Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Moderator: Moderatorzy CP

kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2770
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: kewalsPL »

MarcinKr pisze:jak zmienia się średnica tej kuli w zależności od przyspieszenia?
Miałem już nie pisać tu ale....czy bierzesz pod uwagę całość nie samo przyspieszenie ? Zapłon- kula rusza z bębna i dostaje opór przed wejściem w gwinty - ciśnienie już jest solidne i kula musi się wepchnąć w lufę. Z jednej strony hamulec a z drugiej uderzenie ciśnienia. To tak na chłopski rozum w najprostszych słowach.
rosmo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 19 stycznia 2018, 13:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: rosmo »

MarcinKr pisze:
Bez jaj - dalej nikt nic?
MarcinKr, nie brnij w to. Może jesteś humanistą z wykształcenia, to ci to jeszcze inaczej wyłożę: stoisz na podeście windy, ok? I jeśli ta winda w ciągu 1sek wzniesie się na 9,81m, czyli w okolice 3-4 pietra, to co odczujesz? A to będzie tylko 1g. Analogicznie będzie, gdy skoczysz z tej wysokości. A teraz wyobraź sobie te tysiące 'g' które działają na kulę. Człowieka zmienia to w mokrą plamę o wielkiej średnicy, kulę aż tak nie, ale pewnie zmienia. Czyli- jest ona pchana przez gazy pokonujące nie tylko opór gwintu, ale też pokonujące jej bezwładność. To ją odkształca. Nawet gdyby lufa była bez gwintu, wypolerowana na lustro i nasmarowana. Przy małych przyspieszeniach można bezwładność pominąć, ale tutaj jest ono ogromne.
Albo jeszcze inaczej- kula rozpędza się w lufie do 200m/s, lufa ma długość 0,2m. Przyspieszenie- pomińmy to g- wynosi 100.000m/s, czyli w 1 sek np. autko osiąga 100.000 x 3600= edit:360.000km/godz. ;) Toż by na orbitę wyleciało ;) Tylko przedtem się odkształci, rozpadnie, no i skąd taka siła co by przez sek na nie działała. W lufie to tylko 0,002sek jest kula.
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 2018, 19:39 przez rosmo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 38
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: stangret »

rosmo pisze:
MarcinKr pisze: Bez jaj - dalej nikt nic?
MarcinKr, nie brnij w to. Może jesteś humanistą z wykształcenia, to ci to jeszcze inaczej wyłożę
Marcin z wykształcenia jest uparciuchem i oportunistom ;laughing:
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: Marek- »

stoisz na podeście windy, ok? I jeśli ta winda w ciągu 1sek wzniesie się na 9,81m, czyli w okolice 3-4 pietra, to co odczujesz
Fajny przykład :one: nawet dziecko zrozumie.

Kiedyś był taki temat o stabilizacji żyrosobowej i prędkości kątowej :one: tez się nie udało wyjaśnić :roll:
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 38
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: stangret »

Marek- pisze:
stoisz na podeście windy, ok? I jeśli ta winda w ciągu 1sek wzniesie się na 9,81m, czyli w okolice 3-4 pietra, to co odczujesz
Fajny przykład :one: nawet dziecko zrozumie
Nie byłbym taki pewien :-/ ;laughing:
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: Marek- »

Musisz wierzyć w ludzi
Awatar użytkownika
marek tomecki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 13 października 2009, 21:45
Tematy: 0
Lokalizacja: środek Polski
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: marek tomecki »

Ciekawe z tymi odkształceniami ... takie zagadnienie jakby fizyczno-filozoficzne.
Awatar użytkownika
MarcinKr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 958
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: MarcinKr »

KewalsPL - jeśli wziąć pod uwagę cały układ to oczywiście że kulka się odkształci. Z jednej strony działa na nią ciśnienie, a wektor przeciwny to siła tarcia o lufę. Co nie oznacza że kulka deformuje się od przyspieszenia. Przyspieszenie oznacza jedynie, że siła z którą działają gazy jest większa od siły tarcia.

