Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Moderator: Moderatorzy CP

cezary.pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 405
Rejestracja: 12 września 2005, 13:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Puszcza Stromecka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: cezary.pl »

Oczywiście że licencja jest potrzebna.
Głównie po to, aby zawodnicy między sobą w trakcie konkurencji czuli się bezpiecznie.
Przy tak bardzo otwartej formule zawodów, może się trafić człowiek, który kupił rewolwer tydzień temu i nieobeznany z obsługą broni będzie zakładał kapiszony na załadowany bęben opierając lufę o brzuch.
cezary.pl
"Za wolność naszą i Waszą"
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 176
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: irek_39 »

@cezary.pl - widziałeś, żeby ktoś tak ładował rewolwer na mistrzostwach? Przejrzałem protokół z ostatnich MP i nie było żadnej dyskwalifikacji, czyli takie rzeczy się nie działy. Czasem wystarczy zwrócić uwagę i to pomaga. Skąd tyle hoplofobii w Tobie?
Oczywiście, że licencja nie jest potrzebna... przynajmniej tak było kiedyś.
Kawałek regulaminu MP z 2020 roku:
IV. UCZESTNICTWO:
W XV Otwartych Mistrzostwach Polski będą mogły uczestniczyć członkowie klubów strzeleckich, Bractw Kurkowych, osoby niezrzeszone posiadające własną broń czarnoprochową bez obowiązku posiadania legitymacji, licencji itp.
Do udziału w zawodach dopuszczeni zostaną, zawodnicy z zagranicy.
Ale co będzie w tym roku, to zobaczymy...
Awatar użytkownika
Willie357
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 2774
Rejestracja: 10 grudnia 2006, 16:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: RIP

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: Willie357 »

Irek,przez Cezаrego nie przemаwiа hoplofobiа а doświadczenie. Liczba debili, którzy w ostatnich lаtасh zасzęłа pętаć się po strzelnicасh jest porаżаjаса,,do tego trzeba dodаć rасhunek prawdopodobieństwa i jedno z prаw Murphego mówiасе,że jeżeli coś może pójść nie tаk jak trzeba to pójdzie.
Niepożądanych zdarzeń nie da się wyeliminować, można natomiast niwelować prawdopodobieństwo ich zaistnienia.
CZARNE I NITRO,>30, moturki , G 4x4 Bundeswehr , za młodu kobietki.
TAK dla eutanazji kretynów
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 176
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: irek_39 »

Licencja nie sprawdza bezpieczeństwa, tylko jest potwierdzeniem pozwalającym na udział w zawodach wydanym przez konkretną organizację... Może zacznijcie żądać aktualnych badań psychologicznych, uprawnień prowadzącego strzelanie lub pozwolenia na broń. TAK! Niech każdy przed zawodami zamacha czerwona książeczką - wtedy będziemy się czuć bezpiecznie. Do czego zmierzacie z tymi ograniczeniami? Osoby jadące na imprezę z reguły trenują wcześniej i pod okiem kogoś uczą się. Nie porównujcie człowieka przychodzącego pierwszy raz na strzelnicę ZKS z załadowanym Remikiem do zawodów, gdzie przypadkowych ludzi jest bardzo mało. Oczywiście są różne przypadki, ale wtedy prowadzący strzelanie może upomnieć lub wydalić problematycznego strzelca. Dlaczego chcecie zmieniać coś co działało przez wiele lat?
cezary.pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 405
Rejestracja: 12 września 2005, 13:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Puszcza Stromecka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: cezary.pl »

Irku, niepotrzebne aż takie emocje.
Byłem świadkiem takiego zdarzenia jak opisałem wcześniej, zawodnik na stanowisku po mojej lewej stronie. Gdyby stał po prawej pewnie bym nie zauważył, bo jestem praworęczny.
Ciśnienie podniósł mi bardzo, a jak sędziemu i organizatorom...
I nie ma znaczenia jakiej rangi są zawody, ich regulaminy są tożsame.

Licencja, przynajmniej w podstawowy stopniu weryfikuje zawodnika jako zdolnego do bezpiecznego posługiwania bronią palną. Nie jest wydawana jak dowód osobisty, na wniosek. Trzeba zaliczyć egzaminy.

