Jaką ostrzałkę kupić?

Łuki, noże, szable, maczety... ale też latarki, GPSy i inne gadżety

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
RSoldier
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1044
Rejestracja: 29 grudnia 2006, 11:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: RSoldier »

Spitfire24 pisze: Z długimi prętami (czyli stacjonarna ?) - nigdy na takiej nie ostrzyłem (zawsze miałem prostą krążkową) i nie do końca wiem jak takiej prętowej używać. I teraz pytanie, czy lepsza jest prętowa np. Lansky (jaki model polecałeś na początku tematu ?) czy może taka osełka diamentowa: https://www.naostrzu.pl/156,oselka-diam ... 1-600-2000 i na czym jest łatwiej ostrzyć a na czym lepiej jak ma się już wprawę.

Napisz w takim razie kryteria jakie powinien spełniać taki nóż i zaproponuj mi coś w cenie do +/- 300 zł. A przy okazji, nie deprecjonuj tak chińskich produktów. Parę razy byłem służbowo w Chinach i oglądałem fabryki. Chińczycy mogą zrobić wszystko za co chcesz zapłacić, tylko od kupującego zależy za jaką jakość chce zapłacić :-D .
Lansky Turnbox - używasz prętów jakbyś kroił chleb.

Twój wybrany "surwiwalowiec" z krzesiwkiem nie spełnia wymogów gdyż:
- ma słabą stal 440 w domysle A, skoro nie jest napisane, że np. C. Najlepsze są węglówki (1095) albo narzędziówki (O2 w customach) lub choćby D2.
- rękojeść z miękkiego ABS - przy długiej i ciężkiej pracy porobisz sobie odciski i będzie się kleić do łapy przy wyższych temperaturach (polecę w kolejności G10 potem micratę). To tak w skrócie.
Kolejne pytanie dotyczy powłoki - z czego jest zrobiona. Każdy szanujący się producent poda czego użył do wykończenia blanka (TiNi, teflon lub inne pierdoły) tym bardziej, że nożem surwiwalowym robimy wszystko, łącznie z jedzeniem.
A czym jest opisany "specjalny profilu na górnej krawędzi ostrza"? Jaja sobie robi ten kto robił opis. Każdym nożem w którym masz grzbiet bez zaokrągleń odpalisz krzesiwo.
Kwestię krzesiwa pominę bo też jest do bani. Krótkie i wąskie. Na ile odpaleń wystarczy?
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Spitfire24 »

Dzięki, o taką poradę mi chodziło :piwo: .
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Pawel83
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 15 sierpnia 2016, 10:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: Pawel83 »

Nie chciałem zakładać nowego tematu - czy można noże i siekiery ostrzyć szlifierką kątową czy lepiej stosować specjalne ostrzałki?
Awatar użytkownika
MFor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3163
Rejestracja: 16 października 2004, 19:55
Tematy: 129
Lokalizacja: Grajewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaką ostrzałkę kupić?

Post autor: MFor »

Pawel83 pisze:... czy można noże i siekiery ostrzyć szlifierką kątową ...
Noże nie, siekiery - umiejętnie, tak.
Pawel83 pisze:... czy lepiej stosować specjalne ostrzałki?
Lepiej.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń biała, survival i militaria”