Jak odmierzać proch?

Moderator: Moderatorzy CP

Poprzedni tematNastępny temat
Awatar użytkownika
Paulus601
Zarejestrowany użytkownik
Tematy: 0

Re: Jak odmierzać proch?

Post autor: Paulus601 »

W moim przypadku wyleczyłem się z dokładnego ważenia prochu teraz dozuje proch w fiolkach 1,5 ml
do cal 44-45.Pomiar na elektronicznej wadze prosto z Chin;) bo zważyłem z czystej ciekawości wyszło 1,44 gram czyli jakieś 22.2225960282 grain. Strzelając z dużych kalibrów zaczynając od 0,72-0,69-0,58 przestawiłem się tylko na dozowniki z prochownic lepiąc patrony więc tu dokładność nie jest aż tak precyzyjna.Ale z czystej ciekawości sprawdziłem wagę ze zwykłej prochownicy do rewolweru waga prochu to 1,84 grama 28.3955393694 grain z prochownicy Zouave 3,14 grama 48.4576052282 grain.
Colt Army1860,Police Pony,Confederate,Dragon,Pocket.31,Remington 1858,Pistolet Kentucky,Derringer Philadelphia,karabin Hawken,Kentucky,Pennsylvania,Zouave,wiatrówka Predom-Łucznik KJ187

Marek-
Moderator
Moderator
Tematy: 74

Post autor: Marek- »

. 48.4576052282 grain
Ty to dopiero masz dokładność

Awatar użytkownika
sas88
Tematy: 54

Post autor: sas88 »

I jeszcze mało zadowolony z tego jest - to jest "jakieś 22.2225960282 grain"
Tak, mniej więcej, Π X drzwi. ;laughing:
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2020, 08:27 przez sas88, łącznie zmieniany 1 raz.
“Put your trust in God; but mind to keep your powder dry!”

Awatar użytkownika
kapera
Tematy: 89

Post autor: kapera »

kapera pisze:Ja używam takiej (fotka poglądowa ) , kupiłem za parędziesiąt złotych . O ile chodzi o naważki precyzyjne . Stary sprawdzony rosyjski sprzęt :-D
Obrazek
Poza gabarytami jak najbardziej się sprawdza , po forumowej dyskusji testowałem ją co do dokładności . Po wyzerowaniu na lewej szalce położyłem 10mg odwarznik , wskaźnik wychylił się o 1 krechę na skali . Analogicznie było gdy położyłem na prawej szalce . Więc błąd pomiarowy 0,01g (0,15gr) nawet nie wchodzi w grę . Miałem elektroniczne ale powiem że po ogarnięciu tego ubustwa jestem zadowolony . Zapewne jest jeszcze sprawa jaki egzemplarz się nam trafi , gdyż jest to jakby nie było sprzęt z minionej epoki :033:
„Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie” KŻR- LOK

Awatar użytkownika
Paulus601

Post autor: Paulus601 »

Dokładność przeliczana w necie z gramów na grainy wiadomo ze zwykła waga z dokładnością do 0,01 grama nie da czegoś takiego.
Colt Army1860,Police Pony,Confederate,Dragon,Pocket.31,Remington 1858,Pistolet Kentucky,Derringer Philadelphia,karabin Hawken,Kentucky,Pennsylvania,Zouave,wiatrówka Predom-Łucznik KJ187

slaw2
Tematy: 4

Post autor: slaw2 »

Dokładność przeliczana w necie z gramów na grainy
Widzisz jaki burdel, zamęt i niepokój wprowadzasz . Nie da się korzystać z dwóch jednostek . To wprowadza chaos i nie służy rozwojowi . Przy ustalania wagi prochu i pocisków należy korzystać z grainów . To dużo łatwiejsze i szybciej przyswajalne .

Co by jednak nie pisać , dokładność odmierzania prochu z 0.1 graina nie poprawia w sposób znaczy wyników strzeleckich zobrazowanych jasno na tarczy . Pozwala jedynie na wyelminowanie jednego z czynników zagadki dlaczego wszystko nie ląduje w 10- siątkach albo przynajmniej w 9 - wiątkach . Tak samo nie ma wpływu wahanie prędkości pocisku +,- 10 m/s . W takim razie co ma kluczowy wpływ na celność - odpowiedz jest chyba prosta .... statyka strzelca . Wszak prawie każdy oszołom jest w stanie trafiać dychy z podparcia na 50 m. Bardzo nielicznemu odsetkowi osób się to udaje z pozycji stojącej .
Może należy założyć nowy wątek - Jak trenować statykę ? Generalnie mało ludzi ma coś w temacie do powiedzenia oprócz ..... trzeba trenować strzelać i jeszcze raz trenować i strzelać .
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2020, 17:08 przez slaw2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
variag
Tematy: 189

