armaty

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
AlfP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 17 maja 2007, 09:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

armaty

Post autor: AlfP »

Witam Kolegow Puszkarzy,
Wczoraj w Żorach mowili koledzy o strzelaniu z armat do celu ?
Mam prosbe do Kolegow z Warki , możecie mi wysłać rysunki lub zdjecie przyrządów celowniczych do armaty ? Ja mam replike z 1655 ..ale do strzelania chciałbym cos dokładać…tak by mieć szanse z secesyjnymi no i Wami…
Dziekuje i pozdrawiam
Alf
AlfP
Podolski Regiment Odprzodowy
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

Atakuj Samuela Hawkena na PW.Nasz celownik , wykonany wg historycznej dokumentacji jest bardzo precyzyjny w pionie i ma te wlasnos ze sam sie pionizuje( bez mikroprocesora!!!!).W poziomie jest nieco gorzej.Ale wystarczy by ze 100 m trafić w wiadro....
Awatar użytkownika
1-4Miles
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 707
Rejestracja: 08 stycznia 2007, 12:12
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: 1-4Miles »

Telesfor pisze:Atakuj Samuela Hawkena na PW.Nasz celownik , wykonany wg historycznej dokumentacji jest bardzo precyzyjny w pionie i ma te wlasnos ze sam sie pionizuje( bez mikroprocesora!!!!).W poziomie jest nieco gorzej.Ale wystarczy by ze 100 m trafić w wiadro....
A czym strzelacie z armaty :027: ? Piłeczkami golfowymi, czy jakaś inną amunicją? Jak piłkami, to niedaleko mnie przy Lesie Brudnowskim jest małe pole treningowe (vis a vie Ikea/Parku Smaku), od piłeczek jest tam aż biało, tylko iść i zbierać. :one:
Hawken Match.451; Navy Yank London.44; Colt M1851; Uberti.44; H 75s;
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

Dzieki za namiar , aczkolwiek pileczki sa tanie , co wiecej - jako amunicja dla armaty - wielorazowe.To kwestia dobrze nasmarowanego flejtuch.
Strzelamy takimi pileczkami ( a raczej raz czy dwa razy probnie strzelalismy na strzelnicy w Warce , na dystansie 100 m ( spod pawilonu) do wiadra z piaskiem ustawionego na kulochwycie.Wyniki , po wstrzeleniu sie byly niezle , ale wiele jeszcze nalezy poprawic ( np. skale odległości celownika zawieszkowego).
Awatar użytkownika
Samuel Hawken
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 651
Rejestracja: 20 listopada 2003, 12:44
Tematy: 24
Lokalizacja: Bractwo Kurkowe
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Samuel Hawken »

AlfP, tak wygląda nasza armata z zawieszonym celownikiem oraz celownik – oryginał.

Obrazek

Przy okazji, dociążony ołowiem celownik ustawia się już idealnie w pionie na widocznych na zdjęciach zaczepach. Podczas strzału celownik jest oczywiście zdejmowany.



Armate w akcji będzie można zobaczyć 7 czerwca w Warce i dnia nastepnego w czasie festynu "Ogrody Królowej Bony" na zamku w Czersku
Pracownia_DC
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 września 2008, 17:57
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Witam :)

Post autor: Pracownia_DC »

Przypadkiem trafiłam na Panstwa wątek :)
Mam do sprzedania dwie repliki armat XVIII - wiecznych :) Gdzie moge je zareklamowac i komu najlepiej? Do jakiej grupy społecznej kierowac zapytania? Bractwa rycerskie nie sa zainteresowane posiadaniem wlasnych armat - wola je wypozyczac.
Pozdrawiam serdecznie
:D
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2825
Rejestracja: 18 kwietnia 2005, 00:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: RIP

Re: Witam :)

Post autor: Cpt. Nemo »

Pracownia_DC pisze: Gdzie moge je zareklamowac i komu najlepiej?
Pewnie na znany serwis aukcyjny, tam czasem czesto armaty bywaja :)
Pozdrawiam, cpt.Nemo - GG 175472
Virago 535 Warszawski Szwadron Kawalerii CP
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Pracownia_DC
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 września 2008, 17:57
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Pracownia_DC »

Dziękuję bardzo za podpowiedź :)
POZDRAWIAM :)
Maki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 386
Rejestracja: 22 października 2006, 11:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Maki »

Witam


Ostatnio ,miałem okazję zobaczyć kawałki kul armatnich porozrywanych .Właściwie same skorupy .Część z kul były w całości .
Zastanawia mnie sam proces produkcji tych kul .
Jak były lane , bo to przecież żeliwo lub staliwo ,a w środku jest pusta przestrzeń .
Sama skorupa to sfera w jaki sposób?

Część kul a właściwie większość kul miała zaczepy sznurowe do wkładania do luf chyba moździerza .

