Biblioteczka Kowboja

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2825
Rejestracja: 18 kwietnia 2005, 00:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: RIP

Biblioteczka Kowboja

Post autor: Cpt. Nemo »

Witam w mojej biblioteczce.

Chcialbym sie z Wami Kowboje podzielic informacja gdzie mozna zdobywac wiedze o naszym hobby.
Oto garsc podstawowych ksiazek z ktorych mozna sie nieco o blaskach i cieniach zawodu kowboja dowiedziec.
Jest juz dosc pozno i niewiele napisze, ale przynajmniej pokaze okladki :) mozna z nich co nieco wydedukowac :)

Pierwsza pozycja, taka niby troszke dziecinna, ale zawiera spory ladunek wiedzy dla poczatkujacych.

Obrazek Obrazek

Tu mamy ta popularna encyklopedie kazdego wielbiciela Colta.

Obrazek Obrazek

Nastepne dwie pozycje daja nie najgorsze pojecie o popularnej broni Dzikiego Zachodu, a takze nieco informacji o ubiorach i wyposazeniu.

Ta bardzo oficjalna

Obrazek Obrazek

za to ta ponizej jest wyjatkowo godna polecenia ze wzgledu na bogate ilustracje

Obrazek Obrazek

A tu prawdziwa biblia dla Kowboja. Zycie, ubranie, praca, bron, narzedzia - Tabele znakowania bydla, organizacja przepedow, aprowizacja, rancho. Krotko mowiac jak wtedy sie zylo, walczylo, pracowalo i bawilo - gdy zostalo sie kowbojem.

Obrazek

Uzbrojenie i przygody Dzikiego Zachodu. To kolejna biblia ale nie ograniczajaca sie wylacznie do kowbojow.
Jako ciekawostke podam ze jej autorem jest R. L. Wilson ten sam ktoremu zawdzieczamy wymieniona juz tu ksiazke : Colt Amerykanska Legenda.

Obrazek Obrazek

A gdy potrzebowales pieniedzy to mogles je ukopac z ziemi czy wyplukac z rzeki :)
Jednym slowem Goraczka Zlota.


Obrazek Obrazek

Mam nadzieje ze dodacie jeszcze jakies warte przeczytania pozycje :)
Pozdrawiam, cpt.Nemo - GG 175472
Virago 535 Warszawski Szwadron Kawalerii CP
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
R0GNAR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 427
Rejestracja: 25 maja 2005, 19:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska -już nie IV
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: R0GNAR »

Z tematyki Indianskiej to : Larry J. Zimmerman-Indianie Ameryki Polnocnej oraz z cyklu Tak Zyli Ludzie -Wsrod Indian Polnocnoamerykanskich.
Z tematyki kowbojskiej : Jarosław Racieski& Edward Kabiesz - Encyklopedia Dzikiego Zachodu

I male pytanko moze da sie gdzies w czesci kowbojskiej umiescic opisy westernow i oceny? Przyznam sie ze zaczolem nagrywac i kupowac westerny wiec tego typu informacje bardzo by mi sie przydaly a mam nadzieje ze innym tez.
Obrazek
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2825
Rejestracja: 18 kwietnia 2005, 00:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: RIP

Post autor: Cpt. Nemo »

R0GNAR pisze:moze da sie gdzies w czesci kowbojskiej umiescic opisy westernow i oceny? Przyznam sie ze zaczolem nagrywac i kupowac westerny wiec tego typu informacje bardzo by mi sie przydaly a mam nadzieje ze innym tez.
Nie widze problemow, nawet jest post pt. Westerny - mozemy to zaczac traktowac jak biblioteke westernow. Jesli tak sie umowimy to ja bede usuwal stamtad nieakyualne informacje o terminach ich wyswietlania w Telewizji a ozostawial opisy westernow ?

Jutro przeniose ta odpowiedz do cylu pt. Pytania Propozycje, zeby nie zasmiecac tematu ksiazek :)
Pozdrawiam, cpt.Nemo - GG 175472
Virago 535 Warszawski Szwadron Kawalerii CP
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
cezaryk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 21:37
Tematy: 7
Lokalizacja: strzelnica Myszków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: cezaryk »

Troszkę odkopię temat literatury o której mało jakoś na tym forum.
Na forum jestem od niedawna. Interesuje mnie tematyka związana z konstrukcjami rewolwerów CP. Przeszukałem już zasoby forumowe i wiem, że wszechobecny internet załatwia wiele spraw, ale dobrze wydana książka to coś zupełnie innego.
Wielu kolegów w swoich wypowiedziach powołuje się na zagraniczne wydawnictwa ale dostępność do nich jest ograniczona. Mamy wszak na forum kilku wybitnych kolegów, których wiedza sądząc po ich wypowiedziach jest naprawdę wielka.
Chcę więc zaproponować coś innego. Otóż, ciekawe jakie było by zainteresowanie monografiami dotyczącymi np. produkcji różnych firm czy poszczególnych modeli broni. Można by zebrać wypowiedzi dotyczące samych rewolwerów CP i ich konwersji, karabinów tarczowych CP itd itp. Co myślą sami zainteresowani czyli fachowcy, historycy i rusznikarze oraz amatorzy ale z fachową wiedzą? Na takich wydawnictwach, dobrze opracowanych i wydanych też można zarobić. No chyba, że coś przegapiłem i takie monografie w języku polskim już istnieją?
Fosa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 07 lutego 2016, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Biblioteczka Kowboja

