Smarowanie pocisków Minie

Moderator: Moderatorzy CP

slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie pocisków Minie

Post autor: slaw2 »

Mam kilka dodatkowych pytań dot. Minie.
Zawsze pytań są setki ale mało kiedy istnieją na nie 100% dobre odpowiedzi . Ile osób tyle racji i tyle szkół . Nie ma jasnych odpowiedzi. To co sprawdza się w jednym karabinie w innym nie działa najlepiej .
Pozostaje zdobyć ileś danych wejściowych i zacząć mrówczą pracę począwszy od zdobycia czystego ołowiu .
Ileś prób tak , ileś srak . Jak już coś wychodzi to tNa tym polega rzeba umieć to powtarzać . Bo to że lata dobrze dziś - to już jutro takie pewne nie jest ;laughing:
Na tym polega piękno tego sportu .
Mine ćwiczyłem w Mauserze i chwilowo się poddałem . Trzeba będzie wrócić do prób .
Awatar użytkownika
Domino81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 11 grudnia 2014, 10:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie pocisków Minie

Post autor: Domino81 »

Właśnie dzisiaj odebrałem Enfielda P53 z długiego SPA - trwającego ponad 4 miesiące. Efekty są bardzo dobre, karabin odzyskał dawny blask w wojskowym stylu. W SPA nie przegięli, zachował się kawał jego historii, która na zawsze pozostanie zagadką, choć z punc wynika, że odsłużył swoje w brytyjskiej armi. To 3-bączkowy model P35 w wersji 2, wraz z towarzyszącym mu bagnetem - nie do końca wiadomo, czy taki miał oryginalnie - przynajmniej daty na zamku i bagnecie się nie zgadzają. Ma lufę w kalibrze .577 ze skrętem gwintu 1:78. Lufa przeszła długą drogę, dostała między innymi nową oksydę liczę, że będzie celna bo gwint jest w stanie bdb. Do zrobienia został bedding i czas wypróbować karabin na strzelnicy.
Tutaj prośba do kolegi Adriano o kilka pocisków Minie 575213 OS z kokili lymana w rozmiarze .577 :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
D.
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 311
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie pocisków Minie

Post autor: mar_kow »

Kawał historii w pięknym wydaniu...
slaw2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 265
Rejestracja: 02 września 2018, 17:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie pocisków Minie

Post autor: slaw2 »

Czytałem artykuły w których mowa była o 5 tyś cala w przypadku oryginalnych pocisków Minie, ale to wydaje się dość dużo..
Kalibrujecie swoje pociski?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie . Co lufa to lubi inaczej nawet w tym samym karabinie. Jak zwykle najlepsza metoda prób i błędów i wk..... się po drodze, trzeba próbować .
Awatar użytkownika
Domino81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 11 grudnia 2014, 10:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie pocisków Minie

Post autor: Domino81 »

Z pewnością, choć tutaj odwoływałem się do książki traktującej ogólnie o tych karabinach i rozwoju amunicji do Enfieldów P53 w oparciu o doświadczenia szkoły w Hythe. Tam testowali całe partie karabinów. Na pewno będę się wkurzał - więcej jak pewne! Muszę zacząć testy z pociskami. Niestety moje pociski z kokili Lymana wychodzą z wąsami co jak doszedłem oznacza wadę fabryczną kokili - zwyczajnie osiowo się nie domyka z jakiegoś powodu. Co więcej pociski wychodzą .578 czyli o jedną tyś większe niż wymiar w polach. Niestety nie mam też kalibratora. Na kokilę przyjdzie mi jeszcze poczekać a ja już jajo znoszę :)
D.
Awatar użytkownika
Domino81
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 11 grudnia 2014, 10:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie pocisków Minie

Post autor: Domino81 »

Zdobywszy 30 pocisków Minie od kolegi Adriano (Dzięki jeszcze raz!) z kokili Lymana 575213 OS udało mi się dzisiaj po raz pierwszy przestrzelić karabin :)
Muszę powiedzieć, że karabin pozytywnie mnie rozczarował. Jest łatwy w obsłudze bez czyszczenia i wydaje się, że będzie celny. Adrian podarował mi swoją drogą świetnie odlane pociski i od razu przesmarowane. Zostały skalibrowane na 575 czyli 2 tyś cala mniej niż w polach, co uprzyjemniało ładowanie. Ładowało się bajecznie prosto - za każdym razem pocisk wpadał pod ciężarem pobojczyka. Naważka to 40 Grs. CH4, faktycznie ogranicza mocno kopnięcie i daje niezłe skupienie. Poniższa grupa została strzelona z podpórki, 10 strzałów na 50m. W gruncie rzeczy odskoki od głównej grupy zrzuciłby na kark braku wprawy z przyrządami wojskowymi. Trudno mi jest za każdym razem wycelować we właściwe miejsce... i tak samo ułożyć tarczę względem muszki oraz krawędzi szczerbiny. Wojskowy spust też wymaga wprawy :)
Celowałem pod czarne. W przyrządach mam mniej więcej taki widok - jak poprawnie korzystać w przyrządów Enfielda P53?

Obrazek

Obrazek
Obrazek
D.
Awatar użytkownika
Darlon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 883
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 19:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie pocisków Minie

Post autor: Darlon »

przepraszam za wykopki ale nie chcę zakładać nowego tematu.
noszę się z zamiarem zakupienia smarowniczki pedersoliego. zwyczajnie mam dość ręcznego smarowania co i tak mi jakoś rewelacyjnie nie wychodzi a paprania z tym jest po łokcie. mam jednak kilka pytań do osób posiadających taki przyrząd:

- czy ktoś może podesłać mi zdjęcia rozkręconej smarowniczki od strony gdzie wciska się pocisk? chodzi mi o to jak to dokładnie działa bo podejrzewam że będę musiał ją modyfikować pod różne kalibry

- czy ktoś mi jest w stanie powiedzieć czy końcówek o kalibrach 450 i 577 dam radę użyć z pociskami odpowiednio 452 i 578? czy też będę musiał te końcówki poszerzyć jakoś? pytam o te konkretne kalibry bo DP robi tylko 450 a potem 459 a 580 nie ma u Michała w sklepie a terminy dostaw bywają wielomiesięczne no i pewnie ceny też będą większe
Investarm Hawken .45"
P-H Enfield 1858
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 458
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Smarowanie pocisków Minie

Post autor: zbiho »

Dwie tysięczne większego pocisku nie wciśniesz, trzeba dorobić ten końcowy element pod wymiar, tłoczek i pierścień. Na każdy kaliber osobny zestaw, jak będziesz wciskał pocisk mniejszy od pierścienia o .002 to już smar wychodzi bokiem i jesteś utytłany, czyli dokładnie musi być. :one:
Albo rybki i akwarium.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”