Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Moderator: Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: syberius »

No tutaj taka mala uwaga, ze proch czarny o gestosci okolo 1,57 byl uzywany dawniej jako material kruszacy i mial nazwe "proch gorniczy".
Tak jak slusznie zauwazyles jego predkosc wybuchu jest okolo 400m/sek i mamy tu do czynienia z eksplozja, czyli zjawiskiem pomiedzy deflagracja a detonacja.

Testy w bloku olowianym daja dla prochu czarnego wydecie okolo 30cm3
Nie jest to zbyt wiele ale glownie z powodu warunkow testu czyli niehermetycznej przybitki piaskowej.
W hermetycznych rurach stalowych "strzelanie" czarnym prochem daje znacznie wieksze wartosci.

Dlatego tez pisalem o prochu czarnym, ze moze przejsc w wybuch a o prochu nitro, ze moze zdetonowac.
Wybuch standardowego ladunku prochu z predkoscia 400m/sek w zasadzie konczy sie rozerwaniem lufy.

:wink:
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2017, 13:36 przez syberius, łącznie zmieniany 2 razy.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Marek- »

Nadal się go stosuje w kamieniołomach i to w dużych ilościach.
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: syberius »

Marek, u mnie na dalekiej polnocy nadal stosuje sie go do wysadzania wielkich kamieni z terenow budow.
Co ciekawe firmy reklamujace tego rodzaju uslugi podkreslaja, ze uzywaja "ekologicznego materialu wybuchowego" ;laughing:
Na czym polega jego ekologicznosc to nie za bardzo wiem.
:)
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2017, 13:44 przez syberius, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Marek- »

Czarnym prochem się nie otrujesz, może dlatego że jest mniej toksyczny to ekologiczny
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2017, 13:52 przez Marek-, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: syberius »

Jak to mawial znakomity Paracelsus - Omnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum.

A tak na powaznie to rzeczywiscie przy produkcji gorniczego prochu czarnego do uzytku pod ziemia bardzo pilnowano zeby udzial siarki nie byl nizszy niz 10%
Siarka bowiem przeciwdziala powstawaniu trujacego tlenku wegla w gazach powybuchowych.
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2017, 14:07 przez syberius, łącznie zmieniany 1 raz.
Max Schreck
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 180
Rejestracja: 23 września 2009, 09:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Max Schreck »

Do kruszenia skał akurat CP dobrze się nadaje bo do tego potrzeba dużo materiału o niekoniecznie dużej kruszności. Co innego cięcie stali - 10 kg CP nic nie zdziała, a 200 g kostka tnt zdmuchnie szynę kolejową :wink:
Ale żeby nie było offtopu, ciekawsza od samej prędkości spalania jest zależność ciśnienia w lufie w funkcji czasu dla różnego rodzaju prochów CP i nitro. Nitro zachowuje się zdecydowanie nieliniowo i to jest przyczyną wypadków. W przypadku CP 1 grain więcej nie robi aż takiej różnicy. Różnicę jeszcze bardziej widać gdy porównamy jak prowadzony jest fabryczny ostrzał luf CP (nawet z trzykrotnej naważki) i nitro.
Max Schreck
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 180
Rejestracja: 23 września 2009, 09:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Max Schreck »

PS
Pisząc poprzedniego posta miałem na myśli nieliniowość ciśnienia w broni nitro w funkcji zastosowanej naważki.
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: syberius »

Do ciecia stali to i 100 kg prochu czarnego sie nie przyda.
Do tego potrzeba uzyc znacznie szybszego mw.
Zwlaszcza jesli ma byc uzyty w ladunkach kumulacyjnych.
To sa zupelnie inne dziedziny zastosowan i inne wymagania stawia sie takim materialom.

Co do nieliniowego zachowania sie prochow z grupy nitro to masz calkowita racje.
Jako przyklad moze posluzyc ta tabelka z programu dla elaborantow - QL:

Obrazek

W elaboracji .308 Win prochem VV n140 uzyta nawazka 2,7 grama daje nam cisnienie nieco ponizej 3500 bar.
Ale dalsze zwiekszenie nawazki o jedynie 0,3 grama powoduje skok cisnienia o ponad 1000 bar.

Obrazowo wyglada to tak:

Obrazek

W tym wypadku fabryczny ostrzal lufy wynosi 5800 bar.
A maxymalne dopuszczalne cisnienie ladunku to 4150 bar.

Porownujac progress cisnienia w stosunku do zwiekszania nawazki mozna latwo sie przekonac jak niewielka jest roznica w ilosci prochu pomiedzy cisnieniem ostrzalu a maxymalnym, uzytkowym.

