Czy Przybitka jest potrzebna?

Moderator: Moderatorzy CP

Matlec93
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 05 września 2018, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Matlec93 »

Witam

Odkąd zacząłem się interesować tematem czarnoprochowców i sposobu ich ładowania wszędzie jak mantrę powtarzano, że należy sypać proch, na to przybitkę, na to kulę smar i gotowe. Ostatnimi czasy jednak naoglądałem na wielu strzelców zwłaszcza z USA, którzy kompletnie pomijają jakąkolwiek przybitkę. Sypią po prostu więcej prochu, osadzają na tym kulę i strzelają. Tutaj pojawia się moje pytanie, jaki jest wgl cel używania przybitki? Jaka jest różnica strzelania bez z niej i z nią. No i generalnie czy ktoś z was próbował kiedykolwiek takiego strzelania i może się wypowiedzieć na ten temat czy warto czy nie? Albo czy wgl można coś takiego robić?

Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 16 października 2018, 13:34 przez Matlec93, łącznie zmieniany 1 raz.
rzufik1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 401
Rejestracja: 01 lutego 2014, 19:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: rzufik1 »

dla fanu :) można zapakowac do bębna prochu tak aby kula się zmieściła , jednak mój rewolwer stracił na celności ładowany na maxa :) ( jakies 2 gramy kal .36) gdy zszedłem do 0.8 grama trafia tam gdzie chcę :)
więc jesli chcesz mieć fan , przybitka nie jest konieczna, jeśli chcesz strzelać celnie to sam dobierz optymalna dawkę prochu ....a wtedy musisz czymś wypełnić pustkę :) kasza manna jest jak znalazł:)
na wyposażeniu:) .177 ; .22lr ; 9x18 ; 9x19 ; 38SP ; 357MAG ; .223 ; 6.5 x 55 SE; 12x70.... i trochę CP
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Jędrek_10 »

I tak i nie, ale po kolei:
Strzelba głatkolufowa, ładunek srut - tu przybitka, a najczęsciej cała kolumna jest konieczna, pełni cześciowo rolę koszyczka, ale też uszczenia i smaruje.
Gładka lufa i kula, tu zdania sa podzielone, można tak i tak, w zależności od osobistych doświadczeń.
Gwintowana lufa i kula, w zasadzie przybitka jest zbędna, chyba że małe naważki i potrzeba uzupełnić objętośc komory prochowej, wtedy przybitka jest najczęściej sypka.
Gwintowana lufa i pocisk, tu przybitka jest zbędna, a przy pociskach np Minie wręcz szkodliwa, niweczy zasadę działania takiego pocisku.

Dawniej przybitkę stosowano, aby zabezpieczyć proch od wilgoci np. w czasie polowania, na strzelnicy nie ma takiej potrzeby.
Ostatnio zmieniony 16 października 2018, 13:58 przez Jędrek_10, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
begies
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 171
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 00:38
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: begies »

@Jędrek_10
Fajnie i rzeczowo odpowiedziałeś w temacie.
Zastanawia mnie tylko jedno:
Jak głatko głatisz swoją głatką lufę? :wink:

A, jeszcze do @rzufik1.
"Fan" to po angielsku wentylator.
Pytasz człowieka, czy chce mieć wentylator? :wink:
Ostatnio zmieniony 16 października 2018, 14:13 przez begies, łącznie zmieniany 1 raz.
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Jędrek_10 »

begies, jeżeli nie masz nic merytorycznego do napisania to nie zaśmiecaj tematu.
Awatar użytkownika
Szaddam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 17:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Szaddam »

Moim, skromnym, zdaniem:

Karabiny - na końcu lufy (albo na początku, zależy jak patrzyć) jest komora prochowa o określonej objętości, ale o mniejszej średnicy
niż kaliber. Przy małych naważkach proch nie wypełni jej w całości i może pozostać puste miejsce, w którym proch spalać się będzie detonacyjnie, a to nie służy bezpieczeństwu i celności.
Poza powyższym, umieszczenie kuli na podsypce ułatwia jej centralne ułożenie w lufie.

