Szybka prochownica, speedloader

Moderator: Moderatorzy CP

Rudpavv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 15 lutego 2019, 15:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Szybka prochownica, speedloader

Post autor: Rudpavv »

Siema

Dlaczego mój poprzedni temat zniknął w tajemniczych okolicznościach? Chciałem sie pochwalić fajnym gadżetem z druku 3d i nagle ktoś mi usunął temat i nawet nie raczył mnie poinformować dlaczego.

Jest to prochownica oraz kaszownica wykonana metodą druku 3d która sypie odmierzone dawki do wszystkich komór bębna jednocześnie. Działa wyśmienicie.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 stycznia 2022, 21:47 przez Rudpavv, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1194
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: Mumin_ »

Dla świętego spokoju - wybrałeś ABS+ albo inny podobny materiał, który się nie elektryzuje? Nawet nie chodzi o mityczną iskrę powodującą wielkie BUM, ale przede wszystkim dokładność odmierzania. Jak milimetrowa warstwa prochu przyklei się do ścianek, to do komory trafi połowa zamierzonej ilości...
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: Linek »

Super speedlouder
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Rudpavv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 15 lutego 2019, 15:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: Rudpavv »

Mumin_ pisze: 27 września 2021, 16:51 Dla świętego spokoju - wybrałeś ABS+ albo inny podobny materiał, który się nie elektryzuje? Nawet nie chodzi o mityczną iskrę powodującą wielkie BUM, ale przede wszystkim dokładność odmierzania. Jak milimetrowa warstwa prochu przyklei się do ścianek, to do komory trafi połowa zamierzonej ilości...
Ten niebieski zestaw to prototyp z pla, teraz drukuje z petg, żeby prochownice nie miękły na słońcu. :) Żadnego elektryzowania się póki co nie zauważyłem. Raczej nie będzie z tym problemu. Nawet jeśli sypnie za mało to będziesz to widział zanim wprasujesz kule. Świeży wydruk podawał zaniżone dawki, musiałem z 0,5kg prochu przez niego przesypać zanim dawka się ustabilizowała. Ścianki pewnie musiały się pokryć grafitem tak jak w tych stacjonarnych miarkach do prochu. Testowałem to na chińskiej wadze za 20zł, największa odchyłka pojedynczej dawki wyniosła 0,8gn (po ustabilizowaniu się dawki wykonałem 20 pomiarów). Podobne odchyłki mi się trafiały odmierzając klasyczną prochownicą do fiolek. Skupienie identyczne jak z sypiąc z fiolek, czas ładowania 5x krótszy. Dla mnie bomba. Brakuje mi jeszcze tylko prasy sześciokrotnej i dozownika kul. :one:

Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem to zapraszam na priv, żeby nie było, że zaraz znowu mi temat zniknie w tajemniczych okolicznościach.
Rudpavv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 15 lutego 2019, 15:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: Rudpavv »

Wydrukowałem w końcu wersję z petg. Ten materiał się idealnie nadaje do tego celu. Nic się nie elektryzuje, proch nie przykleja się do ścianek. Odmierzane dawki są dużo dokładniejsze od klasycznej prochownicy lub chociażby łuski. Na cały bęben maksymalna odchyłka czasami sięga rzędu 1 graina (zazwyczaj tak do 0,5gn) co daje tylko 0,16 grejna na komorę. Po lekkiej poprawie wymiarów wyszły mi dawki 23,5gn. Idealnie pod .44.

Zaprojektowałem też miniaturową wersję do Remingtona Pocket Pietty. Podaje 12gn prochu, kula się mieści praktycznie na równo z czołem bębna. :one:



Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: sas88 »

Oczywiście zdajecie sobie sprawę, że prochownica używana do bezpośredniego ładowania broni, to potencjalna bomba?
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: slepe_oko »

Fajne bo polskie.
:512:
Rudpavv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 15 lutego 2019, 15:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: Rudpavv »

sas88 pisze: 07 października 2021, 12:29 Oczywiście zdajecie sobie sprawę, że prochownica używana do bezpośredniego ładowania broni, to potencjalna bomba?
Tak samo jak każda inna prochownica. Nie popadajmy w paranoję...
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: Zbigniew Rybka »

