj zgodnie z regulaminem.Najwyżej straciśz stówę jak nie masz racji!!! Bo potem to juz musztarda po obiedzie.
Awatar użytkownika
Zinngiesser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1768
Rejestracja: 09 sierpnia 2006, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Ciechanów / Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Zinngiesser »

O ile sobie dobrze przypominam, to pierwowzor tego gargamela byl chyba Allena & Wheelocka. Replika jest roboty srodkowoeuropejskiej. Kilka analogicznych spotkalem juz na zawodach CP. Podobno maja niezawodny zaplon i sa latwe w myciu. Nie wiem jak z wywazeniem.
Ostatnio zmieniony 15 października 2012, 21:11 przez Zinngiesser, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jędrek_10 »

Telesfor pisze: A na przyszłość- widziśz coś co budzi Twoje wątpliwości - reaguj zgodnie z regulaminem.Najwyżej straciśz stówę jak nie masz racji!!! Bo potem to juz musztarda po obiedzie.
Nie miałem jak stracić tej stówy, nie startowałem w tych zawodach. Po prostu z ciekawości pytam, czy to zgodne z regułami MLAIC.
Zgadzam się że po meczu to można co najwyżej w..ć sędziemu. :-D
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Nie na darmo producenci jak DP podaja przy swoich produktach czy dopuszczony do MLAIC
A Jedrek to pytanie zadal z prostej przyczyny jak to sie ma do np prowadzonego rankingu ?
Zaliczyc ? Czy nie?
Druga sprawa jak PP to konkurencje MLAIC bo pozostale edycje tak byly prowadzone.
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: sas88 »

Czy MLAIC w jakimkolwiek punkcie regulaminu zabrania stosowania konstrukcji in-line?
Bo ja sobie nie przypominam.

To jest konstrukcja o której wpspominał Zinngiesser:

Obrazek
Obrazek

Jesli właściciel miał taką replikę, to co tu jest nieregulaminowego, bo nie wiem?
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
Zinngiesser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1768
Rejestracja: 09 sierpnia 2006, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Ciechanów / Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Zinngiesser »

Tak, to ta firma i 'te klimaty' gdy chodzi o estetyke. Wedlug mnie to bron koszerna wg MLAIC. Na wielu wczesniejszych zawodach nikt sie do niej nie przyczepil. A do tzw. patroiotow - zawsze.
Obrazek
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jędrek_10 »

Zinngiesser pisze:Tak, to ta firma i 'te klimaty' gdy chodzi o estetyke. Wedlug mnie to bron koszerna wg MLAIC. Na wielu zawodach nikt sie do niej nie przyczepil. A do tzw. patroiotow - zawsze.
A co toznaczy "te klimaty"? Albo to jest replika tego co pokazał Sas( lub innego pistoletu który ma historyczny pierwowzór), albo współczesna broń oddająca tylko zasadę in-line.

Może kolega którego dotyczy dyskusja zamieści jakieś fotki i może poda historyczny pierwowzór i sprawa wyjaśniona.
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1345
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 48
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

Myślę że kolega nie będzie niczogo udowadniał i zamieszczał.Bo prawdopodobnie nie należydo forumowych bol... strzelców.Więc nawet nie jest świadom tej dyskusji...
Poza tym - niczego nie musi udowadniać.
Nie pozostaje nic innego tylko przy okazji nastepnych zawodów złożyć protest - a wtedy okaże się czy ta replika ma pierwowzór.
Tylko moim zdaniem utopisz Kolego stówę, bo ona ma pierwowzór i NIE JEST wsapółczesnym IN -LINE. Ale powodzenia.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Sebastian »

To jest chyba jakas super samonaprowadzajaca sie bron!
Do tej pory wydawalo mi sie ze potrzebny jest jeszcze strzelec z umiejetnosciami.A tu prosze ludzie z nikad i wygrywaja konkurecnje.
Czyli za rok polowa startujacych bedzie takie miala?
Juz kiedys rzucali sie co niektorzy na underhammery - wyliczajac zalety,wibracje i inne kosmiczne technologie. I tez byly och i ach.
W czym to lepsze od undehammera? Jakos nikt nie kwestionuje UH u strzelca obok.
Wiec dlaczego to budzi takie emocje? Historia zna nie takie potworki.
To ze czegos Wojtek nie ma w ksiazkach nie jest dowodem PRZECIWKO.
"Lack of evidence is not evidence of lack".
Chyba zatraciliscie juz sens tej zabawy.
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Jędrek_10 »

Telesfor pisze:Myślę że kolega nie będzie niczogo udowadniał i zamieszczał.Bo prawdopodobnie nie należydo forumowych bol... strzelców.Więc nawet nie jest świadom tej dyskusji...
Poza tym - niczego nie musi udowadniać.
Nie pozostaje nic innego tylko przy okazji nastepnych zawodów złożyć protest - a wtedy okaże się czy ta replika ma pierwowzór.
Tylko moim zdaniem utopisz Kolego stówę, bo ona ma pierwowzór i NIE JEST wsapółczesnym IN -LINE. Ale powodzenia.
Ależ nie mam zamiaru składać żadnego protestu, po prostu na zawodach gdzie organizator dopuszcza wolną amerykankę nie startuję.
Myślałem że ten temat jest poświęcony wyjaśnianiu wątpliwości co jest MLAIC, a co nie.Myślałem też że czegoś się przy tym nauczę przez to będę trochę mniej f..m bolkiem.
Pomyliłem się, szkoda.
Dziękuję Sasowi, od niego się czegoś dowiedziałem, koledzy z Warszawy którzy jak widzę znają sprawę, otaczają to straszną tajemnicą.
A może chodzi o tę stówę? Jeśli tak, to ok, że wiedza kosztuje, więc deklaruję wpłatę 100zł na konto kolegi, który zaprezentuje to cudo na forum i udowodni że jest repliką(oryginałem?) broni z XIX wieku. Ewentualnie wpłacę na dowolny inny szlachetny cel.
Proszę więc o fotki i nr konta na priv.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Sebastian »

Poza Allenem&Wheelockiem podobny model robil Lindsay
http://www.cowansauctions.com/auctions/item.aspx?ItemId=40629
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „MLAIC”