Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Proch Czarny Złoty Stok

Moderator: Moderatorzy CP

Marek-
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy CP
Status: Offline

Proch Czarny Złoty Stok

Postautor: Marek- » 2015-01-30, 12:35

Zgodnie z obietnicą firma Prochemist ze Złotego Stoku dostarczyła mi do przetestowania kilka próbek różnych „Prochu Czarnego Złoty Stok”, żeby sprawdzić jak spisują się w naszej broni.
Wczoraj uzyskałem zgodę od producenta, że mogę na forum wyjawić co się już udało zrobić.
Szczegółowe sprawozdanie otrzymał producent, na forum podam w skrócie tylko kilka szczegółów.
Do testów dostarczono Proch Czarny Złoty Stok o frakcji ziaren od 0,25-0,8 w próbkach oznaczonych 1,2,3,4,5.
Skład prochu, aby nie wpływał na jego ocenę, celowo pozostał dla mnie nieznany, a w przygotowanym szczegółowym sprawozdaniu posługiwałem się numeracją próbek.
W dniu 02.01.2015 r. przeprowadziłem testy Prochu Czarnego Złoty Stok z przekazanych przez Prochemist Sp. z o.o. próbek.
Pogoda w czasie wykonywania testów:
temperatura + 2°C
wiatr – umiarkowany, południowo- zachodni,
ciśnienie atmosferyczne – 1001 hPa,
zachmurzenie – zmienne
Celem testów było wyłonienie z próbek Prochu Czarnego Złoty Stok o najodpowiedniejszych parametrach do stosowania w broni czarnoprochowej.
Prochy czarne z próbek nr 2,3 i 5 posiadały granulacje ziaren około 0,6-0,8 mm, jest to właściwa granulacja do zastosowania w broni długiej, prochy z próbek 1 i 4 są prochami o drobnej granulacji i nadają się do stosowania w broni krótkiej.
Wszystkich prochów nie będę opisywał (sprawozdanie otrzymał producent), na forum opiszę jedynie te najlepiej nadające się do stosowania w broni czarnoprochowej.

Proch karabinowy.

Na podstawie wyników testów w broni długiej najlepszym okazał się Proch Czarny Złoty Stok nr 2.
Jest to czarny proch o równych niegrafitowanych ziarnach, bardzo energetyczny, efekt strzału podobny do prochu czarnego szwajcarskiego, strzał szybki i energetyczny, pozostawia po strzale małe ilości niedopalonych części stałych, nagarów prochowych, podobnie jak proch szwajcarski. Po strzale brak wyczuwalnych nagarów w końcowym odcinku lufy.
Nie znając energii nowych prochów pierwsze testy wykonałem małymi naważkami 30 grein, ale już te pierwsze testy wskazały, że proch jest świetny i bardzo równo się spala. Kolejne naważki 45 grein pokazały, że rozrzut prędkości był bardzo mały, a i różnica prędkość w porównaniu do prochu szwajcarskiego to tylko około 2-3 %.

Kolejne 5 strzałów naważką 45 grein z karabinu Lorenza i pociskiem o wadze 485 grein na smarze mojej formuły:
264,9 m/s
264,8 m/s
268,0 m/s
266,3 m/s
274,8 m/s
średnio - 267,76 m/s

Dla porównania kontrolnie strzeliłem z tej samej naważki ze szwajcara nr 3 bo jego ziarna są najbardziej zbliżone wielkością do ziaren Prochu Czarnego Złoty Stok z próbki nr 2:

272,8 m/s
270,5 m/s
276,3 m/s
276,4 m/s
278,2 m/s
średnio - 274,8 m/s

Na tarczy ustawionej na 50m też testy próbki nr 2 wypadły również bardzo dobrze, poniżej skupienie z 30 grein :

Obrazek
i druga z 45 grein :

Obrazek

Żeby testy móc porównać z innymi prochami czarnymi wykonałem również identyczne próby innych prochów, a mianowicie niemieckiego Wano, czeskiego Vesuvit LC i prochu polskiego z Pionek.