Czyżby były też napełniane prochem i "groszkami", czy sama skorupa wystarczała i kawałki żeliwa z rozerwanych kul do rażenia ludzi ?.

Rozumiem ,że wybuchały sobie po wystrzeleniu za sprawą podpalanego lont i teraz pytanie .

Czy ścieżka prochowa w drewnianym korku kuli zapalała się od wybuchu w lufie ?

Czy też kula była wkładana do lufy moździerza /wiadomo lufa krótka /z zapalonym lontem sznurowym ?
Spadała sobie za mury zamkowe i robiła spustoszenie i teraz kwestia długości lontu , czy było to jakoś kontrolowane /lont sznurowy , ścieżka w korku drewnianym kuli /?

Czy były też kule dzielone na kategorie ?
1 do burzenia murów - pełne
2 do niszczenia celów żywych - wypełnione prochem i "groszkami "
Jaki jest ich stosunek w takim oblężeniu , których na takiej wyprawie było więcej ?

No właśnie i jeszcze jedno pytanie .

Ile można było oddać strzałów w czasie bitwy z armaty lanej z brązu , bo gdzieś czytałem ,że do kilkunastu w ciągu - że niby jakieś naprężenia lub zmęczenie materiału nie pozwalały walić bez przerwy .

I jeszcze jedno :)

Czy ładowano armaty wieczorem mimo że atak mial nastąpić np rankiem / wysadzenie kolubryny - Jasna Góra /?


Fotka kuli :
http://img258.imageshack.us/img258/9672/p10103419dp.jpg
Maki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 386
Rejestracja: 22 października 2006, 11:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Maki »

Temat już nie aktualny , moderator może usunąć mój post o kulach do armat .

Dzięki koledze z forum freha dowiedziałem się jak to bywało .


Pozdr .
Awatar użytkownika
Samuel Hawken
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 651
Rejestracja: 20 listopada 2003, 12:44
Tematy: 24
Lokalizacja: Bractwo Kurkowe
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Samuel Hawken »

Nie dziwi mnie, że nie otrzymałeś odpowiedzi na swoje pytania, bowiem odpowiedź na nie, to olbrzymia wiedza, temat rzeka i raczej trudno w krótkiej odpowiedzi nawet przybliżyć interesujące Cię zagadnienie. Dlatego polecam literaturę fachową (a jest tego sporo) i oczywiście internet, szczególnie na amerykańskich stronach dużo jest informacji na ten temat. Poza tym chcę wierzyć, że na tym forum jesteśmy rozsądnymi praktykami, co oznacza, że „burzenie murów i niszczenie żywych celów” nie stanowi chyba kręgu naszych szczególnych zainteresowań. Myślę, że dobrze, że ze swym pytaniem zwróciłeś się do tych, dla których wiedza o historycznym uzbrojeniu artyleryjskim stanowi przedmiot zainteresowań, lecz wątpię, czy odpowiedz na forum, nawet bardzo obszerna, chociaż w części wyczerpała ten temat.
Maki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 386
Rejestracja: 22 października 2006, 11:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Maki »

Dzięki Wojtku za odpowiedź .
Na wiele pytań znam już odpowiedzi .
Murów nie zamierzam wysadzać ani ranić celów żywych na tyle mnie chyba znasz .

Ciekawiło mnie zawsze w jaki sposób wybuchały kule wystrzelone z armaty , skoro były całe lane .
Tu właśnie reżyserzy sprawiają nam psikusa , kiedy widzi się jak działowy ładuje pełna kulę ,a po wystrzeleniu owa kula szybuje w szeregi przeciwnika i wybucha czyniąc olbrzymie straty w ludziach .
Ludzie prawie fruwają jakby ich coś w górę wyrzucało .

Najwięcej znalazłem informacji na temat kul stosowanych na okrętach wszelkiej maści kulach połówkowych łączonych łańcuchami i linkami, kulach odlewanych na wzór sztangi cyrkowca z XVII wieku .

Dużo jest też o kulach moździerzowych i sposobach ich ładowania .
Jak i odpalania lontu sznurowego czy też później bezpośrednio przez wystrzał armaty.

Nie znalazłem wzmianki o sposobie lania kul sferycznych - pustych w środku .

Ale za to widziałem kiedyś na DISCOVERY JAK KOLO ŁUPAŁ KULE KAMIENNĄ


Zdziwiło mnie to że mamy kilka armat na iweb.pl i nikt nie posiada wiedzy stosownej do przekazania :) :) :)

Pomyślałem ,że nie jest to istotna część historii bronioznawstwa skoro mamy
trocinki ;laughing: ;laughing:


A szkoda bo pewnie wielu z nas nie zna technologi lania kul pustych w środku .
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Telesfor »

Myśę ,że zgodnie z wolą Makiego zamykamy ten wątek.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Grupa Czerska - Warka”