dubeltówka cp

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: mkl1 »

tu masz kalkulator kalibrów GA
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Janek_M »

Wielkie dzięki, zanabyłem już wszystko co potrzebne do konserwacji(wycior + szczotki mosiężną i materiałową). Ostatnie pytanie - skąd bierzecie filcowe przebitki i tekturowe przybitki? I jak ładować by ładunek nie przemieszczał się w lufie?
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: mkl1 »

Tekturowe wycinam, Filcowe robię z przecieraków kupionych w sklepie.
Przecinam 2/3 na 1/3 i mam przebitke i cieńsza na przybitkę
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7297
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: dubeltówka cp

Post autor: marekp »

Prawidlowa przybitka do broni srutowej musi miec dlugosc rowna 1.5 kalibru. Moze byc z filcu choc twardsza bylaby lepsza. Na nia trzeba dac cos twardego. Inaczej srut wbije sie w filc i bedzie lecial taki pocisk no i poza tym nie caly srut wyleci. Na to idzie srut i na srut jeszcze jedna przybitka najlepiej z preszpanu. On sie rozsypuje i nie przeszkadza srutowi leciec. Bo to cos z przodu najlepiej zeby zniknelo w momencie strzalu. Ta gruba przybitka - pierwsza - musi byc ciasna. Zeby strzal z lufy A nie rozluznil ladunku B. Przybitki mozna kupic na Track of the wolf ale niestety koszt przesylki robi ten zakup nieco kosztownym. Ale mozna poczytac - tam opisuja jak powinno sie ladowac bron srutowa.

MarekP
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2769
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: kewalsPL »

mkl1 pisze:Filcowe robię z przecieraków kupionych w sklepie.
A nie lepiej kupić parę kg filcu (po 6 zł/kg) i samemu ich wybić według potrzebnych wymiarów, to wychodzi kilka procent ceny sklepowej. Jedno zamówienie i mam zapas na dożywocie ;laughing:.
Telesfor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 18:49
Tematy: 47
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Telesfor »

A najlepiej zamówić w Pionkach twarde przybitki ( rodzaj pilśni , zalaminowanej na obu końcach). Nie znam aktualnych cen ale zakup 500 czy 1000 szt nie jest wielkim wydatkiem. wtedy ładunek jest bardzo prosty: proch , ta właśnie twarda przybitka , śrut , cienka przybitka kartonowa o której pisał MarekP ( lub taka laminowana spręzysta od Pedersolego) . I już. I starczy na lata. Tylko te pilśniowe ( zresztą wszystkie inne też) dobrze jest po bokach natłuścić- a czym to już temat na oddzielną dyskusje. Ja je po prostu dzień przed zawodami umieszczam w blaszanym pudełku z rozlanym na dnie chłodziwem do obrabiarek ( inaczej "emulgol" , inaczej " mleczko Hege") kładąc walce przybitek na boku i co jakiś czas przetaczam aby boki równo nasiąkły. W ten sposób 50 strzałów z jednej lufy nie stanowi problemu.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: mkl1 »

Nie chce mi się, :052:
Zamawiajac w Pionkach proszek, zamawiam tez przybitki( jak mają), a jak nie to kupuje przecieraki...
Tyle, że je używam do czyszczenia, a drugie życie maja w lufie dubeltówki CP
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7297
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: dubeltówka cp

Post autor: marekp »

Wydaje sie ze stosowanie koszyczkow z wspolczesniej srutowki moze byc. Ale nie na zawodach. Tutak https://www.trackofthewolf.com/List/Item.aspx/197/5 jak sie wejdzie w przybitki jakiekolwiek jest opis jak ladowac taka bron. I ostrzezenie zeby nie uzywac stalowego srutu w broni antycznej. Takie przybitki mozna zrobic z czegos co sie nazywa "plyta paździerzowa miekka".