Rewolwery - tu posypka służy umiejscowieniu kuli jak najbliżej brzegu komory nabojowej. Po to, by ta nabierała prędkości w lufie,
a nie już w komorze.
Jak sypać będziesz full prochu, byle kula się zmieściła, nie musisz używać podsypki :)
Matlec93
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 05 września 2018, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Matlec93 »

Ja właśnie mam rewolwer remingtona 1858 czyli bez przybitki mogę strzelać na luzie? Czytałem też gdzieś, że niby ta przybitka zapobiega ndtopieniu się ołowianej kuli czy coś w tym stylu? :D
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 931
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Zbigniew Rybka »

Podsypka w rewolwerze stanowi również barierę przed zapłonem sąsiedniej komory od strony lufy - niedopasowana kula lub proch zgnieciony przy wprowadzaniu kuli na ściance komory może spowodować odpalenie. Rzadki przypadek, ale chyba nie bez powodu najwięcej takich odpaleń mają właśnie Amerykanie...
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Jędrek_10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 666
Rejestracja: 11 lutego 2005, 07:12
Tematy: 18
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Jędrek_10 »

sorry za mój post na początku, był zupełnie nie na temat, zapomniałem że dla większości nowych broń czarnoprochowa = rewolwer :-D
Matlec93
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 05 września 2018, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Matlec93 »

Przecież, żeby zapobiegać przeskakiwaniu iskry do innych komór stosuje się smar na albo pod kulę
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: FridayNightSpecial »

Szaddam pisze:Poza powyższym, umieszczenie kuli na podsypce ułatwia jej centralne ułożenie w lufie.
Tu troche pojechales.
Nie da sie umiescic kuli w rurze NIECENTRALNIE jesli ma te sama srednice co rura.
Czysta matematyka.

Na moj gust podsypka dodatkowo izoluje ogien od kuli.
To ołów, topi sie w 200+ stopni, a raczej nie chcielibysmy zeby z lufy wylatywal prysznic olowiowy.
Niemniej - skoro nie uzywa sie jej i tez jest dobrze - to moze byc nierealny scenariusz wydarzen.
Mowiono tez na forum o zaoołowieniu lufy choc to nie musi byc z tego powodu.
Tak czy inaczej ołow smaruje sie po lufie, tu chyba przydaje sie smar kladziony na kulę.
Awatar użytkownika
Szaddam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 17:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Szaddam »

FridayNightSpecial pisze: Tu troche pojechales.
Nie pojechałem, tylko opieram się na zdaniu osób znacznie! mądrzejszych ode mnie i ze znacznie większym, w temacie, doświadczeniem.
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: FridayNightSpecial »

Zalozmy ze zycie i matematyka troche sie roznia choc trzeba by to inaczej sformulowac bo wciaz obstaję przy swoim twierdzeniu ze kula w lufie ZAWSZE bedzie centralnie.
Jesli juz to raczej istotna jest współosiowosc kanalu bebna i lufy.
Ale zdaje sie ze robi sie offtopic wiec koncze.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Shooter7 »

Jezeli nie zamierzasz przypadkowo odpalic sasiednich komor to radze jednak stosowaccos, co oddziela Proch od Kuli.

Moze to byc kartonowy okrag, filc, kaszka manna,

:wink:
Awatar użytkownika
Serex
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 24 czerwca 2015, 14:42
Tematy: 1
Lokalizacja: Świebodzin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy Przybitka jest potrzebna?

Post autor: Serex »

@ Shooter7
więc mówisz, że nadkalibrowa ołowiana kulka wciśnięta w komorę nie odizoluje prochu od iskier lecących z sąsiedniej komory a kartonowy krążek już tak..? :P
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”