Broń biała a prawo w Polsce

Łuki, noże, szable, maczety... ale też latarki, GPSy i inne gadżety

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: Dino1984 »

Pytanie do kolegów i koleżanek z doświadczeniem prawniczym: jak się mają do naszego prawa pałki teleskopowe, noże składane (ukryte ostrze?), toporki taktyczne (tomahawki) i lasery (wiem, że to nie broń biała, ale nie chcę mnożyć tematów a nigdzie indziej mi to nie pasowało) - mam na myśli lasery rzędu 1000 mW.
Mile widziane odsyłacze do ustaw i rozporządzeń.
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1441
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: LongTom »

art. 4 ust 1 pkt 4 ppkt a ustawy o broni i amunicji Dz.U.1999 nr 53 poz 549 ze zm.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: Dino1984 »

Czy pospolity baton kwalifikuje się pod punkt o pałkach z ciężkim i twardym zakończeniem?
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: MarcinD »

Nie. Batony sa w pelni legalne, nawet lata gdzies w sieci orzeczenie CLK w tej sprawie.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: FIGA1 »

MarcinD pisze:Nie. Batony sa w pelni legalne, nawet lata gdzies w sieci orzeczenie CLK w tej sprawie.
Przepraszam, że odkopuję. Jest kilka wyjątków. Poza bronią historyczną(np. maczuga) jest jeden rodzaj pałki teleskopowej typu BATON, który podpada w Polsce pod zapis Ustawy(wymaga pozwolenia). Chodzi tu o pałki Peacekeeper .
FIGA1
Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 913
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 107
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: Ryba »

A czemu one wymagają pozwoleń?
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: FIGA1 »

Ryba pisze:A czemu one wymagają pozwoleń?
Wynika do bezpośrednio z Ustawy o Broni i Amunicji:

- art. 4. pkt. 1. podpunkt 4. a.)
art.4. pkt.1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
4. narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu
a) broń białą w postaci: pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,

Oraz

- art. 9. pkt. 3. 3. Miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia i urządzenia, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 i 4, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
=====================================================================================================================
Tyle mówi Ustawa. W praktyce wątpię, aby ktokolwiek uzyskał takie pozwolenie w RP

Ciekawie natomiast sprawa wygląda jeśli chodzi o przedmioty, na posiadanie których w Polsce nie wymaga się pozwolenia(np. pałki teleskopowe, kajdanki) w sytuacji, gdy chceilibyśmy zakupić je za granicą z dostawą do Polski. Teooretycznie potrzeba Uprzedniej Zgody Przewozowej poświadczonej przez polską policję ale w praktyce raczej chyba żadna komenda nie udzieli takiej zgody na...pałkę lub kajdanki, gdyż nie potrzeba na to pozwolenia w Polsce. Czyli kwadratura koła.
Tutaj taki przykład: Kajdanki Bonowi Trilock
Pałka teleskopowa Bonowi EKA Camlock
De facto nie da się tego kupić do Polski, mimo, że formalnie nie potrzeba na to u nas pozwolenia. Podobnie jest z Peacekeeper-em
FIGA1
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: franek »

FIGA1 pisze:Ciekawie natomiast sprawa wygląda jeśli chodzi o przedmioty, na posiadanie których w Polsce nie wymaga się pozwolenia(np. pałki teleskopowe, kajdanki) w sytuacji, gdy chceilibyśmy zakupić je za granicą z dostawą do Polski. Teooretycznie potrzeba Uprzedniej Zgody Przewozowej poświadczonej przez polską policję ale w praktyce raczej chyba żadna komenda nie udzieli takiej zgody na...pałkę lub kajdanki, gdyż nie potrzeba na to pozwolenia w Polsce. Czyli kwadratura koła.
Możesz się zdziwić. WPA wydają UZP na bron bez pozwolenia w Polsce. Na przykład gdy chcesz kupić rewolwer kapiszonowy w Niemczech.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: FIGA1 »

franek pisze:Możesz się zdziwić. WPA wydają UZP na bron bez pozwolenia w Polsce. Na przykład gdy chcesz kupić rewolwer kapiszonowy w Niemczech.
No właśnie wiem o broni CP i o tym, że można UZP na nią dostać. Ciekawe natomiast jak policja zachowałaby się, dyby wystąpić o UZP na...kajdanki(które zdaje się bronią nie są).
FIGA1
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: franek »