Żeby nie przynudzać podam tylko średnie prędkości przy 45 greinach:

1. Szwajcar FFg – 274,8 m/s
2. Próbka nr 2 – 267,76 m/s
3. Vesuvit LC 255,3 m/s
4. Pionki 245,58 m/s
5. Wano 226,3 m/s

Jeśli porównać nagary w lufie to gradacja była by prawie identyczna
1. Szwajcar FFg/ Próbka nr 2 – ex aequo bo nie potrafię znaleźć różnic, nagaru bardzo mało
2. Vesuvit LC
3. Pionki / Wano - ex aequo, podobnie jak wyżej nie potrafię znaleźć różnic, tyle że nagaru dosyć dużo.

A tu na wykresie wyniki porównania:
Obrazek

Proch pistoletowy.

Z dwóch próbek prochu pistoletowego lepsza okazała się próbka nr 4.
Testy prochów 1 i 4 przeprowadziłem pistoletem odprzodowym FWB History 1 w kalibrze 36 przy pomocy kul kalibru 362 na lnianej łatce, smar o identyczny jak do testów karabinowych. Naważka 11 grein
Proch czarny w próbce nr 4 to proch o równych niegrafitowanych ziarnach.
Proch silniejszy od prochu z próbki nr 1, słabszy o około 10% od prochu szwajcarskiego FFFFg, pozostawia po strzale małe ilości niedopalonych części stałych. Brak wyczuwalnych nagarów.

Proch Czarny Złoty Stok próbka nr 4:
269,0 m/s
264,9 m/s
274,2 m/s
272,1 m/s
271,7 m/s
średnio 270,38 m/s

Dla porównania szwajcar nr 1
293,6 m/s
294,8 m/s
298,2 m/s
296,2 m/s
296,0 m/s
średnio 295,76 m/s

Teraz już mogę zdradzić, że na zawodach w Jaworznie 10.01.2015r dla potwierdzenia trafności wyboru przygotowałem amunicję z zastosowaniem prochu z próbki nr 2 do karabinów i nr 4 do pistoletów.
Ogólnie wyniki zawodów przez pogodę zimową nie były za wysokie i są do wglądu na forum, moje pomimo nowego prochu, nie odbiegły od normy na ten dzień.

Dalszą współpracę i kolejne próby, już z "Prochem Czarnym Złoty Stok" o składzie jak próbka nr 2 przewidziane są na koniec lutego - początek marca.

W mojej ocenie "Proch Czarny Zloty Stok" to bardzo dobry i obiecujący proch czarny i przy tak dobrej jakości jaką reprezentowały próbki będzie hitem w Polsce, a może i za granicą.

Marek Pyszny

Thalon
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Postautor: Thalon » 2015-01-30, 13:15

To ja juz chce Zloty Stok nr2
Wiesz moze kiedy chca zakonczyc testy i wprowadzic do sprzedazy?
Rigby .45. Whitworth .451

Marek-
Moderator
Moderator

Postautor: Marek- » 2015-01-30, 13:24

Myślę że każdy będzie chciał ;laughing:

Na to pytanie musi odpowiedzieć już sama firma produkująca proch, ale mam wrażenie że już niedługo. Może z wiosny?

A numer 2 to tylko tymczasowe oznaczenie próbki prochu i nie świadczy o jego granulacji tyko składzie.
Granulację producent obiecał dostosować do naszych potrzeb.

Awatar użytkownika
kapera

Postautor: kapera » 2015-01-30, 14:19

Kawał dobrej roboty Marku :piwo: , jako czołowemu strzelcowi CP można ci wierzyć co podajesz do wiadomości . Teraz tylko czekać na resztę testów no i niech ten Złoty Stok zacznie być dostępny na rynku . Mało kto może wie ale to najstarsza czynna fabryka prochu czarnego na świecie http://zlotystok.salwach.pl/fabryka_prochu
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” ,KŻR- LOK , ZŻWP

