Koncesja na handel militariami?

Łuki, noże, szable, maczety... ale też latarki, GPSy i inne gadżety

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

grack
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 25 lutego 2013, 09:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Koncesja na handel militariami?

Post autor: grack »

Witam wszystkich Forumowiczów. Planuję otworzyć działalność gospodarczą, internetowy sklep z militariami, a w szczególności z artykułami do samoobbrony, takimi jak paralizatory, gazy pieprzowe, pistolety alarmowe. Na zakup większości z tych przedmiotów potrzebne jest 18 lat i okazanie dowodu tożsamości. Ale jak jest ze sprzedażą? Czy trzeba mieć specjalną koncesję lub pozwolenie? Czy mogę po prostu zarejestrowac zwykłą działalność handlową? Pisałem w tej sprawie do MSW – Departament Zezwoleń i Koncesji, ale nie otrzymałem jak na razie odpowiedzi. Będe wdzięczny za każdą pomoc.
Awatar użytkownika
szatyn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 320
Rejestracja: 17 maja 2010, 22:36
Tematy: 11
Lokalizacja: Świerklaniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: szatyn »

Witam
W sklepie internetowym w którym pracuje, rozszerzyliśmy ofertę o tego typu akcesoria i nie wymagało to koncesji.
Oczywiście w ofercie naszej brak towarów na które potrzebne jest jakiekolwiek pozwolenie.
pozdrawiam
S400 4.5 + Delta Optical 6-24X50
Aselkon MX10 5.5 + jakieś Hawke
grack
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 25 lutego 2013, 09:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: grack »

To ja juz sam nie wiem.. Oto fragment odpowiedzi która dostałem dziś z MSWiA ; "... w przypadku otworzenia sklepu oferującego m. in. paralizatory, miotacze gazu, pistolety alarmowe, wyżej wymieniony wnisoek powinien dotyczyć udzielenia koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu bronią określoną w ust. 2 (broń palna alarmowa), ust. 5 (miotacze gazu), ust. 9 (urządzenia przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej)..." .
Mam pewne wątpliwości, gdyż z tego co wiem to np. pistolet alarmowy (6 mm short - takie chciałbym sprzedawać) nie jest "bronią palną alarmową".. On wogóle nie jest bronia palną prawda? W każdym razie odpowiedź ostudziła nieco mój entuzjazm. Opisane są warunki i szczegóły uzyskania koncesji, i zdaje sie ze wyglądaja one tak samo jak dla broni palnej..
marcin8916
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 24 grudnia 2011, 07:43
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marcin8916 »

to że dla kupujący nie musi posiadać zezwolenia nie znaczy wcale, że obrót tymi rzeczami nie jest obwarowany restrykcjami które musi spełniać każdy sklep, który chce bawić się w takie rzeczy.
Tam gdzie pracuję oczywiście mamy koncesję, bo sprzedajemy głównie broń i amunicję myśliwską a broń alarmowa jest tylko dodatkiem.
Awatar użytkownika
szatyn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 320
Rejestracja: 17 maja 2010, 22:36
Tematy: 11
Lokalizacja: Świerklaniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: szatyn »

Fakt faktem u nas paralizatorów nie uświadczysz, tylko podstawowe gazy gazy obronne.

Z tego co wiem nawet nie wszystkie pałki mogły pojawić się na stronie bo na niektóre konieczne są pozwolenia i koncesje.
S400 4.5 + Delta Optical 6-24X50
Aselkon MX10 5.5 + jakieś Hawke
grack
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 25 lutego 2013, 09:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: grack »

