Urządzanie strzelnicy.

Moderator: Moderatorzy CP

Kopacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 19:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Urządzanie strzelnicy.

Post autor: Kopacz »

W moim mieście kilku chłopaków postanowiło założyć strzelnicę. Dostali do użytkowania starą piwnicę- tunelik. Założyli 4 stanowiska, urządzenia tarczowe, wentylację. Kulochwytem jest ściana z drewnianych podkładów kolejowych, na nich nabite są płaty taśmy z taśmociągu kopalnianego grubości około 1 cm. Wydaje mi się to dziwnym pomysłem, by obijać to gumą, która jest sprężysta. W odpowiedzi usłyszałem, że robili próby z różną bronią długą i krótką i kule przechodzą na wylot. Obawiam się jednak, co będzie, jeśli kula nie przejdzie na wylot, wtedy może wrócić do strzelca. Strzelnica ma 25 m długości. Nie wiem jak będzie się zachowywał ołów z czarnoprochowca, obawiam się, że zwłaszcza w miejscach, gdzie między taśmą a podkładami będzie jakaś wolna przestrzeń będzie to działało jak proca. Ponadto różne może być zachowanie kuli zależnie o naważki prochu. Co o tym myślicie? Póki co nie zamierzam korzystać z obiektu zakładając, że jest niebezpieczny.
Awatar użytkownika
zbys
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 108
Rejestracja: 20 czerwca 2016, 04:40
Tematy: 0
Lokalizacja: a to roznie bywa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: zbys »

Ja bym myslal, tak jak Ty - poczekam na pierwsza krew ...

Stare podklady sie wykrusza bardzo szybko.
I co zostaje - guma ?
I sciana ?
A gdzie skos odbijajacy ?
A gdzie metr piachu ?
VIS 3x, K98 Radom, Glock 33,26, Beretta, P64, P83, Nagant, S&W, Garand 3x, Ruger 2x, SKS, kbks, Ortgies, Mosin 4x, Mauser 5x, P1, M1 carb 2x, TT33, Hi Point, Lebel, Lucznik 6x, LP53, Remington, Mannlicher 6x, AKMS, AR-15, Ballester-Rigaud, Valmet, K31
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: Kraku »

Na komercyjnej strzelnicy na której pracowałem też były kulochwyty zasłonięte gumami z taśmociągu. Nie było problemu z małymi kalibrami, wszystko wchodziło jak w masło. Troszkę postrzelałem z wiatrówki i nie zauważyłem rykoszetów ale może to dlatego że było tego niewiele - może ze 100 strzałów łącznie. Zadaniem gumy było raczej niedopuszczenie do rykoszetów, od skośnego stalowego kulochwytu za nią, w kierunku strzelca.
Podkłady kolejowe to bardzo zły pomysł chyba że mają ich dużo oraz sporo czasu na częstą wymianę.

[edit] Ale też nikt tam nie strzelał z CP... [/edit]
Kopacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 19:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: Kopacz »

Zbys, z tego co mówili, to pomiędzy ścianą z podkładów a tylną ścianą tunelu jest jeszcze piach. Dzięki za dotychczasowe wypowiedzi i proszę o jeszcze.
Awatar użytkownika
zbys
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 108
Rejestracja: 20 czerwca 2016, 04:40
Tematy: 0
Lokalizacja: a to roznie bywa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: zbys »

Jak jest solidna warstwa piasku - to juz oddycham spokojniej :^)

Ale co do gumy z tasmociagu mam pewne obawy -
taka tasma jest zwykle zbrojona, stalowa linka lub choc siatka z gestego nylonu i cholera wiec czym jeszcze ...
Troche sie boje, ze slabe kalibry moga nie przebijac a odbijac.
Np. 22 LR czy olowiane kule CP.
A troche szkoda testowac na sobie czy koledze ...
VIS 3x, K98 Radom, Glock 33,26, Beretta, P64, P83, Nagant, S&W, Garand 3x, Ruger 2x, SKS, kbks, Ortgies, Mosin 4x, Mauser 5x, P1, M1 carb 2x, TT33, Hi Point, Lebel, Lucznik 6x, LP53, Remington, Mannlicher 6x, AKMS, AR-15, Ballester-Rigaud, Valmet, K31
Kopacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 19:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: Kopacz »

No właśnie nie wiem już co myśleć, Kraku się wypowiadał, że też strzela na strzelnicy, gdzie są takie gumy i wszystko jest OK :-?
Awatar użytkownika
zbys
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 108
Rejestracja: 20 czerwca 2016, 04:40
Tematy: 0
Lokalizacja: a to roznie bywa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: zbys »

No coz - ladujesz i strzelasz, jaby co to wina kraka :-?
VIS 3x, K98 Radom, Glock 33,26, Beretta, P64, P83, Nagant, S&W, Garand 3x, Ruger 2x, SKS, kbks, Ortgies, Mosin 4x, Mauser 5x, P1, M1 carb 2x, TT33, Hi Point, Lebel, Lucznik 6x, LP53, Remington, Mannlicher 6x, AKMS, AR-15, Ballester-Rigaud, Valmet, K31
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2769
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: kewalsPL »

