Jaką ostrzałkę kupić?

Łuki, noże, szable, maczety... ale też latarki, GPSy i inne gadżety

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Senio »

adnikauto pisze:Moze wiec idac "za ciosem"... zaproponujcie Koledze stacje/obrabiarke CNC sterowana numerycznie
O widzisz, strzał w 10. Już baza lata. Jeszcze trochę i wrzucę film jak ostrzy. Tyle w zasadzie chciałem napisać.

Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: adnikauto »

@Senio

Ale dym..... ;laughing: .... no to rzeczywiscie jestes pasjonatem ostrzenia nozy....
Senio.... zwracam honor.... :one:

P.S. A video z ostrzenia z przyjemnoscia obejrze... i mysle ze nie tylko ja.... :wink:
P.S. 2 .... a zalozyciel watku dostanie.... "ataku serca"..... :651:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Senio »

adnikauto pisze:no to rzeczywiscie jestes pasjonatem ostrzenia nozy....
To nie tak. Nie jestem żadnym pasjonatem ostrzenia. Ale….. frezy z węglika spiekanego to spory koszt. Wieczne nic nie jest. Jak się stępi to szuflada i nowy, bo z ręki ani byle czym się go nie naostrzy. Nie ma takiej możliwości. To nie nóż do kiełbasy że byle jak byle czym poostrzy i ukroi. To samo dotyczy wierteł HSS , noży tokarskich HHS o odpowiednich kątach etc. Żeby takie narzędzie precyzyjnie skrawało, musi mieć idealnie równe ostrza, kąty etc. Miałem to szlifować wstępnie szlifierką i wyprowadzać „na zero” na tej wodnej o którą pytałem. Taki był wstępny pomysł. Zrobiłem jednak testy na diamencie i borazonie. Wychodzi można powiedzieć idealnie. A więc żeby to robić precyzyjnie trzeba precyzyjnego urządzenia z ustawianiem kątów i dobieraniem powiedzmy po 0,05mm na przejazd. Tylko po co ręcznie kręcić ?. A poza tym nie te czasy. Teraz komputery pracują, a człowiek je obsługuje. Można kupić takie urządzenie za xxxxxxx $$$ jak wspomniałeś, ale mnie nie stać. No to sobie zrobię kolejną maszynkę CNC i już. A żeby nie pakować kasy (wcale nie małej) w samą ostrzałkę której używał będę raz na miesiąc jak się nazbiera narzędzi do ostrzenia , będzie to urządzenie wielozadaniowe wykorzystywane na co dzień i to ma już sens. Dostosuję to jako uzupełnienie tego, czego nie mam, czy nie mogę zrobić na obecnych maszynach, a jest mi potrzebne.

PS.

Nie można swoją miarą wszystkiego mierzyć. Ludzie na całym świecie wybiegają ponad nasze myśli bardzo daleko. Często nasza wyobraźnia nie ogarnia tego nawet i jest abstrakcją, bo się na tym nie znamy i nie wiemy co w kim siedzi i co mu potrzebne. Nie mamy takiej wiedzy. Stąd takie wstawki jak Twoja "zaproponujcie mu CNC" nie są potrzebne. Jeśli potrzeba CNC to się kupuje czy robi nawet takie złożone urządzenia. Jeden frez jakich używam kosztuje średnio 100 -200 pln. Wytrzymuje ile wytrzymuje, ale jak się stępi jest do niczego. Za około pół roku ta maszynka będzie spłacona i już będzie pracowała dla mnie na + .
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Spitfire24 »

No to ja powrócę do sedna tematu :).
Czy taka ostrzałka http://kolba.pl/ostrzalka-lansky-bladem ... p9443.html
nadaje się dla początkującego do naostrzenia noży kuchennych i małego folderka EDC Kershaw 1550BW ?
I co z większymi nożami jak ten:
http://allegro.pl/noz-survivalowy-ganzo ... 83919.html
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
RSoldier
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1044
Rejestracja: 29 grudnia 2006, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: RSoldier »

Cena trochę wysoka za tą ostrzałkę. Nie lepiej kupić coś profesjonalnego z długimi prętami? Ta z linka to bardziej "awaryjna - podręczna" ostrzałka.
A ten nożyk z dołu to chyba leżał koło surwiwalowego. Nie spełnia jego kryteriów a do tego chinol.
Awatar użytkownika
JesperKyd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1523
Rejestracja: 25 lipca 2009, 09:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: JesperKyd »

RSoldier pisze:Nie spełnia jego kryteriów a do tego chinol.
A jakie to niby są kryteria i odpowiedni kraj pochodzenia twoim zdaniem?
Oświeć biednych żuczków.

