Przeziernik czy diopter

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Grze Zwie
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 167
Rejestracja: 20 kwietnia 2014, 17:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Grze Zwie »

genialne! w swojej prostocie dzięki!
WSPIERAM AKCJĘ - Nie pisz co masz - Twoja Żona czyta forum !
zuku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 330
Rejestracja: 01 lutego 2012, 21:25
Tematy: 23
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: zuku »

no teraz to trzeba dobrać rozmiar igły
zuku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 330
Rejestracja: 01 lutego 2012, 21:25
Tematy: 23
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: zuku »

Ja miałem wstawioną tulejkę z obciętej igły do zastrzyków.
Może więcej szczegółów.
Jak obcinać, czy się nie zagina :?:
Awatar użytkownika
adriano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 318
Rejestracja: 02 lutego 2014, 11:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Polska, Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: adriano »

czy ktoś orientuje się czy można gdzieś w Polsce kupić taką szczerbinkę http://www.trackofthewolf.com/Categorie ... CA-PEEP-16 ? Ewentualnie czy diopter ghost tang sight pedersoli to dobre i w miarę historyczne rozwiązanie na hawkenie
Gibbs .40, 1777 Corrigé An IX .69, Hatfield (frontier) .45 skałka, Remington nma .44, Kentucky .54
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Popeye »

Ja wyciąłem z puszki alu krążek, wcisnąłem go w diopter i szpilką zrobiłem otwór. Początkowo malutki i sprawdzałem jak widoczność przez diopter, korekta szpilką i sprawdzanie na strzelnicy.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zbigniew Rybka »

Otworek zrobiony szpilką ma jedną wadę: wywinięte brzegi, co powoduje (może powodować) załamanie promieni świetlnych na brzegach i mniejszą ostrość obrazu. Co prawda jest to bardziej istotne w tzw. fotograficznych aparatach otworkowych (pinhole camera), ale w diopterze też warto tego uniknąć. Jak się spotkamy na strzelnicy to mi przypomnij, żeby Ci pokazać, jak się to robi (czyli wycina otwór niezniekształcający) :-D . Zb.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Popeye »

OK. Choć teraz nie mam już nic z diopterem :( ale warto czegoś nowego się dowiedzieć
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
zuku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 330
Rejestracja: 01 lutego 2012, 21:25
Tematy: 23
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: zuku »

ale ja jestem ciekawy
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 930
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zbigniew Rybka »

No to: potrzebna jest złamana igła krawiecka (nie szpilka) o określonej średnicy (lub inny okrągły w przekroju pręcik z dobrej, zahartowanej stali), korek od wina (najlepiej prawdziwy), kawałek deski z twardego drewna (wystarczy 2x2 cm), kawałek twardej tektury (nie falistej :-D ), drobny papier ścierny (800-1200), szczypce (kombinerki) i młotek. Oczywiście materiał, który będzie poddawany dziurkowaniu, np czarny papier lub blacha z puszki (piwo, cola itp).

1. Złamaną igłę pozbawiamy dodatkowo ucha (szczypce) i wbijamy wzdłużnie w korek. Igła powinna sterczeć nieco z obu stron korka.
2. Za pomocą papieru ściernego wyrównujemy złamaną powierzchnię igły (lub obie, jeżeli chcemy mieć przebijak dwustronny, zwykle o różnych średnicach), aż do uzyskania ostrych krawędzi (można sprawdzić przez szkło powiększające). Szlifowanie można prowadzić przy igle wbitej równo z powierzchnią korka, przesuwając korek z igłą po papierze ściernym przy lekkim nacisku na igłę od góry.
3. Po uzyskaniu płaskiego czoła igły wyrównujemy ją do poziomu korka (druga strona igły sterczy nieco z korka) i stawiamy korek pionowo na powierzchni przebijanej, pod spodem tekturka i drewienko.
4. Pacnięciem młotka w wystający koniec igły przebijamy blachę czy papier. Siłę należy dobrać eksperymentalnie na identycznym kawałku materiału do przebicia. Blacha bywa nierówno walcowana, warto sprawdzić grubość mikrometrem.
5. Sprawdzamy, czy krawędzie blachy są płaskie i czy otworek został wycięty do końca (czy nie zwisa nie całkiem odcięty krążek blachy). Jeżeli zwisa lub brzegi są zawinięte - igła nie była dostatecznie płaska lub pacnięcie było za słabe lub za wolne. Jeżeli zawinięcie jest małe, można doszlifować powierzchnię blachy papierem ściernym (nie polecam, lepiej stuknąć drugi raz).

Ufff..... Życzę cierpliwości w czytaniu, sam proces robienia dziurki zajmuje mniej czasu :-D . Zb.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Procjon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 155
Rejestracja: 20 marca 2016, 14:16
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przeziernik czy diopter

Post autor: Procjon »

Odkopie nieco temat. Chce kupić nowy przeziernik do fwb 603 z regulowaną źrenicą. Czy gwinty są obecnie standaryzowane i np. przeziernik firmy centra będzie pasować do oryginalnego dioptera fwb? Przepraszam, jeżeli wypowiadam się nieprecyzyjne.
.17, .22, .32, 9 mm, .223, 7,5x55, 12/76
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5757
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przeziernik czy diopter

Post autor: sas88 »

Przede wszystkim wypowiadasz się nie w tym dziale.
Dioptery w broni CP to trochę inna bajka niż w wiatrówkach.
Zapytaj piętro wyżej, na pewno będą wiedzieć.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
Toost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1428
Rejestracja: 09 sierpnia 2008, 08:00
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przeziernik czy diopter

Post autor: Toost »

.44 pisze: i lipko jest i oksyda. Zastanawiam się tylko jak skalę zrobić. Białe kreski na zaoksydowanym czy odwrotnie
Jak dla mnie to mistrzostwo świata, jestem pod wrażeniem.
pozdrawiam Tomek
36, 9x19, 22LR, 6.5x55SE, 45ACP, 38Spec, 223Rem, 308Win, 44Mag, 12/76, 357Mag, 7.62x39, 9x18, 7.62x25
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Przeziernik czy diopter

Post autor: marekp »

Skala koniecznie calowa. Piec malych kresek = jedna duza. Bez oksydy czyli biale tlo i czarne kreski. Tak naprawde to najwygodniejsza bylaby skala w minutach kątowych. Ale wtedy trzeba by znac odleglosc miedzy muszka a diopterem. Ona jest zwykle ok. 1 jarda wiec dobre przyblizenie to jest cal.

MarekP
Awatar użytkownika
Marcin P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 01 lipca 2015, 14:02
Tematy: 19
Lokalizacja: Dzierzgoń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przeziernik czy diopter

Post autor: Marcin P. »

Jaki otwór w diopterze jest optymalny? Ja mam aktualnie 0.8 mm i jak jest lekko pochmurno to na 300m nie widzę celu. W karabinku M1 mam przeziernik około 3mm i widzę doskonale z tej odległości. Zastanawiam się czy nie rozwiercić otworu w diopterze przynajmniej do 1mm.
„Najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: Jestem z rządu i jestem tutaj, aby pomóc”.
Ronald Reagan
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Przeziernik czy diopter

Post autor: marekp »

Mozna zrobic wymienne dyski z dziurka. Powszechnie stosowane rozwiazanie. Albo Hadley czyli dodatkowy mechanizm na tym lipku z roznymi dziurkami.

MarekP
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rusznikarnia - CP”