Proch Czarny Złoty Stok

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Marcin P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 01 lipca 2015, 14:02
Tematy: 19
Lokalizacja: Dzierzgoń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: Marcin P. »

Witam Waldy. ZS4 to nie zbyt gruby proch? Poza tym mniej energetyczny od szwajcara. Może być problem z kompresją i stąd ten nagar. Kilka postów wyżej jest opinia, że energetycznie CH3 odpowiada ZS2 :shock:
„Najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: Jestem z rządu i jestem tutaj, aby pomóc”.
Ronald Reagan
Awatar użytkownika
kapera
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2442
Rejestracja: 16 listopada 2009, 21:29
Tematy: 98
Lokalizacja: Poraj k/Cz-wy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: kapera »

Robiłem próby z ZS4 i sharpsie kal 45 , nie ta granulacja do szybkiego gwintu . Wczoraj za wskazówkami Marka strzelałem nim po raz pierwszy z missisipi kal 58 gwint 3-polowy i mogę powiedzieć że coś z tego będzie . Problem że zmienił się śpt co wymaga korekty przyrządów celowniczych ale skupienie trzyma , nagar jest miękki i mniej go w porównaniu do A1 .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK
waldy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 336
Rejestracja: 05 października 2007, 08:32
Tematy: 2
Lokalizacja: Chełmno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: waldy »

Dałem kolejną szansę ZS4 właśnie w Sharpsie z tym, że "scalonym" 45/70. Są to moje pierwsze próby, kokile w drodze, strzelałem z pocisków, których sam nie odlewałem. No i o dziwo zaczyna to powoli latać. Mocno mi się wydaje, że moje poprzednie próby z volunteerem i pociskiem 318 na ZS4 poległy, bo pocisk ten ma dość małe rowki smarownicze. Pociski, które stonowałem (312, 132, 577) teraz mieszczą wiele więcej smaru i nagar jest normalny.
Stowarzyszenie Strzelców Czarnoprochowych Ziemi Chełmińskiej
Awatar użytkownika
wicked28
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 13 sierpnia 2015, 15:37
Tematy: 1
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: wicked28 »

Vesuvit jest jak najbardziej ok. Ja strzelam z ZS3 i muszę powiedzieć, że nie jestem zadowolony z tego prochu. Strasznie brudzi i pozostawia bardzo nieprzyjemny nagar. Tak mniej więcej po 3 strzałach jak bym chciał wyczyścić przewód lufy szmatką mam problemy żeby wyciągnąć pobojczyk z powrotem. Nie wiem jeszcze jak będzie się zachowywał szwajcar którego mam. Ale z tego co mi bardziej doświadczeni koledzy ze strzelnicy pokazują i opowiadają to vesuvit ma nieuzasadnioną złą sławę. I w cale nie jest taki zły jak to inni narzekają przynajmniej w porównaniu do ZS. Drugi raz ZS nie kupię tylko albo szwajcara albo vesuvit.
"Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą."
Augustyn z Hippony
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: ben_sage »

Ja z vesuvitu ponad 30 strzałów oddałem pistolet (smar pociski z dużymi rowkami na smar) i jeszcze się dało spokojnie nabijać chodź z lekkim już oporem po około 20-25 strzałach , następnym razem podliczę.Czyszczę lufę może z minutkę (ciepła woda i płyn) średnio sztywną szczotką plastikową wycior lekko się czyści i lufa błysk po balistolu z mopikiem, czyszczenie nie jest uciążliwe wręcz bajka jak dla mnie.
Jeśli po 3 strzałach tak masz to słabo.Szwajcar powinien być jeszcze lepszy.
Awatar użytkownika
Popeye
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1878
Rejestracja: 27 listopada 2012, 10:14
Tematy: 9
Lokalizacja: Hydrohoryzont
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: Popeye »

wicked28 pisze: Strasznie brudzi i pozostawia bardzo nieprzyjemny nagar. Tak mniej więcej po 3 strzałach jak bym chciał wyczyścić przewód lufy szmatką mam problemy żeby wyciągnąć pobojczyk z powrotem. ....

Myślałem że to jakiś błąd w sztuce popełniałem gdy strzelałem poraz pierwszy ( i ostatni ) ze Złotego Stoku ale teraz widzę, że jednak nie.
Zarówno karabin jak i rewolwer usyfiony jest po ZS jakby przewalona przez niego była tona węgla.
Ogólnie masakra.
Szwajcar to jednak Szwajcar.
Men mid-life crisis.
Lets spend some money :)

My Youtube chanel
Derek Mak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 998
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: Derek Mak »

Ot różne doświadczenia, na mojej Missisipi CH4 zostawiał taki nagar w formie pierścienia wewnątrz lufy na poziomie komory zapalowej, że gołym jagiem ledwie się przebijalem. Teraz używam ZS3 i wyniki dobre i powtarzalne co wykazują zawody. Ostatnio w konkurencji Minie 77 pkt. Wiem nie jest to dużo ale na razie to moja zyciowka.
A nagar miękki i bez problemów z ladowaniem w czasie konkursu. Czyszczenie? To po prostu przyjemność w porównaniu z walką z twardym nagarem ze szwajcara.
Lorenz, Podewils-Lindner 0,56"
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: Marek- »

Bo tak się już w życiu składa że gatunek prochu, granulacje i jego ilość trzeba potrafić dobrać, jak również warto wiedzieć to że nie ma prochu uniwersalnego, a ZS nigdy nie miał być szwajcarem, identycznie jak Vesuvit nigdy nie miał być szwajcarem.
Dopóki tego nie zrozumiecie nikt wam nie pomoże.
Kolejna sprawa granulacja Vesuvitu nie odpowiada prochowi 2 Fg, bo VesuvitLC ma naraz i w gratisie wszystkie granulacje w sobie w jednym opakowaniu .
To że komuś się inox pobrudzi nie jest najważniejszą cechą prochu, niech strzela z Vesuvitu, jak kupi kilo to i tak połowę będzie mógł pewnie przekazać wnukom w spadku.
A jak się postara i wystrzela po kilka kilo różnych prochów w różnych granulacjach i z różnych broni to z czasem zauważy pewne niuanse.