Jak dla mnie dobry nóż to taki który się sprawdza w rożnych warunkach i sytuacjach, niezależnie od marki, kraju pochodzenia, czy też koloru lub ceny. Dla kogoś odpowiedni będzie "custom", dla innego Shrade, a jeszcze inny zadowolony będzie z Mory, a i może ów Ganzo się sprawdzi dobrze.
BMK40 Hogan® + Hawke Vantage & BMK20 JesperKyd® + PP 3-12x42AO & Iż61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn...
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: adnikauto »

Senio pisze:
PS.

Nie można swoją miarą wszystkiego mierzyć. Ludzie na całym świecie wybiegają ponad nasze myśli bardzo daleko. Często nasza wyobraźnia nie ogarnia tego nawet i jest abstrakcją, bo się na tym nie znamy i nie wiemy co w kim siedzi i co mu potrzebne. Nie mamy takiej wiedzy. Stąd takie wstawki jak Twoja "zaproponujcie mu CNC" nie są potrzebne. Jeśli potrzeba CNC to się kupuje czy robi nawet takie złożone urządzenia. Jeden frez jakich używam kosztuje średnio 100 -200 pln. Wytrzymuje ile wytrzymuje, ale jak się stępi jest do niczego. Za około pół roku ta maszynka będzie spłacona i już będzie pracowała dla mnie na + .
Senio- napisalem powyzej, ze chetnie obejrze wideo z ostrzenia nozy CNC Twojego pomyslu i produkcji.... napisalem, rowniez ze zwracam Ci honor.... :wink:

.... a teraz dodam od siebie jak ja widze swiat i ludzi mnie otaczajacych.... Ty jestes wybitnie uzdolniona jednostka, posiadajaca wiedze z roznych dziedzin i umiesz ja wykorzystac w praktyce i to jest super ale pytanie brzmi ile jest takich osob na swiecie- wybitnie uzdolnionych z ponad przecietna wyobraznia....? Senio- ja mam 55 lat od cwierc wieku mieszkam w Stanach i powiem Tobie i wszystkim ktorzy czytaja ten post.... mninium 90% populacji to kretyni, przerabiacze chleba na goowno.... ludzie pozbawieni jakiejkolwiek wyobrazni to 95% ogolu ludnosci... reszta to jednostki ponadprzecietnie uzdolnione- ktore UMIEJA wykorzystac swoje atuty! ale trzeba od tego odliczyc tych uzdolnionych "ktorym nie wyszlo w zyciu"... czyli nie umieli sie zareklamowac i sprzedac na targowisku zwanym zyciem!

To jest moja prywatna opinia i jak najbardziej mierze wszystkich swoja miara bo znam swoja wartosc, swoje zalety i zdaje sobie sprawe ze swoich slabosci i wad.... i nie uznaje zadnych ale to zadnych autorytetow... autorytety sa dla maluczkich, slabych i naiwnych .... ja jestem kowalem swojego losu i nic nikomu nie zawdzieczam.... np. jesli chce wyprodukowac pompke Crosmana za $1500 to tak wlasnie robie....tak jak Ty produkujesz swoje CNC!

Przepraszam za off-topa- ale Twoj post wymagal mojej odpowiedzi!
Pozdrawiam
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Spitfire24 »

RSoldier pisze:Cena trochę wysoka za tą ostrzałkę. Nie lepiej kupić coś profesjonalnego z długimi prętami? Ta z linka to bardziej "awaryjna - podręczna" ostrzałka.
Jak pisałem na początku nie znam się na nożach i ostrzeniu więc proszę o odrobinę wyrozumiałości. Coś bardziej profesjonalnego to: ??? (tu bym prosił o przykład)
Z długimi prętami (czyli stacjonarna ?) - nigdy na takiej nie ostrzyłem (zawsze miałem prostą krążkową) i nie do końca wiem jak takiej prętowej używać. I teraz pytanie, czy lepsza jest prętowa np. Lansky (jaki model polecałeś na początku tematu ?) czy może taka osełka diamentowa: https://www.naostrzu.pl/156,oselka-diam ... 1-600-2000 i na czym jest łatwiej ostrzyć a na czym lepiej jak ma się już wprawę.
RSoldier pisze:A ten nożyk z dołu to chyba leżał koło surwiwalowego. Nie spełnia jego kryteriów a do tego chinol.