Post autor: variag »

Oczywiście że można korzystać z dwóch jednostek pomiaru vide cale a centymetry. Korzystamy z tego na co dzień czasem nawet nie mając o tym pojęcia. Byle tylko unikać w swoim życiu bezsensownego pomiaru do 10. miejsca po przecinku :one:
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.

staszek7

Post autor: staszek7 »

Kolega pisze, że wahania prędkości pocisku o plus minus 10 m na sekundę nie mają wpływu na celność. To tak jakby sypał proch z tolerancją do 1,5 grs.
Równie dobrze można powiedzieć, że jak wsypiemy proch z tolerancją do 1,5 grs to bizona i tak trafimy.

slaw2

Robiłem próby Sharpsem z chronometrem na 50 m . Czy prędkość była 295 m/s czy 305 m/s pocisk lądował na tej samej wysokości w dziesiątce :) Próby z chronometrem pokazały że na 50 m nawet różnica większa jak 10 m/s
nie robiła wielkiej różnicy na tarczy . Odskoki od dziesiatki następowąły niezależnie od prędkości . Może to moje zmęczone oczy albo zerwanie strzału ja powodowały . Jestem pewien że 10 m/s nawet 20 m/s na 50 metrów nie robi różnicy w celności .... przynajmniej u mnie . Nie wiem czy to spowodowane smarem czy innym czynnikiem . Nie było tak że prędkości malały albo wzrastały w miarę strzelania . Było tak że raz rosły raz malały . Może dokładność przeprowadzonego eksperymentu była zbyt mała . Ja się przekonałem że prędkość i wielkość naważki nie jest kluczowym elementem celności . Kluczowa dla celności jest statyka strzelca i głowa strzelca .
Mój syn pierwsza tarczę 6 strzałów strzela gorzej jak drugą tarczę 7 strzałów . U mnie jest odwrotnie . Pierwsza tarcza lepiej druga tarcza gorzej i za cholerę nie wiem dlaczego . Mam kilka podpowiedzi od Noska więc będę próbować . Jest nad czym myśleć bo różnica w tarczach znaczna .
Na dzień dzisiejszy sądzę że aptekarska dokładność jest ważna i w miarę łatwa do uzyskania . Natomiast najtrudniejszą częścią jest statyka strzelca , praca spustu i głowa . Głowa może mieć większe znaczenie jak myślimy ;laughing:
Kolega pisze, że wahania prędkości pocisku o plus minus 10 m na sekundę nie mają wpływu na celność. To tak jakby sypał proch z tolerancją do 1,5 grs.
Odmierzałem naważki 37 grein czecha . Nie sprawdzałem wagowo . Mogłem mieć różnice nawet 1,5 graina .
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2020, 18:59 przez slaw2, łącznie zmieniany 1 raz.

staszek7

Kolego slaw2 do 100 m zgadzam się całkowicie z tobą. Natomiast przy strzelaniu długodystansowym 10 m na sekundę może dać różnice kilka MOA.

slaw2

do 100 m zgadzam się całkowicie z tobą. Natomiast przy strzelaniu długodystansowym 10 m na sekundę może dać różnice kilka MOA.
Od dłuższego czasu słyszałem od Mistrza że na 50 m to mało co jest ważne oprócz strzelca . Proch z prochownicy , smar może być z du** jak strzelec dobry to nie ma problemu . Ale bardzo często miernotom lekko poprawić wyniki może staranność .... nawet na te 50 metrów .

Możesz wytłumaczyć dlaczego 10 m na sekundę może zrobić kilka MOA - bo raczej się to jak dla mnie bardzo nieprawdopodobne wydaje . Chyba że mówimy o granicy prędkości dzwięku ?

torti
Tematy: 9

Post autor: torti »

slaw2 pisze: Możesz wytłumaczyć dlaczego 10 m na sekundę może zrobić kilka MOA - bo raczej się to jak dla mnie bardzo nieprawdopodobne wydaje . Chyba że mówimy o granicy prędkości dzwięku ?
Czasem chce mi się używać kalkulatora balistycznego. Udało mi się dopasować BC do mojego pocisku, Postel 505 grein i wyliczenia poprawek pionowych Streloka Pro są zgodne z moimi notatkami.
Otóż strzelam V0 = 1240 fps (średnia z 10 strzałów).