Post autor: Fosa »

Szczerze polecam

Troche o Tombstone i strzelaninie w O.K. Coral, Earpach, Wild Billu - generalnie pozycja obowiązkowa:)

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/96781/sz ... go-zachodu

odsyłam też do strony :

http://www.legendsofamerica.com/
Awatar użytkownika
Cpt. Nemo
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2825
Rejestracja: 18 kwietnia 2005, 00:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: RIP

Re: Biblioteczka Kowboja

Post autor: Cpt. Nemo »

Pozdrawiam, cpt.Nemo - GG 175472
Virago 535 Warszawski Szwadron Kawalerii CP
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Fosa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 07 lutego 2016, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Biblioteczka Kowboja

Post autor: Fosa »

Oo dobra cena, jak macie jakies fajne pozycje to tez dajcie znac szczegolnie na ebooka. Malo tego jest i w ksiegarniach i w necie. Mam tego Szeryfa z Miasta Bezprawia na ebook jakby ktos chcial to dac znac:)

Mam tez Karol May - Old Shatterhand. Moge komus pozyczyc i skasuje jak przeczyta ;)
Fosa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 07 lutego 2016, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Biblioteczka Kowboja

Post autor: Fosa »

Moze to i nie biblioteczka, ale bardzo fajna strona do przegladania.

Rodzaje broni z opisem i zdjeciami z wiekszosci filmów. W tym oczywiście Westerny.

http://www.imfdb.org/wiki/Main_Page

Fajnie sie czyta :)
six gun lover
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 10:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Czempiń, Wlkp
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Biblioteczka Kowboja

Post autor: six gun lover »

Kilka nowych tytułów. Nie są stricte związane z kowbojami, raczej z historią Dzikiego Zachodu i w jednym przypadku z westernami. Najpierw westerny:
Janusz Skwara "Western odrzuca legendę" - przegląd westernów wraz z ich opisem. Zaletą tej książki jest to, że można wybrać coś ze starych westernów, co przypadnie nam do gustu. No i jeszcze w niektórych przypadkach sensowna analiza w/w.
Beletrystyka:
1. Jamess Scott "Bez Litości"
2. R. L. Taylor "Podróże Jaimiego McPheetersa" - młodzieżowa, lecz pisana wspaniałym językiem, z dużą dozą humoru.
3. Swarthout Glendon "Eskorta" - polecam również film z Tommy Lee Jones'em
4. Waldemar Łysiak "Asfaltowy Saaloon" - rozdziały dotyczące historii Dzikiego Zachodu.
5. A.B. Guthrie "Historia Dzikiego Zachodu"
6. Mark Twain "Pod gołym niebem" - tu to nawet bardziej dokument napisany charakterystycznym dla autora językiem :)
Popularnonaukowe"
1. Robert V. Hine i John Mack Faragher "Historia amerykańskiego Zachodu" - jest to streszczenie wcześniejszego naukowego wydania "The American West: A New Interpretive History". Warto.
2. Izabella Rusinowa "Indianie, traperzy i osadnicy w dziejach amerykańskiego zachodu"
3.Jarosław Wojtczak " Jak zdobyto Dziki zachód"
4. Jarosław Racięski i Edward Kabiesz "Encyklopedia Dzikiego zachodu"
5. Hampton Sides "Krew i burza (historia z Dzikiego Zachodu)" - poprzez pryzmat dziejów Kita Carsona ukazuje lata wojny z Meksykanami i plemieniem Navaho.
6. S.C. Gwynne "Imperium księżyca w pełni (wzlot i upadek Komanczów)" - dzieje Komanczów oraz ważnych postaci z nimi związanych.

To by było na tyle na razie. Nie piszę o Winnetou, czy np. książkach Wernica, gdyż te pewnie są wszystkim znane. W drodze do mnie jest "Syn" P. Meyer. Kiedy przeczytam, napiszę czy warto kupić.
If you gonna die, die with your boots on... (Sonata Arctica)
six gun lover
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 10:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Czempiń, Wlkp
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Biblioteczka Kowboja

Post autor: six gun lover »

"Syn" też warty przeczytania :) . A dla tych, którzy ze składaniem literek są na bakier, to będzie serial na podstawie tej książki. 08.04. 2017. premiera w Polsce. Tytuł "First Son of Texas".
If you gonna die, die with your boots on... (Sonata Arctica)
Awatar użytkownika
Dazbi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 516
Rejestracja: 27 października 2003, 21:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Biblioteczka Kowboja

Post autor: Dazbi »

Witam.
A może historia podboju "dzikiego zachodu" oczami rdzennych mieszkańców Ameryki -poruszająca lektura :
https://www.gandalf.com.pl/b/powroce-jako-piorun/
Jest to reportaż z odniesieniami historycznymi...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Kowboje”