"Może zacznijcie żądać aktualnych badań psychologicznych, uprawnień prowadzącego strzelanie lub pozwolenia na broń. TAK!"
To byłyby pozaustawowe żądania. :-D

Tak bardzo otwarta formuła MP, została zorganizowana specjalnie dla ludzi, którzy nie posiadają licencji, i z myślą że się w końcu kiedyś ogarną.
A tu jak widać jeszcze jest źle, są pretensje, roszczenia i żale kierowane głównie do Marka-
cezary.pl
"Za wolność naszą i Waszą"
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 176
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: irek_39 »

Tak bardzo otwarta formuła MP, została zorganizowana specjalnie dla ludzi, którzy nie posiadają licencji, i z myślą że się w końcu kiedyś ogarną.
A tu jak widać jeszcze jest źle, są pretensje, roszczenia i żale kierowane głównie do Marka-
Właśnie to jest OK, że osoby zainteresowane tematem i bez licencji mogą brać udział w MP. Nie ma tu nikt o to pretensji i głównie do Marka. Wymaganie od wszystkich licencji spowoduje ograniczenie środowiska czarnoprochowego. Rozsądne jest za to wprowadzenie badań lekarza medycyny sportowej, żeby sprawdził czy ludzie umieją np. udźwignąć karabin i nie będą walić po kulochwycie w Starachowicach.
Czy licencja na pistolet i karabin pneumatyczne też pozwala na strzelanie na Mistrzostwach Polski i Europy CP?
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: Darlon »

myślę że w kwestii bezpieczeństwa to bardziej chodzi o patent niż o licencję która jest w zasadzie potwierdzeniem posiadania patentu jeśli ktoś nie wyrobił plastiku (to chyba nie od tak dawna się da zrobić). jednak osoba posiadająca patent trochę musi się nauczyć zanim zda. nawet egzamin na patent jest w zasadzie "ćwiczeniem pod przyszłe zawody" - musisz się nauczyć robienia rzeczy na komendy między innymi.

ja rozumiem wzrastające wymagania ze strony organizatorów. środowisko pada ofiarą własnego "sukcesu". byle kto może kupić sobie rewolwer i dzień później iść na zawody. to że tak się jeszcze (chyba) nie stało to w zasadzie bardziej cud niż reguła. nie dziwne, że organizatorzy wolą dmuchać na zimne. wszyscy chyba mamy jakieś anegdoty o skokach ciśnienia na lokalnych strzelnicach a nawet z zawodów. będąc organizatorem, wolał bym uniknąć problemów z czyimś brakiem doświadczenia albo rozumu.

rok temu zastanawiałem się dlaczego na jednej z lokalnych strzelnic jak chciałem postrzelać a właściciel usłyszał o czarnym prochu to się zaczął krzywić. nie chciał słuchać że strzelam od ponad 10 lat, nawet jakieś tam wyniki, wyjazdy, zawody... chciał chociaż patent albo jakiekolwiek przeszkolenie... kilka miesięcy wcześniej na innej strzelnicy jakiś facet poszedł do tarcz z załadowanym rewolwerem w kaburze i się postrzelił. to są co raz częstsze przypadki przecież. sprzedaż broni CP bardzo wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. nawet tutaj na forum mamy ludzi którzy jawnie się przyznają do leczenia psychiatrycznego i kupujący taką broń. chciał byś ryzykować jako organizator że gość jak 3 razy nie trafi w tarcze to czwarty strzeli do siebie? czy może poręczysz za niego że tego nie zrobi?

wydajecie na byle pukawki ciężkie tysiące to zrobienie patentu i na przykład licencji tylko na karabin dla obniżenia kosztów rocznych to nie jest fortuna. zresztą w takiej formule można przedłużyć licencje samym CP bo 4 konkurencje w zawodach z kalendarza pzss można zrobić w zasadzie na przykład tylko na MP albo zawodach ZKS a nawet na śląsku.
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
cezary.pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 405
Rejestracja: 12 września 2005, 13:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Puszcza Stromecka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: cezary.pl »

irek_39 pisze: 11 kwietnia 2021, 11:19
Tak bardzo otwarta formuła MP, została zorganizowana specjalnie dla ludzi, którzy nie posiadają licencji, i z myślą że się w końcu kiedyś ogarną.
A tu jak widać jeszcze jest źle, są pretensje, roszczenia i żale kierowane głównie do Marka-
Rozsądne jest za to wprowadzenie badań lekarza medycyny sportowej, żeby sprawdził czy ludzie umieją np. udźwignąć karabin i nie będą walić po kulochwycie w Starachowicach.
Możesz podać podstawę prawną do zachowania rozsądku, jaki proponujesz?
cezary.pl
"Za wolność naszą i Waszą"
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 176
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: irek_39 »