...do czasu urwania dłoni i poranienia twarzy. Nie bez powodu na zawodach nie wolno używać prochownic - zapalenie prochu w jednodawkowej fiolce grozi najwyżej drobnym poparzeniem palców. Zapalenie ćwierci kilograma prochu w zamkniętym pojemniku już nie. Również z tego powodu powinno się całkowicie ładować pojedynczą komorę bębna (proch, przybitka, kula) zanim przejdzie się do następnej. Wypadku przewidzieć się nie da, niestety.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Rudpavv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 15 lutego 2019, 15:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: Rudpavv »

Nie interesują mnie żadne zawody... W tej mojej prochownicy mieści się około 120g prochu. Moim zdaniem jest bezpieczniejsza od klasycznych mosiężnych, bo proch jest szczelniej zamknięty i do rozsadzenia plastikowej nakrętki jest potrzebne znacznie mniejsze ciśnienie niż w przypadku mosiężnych. Wiadomo kwestia dyskusyjna. Sama obecność na strzelnicy może być niebezpieczna, można dostać rikoszetem itp. Proch do fiolek przecież też trzeba z czegoś nasypać...
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: Zbigniew Rybka »

Nawet jeżeli zawody Cię nie interesują, prawdopodobnie strzelasz w towarzystwie innych. Oni również są narażeni na potraktowanie ogniem i odłamkami. Ale prawdopodobnie jesteś dorosły, więc konsekwencje będziesz ponosił Ty.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
escobar
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 122
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 07:42
Tematy: 16
Lokalizacja: Iława
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: escobar »

Fajna rzecz taka prochownica i być może nawet taka sobie zamówię z tym że to kolejna rzecz do taszczenia na strzelnicę nie długo to z wózkiem na strzelnice żeby spakować się na postrzelanie :)
Rudpavv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 15 lutego 2019, 15:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: Rudpavv »

Zbigniew Rybka pisze: 07 października 2021, 19:06 Nawet jeżeli zawody Cię nie interesują, prawdopodobnie strzelasz w towarzystwie innych. Oni również są narażeni na potraktowanie ogniem i odłamkami. Ale prawdopodobnie jesteś dorosły, więc konsekwencje będziesz ponosił Ty.
Tak, prochownica eksploduje i zniszczy wszystko w promieniu 10 kilometrów. :621: Mnóstwo ludzi używa klasycznych mosiężnych prochownic do ładowania rewolwerów i jakoś nie wybuchają. W dodatku eksplozja mosiężnej prochownicy będzie dużo większa niż plastikowej.
janusz 13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 25 listopada 2010, 15:11
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: janusz 13 »

Wtrącę swoje trzy grosze , strzelcy którzy zaczęli przygodę z czarnym prochem w2004 roku pewnie pamiętają jak w Toruniu koledze wybuchła prochownica , całe szczęscie że mała ale i tak musiał jechać do szpitala i miał zszywane palce w konsekwecji . nie miał przez długi czas czucia w części dłoni. Od tamtej pory jest zakaz sypania prochu bezpośrednio z prochownicy. Tak że te prochownice jednak potrafią wybuchać w najmniej oczekiwanym momęcie
Awatar użytkownika
sas88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5748
Rejestracja: 29 lipca 2005, 10:38
Tematy: 58
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Szybka prochownica, speedloader

Post autor: sas88 »

Ogólnie strzelcy którzy nie zaczęli przygody z CP przedwczoraj pamiętają to i owo.
Sam początkowo używałem prochownicy, ale strzelałem sam, na leśnej strzelnicy.
Moje ryzyko. Gdy zacząłem strzelać z innymi, w prochownicy trzymam kaszę.

Gdy obsługa strzelnicy jest ogarnięta w kwestii CP nie pozwala na uzywanie prochownic, czy w ogole jakichkolwiek wiekszych pojemników z prochem. Zawody, czy nie zawody.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rusznikarnia - CP”