A jak mi ktoś pokaże, że załaduje pod rząd i wystrzeli ... powiedzmy 30 pocisków hexagonalnych (może być więcej) do whitwortha bez czyszczenia lufy, a pociski będą właściwie dopasowane w papierowych owijkach to wtedy może wychwalać Vesuvit jako dobry proch :P bo według podanych tu kryteriów najlepszy byłby pyrodex.
Szwajcarem tez tego nie da się zrobić, bo daje twardy suchy nagar i po kilku strzałach rwie owijki.
Ja daje 120 grein prochu ZS i jakoś nagaru brak wszystko się dopala, pomijam fakt że plomby się luzują przy tej naważce.


Tak się składa że w "krainie Vesuvitu" od pewnego czasu wszyscy chcą strzelać ze ZS, ciekawe dlaczego ?
Podobnie w Austrii, gdzie od rana strzelamy na GP Austrii, dobrym zawodnikom proch się spodobał bo potrafią wykorzystać jego cechy różniące go od szwajcara.
Jeszcze raz napiszę - to trzy różne prochy i nigdy nie było planu żeby się zastępowały.
Dobór właściwego prochu jest jednym ze składników celnej amunicji, widać to dopiero na tarczy.
Wiec chwalcie się lepszymi tarczami z Vesuvitu niż te przedstawione powyżej .

Pozdrowienia z Eisenstadt.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: Marek- »

Irka tarcza z sobotnich zawodów z I Warki w Starachowicach z Lamarmory, to ta ciekawsza, wynik 96 pkt, stosował ZS 4

URL=http://www.fotosik.pl/zdjecie/d3af1a833c7abe7d]Obrazek[/URL]

a tu moja tarcza z Vetterli, wynik 98 pkt, tez ta ciekawsza tarcza, stosowałem ZS 2


Obrazek
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2770
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: kewalsPL »

Szkoda , że nie są pokazane obie połówki tarcz, było by więcej widać , ładnie się prezentują - gratulacje.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: Marek- »

Zrobiłem na szybko to co mi się podobało.
A już na pewno nie po to żeby ktoś oceniał sędziego, fajne skupienie zrobione z wolnej ręki i tyle.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2770
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: kewalsPL »

Na obydwu tarczach szkoda tych dwóch odsuniętych od grupy ale tak zawsze w życiu bywa :-D , w dobrych czasach (jak jeszcze wzrok pozwalał) jechałem serię na 99 z kbks do ostatniego strzału - poszedł w bok i tylko 97 zostało, tam się liczą wszystkie strzały. A tak swoją drogą ; po co się płaci za całą tarczę jak tylko środek jest wykorzystany :idea: , takie marnotrawstwo trzeba tępić :piwo: .
Derek Mak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 998
Rejestracja: 18 stycznia 2014, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: Derek Mak »

Ale tarcze marzenie ! Jedna lepsza od drugiej. Odskoki ? Na 9 z pola 10 - też bym tak chciał :103:
Lorenz, Podewils-Lindner 0,56"
pilnik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 16 czerwca 2008, 20:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: pilnik »

Mocno zainteresowałem się Złotym Stokiem ze względu że na ostatnich Pierwszych Spotkaniach Wareckich w Starachowicach mocno zaniepokoił mnie Vesuvit LC z którego korzystałem do tej pory. Strzelałem konkurencję LORENZONI z napędem VesuVit LC z nowej produkcji. W kilku probówkach proch mi się "zakleszczył", nie chciał się wysypać do lufy. Musiałem uderzyć probówką kilka razy o lufę aby złapał sypkość i wniknął w gardziel! Gdybym nie zauważył braku usunięcia z probówki prochu do lufy w ferworze konkurencji rotacyjnej, przybił bym lufę samą przybitką, śrutem i zatyczką co spowodowało by awarią, która zdyskwalifikowała by mnie z konkurencji!!! Jest dla mnie jednoznacznym wnioskiem iż obecnie Vesuvit nie dosusza prochu w sposób zadowalający! Niedosuszona granulacja skleja się w probówkach jak kołek. Jest oczywiste, że spalanie się niedosuszonego prochu przebiega wolniej i odkłada większą ilość zbędnych spalin po lufie! Bardzo się zraziłem do Vesuvitu, nie trzyma jakości. Tanio, a do d..y przestało mnie interesować, bo przez niego mam kłopoty z wynikiem! Już nie mówiąc o tym, że poprzez zabrudzenie miałem trzy awarie z którymi udało mi się uporać. Muszę jednak skorzystać z lepszego prochu. Ze Złotego Stoku nie korzystałem, ale muszę bo ostatnia produkcja czecha mnie zatrwożyła!
Awatar użytkownika
Prochemist
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 11 czerwca 2014, 12:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Proch Czarny Złoty Stok

Post autor: Prochemist »

Miło nam poinformować, że po majowym wydarzeniu wróciliśmy z nową produkcją prochów strzelniczych.
Uzupełniliśmy zapasy których brakowało na rynku - ZS2(0,5-0,8) oraz ZS3 (0,63-1,18)
Ze względu na inną technologię produkcji partie 12/17 oraz 01/18 mogą różnić się kształtem ziarna i przy tym być o ok. 7-10% mocniejsze i dawać delikatnie inny nagar.
Prochy są już dostępne u naszych dystrybutorów.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”