FIGA1 pisze:gdyby wystąpić o UZP na...kajdanki(które zdaje się bronią nie są).
Tego co na zdjęciu w USA nie chcą sprzedać bez kwitu, że to dla policji/strażaków ....
a też bronią nie jest. No, może jako taki nowoczesny nadziak.
Po jednej książce o zombiakach chciałem dorzucić do zombiakowych dekoracji .. i nic z tego:
Haligan tool. Drzwi, okna i zombiaki hurtowo.
Obrazek
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: FIGA1 »

@Franek akurat Halligan Tool jest bez problemu dostępny w Polsce
FIGA1
Awatar użytkownika
Ryba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 913
Rejestracja: 13 marca 2012, 17:25
Tematy: 107
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: Ryba »

FIGA1 pisze:
MarcinD pisze:Nie. Batony sa w pelni legalne, nawet lata gdzies w sieci orzeczenie CLK w tej sprawie.
Przepraszam, że odkopuję. Jest kilka wyjątków. Poza bronią historyczną(np. maczuga) jest jeden rodzaj pałki teleskopowej typu BATON, który podpada w Polsce pod zapis Ustawy(wymaga pozwolenia). Chodzi tu o pałki Peacekeeper .
W takim razie gazrurka z nakręconym kolankiem 3/4 cala też musiałaby być nielegalna.
...nie wiesz co ci powie Ryba i skąd nadpływa...
Awatar użytkownika
scyzor1969
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 868
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 11:24
Tematy: 10
Lokalizacja: Bydgoszcz/Trzemeszno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: scyzor1969 »

Odgrzeję temat nie chcąc zakładać nowego - a pytanie ma takie (szukałem w necie ale niewiele znalazłem).
Jak ma się posiadanie przy sobie noża a'la ten https://www.militaria.pl/master_cutlery ... l?cat=2455 (ale o długości ostrza 17cm) w miejscach publicznych do prawa?
Ostatnio z pewnych względów praktycznych (nie stricte obronnych) noszę przy sobie dość często w sposób jawny, w kaburze przy pasku.
Nikt nie miał do tej pory uwag ale chciałbym w razie czego wiedzieć.
Tyle co znalazłem gdzieś to że wolno "dopóki nie istnieje podejrzenie, że ma być użyty do popełnienia przestępstwa" i podany był dość zabawny ale i celny przykład, że mogę sobie nieść ulicą butelkę wina, ba - mogę ją nawet otworzyć na ulicy ale nie wolno łyknąć... :)
Z góry dzięki za pomoc.
Colt Navy .36, Kentucky Rifle .45 Już nie oglądam TVP
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: Zbigniew Rybka »

Harcerze zupełnie jawnie noszą tzw. finki przy pasie i nikt się nie czepia, a harcerstwo jest popierane. O ile wiem, to nie ma regulacji odnośnie noszenia noży, mieczy, szabel, toporów itp w miejscach publicznych, chyba, że coś się zmieniło w ostatnich kilkudziesięciu latach...
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
scyzor1969
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 868
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 11:24
Tematy: 10
Lokalizacja: Bydgoszcz/Trzemeszno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Broń biała a prawo w Polsce

Post autor: scyzor1969 »

Tia... nawet gdzieś jeszcze mam moją finkę z harcerstwa z ebonitową (?) rękojeścią :)
Dzięki za info.
Generalnie poza terenem działania pojawiam się z tym orężem na stacjach paliw (tankując oczywiście a nie napadając) ale zdarzyło się i w Castoramie ;laughing:
Ale jako, że nie przy cywilnych łachach toto wisi to i nikt mnie nie zaczepiał :wink:
Colt Navy .36, Kentucky Rifle .45 Już nie oglądam TVP
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń biała, survival i militaria”