Jaką ostrzałkę kupić?

Łuki, noże, szable, maczety... ale też latarki, GPSy i inne gadżety

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

azuro
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 19:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: azuro »

Witam
Poręczna i kompaktowa ostrzałka Lansky Blademedic
Posiadam ją ponad rok czasu. Produkt naprawdę godny polecenia
HW 77k + BL 5-15x40 (dm60)
Awatar użytkownika
wojcio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 115
Rejestracja: 27 grudnia 2006, 22:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: wojcio »

Ja polecam Blademedic i Ganzo Touch Pro
HW30S CC + RV7
HW40 PCA
Awatar użytkownika
Iwan89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 187
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Iwan89 »

Zastanawiam się między Ganzo Touch Pro i Lansky TurnBox Deluxe. Podobno Ganzo ma słabe kamienie w zestawie i bardziej skłaniam się ku Lansky. Ktoś mógłby się wypowiedzieć o tych produktach?
Iwan
Awatar użytkownika
wojcio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 115
Rejestracja: 27 grudnia 2006, 22:08
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: wojcio »

Moje sa wporzadku. Zawsze mozesz je owinac papierem sciernym o dowolnej gradacji...
HW30S CC + RV7
HW40 PCA
Awatar użytkownika
RSoldier
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1044
Rejestracja: 29 grudnia 2006, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: RSoldier »

Ostrzenie KT papierem ściernym? Gównianą stal może trochę podgonisz takim sposobem ale lepszą stal można tylko zniszczyć i doprowadzić do nierównomiernego "naostrzenia". Jak nóż ma golić włosy na przedramieniu jak żyletka a kartkę ciąć jednym chlaśnięciem to potrzeba profesjonalnej ostrzałki. Lansk'ego z dwoma rodzajami prętów ceramicznych kupi się za przyzwoite pieniądze.
peterpan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 756
Rejestracja: 04 września 2005, 21:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Kłokoczyn/Czernichów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: peterpan »

http://www.ostrzalka.pl . Kupiłem 2 miesiące temu i potraktowałem wszystko w domu. Od stareńkiego, szczerbatego gerbera E-Z-OUT przez wszystkie noże kuchenne, glocka 78 po siekiery. Mili Państwo, rewelacja. Spiek tak twardy, że kilka/kilkanaście przesunięć i ostrze wyprowadzone.
yes, yes, yes!!!
slavia 634, crosman 1077,
CP remington 45
kodiak ekspress .58 :)
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Zbigniew Rybka »

RSoldier pisze:Ostrzenie KT papierem ściernym?
A dlaczego nie? Karborund taki, jak w osełkach (np. dwustronnych) do ostrzenia ręcznego, gradacja do wyboru, do koloru i bardzo równomierne ziarno. Kawałek wodnego papieru ściernego np. 800 przyklejony na wodę do szklanej płytki i masz osełkę lepszą niż cokolwiek innego. A nauczenie się ostrzenia "z ręki" zajmuje jakieś dwa dni, poćwiczyć można na mniej wartościowych nożach. Natomiast nie używałbym tych klinowych "ostrzałek" ze spieków, czy "kółek", bo tylko zdzierają metal w strasznych ilościach i dają potwornie nierówne ostrze, kiedyś zniszczyłem w ten sposób całkiem przyzwoite noże stołowe.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
towarzysz eM
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 831
Rejestracja: 07 czerwca 2012, 18:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: RIP

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: towarzysz eM »

Nie wiem po co przepłacać za Lanskiego, skoro Ganzo i Taidea mają fajne osełki zestawy ostrzące. Kamienne i diamentowe i o połowę taniej niż lansky.

Zastanawiam się jak można ostrzyć nóż na papierze ściernym.
Noże ostrzy się w kierunku cięcia, czyli " na ostrze" a nie jak do buroków ciągnąc nóż po ściernicy ostrzem do tyłu. Bo wtedy nie ścieramy do końca materiału który mamy zebrać, tylko wywija się on po przeciwnej stronie ostrza i tworzy się tzw. "drut". Taki nóż nigdy nie będzie w pełni ostry.
A ostrząc w poprawnym kierunku będziemy papier nacinać.
Papierem można poprawić satynę na nożu, jak się porysuje, albo nalot złapie, a do ostrzenia tylko osełka.
Lepiej mieć Parkinsona i trochę wylać, niż mieć Alzheimera i zapomnieć wypić
______________________________________________
SMS "HETMAN"
Awatar użytkownika
MFor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3163
Rejestracja: 16 października 2004, 19:55
Tematy: 129
Lokalizacja: Grajewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: MFor »