Podczas gwałtownego przyspieszania ciało zostaje ściśnięte przez siłę wywołująca przyspieszenie ORAZ siłę oporu (tutaj wywołana przez powietrze, lufe). Jako, że gazy działają na powierzchnię kulki to będzie to cisnienie. Przyspieszenie niczego nie deformuje.

Proszę mnie nie wyzywać od humanistów - prosiłem o WZÓR, dostaje "wytłumaczenia" i jeszcze zostałem humanista. Będzie coś z liczb czy dalej windy, skoki, wypadki i imieniny u ciotki ?
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: Marek- »

Skutkiem działania siły na ciało może być odkształcenie ciała lub zmiana jego prędkości.
Wróć do III zasady dynamiki, to ona opisuje ten proces.
Awatar użytkownika
MarcinKr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 958
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: MarcinKr »

Nawet więcej - jeśli będą działały dwie siły o przeciwnych wektorach to ciało będzie się odkształcalo, ale... nie będzie przyspieszało.
Zgadzam się w pełni, w rewolwerze nawet ciśnienie gazów będzie powodowało wektor siły skierowany do wylotu lufy, co będzie powodowało że kula przyspiesza. Co nie zmienia faktu, że to nie przyspieszenie powoduje odkształcenie.
Awatar użytkownika
Toost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1428
Rejestracja: 09 sierpnia 2008, 08:00
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: Toost »

Nie uwzględniłeś siły bezwładności. Przy tak gigantycznym przyspieszeniu ta siła spowoduje, że waga kulki "urośnie" do kilogramów, dziesiątków kilogramów.
I jak tą siłę przeciwstawisz ciśnieniu gazów prochowych to kulka nie wytrzyma i się spłaszczy. A że trzyma ją lufa to wciśnie się w gwint.
pozdrawiam Tomek
36, 9x19, 22LR, 6.5x55SE, 45ACP, 38Spec, 223Rem, 308Win, 44Mag, 12/76, 357Mag, 7.62x39, 9x18, 7.62x25
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: Marek- »

Co nie zmienia faktu, że to nie przyspieszenie powoduje odkształcenie.
Jest jednym z czynników.
maciek73
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 26 października 2017, 21:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: maciek73 »

Chyba moja córka będzie miała zakaz chodzenia na fizykę w szkole, każę jej wbić się w ten temat na forum, więcej się dowie tutaj, niż gdzieś tam na lekcjach :033:

A tak na serio, śledzę te rozważania od początku, w pracy nie chciało mi się klepać w telefonie, ale przykład z balonem ( zostałem wyprzedzony, dokładnie to samo chciałem napisać ) jest jak najbardziej trafny.

Owszem, samo przyspieszenie nie powoduje odkształcenia, do tego jest potrzebna masa i przesunięcie w czasie, o czym wszyscy tu piszą. Każdy materiał podda się odkształceniom, wszystko zależy od tego jakie będzie przyspieszenie i na jaki materiał będzie działać.

To tyle z mojej strony, ja wiem swoje i nikt mnie nie przekona do innego zdania
gondol_jerzy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 26 marca 2017, 13:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Łomża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: gondol_jerzy »

Tak z lekka na pałę spróbowałem to policzyć w maksymalnie przybliżony sposób. Kula na wyjściu z lufy ma prędkość 170m/s. Z przekształcenia wzoru na drogę w ruchu przyspieszonym wyszło mi średnie przyspieszenie 72250m/s2. Przy masie kuli 9g otrzymałem średnią siłę wywołującą przyspieszenie rzędu 6500N. Przy przekroju kuli daje to naprężenia ściskające w ołowiu rzędu 65GPa. Moduł Younga dla ołowiu to 16GPa (znalezione w sieci). Czyli parokrotnie przekraczamy granicę odkształceń sprężystych dla czystego ołowiu.
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 38
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Remington cal .44 Uberti vs Pietta naważki prochowe

Post autor: stangret »

maciek73 pisze:To tyle z mojej strony, ja wiem swoje i nikt mnie nie przekona do innego zdania
Zapomniałeś, że jest MarcinKr ;laughing: :052:
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”