.303 British i czarny proch

Moderator: Moderatorzy CP

Bart451
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 13:37
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

.303 British i czarny proch

Post autor: Bart451 »

Witam wszystkich,

Czy mamy tu praktyków w temacie elaboracji amunicji .303 British prochem czarnym? Tak wiem, że można kupić gotowce z bezdymnym lub elaborować takim ale nie to mnie interesuje. Chcę konkretnie strzelać z prochu czarnego ze swojego SMLE MK.I.

Proszę o pomoc i wszelkie sugestie. Jaki proch, jaka granulacja i największy problem - jak rozwiązać kwestię pocisków, czy można używać płaszczowych?

Dzięki!
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 458
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: .303 British i czarny proch

Post autor: zbiho »

A on oryginalnie nie był na nitro? Przy takim kalibrze to czarny proch zapcha lufę nagarem.
Albo rybki i akwarium.
Bart451
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 13:37
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: .303 British i czarny proch

Post autor: Bart451 »

Pierwszy model tego karabinu miał amunicję z czarnym prochem. (Dolny nabój) dopiero później wprowadzono kordyt (górny nabój). Obrazek

Ja mam karabin właśnie z pierwszego wypustu i chcę z niego strzelać z amunicji elaborowanej czarnym prochem.
Tilgh.54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 536
Rejestracja: 22 października 2007, 08:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: .303 British i czarny proch

Post autor: Tilgh.54 »

Naboje z prochem czarnym były stosowane systemie Lee Metford - MLM. Po wprowadzeniu prochu bezdymnego w tych pierwszych modelach okazało się że stosowany w nich gwint Metforda żle znosi strzelanie prochem bezdymnym i błyskawicznie się zużywa. Zastosowano w tych karabinach lufy z innym gwintem oznaczane MLE. Z tego co piszesz to masz już krótki karabin SMLE wprowadzony w 1902 roku z tego co pamiętam gwintem progresywnym, naboje z prochem czarnym już wtedy były raczej wspomnieniem.
Ci co przekuli swe miecze na lemiesze orzą dla tych którzy tego nie zrobili
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”