W Karwinie(w Czechach) mieli kulochwyt zbudowany z ułożonych na płasko opon od osobówek a za nimi piach i nie było żadnych rykoszetów. Na pobliskiej nie działającej już strzelnicy zawiesili tarczownice z gumy taśmociągowej, podczas strzelania z kbksu parę razy słyszeliśmy gwizd rykoszetu i był powrót do płyty pilśniowej. Rozcięta taśma na połowę grubości już nie odbijała "kulek".
Jak ktoś strzeli z CP na małej dawce prochu to jest więcej niż pewne, że kula będzie się odbijać od taśmy przenośnikowej.
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: Kraku »

kewalsPL pisze:Rozcięta taśma na połowę grubości już nie odbijała "kulek".
Zapewne są różne taśmy, ale te które ja widziałem nie dawały możliwości zmiany ich grubości bez naaaapraaawdę solidnego nakładu pracy. Z resztą gumy z taśmociągu zresztą są stosowane na wielu strzelnicach. Nie mówię że na 100% rykoszetu nie będzie, bo nie zbadane są wyroki boskie, ale ja się nie spotkałem.
Na kilka tys pocisków 22 lr czy też 22 short wystrzelonych przeze mnie, rykoszetu nie było. Nic mi też nie wiadomo na temat rykoszetów z setek tys (a może i więcej...) wystrzelonych przez klientów. Normalnie z szortów było strzelane do takiej gumy z 25m. Ale było tez stanowisko (rzadko używane) gdzie strzelało się z jakichś 10m. Gdyby instruktorzy słyszeli rykoszety latające im koło nosa, na pewno by wspomnieli.
Jedyny ołów jaki znajdował się na osi strzeleckiej, pochodził od rykoszetów od ścian osi czy oporządzenia strzelnicy, i to najczęściej z loftki (zresztą z tego powodu właściciele zrezygnowali z tej, siejącej zniszczenie, amunicji). Dziury po przypadkowych strzałach klientów - z różnej broni -są nawet w odległości 1m od stanowiska, na szczęście większość obiektu jest wyłożona drewnem (osb).
Należy też pamiętać że jeśli mamy tarczownice w stałych miejscach, to za nią guma staje się szybko sitem a służy ona do tego aby właśnie blokować rykoszety od stalowego kątowanego kulochwytu za nią.

Jeśli tam jest piwnica to możliwości rykoszetu od tego co jest po drodze (rury, ściany betonowe itp) są daleko większe niż od taśmy. Mnie też na początku przygody ze strzelaniem zdarzyło się ze 2 razy przypadkiem wystrzelić podczas składania się do strzału. I tego właśnie bym się obawiał najbardziej...
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2769
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: kewalsPL »

Kraku pisze:Zapewne są różne taśmy, ale te które ja widziałem nie dawały możliwości zmiany ich grubości bez naaaapraaawdę solidnego nakładu pracy.
Da się je rozrywać pomiędzy warstwami płócien( robiłem to nie jeden raz) choć nie jest to łatwe. Pociski i kule ołowiane po uderzeniu w stalową płytę zamieniają się w płatek i nie rykoszetują , o innych nie będę się wypowiadał bo każde działają inaczej.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 986
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: Piotr_JG »

kewalsPL pisze: Pociski i kule ołowiane po uderzeniu w stalową płytę zamieniają się w płatek i nie rykoszetują
Możesz się zdziwić. Małe fragmenty tego płatka, cienkie jak żyletka, znajdowałem wbite w ścianę dokładnie w odległości na jakiej wisiały blachy. Ściana z gazobetonu, odległość od popera kilkanaście metrów, więc energia znaczna. Pewnie życia nie pozbawi, ale skórę przetnie, o oczach nie wspominając.
Piotr
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2769
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: kewalsPL »

Piotr_JG pisze:znajdowałem wbite w ścianę dokładnie w odległości na jakiej wisiały blachy.
To jest normalne, rozleciały się na boki i mogły się trochę wgryźć w miękką ścianę, nie jest to jednak rykoszet który by wrócił z powrotem do strzelca.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Urządzanie strzelnicy.

Post autor: Shooter7 »

Strzelalem na stzrelnicy ktora miala m/i ( na pierwszym planie ) platy gumowe. Nie wiem z czego byly ale nie jest to moim zdaniem az tak wazne.

Strzelnica dopuszczona do kalibru .223 Rem, chlopaki strzelaja cala gane broni krotkiej lacznie z .50AE, 500 S&W czy slug 12/76

Dystanse przy strzelaniu dynamicznym nawet 10 m i jakos nikomu nigdy nic sie nie stalo.

:wink:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Adresy strzelnic - Informacje”