Pobawiłem się kilkoma ostrzałkami (Spyderco Triange, Lansky Crock Stick, Deluxe system i diamond, system Taidea diamond, lidlowskie osełki diamond, zestaw podobny do tego z linku kolegi mahonxx, elektryczną chef's choice, smith's PP1 i wiele innych :roll: ...), zostawiłem sobie Taidea T0931D do przeprofilowywania krawędzi tnących (lub konkretnego ostrzenia - co jakiś dłuższy czas), Lanskyego Crock Stick (do podostrzania na szybko), dwa pręty (ceramiczny + diament) Spyderco (głównie do podostrzania ząbkowanych "pikutków" Victorinoxa), osełki diament z lidla (do siekiery itp. narzędzi). Teraz zamiast Lanskyego, kupiłbym Taidea T0918C ze względu na dłuższe pręty (choć obecna cena nie zachęca), w Taidea T0931D "kończy się" diament, więc może zamienię system na DMT ADeluxe, który leży i czeka na przetestowanie, pobawiłbym się także elektryczną Taidea T1031DD (trochę znudziło mi się częste, ręczne podostrzanie kuchenniaków ;laughing: ). Optymalnym (z mechanicznych) systemem ostrzenia wg mnie może być ta kopia Edge Pro Apex (link kolegi mahonxx), sam na razie natrafiłem na kiepskiego klona, ale widzę w tej "koncepcji" spory potencjał, dlatego szukam lepszej wersji (może Ganzo Touch Pro Ultra?), ewentualnie pobawię się w tuning tego, co mam. ;)

Niektórzy polecają zwykłe (o różnej gradacji) osełki - "kostki", moim zdaniem dla początkujących (i nie tylko) "nożowników", to kiepski wybór, wyprowadzić i utrzymać prawidłowo odpowiedni kąt ostrzenia jest przy tym bardzo trudno (a zepsuć ostrze łatwo), nawet zaawansowani mają z tym wiele problemów. Poza tym taka zabawa (zwłaszcza super polerka), to genialny sposób na marnowanie swego czasu, "pro" zapewne rzekną "nie znasz się, bo to czysta sztuka - poezja", a wg mnie to tylko zbędne, trudne i finezyjne zboczenie (a efekt i tak szybko "marnieje" - bo każdy nóż się tępi). :)

A mój Tatuś prawie wszystko ostrzy szlifierką kątową i też jest zadowolony! Choć stal w narzędziach w mgnieniu oka znika... :052:
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2016, 13:38 przez MFor, łącznie zmieniany 1 raz.
Dvorkin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 974
Rejestracja: 13 czerwca 2004, 00:41
Tematy: 63
Lokalizacja: Otwock
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Dvorkin »

A ja swoje kuchenniaki ostrzę pilnikiem ślusarskim o nacięciu nr 3. Bez wody, oleum herbacianego, bez marmurka, pasa skórzanego i innych wynalazków. I są wystarczająco ostre do krojenia mięsiwa czy innej karmy. A przedtem używałem płytki z gresu. Co do ostrzenia na papierze ściernym można to jak najbardziej robić , uzyskując bardzo zadowalające efekty. wystarczy odrobina wprawy i papier przyklejony dwustronna taśmą do czegoś twardego i płaskiego. Np. kawałka szkła, czy glazury.
Smoka zabić jest trudno, ale starać się trzeba.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: biper »

Ja odpowiedniki tych diamentowych z lidla kupowałem kiedyś w diasam.pl (chwilowo sklep online w trakcie przebudowy) - służą mi już dłuuuugo i są lepiej wykonane niż te lidlowe (też miałem - płytki odkleiły się od plastykowych podkładów).
Sklep mogę polecić z czystym sumieniem.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Zbigniew Rybka »

towarzysz eM pisze: A ostrząc w poprawnym kierunku będziemy papier nacinać.
Papierem można poprawić satynę na nożu, jak się porysuje, albo nalot złapie, a do ostrzenia tylko osełka.
Jeżeli papier nacinasz, to znaczy, że prowadzisz nóż pod złym kątem - krawędź tnąca powinna przylegać płasko do papieru czy osełki, inaczej zmieniasz kąt ostrzenia (np zamiast 20 stopni na stronę masz 25 lub więcej). To wymaga trochę wprawy, ale wynik jest równie dobry, jak z osełką (moje ulubione narzędzie ostrzące).
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
towarzysz eM
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 831
Rejestracja: 07 czerwca 2012, 18:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: RIP

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: towarzysz eM »

A mogę zapytać jakie stale tak ostrzysz?
Lepiej mieć Parkinsona i trochę wylać, niż mieć Alzheimera i zapomnieć wypić
______________________________________________
SMS "HETMAN"
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Zbigniew Rybka »

Praktycznie wszystkie - nierdzewne i węglówki, laminaty, nie próbowałem na proszkowych (bo nie mam). Szlify płaskie, wklesłe, skandynawskie. Oczywiście wysoko hartowane weglówki wymagają dłuższej pracy, ale efekt jest jednakowy. Lubię ostre noże:-).
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Senio »

A powiedzcie mi jak się ma ten "tani" :) za niecałe 5 stówek Scheppach Tiger 2000s do ostrzenia ?. Da się tym w ogóle pracować ?. Jak zobaczyłem ten film :



to jestem nieco przerażony co to jest i kto to robi że to ma takie bicie. Czy ten facet nie umiał tego poskładać poprawnie, czy to jest takie badziewie już fabrycznie popsute ?. Ja mam chęć na taką zabawkę wolnoobrotową do ostrzenia końcowego noży tokarskich HSS, ale mam mieszane uczucia.

Znowu cena Tormek jest z innej galaktyki i prawie z gumowców wyskoczyłem jak zobaczyłem ile to kosztuje. Nie wiem , nie znam się, nie rozumiem tej ceny i nie chcę tego nawet komentować.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń biała, survival i militaria”