W przypadku prochow czarnych wartosci te nie sa az tak krytyczne.
Ostatnio zmieniony 14 marca 2017, 21:42 przez syberius, łącznie zmieniany 3 razy.
Thalon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 716
Rejestracja: 17 stycznia 2008, 19:50
Tematy: 22
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Thalon »

Czesc.
Pozwole sobie w tym temacie zadac pytanie.
Nadchodzi chwila, gdy będę musial kupic diopter do Whitwortha.
Przeziernik musi schodzić nisko.
Wypatrzylem taki, ale nie mogę doczytać jak on jest wysoki. (ktoś wie?)
http://stores.leeshavergunsmithing.com/ ... nge-soule/
Chce 4 calowy.
Pozdrawiam
Rigby .45. Whitworth .451
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: marekp »

Montowalem taki wlasnie na W. jakis czas temu. Tyle ze zdaje sie ze 3" ale daje sie zero ustawic na 50m. Na zerze zero. Nie pamietam jak wysoki byl tunel. W tej samej firmie mozna kupic muszke tunelowa. Ale jest inny jaskolczy ogon. Na to warto zwrocic uwage - ja musialem poprosic kolege z frezarka zeby poprawil szerokosc tunelu.

MarekP
Thalon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 716
Rejestracja: 17 stycznia 2008, 19:50
Tematy: 22
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Thalon »

Musi być 4 cale, bo kiedyś wreszcie strzele Billy Dixona.
A co do much tunelowych Lee Shavera to akurat oni podaja szerokość jaskółczego ogonka i chyba można cos dobrac....może się myle.
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2017, 18:42 przez Thalon, łącznie zmieniany 1 raz.
Rigby .45. Whitworth .451
Marek-
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 4420
Rejestracja: 03 czerwca 2005, 09:00
Tematy: 87
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: Marek- »

Jak chcesz Dixon'a strzelać to weź 4,5.
Ja mam taki z linka i jest za niski o min cal
Awatar użytkownika
marekp
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 7302
Rejestracja: 06 stycznia 2003, 20:13
Tematy: 294
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy CP

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: marekp »

Podaja. Ale ja nie wybilem muszki z W. i nie wiedzialem ze jest inna szerokosc. Moj blad. Wiec pisze o tym, zeby nastepny tego beldu nie zrobil. Nie pamietam jaki jest wymiar ale wezszy niz np. Pedersoli ma.

MarekP

NIe wiem czy Lee robi 4.5". Ale z nim sie idzie dogadac. Trzeba napisac i zapytac.

M.

W tej chwili wpadlo mi cos do glowy. Dixon to jest raz a jesli sie pojedzie na Slowacje to dwa razy w roku. Diopter 4-4.5" przeszkadza jak tylko sie da na codzien. Moze dac nizszy dac podkladke na czas Dixona ? Taki kawalek np. mosiadzu zeby bylo wyzej o 1 czy 1.5". Trzeba by pomyslec jak to zrobic zeby bylo wygodnie.

MarekP.

Jeszcze mam jedna uwage. Do Dixona lepsza bedzie mucha z pol tunelem. Ta oryginalna. Czasem mam wrazenie ze otwarte przyrzady lepsze........ To jest bardzo daleko i zwykle celu mimo ze ogromny nie widac. Na Slowacji do tego strzela sie pod slonce.

M.P.
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2017, 18:58 przez marekp, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
syberius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 17 września 2013, 22:55
Tematy: 12
Lokalizacja: Daleka Północ.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: syberius »

marekp pisze:Podaja. Ale ja nie wybilem muszki z W. i nie wiedzialem ze jest inna szerokosc. Moj blad. Wiec pisze o tym, zeby nastepny tego beldu nie zrobil. Nie pamietam jaki jest wymiar ale wezszy niz np. Pedersoli ma.
M.P.
Czolem Panowie.

Wymiary sa istotnie inne.
Oto one:

Obrazek

No ja jak do tej pory nie mialem czasu kontynuowac testow moich czarnoprochowcow bo zabralem sie ostro za nitro.
Ale mysle, ze jeszcze przed zima wroce do testow polskiej kokili heksagonalnej.
U mnie takze nastapila przesiadka na inny diopter ale o tym napisze szczegolowo jak tylko znajde wiecej czasu.
fruchtzwerg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 30 stycznia 2017, 00:03
Tematy: 0
Lokalizacja: Falkensee / Germany
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Vademecum użytkownika Whitworth rifle.

Post autor: fruchtzwerg »

Pozdrawiam wszystkich uzytkownikow Whitwortha.

Wlasnie kupilem sobie to cudo. od Pedersoli. Wczoraj odebralem. Wiedzialem, w co sie pakuje :) Teraz szukam informacji i niezbednych akcesoriow, zeby mozna bylo w ogole strzelac.

Domowilem podstawe pod diopter Pedersoli USA 413
Z tego, co wyczytalem, najlepsze sa kokile z firmy Hensel. . Pytanie, czy ktos ma taka kokile Hensel i chcialby, zeby mu sie troche zamortyzowala ;) .
Na razie zamowilem gotowe pociski z rowkami - mozna w Niemczech kupic (100 szt na probe).
Na karabinie nie widze zadnych otworow na podstawe dioptra, w przeciwienstwie do Sharpsa. Sa gdzies zdjecia z pokazujace optymalny sposob montazu ?
Ostatnio zmieniony 28 października 2017, 11:57 przez fruchtzwerg, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”