Marek-
Moderator
Moderator

Postautor: Marek- » 2015-01-30, 16:35

W tym temacie mam uspokajające informacje, producent posiada dobrze wyposażone laboratorium, które jeszcze w tej chwili "dozbraja" :-D
Będzie dobrze, przynajmniej ja tak uważam, na forum są tylko częściowe informacje z testów, ale z próbek które dostałem mogę wywnioskować że producent potrafi dokładnie sterować właściwościami prochu, próbki były od prochów słabych po silne, a proch grafitowany wygląd ma idealny, równy i nie odstaje wyglądem od szwajcara. Wynika z tego że potrafią zrobić każdy proch.
A jedno z pytań to jakie otrzymałem: czy zrobić proch silniejszy ?
To by była całkiem rewelacja, no bo szwajcar trochę ale silniejszy jest, a do porównań przyjąłem go jako wzorzec, bo lepszego prochu nie używałem i nie znam.
Z tych kilku informacji wnioskuję że potrafią zrobić każdy proch ;)
Ale z taką tradycją, 300 lat, nie ma się co dziwić.

Marek-
Moderator
Moderator

Postautor: Marek- » 2015-01-30, 17:03

Wojtek, nie przeczytałeś pierwszego zdania ;laughing:

Wysłany: Dzisiaj 12:35   
Zgodnie z obietnicą firma Prochemist ze Złotego Stoku dostarczyła mi do przetestowania kilka próbek różnych „Prochu Czarnego Złoty Stok”, żeby sprawdzić jak spisują się w naszej broni.

Chodziło o wybór z 5 różnych próbek prochu który będzie najlepszy dla nas.

I zapomniałeś, że te prochy miałem przed nosem i mogłem porównać ziarna, których prochów są najbardziej zbliżone wielkością i tu szwajcar 3 wbrew temu co podają na ich stronie ma prawie identycznej wielkości ziaren, jakoś tych maksymalnych ziaren ponad 1 mm to nie widać za wiele w szwajcarze 3 to chyba pewna asekuracja, natomiast szwajcar nr 2 jest wyraźnie drobnejszy od prochu z próbki stąd mój wybór padł na ffg.
Więc nie myl przemyślanego wyboru z błędem.

Wkleję Ci zdjęcie makro to sam sobie porównasz.

Marek-
Moderator
Moderator

Postautor: Marek- » 2015-01-30, 19:16

Nadal nie zrozumiałeś celu i ciągle trafiasz obok tarczy :P
Uważasz że tylko Ty masz rozum i reszta się myli?
Nie widzisz, a już wiesz, wyobraź sobie ze "błąd" to się popełnia gdy napiszesz róża przez "rz" a ja dokonałem świadomego wyboru, a idąc za Twoją radą różnica wielkości ziaren była by większa.

Poczekaj bez syczenia niewierny Tomaszu, aż dam Ci zdjęcia do porównania, to się uspokoisz.

No i jeszcze raz na świetle Ci cel.

Nie chodziło o porównanie prochów tylko o wybór spośród 5 Prochów Czarnych Złoty Stok" tego najlepszego co uczyniłem, a szwajcar jest tu tylko dodatkiem jak chusteczka w butonierkę.

Zrobiłem na szybko zdjęcie tabletem, żebyś mógł zasnąć w świadomości, że rozumnie wybrałem taki proch, po prawej szwajcar ffg po lewej nowy proch, a na dole żebyś miał porównanie fffg które proponujesz, nawet na tym słabym zdjęciu widać, że mój wybór był trafny.
Na makra jeśli nie pomogło musisz poczekać.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-01-30, 19:42 przez Marek-, łącznie zmieniany 1 raz.

Marek-
Moderator
Moderator

Postautor: Marek- » 2015-01-30, 19:44

Zobacz stronę wcześniej dałem zdjęcie, słabe ale proporcje ziaren widać.

A jedyny proch do którego granulacji ja miałem zastrzeżenia to Vesuvit LC, bo ten mój był tylko suszony, a nie przesiewany ale to i tak więcej niż fabryczny proch z puszki, a jego ziarna są nierówne i małe, a stosunkowo dużą prędkość wylotową zawdzięcza drobnej granulacji i gdyby był w granulacji ffg prędkości były by mniejsze.