Napisz w takim razie kryteria jakie powinien spełniać taki nóż i zaproponuj mi coś w cenie do +/- 300 zł. A przy okazji, nie deprecjonuj tak chińskich produktów. Parę razy byłem służbowo w Chinach i oglądałem fabryki. Chińczycy mogą zrobić wszystko za co chcesz zapłacić, tylko od kupującego zależy za jaką jakość chce zapłacić :-D .
JesperKyd pisze:Dla kogoś odpowiedni będzie "custom", dla innego Shrade, a jeszcze inny zadowolony będzie z Mory, a i może ów Ganzo się sprawdzi dobrze.
Co wg Ciebie będzie dobre ? Nie celuję w customy, ale coś solidnego za rozsądne pieniądze to ... ? Co sądzisz o Shrade ?
adnikauto pisze:Po pierwsze i najwazniejsze: polowa z Was nie ma pojecia o ostrzeniu nozy! Kropka!
Mowie to jako Szef, ktory niejeden noz "wyostrzony" przez dyletanta widzial.... :651:
O coś o mnie ;laughing:
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Senio »

@adnikauto

Nie jest ani tak dobrze, ani tak źle jak napisałeś.

Co do pierwszego fakt jest taki, że aby coś więcej podziałać niż przeciętny standard, należy się uczyć. Cały czas nieustannie się uczyć. To wymaga sporo samozaparcia, czasu i chęci. Ale wtedy można coś osiągnąć w dość trudnych dziedzinach. Problemem pierwszym jest natomiast to, że nie wszyscy chcą się uczyć. Drugim jest to, że coraz mniej jest tych co chcą nauczać za free. Dlatego trzeba być mocno upartym żeby tą wiedzę przede wszystkim gdzieś zdobyć i ją na koniec zrozumieć i zastosować.

Co do drugiego też nie jest aż tak źle. Podniósł bym znacznie te małe procenty do góry.

Niestety z jednym się zgadzam w pełni. Jest też cała masa ludzi czekających aż coś im spadnie z nieba. Ale to tak nie działa, bo z nieba nic nie leci..........
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2965
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Josef »

adnikauto pisze:.... a teraz dodam od siebie jak ja widze swiat i ludzi mnie otaczajacych....
:one: :one: :one:
To tylko w znacznym stopniu potwierdza i wyjaśnia, dlaczego dzisiaj, jak się szacuje, 1% ludzi skupia majątek wielkości odpowiadającej majątkowi pozostałych 99%. Istnieje jednak nieuchwytna granica tolerancji takiego stanu rzeczy. Historia rozwoju ludzkości to wielokrotnie potwierdziła. Korzystanie przez tę zdecydowaną mniejszość ze swojej "uprzywilejowanej" pozycji bez umiejętności widzenia tej nieuchwytnej granicy tolerancji takiego stanu rzeczy, często w przeszłości prowadziło do smutnych następstw. I ta umiejętność jest dzisiaj także aktualna.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Shooter7 »

Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3222
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: biper »

Jak za taką cenę wygląda super.
Zanim jednak zdecyduję się na zakup, czy ktoś biegły w temacie może mi wyjaśnić, jak tym ostrzyć..
Bo sama osełka w tym urządzeniu ma chyba ze 2 cm szerokości.. Czy to znaczy, że ostrzy się tak krótkimi odcinkami?

Czy też można za jednym pociągnięciem przejechać po całej długości krawędzi tnącej jak na filmiku Raya Mearsa
Jak w takim razie z utrzymaniem kąta?
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: slepe_oko »

A czym to się różni od tych pro od ganzo?
:512:
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Spitfire24 »

Jeżeli dobrze porównałem tą zaproponowaną do Ganzo Touch Pro z kolba.pl to zapewne ceną.
Czy taka ostrzałka z wąskim kamieniem będzie lepsza od metody zaproponowanej na filmie:
biper pisze:Czy też można za jednym pociągnięciem przejechać po całej długości krawędzi tnącej jak na filmiku Raya MearsaJak w takim razie z utrzymaniem kąta?
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
MFor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3163
Rejestracja: 16 października 2004, 19:55
Tematy: 129
Lokalizacja: Grajewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: MFor »

slepe_oko pisze:A czym to się różni od tych pro od ganzo?
O tych Chińskich Apexech (i pochodnych) masz wszystko w jednym wątku... http://forum.knives.pl/index.php/topic,122465.0.html
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń biała, survival i militaria”