Oczywiście, że mogę skoro tak brniemy w temacie. Na stronie PZSS mamy dokument dot. regulaminu zawodów czarnoprochowych (https://www.pzss.org.pl/assets/files/ko ... ulamin.pdf )
i jest tam napisane: IV Uczestnicy zawodów zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania przepisów bezpieczeństwa oraz regulaminu zawodów. Zasady bezpieczeństwa ustala Organizator, więc hipotetycznie może zażądać, żebyś takie zaświadczenie dostarczył, bo nie wiadomo czy jesteś bezpieczny dla otoczenia.[/i]
Jest to potwierdzone również w przepisach ISFF (wiem, że CP one nie dotyczą, ale związane są ze strzelectwem sportowym)
6.2.1.2 Szczegółowe przepisy bezpieczeństwa są różne w różnych krajach,
więc dodatkowe przepisy mogą być ustanowione przez Komitet
Organizacyjny zawodów.
Członkowie Jury, Sędziowie Stanowiskowi,
osoby funkcyjne zespołów i zawodnicy muszą być informowani
o wszystkich szczegółowych przepisach zawartych w programie zawodów.


Tylko pytanie po co to robić oraz kto na takie zawody przyjedzie? Odpowiedź na drugą cześć jest prosta - przyjadą ci, którzy te badania będą akurat mieli aktualne badania. Tak samo jest z licencjami, z jakiegoś powodu posiadacze licencji chcą ograniczyć dostęp do zawodów dla tych bez niej :(

@Darlon Zgadzam się z Tobą w 100% - to patent potwierdza wiedzę i umiejętności, a jednocześnie nie wymusza w przyszłości dodatkowych corocznych płatności i startów.

Pozdrawiam :-D
jorge
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 366
Rejestracja: 03 lutego 2007, 19:38
Tematy: 14
Lokalizacja: Cieszyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: jorge »

No to już bzdury, że posiadacze licencji chcą ograniczać dostęp do zawodów tym, którzy jej nie mają. Od lat powtarzam to samo- żeby strzelać na zawodach jakiś kwit trzeba mieć. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a widząc to i owo na strzelnicach i nawet na zawodach, doskonale rozumiem organizatorów . Jeżeli organizator uzna- bo to on odpowiada za bezpieczeństwo zawodów- że taki i taki dokument trzeba mieć, żeby brać udział, to albo się stosujemy do woli organizatora i strzelamy na zawodach albo nie. Nie wiem o co ten spór.
user
irek_39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 176
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: irek_39 »

@jorge Możesz napisać czy od kiedy strzelasz na zawodach czarnoprochowych byłeś świadkiem jakiejś tragedii, tzn. postrzału lub zabójstwa/samobójstwa? Piszecie o bezpieczeństwie, że jest najważniejsze - zgadzam się z tym 100%. Organizator zadecyduje, jak będzie chciał, tylko, że nagle w imprezie będzie 30-50% mniej uczestników.
Tylko pytanie, co da "kwit"? Podpowiem: NIC oprócz eliminacji z zawodów części osób.
Co stało się takiego w tym roku, że rozważa się dodatkowe ograniczenia?
Poprzednio nikt ich nie chciał i było dobrze.
IV. UCZESTNICTWO:
W XV Otwartych Mistrzostwach Polski będą mogły uczestniczyć członkowie klubów strzeleckich, Bractw Kurkowych, osoby niezrzeszone posiadające własną broń czarnoprochową bez obowiązku posiadania legitymacji, licencji itp.
jorge
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 366
Rejestracja: 03 lutego 2007, 19:38
Tematy: 14
Lokalizacja: Cieszyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: jorge »