MarekP
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: mkl1 »

Nie stosuje koszyczków... robie patrony :one: (albo pseudo-patrony)
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Jędrek_10 »

tak sobie myślę, jak ja do tej pory strzelałem rzutki nie stosując tych wszystkich zasad o grubościach, twardościach przebitki itp. i jeszcze śmiesznie małą naważką.
Muszę się zastanowić, czy jechać jutro do Jaworzna :-D
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Janek_M »

Pomierzyłem te lufy na spokojnie i co następujące:
lufy mają kaliber w zależności od suwmiarki(użyłem dwóch) lub próby mierzenia od 16(raczej przesada, tak bardziej 16,2mm) aż do 16,8mm - niestety nie jestem w stanie uzyskać większej dokładności pomiaru na zwykłych suwmiarkach. I tu mam pytanie do znawców. Czy to znaczy że zgodnie z "20" z boku jest to przerośnięta 20ka czy może jednak minimalnie za mała 16ka(lub 18ka?)? Jaka była wtedy dokładność produkcji i stopień zaawansowania miernictwa? Możliwe że było to przewidziane na patron zawinięty z papier albo nie możliwe było osiągnięcie większej precyzji i to 0,2-0,6mm im uciekło ew lufy są już tak wystrzelane(mimo że nie widać śladów używania)? Czy ktoś miał taki przypadek lub może coś doradzić?

I czy jeśli mam te 16,2-16,8mm to wejdą mi twarde przebitki 16ki z pionek(bo 20 będą za małe i może się dostać proch do części ze śrutem)? Bardzo bym prosił o jakąś radę bo przyznam się że jestem zagubiony po tym fakcie -_-
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Jędrek_10 »

Najlepiej wypróbuj kilka wariantów średnic w praktyce, potem zobaczysz, czy da radę zastosować typowe czy będziesz skazany na własną produkcję.
Nie rób doktaratu, zacznij strzelać, szybko złapiesz o co chodzi.
A propos patronów, o których wspominasz, w gładkiej lufie to jednak przede wszystkim śrut, pociski to tak od wielkiego święta.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: kuras999 »

Janek_M pisze: lufy mają kaliber w zależności od suwmiarki(użyłem dwóch) lub próby mierzenia od 16(raczej przesada, tak bardziej 16,2mm) aż do 16,8mm - niestety nie jestem w stanie uzyskać większej dokładności pomiaru na zwykłych suwmiarkach.
"Zwykłe" suwmiarki potrafią wskazać wynik z dokładnością do 0,05mm. Może te lufy są owalne? :)
0,6mm to jest bardzo dużo takie wielkości to linijką można by mierzyć. Przy strzelaniu śrutem chyba nie ma znaczenia jaki jest dokładny kaliber.
Ostatnio zmieniony 28 listopada 2016, 09:04 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Janek_M
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 755
Rejestracja: 30 marca 2006, 15:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce/Staszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: Janek_M »

Już, musiałem sobie przypomnieć jak używać tej drobnej skali na suwmiarce(że patrzymy na główną skalę a części dziesiętne sczytujemy z miejsca gdzie kreski drobnej się pokrywają). Prosta sprawa ale jedynie dziadek mnie tego uczył z paręnaście lat temu jak byłem mały, niestety w szkole czy na studiach tak przydatnych rzeczy nie uczą :-/ Jest problem, lufy z zewnątrz ideał, w środku też. Tyle że ktoś tak długo je polerował aż rozpolerował do większego kalibru. W jednym miejscu ścianka lufy schodzi aż do 1mm:
Obrazek
Co ciekawe tylko jak się wsunie "czubek" suwmiarki(ten scięty "na ostrze"), bo jak już się wsunie do końca pokazuje 1,3mm bo obu lufach.

Lufy są symetryczne- mają 16,4mm, w jednym miejscu jedna może być ciut zbita bo pokazuje 16,2mm tyle że 0,2mm to tyle co nic. Cóż, od drobnej naważki będziemy testować na strzelnicy ze statywu czy się nada do rzutek. Jaką gramaturę prochu polecacie, bo podobno do oryginałów lepiej sypać grubszy taki jak był w epoce?
Ostatnio zmieniony 12 grudnia 2016, 14:38 przez Janek_M, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: dubeltówka cp

Post autor: kuras999 »

Wszystko zależy do jakich szkół się chodziło ja miałem suwmiarke zarówno w domu, w szkole średniej i na studiach ;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rusznikarnia - CP”