Na 700 metrów zaś to wygląda tak:
Przy mojej prędkości 1240fps poprawka pionowa to 114 MOA przy "zero" na 100m.
Przy V0 = 1207 fps (- 10m/s) poprawka powinna wynieść 118,2 MOA.
Przy V0 = 1273 fps (+ 10m/s) poprawka powinna wynieść 111,6 MOA.

4 MOA na 700m to jest 2,85x4x7=79,8 cm.

Quigleyowy bizon ma wymiary korpusu 100x200 cm, i białe kółko około 70-75 cm.

Czyli 4 MOA spowodowane lenistwem bądź ignorancją przy robieniu amunicji to jest trafić se albo nie.

I dlatego odmierzamy proch (nie mylić z czeskim nawozem pod iglaki) do 0,1 greina, sortujemy pociski wagowo w partie +- 0,5 greina i lubimy aptekarską dokładność przy pracy z łuskami.

W elaboracji nie ma drogi na skróty. Powtarzalność rodzi powtarzalność.

W temacie odmierzania prochu. Używam automatycznego dozownika Lyman GEN6 i kontroluję to wagą RCBS Rangemaster 2000
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2020, 23:00 przez torti, łącznie zmieniany 2 razy.

staszek7

Kolego slaw2 myślę że kolega torti wyłożył Ci kawę na ławę mam nadzieję że będziesz wiedział teraz o co w tym wszystkim chodzi. Rozumiem nie każdy musi lubić matematykę.

slaw2

No nic ino podziękować za takie tłumaczenie . Powyższe- wcale nie zaprzecza mojemu stwierdzeniu że na 50 m prędkością pocisku 10 m/s w lewo czy 10 m/s w prawo nie ma sobie co głowy zawracać bo ten czynnik w znikomym stopniu ma znaczenie w wynikach na tarczy .

Aczkolwiek czytając wypowiedz kolegi Torti należy pochylić czoła i podziękować za niesiony kaganek balistycznej oświaty . Mając tutaj takich specjalistów pozostaje zapytać w jakim stopniu na stabilną prędkość wpływa dokładność ważenia prochu , a w jakim smar ?

torti
Tematy: 9

Post autor: torti »

Trzeba pamiętać, że nie samo odmierzanie prochu ma znaczenie. Znaczenie ma wszytko. Wielkość kielicha, crimp czy nie, jeśli tak to jak mocny, grubość przekładki, ilość przekładek, długość łuski, stopień kompresji prochu, kalibracja, smarowanie i kilka innych drobiazgów. Idea jest taka żeby wyeliminować możliwie jak najwięcej zmiennych.
Precyzyjne odmierzanie prochu i powtarzalna waga pocisku (czy wszystkiego co wylatuje z lufy - kartonik, ciasteczko, węza czy kto se co tam włoży) ma kluczowe znaczenie, i zdecydowanie od tego trzeba zacząć. W chwili obecnej nie powiem ci jaki wpływ ma sam proch z prozaicznej przyczyny - wszystkie chronografy optyczne obarczone są błędem 0,5% (nie wiem czy to jest 0,5 w sumie czy +- 0,5%). Ale nawet przyjmując 0,5% to jest przy moich prędkościach błąd rzędu 6 fps.

Ostatnio udało mi się zrobić amunicję gdzie w serii 20 strzałów prędkości mieściły się w spreadzie 11 fps, co daje wynik bardzo dobry, no ale jest jeszcze błąd mojego chrono... Chodzi ostatnio za mną zakup Labradaru, tam całkowity błąd pomiaru jest 0,1%.
Ktoś napisał takie zdanie "Każdy potrafi zrobić dobrą amunicję nitro, ale zrobienie matchowej amunicji BP wymaga doktoratu z elaboracji" :-D
Oczywiście to co napisałem powyżej dotyczy amunicji odtylcowej, bo z taką mam do czynienia najczęściej - strzelam Sharpsem Saguaro - i dotyczy dystansów dalekich. Ale powiem szczerze, nawet robiąc amunicję na 100m robię ją tak samo precyzyjnie, a strzelając z Jaegera również odmierzam proch do 0,1 greina.
W odprzodówkach kluczową rolę będzie pewnie ogrywał również smar, ale o to zapytaj fachurów od odprzodówek, ja im do pięt nie dorastam.
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2020, 16:24 przez torti, łącznie zmieniany 2 razy.

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amunicja - CP”