Cena ołowiu

Moderator: Moderatorzy CP

nosu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1503
Rejestracja: 27 grudnia 2005, 09:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: nosu »

Z tego co pamiętam w hucie ołowiu mają badania co 3 miesiące na ołowicę,pomimo noszenia półmasek z filtrem węgla aktywnego.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

nosu pisze:Sama praca z ołowiem jest niebezpieczna , dlatego trzeba zachować podstawowe środki ostrożności . Niestety ołów ma tendencje od odkładania się w organizmie i jest to najsmutniejsza prawda.
Szczególnie niebezpieczny jest ołów rozpędzony w lufie..., bo odkłada się w organizmie na stałe
Komu to nie pasuje , niech zajmie się bierkami.
Powodzenia
Lub kupuje tzw gotowce...(nie zawsze dobrej jakości),
Ja przestałem odlewać kulki do rewolweru.. wolę kupić, a że strzelam już tylko z rewolwerów i czasami ze strzelby wybrałem opcję "b"= kupno gotowca.. trudno drożej, ale ....
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kewalsPL »

MaciekSz pisze:Czas na jezdzenie po skupach i czyszczenie zapaskudzonych oslon tez nie jest za darmo.
Nie chcąc jeździć po skupach w poszukiwaniu ołowiu, "upolowałem" dzisiaj pośrednika zbierającego złom ze skupów. Wyszło trochę drożej, ale z auta wybrałem sobie takiego kablowego praktycznie bez smoły (trochę natłuszczony jakby woskiem od środka). Dałem te 7 zł/kg, jednak bez błagania uzupełniłem zapas chyba na dożywocie :) , na pewno w najbliższych latach nie będę się martwił czy tego towaru coś znajdę.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Musze Cie zmartwić, ten srebrny z woskiem - smarem ma domieszki, jest utwardzony, ładnie wygląda, ale to jedyna jego zaleta.
Widać, że przy produkcji kabli zmieniono technologię utwardzanjąc ołów, co pewnie zmniejszyło jego utlenianie i nie trzeba było kabla smołowac, jednak do odlewania np mini ten stop jest za twardy, podobnie do pocisków Lorenza.
Kilka lat temu zrobiłem badania twardości praktycznie wszystkich dostępnych ołowianych otulin kabli energetycznych, czasem różnice są niewielkie, a na tarczy coś nie grało, na "oko" nie dało się odróżnić że stop jest twardszy i zrobiłem badania twardości, opisane próbki otulin do dziś mam schowane w warsztacie.
Najmiekszy jest właśnie ten najbrzydszy, z całą masą smoły, minie z tego ołowiu latają najlepiej, ale jest go coraz mniej na złomnicach i trudniej go kupić niż te srebrne.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kewalsPL »

Marku, mam jeszcze trochę tego "smolistego" i ten z woskiem jest bardziej miękki, tak na podstawie próby zrobienia rysy paznokciem. Może trafiłeś akurat od innego producenta, albo dają taki ołów na kable jaki akurat jest pod ręką :idea: . Dla mnie akurat te małe różnice nie mają za dużego znaczenia bo i tak na razie odlewam tylko kule, jak bym chciał odlać pociski do Kentucky (skok 1/32) to tego "czarnego" jeszcze i tak mi wystarczy ;laughing: .

Ps. Może myślisz o tych całkiem srebrnych, to przyznaję że masz rację. Te co wybrałem to od środka jakby woskowane a od zewnątrz tak leciutko "smarnięte"czymś tłustym-brązowym(nie grubą smołą).
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Paznokciem nic nie zbadasz.
W przypadku kul zasada jest odwrotna.
A ja zadałem sobie trud przebadania praktycznie wszystkich dostępnych kablowych otulin ołowianych i "trafienie" nie miało tu nic do rzeczy, ale nie mam zamiaru nikogo przekonywać, wyniki takich badań są potem widoczne na tarczach, na moich je widać.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kewalsPL »

Szkoda, że nie wybieram się w najbliższym czasie do Gliwic, może źle się rozumiemy w tym wypadku, niemniej obecnie będą tylko kule lane i minimalne różnice twardości nie mają znaczenia.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Post autor: Marek- »

Będzie jeszcze niejedna okazja, może zawody.
nosu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1503
Rejestracja: 27 grudnia 2005, 09:30
Tematy: 4
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: nosu »

To od środka to olej trafo , najgorszy morderca to produkcja bodajże sprzed lat 70 ubiegłego wieku . Zawiera PCB , to jest polichlorowane coś tam , wnika przez skórę.
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 37
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: stangret »

W najbliższym czasie spodziewam się dostawy najstarszego ołowiu o jakim słyszeliście. Do przetopu pójdzie ok. 30 kg o ołowiu z początków naszej ery :) Ołów ma rzymskie prowiniencje z okresu ich pobytu na wyspach. Niech mi który powie, że nie wysezonowany :)
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 918
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 106
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Ryba »

Uważajcie, bo na rynku może pojawić się ołów z pojemników osłonowych promieniotwórczego kobaltu. :wink: :) http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-k ... Id,1695885
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 37
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: stangret »

Ryba pisze:ołów z pojemników osłonowych promieniotwórczego kobaltu.
Przynajmniej będzie widać trajektorię takich pocisków :)
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kewalsPL »

stangret pisze: Do przetopu pójdzie ok. 30 kg o ołowiu z początków naszej ery
To czemu tak oszczędnie ? Jak jest to brać więcej, drugiej okazji może nie być :) ...
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 37
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: stangret »

Niestety to nie kopalnia :-/ Ołów gromadzony przez kolegę detektorystę, znaleziony na polach, w miejscach rzymskich willi i fortów. Są to zwitki blachy ołowianej, ciężarki i wytopki o masie nie przekraczającej 0.2 kg. 30kg to efekt uboczny poszukiwań dużo fajniejszych znajdek :)
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kewalsPL »

Ale zapasu mamy na dużo "kulek" ;laughing: , w ramach zabijania nudy jest co robić :wink: .
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”