Bogu dzięki i organizatorom, że nie byłem świadkiem tragicznego zdarzenia na zawodach czy strzelnicy i nie chcę być... Ale za to doświadczyłem czego innego, to może Kol. na pw napiszę, bo po co zamulać temat. Strzelam na zawodach od 7 lat. I jeszcze powtórzę- nikt nikogo nie eliminuje, organizatorowi wolno wymagać w zakresie bezpieczeństwa, a nawet jakby wpisał do regulaminu, że strzelać wolno tylko w różowych czapeczkach z daszkiem i pomponikiem, to też ma prawo, bo jest organizatorem, tak przypuszczam. Jak ktoś nie założy czapeczki lub ma czapeczkę w wymaganym kolorze ale bez pomponika to nie strzela. Ufff... jak człowiek rozumny musi się poniżać objaśniając oczywistości.
user
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10179
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: variag »

żeby strzelać na zawodach jakiś kwit trzeba mieć. Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Idąc tym tokiem rozumowania to posiadając prawo jazdy nie powoduje się wykroczeń i drogówka jest niepotrzebna :-D
Sędziowałem w dziesiątkach zawodów i widziałem różne zachowania na strzelnicach. Wśród strzelców z "kwitami" też, i zdarzały się za to DSQ.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Motoguziec
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 23 czerwca 2020, 12:31
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: Motoguziec »

no to mamy spór między zwolennikami i przeciwnikami obostrzeń i więc napisze jak ja to widzę , od 20 lat posiadam czerwoną książeczkę , dwa razy w roku mam szkolenie , badania robię co trzy lata, co 5 lat muszę ukończyć szkolenie doskonolające ,mam prowadzącego strzelanie ale nie posiadam licencji zawodniczej , więc dla organizatorów jeżeli wprowadzą wymóg licencji jestem laikiem i się z tym zgadzam ponieważ jest to święte prawo organizatora ale strzelectwem CP zająłem się z nudów i pomału się wciągnąłem i w 2020 roku byłem na tylu zawodach na ile mogłem i zobaczyłem jedną rzecz ,prawie zawsze byli tam ci sami ludzie znający się jak łyse konie mający w małym palcu nie tylko zasady bezpieczeństwa ale też niuanse techniczne CP o których nie miałem zielonego pojęcia, zauważyłem też że te "stare konie" przyglądają się nowym świeżakom z pewną dozą braku zaufania że tak powiem jest to pierwszy "pierścień" kontroli drugim pierścieniem jest sędzia prowadzący strzelanie. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć że zawsze jadąc na zawody szukam kompana z mojego rejonu strzelającego z CP i zawsze mi odmawiają bo regulamin , bo kontrola broni, bo zachowanie zgodne z zasadami których jeszcze nie znają ,bo nikogo tam nie znają po prostu ci co mają jakiegoś Remingtona nie chcą brać udziału bo odstraszają ich te "pierścienie" a są to ludzie normalni (chyba :-D ) więc sądzę że oszołomy tym bardziej unikają tego rodzaju imprez. Rozpisałem się w tym temacie bo osobiście jestem za propagowaniem strzelectwa i jak najszerszego grona osób posiadającego broń i sądzę że dostęp do zawodów w których używa się broni na którą nie jest potrzebne żadne zezwolenie/kwit powinien być dostępny jak najszerszej liczbie zawodników czy to z licencją czy bez, i po rocznej obserwacji wiem że oszołomy wszelkiej maści omijają takie imprezy, np jest jeden z kolegów na forum , faceboku i youtube o którym mam wyrobione zdanie i jeszcze go na żadnych zawodach nie spotkałem hmmm przypadek? nie " pierścienie" działają , no a teraz nie żałujcie sobie... tylko grzecznie bo :090:
jorge
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 366
Rejestracja: 03 lutego 2007, 19:38
Tematy: 14
Lokalizacja: Cieszyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mistrzostwa Polski CP - potrzebna licencja czy nie ?

Post autor: jorge »

Sądzę, że raczej cały spór dotyczy tego, co wolno organizatorowi imprez strzeleckich. I tu w zasadzie nie powinno być sporu, bo wiadomo, że organizator ustala warunki udziału.
user
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Terminy zawodów krajowych i międzynarodowych - CP”