Derek Mak
Kontaktowanie:

Postautor: Derek Mak » 2015-01-30, 20:06

Test super. Skupienie na tarczy super bo i strzelec super.
Czyli proch marzenie a jak jeszcze Producent zrobi trochę mocniejszy tak by nie wiele ustępował szwajcarowi no to już bomba.
Bardzo istotne stwierdzenia były też o nagarze. Dla mnie ta informacja mówi, że poziom zanieczyszczeń i niedopaleń cp ze Złotego Stoku jest już na poziomie CH.
Jak cena będzie na poziomie Vesuvita to to będzie międzynarodowy hicior :)
Withney 0.54", Sharps 0,52" paper cartridge / http://www.celpal.org

BISKUPKING61

Postautor: BISKUPKING61 » 2015-01-30, 21:18

Super testy! Rzeczowe i profesjonalne, i co ważne-obiektywne.(zmieniłem :shame: )
Też jestem ciekaw jak sprawa się rozwinie tak pod względem technologicznym jak i marketingowym. Co do ceny, to wolał bym poczekać na ruch ze strony producenta, a nie sugerować jakieś progi cenowe, bo to nie politycznie i niekorzystne z punktu widzenia klienta.
Ostatnio zmieniony 2015-01-30, 23:20 przez BISKUPKING61, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kapera

Postautor: kapera » 2015-01-30, 22:54

Jeszcze nic nie wiadomo a już spekulacje cenowe , może jakieś zakłady bukmacherskie :-D Jak na razie strzelam z czesia i pionek (110zł/kg). Cena może być dla mnie przeciwwskazaniem dla wspierania Polskiego produktu i będę sobie dalej plumkał z produktów wymienionych powyżej .
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” ,KŻR- LOK , ZŻWP

Awatar użytkownika
kammarladdare

Postautor: kammarladdare » 2015-01-30, 23:03

BISKUPKING61 pisze:Super testy! Rzeczowe i profesjonalne, i co ważne-subiektywne.
Też jestem ciekaw jak sprawa się rozwinie tak pod względem technologicznym jak i marketingowym. Co do ceny, to wolał bym poczekać na ruch ze strony producenta, a nie sugerować jakieś progi cenowe, bo to nie politycznie i niekorzystne z punktu widzenia klienta.

Jak rzeczowe i profesjonalne to chyba raczej nie subiektywne. Co do ceny to były wypowiedzi przedstawiciela producenta w innym temacie. Wg tego myślę, że cena będzie do przyjęcia.

nosu

Postautor: nosu » 2015-01-31, 10:16

Dla mnie będzie liczyć się powtarzalność kolejnych partii oraz prędkość na poziomie szwajcara. Brudzenie jestem w stanie przeżyć bez jakiegoś specjalnego problemu.

Awatar użytkownika
Prochemist
Kontaktowanie:

Postautor: Prochemist » 2015-01-31, 18:31

Powtarzalność prochu to jest najbardziej istotny element produkcji.
Jakość każdej partii badana jest w laboratorium. Są to m.in. testy frakcji, składu, wilgotności, próbne odstrzeliwanie i komputerowe badanie z wzorcami.
Nasze prochy mają zastosowanie m.in. w przemyśle zbrojeniowym gdzie nie ma miejsca na najdrobniejszy błąd.

Myślę, że nieważne jest miejsce produkcji tylko fakt 100% polskiego kapitału oraz to, że przy produkcji zatrudniani są wyłącznie Polacy, a wszystkie podatki są płacone w Polsce.

Prosiłbym w tym temacie w miarę możliwości o skupienie się na merytorycznej dyskusji oraz przekazywanie swoich potrzeb i spostrzeżeń aby można było wychwycić coś konstruktywnego. :>

Awatar użytkownika
Willie357
Moderator
Moderator

Postautor: Willie357 » 2015-01-31, 18:36

A ja czekam na mozliwosc przeprowadzenia testow w amunicji scalonej.Bo to jest rownie wazne jak w przypadku broni odprzodowej.
CZARNE I NITRO,>18 , moturki , G 4x4 Bundeswehr ,T3 Bundesheer, za młodu kobietki.
TAK dla eutanazji kretynów

Wróć do „Amunicja - CP”