Mam już kolejne pismo od MSWiA. Jeżeli kogoś interesuje ten temat to sprawa wygląda tak, że na handel paralizatorami, gazami i pistoletami hukowymi i alarmowymi KONIECZNA JEST koncesja, a warunki jakie trzeba spełnić są takie same jak dla broni palnej. Niezaleznie od typu, parametrów itp. Mimo, że ręczny miotacz gazu czy pistolet hukowy możemy kupić bez żadnych zezwoleń, to na sprzedaż takiego asortyment w sklepie musimy mieć koncesje.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: ravkill »

marcin8916 pisze:to że dla kupujący nie musi posiadać zezwolenia nie znaczy wcale, że obrót tymi rzeczami nie jest obwarowany restrykcjami które musi spełniać każdy sklep, który chce bawić się w takie rzeczy.
Tam gdzie pracuję oczywiście mamy koncesję, bo sprzedajemy głównie broń i amunicję myśliwską a broń alarmowa jest tylko dodatkiem.
Standardowy "numer" MSWIA. Wymagana koncesja na handel bronią, na coś, co bronią nie jest. Kiedyś już to przerabialiśmy z wiatrówkami. Temat do wygrania, w zakresie "broni nie będącej bronią". W przypadku broni w wolnej sprzedaży, raczej nie da się wygrać. W praktyce wygląda to tak:
a) kupujesz u "swoich dystrybutorów - czyli "od znajmych królika", włos z głowy Ci nie spadnie. W przypadku zakupów "u nieswoich", na pewno ciąganie po sądach i wyrok, w najlepszym wypadku "w zawiasach". Z 2giej strony, gazy, pałki, hukowce czy inny szajs - po co to komu....
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Dvorkin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 974
Rejestracja: 13 czerwca 2004, 00:41
Tematy: 63
Lokalizacja: Otwock
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Dvorkin »

Z 2giej strony, gazy, pałki, hukowce czy inny szajs - po co to komu...

A Tobie po co wiatrówka ? ;laughing: ani tym rodziny nie wykarmisz, ani na emeryturę nie zarobisz . Ludzie wydają mnóstwo pieniędzy na rzeczy niepotrzebne i niepraktyczne zdaniem innych. Ale skoro ktoś ma fantazję , lub jakąś potrzebę kupienia sobie gazu, palki, wiatrówki, czy strusia to czemu nie ?

Gdyby nie ten szajs o którym piszesz, a konkretnie gaz, to są spore szanse , że nie wymądrzałbym się teraz na iwebie, tylko wąchał kwiatki od spodu. Co zapewne zdaniem niektórych nie byłoby żadną stratą dla ludzkości, jednak ja chwalę sobie obecność między żywymi i mam zamiar ten stan utrzymać jak najdłużej. :)
Smoka zabić jest trudno, ale starać się trzeba.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: ravkill »

"Po co to komu", sens mojej wypowiedzi był taki, że o uwolnienie tego szajsu, spod jarzma koncesji, nikomu nie będzie się chciało kruszyć kopii. Osobiście "powiewa mi", czy owy szajs można kupić w każdym kiosku na dworcu, czy u koncesjonowanych znajomych królika...

A gazy (czy tam inny zmielony pieprze) i owszem powinny być bez ceregieli dostępne (w każdej damskiej torebce..)
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
-Airway-
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 30 kwietnia 2007, 00:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: -Airway- »

Grack trochę się urwałeś nie wiadomo skąd, Bo chcąc otworzyć sklep w "militariami" to taka wiedza powinna być nabywana od źródła a nie z forum.
Co do handlu to gazy możesz sprzedawać bez koncesji te na które takowa wymagana nie jest.Paralizatory, pałki teleskopowe, broń alarmową i tonfy na to koncesje mieć musisz.
Ravkill ty sam powinieneś wiedzieć po co są środki ochrony osobistej, z kevlarem włącznie ;)
Co do "broni nie będącej bronią" to chyba już nie znajdziemy takich filantropów którym będzie się chciało walczyć. To były stare, dobre i zamierzchłe czasy.
Bez Broni, Poszła gary zmywać.
czester78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1516
Rejestracja: 05 grudnia 2005, 15:36
Tematy: 39
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: czester78 »

-Airway- pisze:Ravkill ty sam powinieneś wiedzieć po co są środki ochrony osobistej, z kevlarem włącznie ;).
O to Rafał już się dawno postarał jakieś 5-6 lat temu W trzebieży posiadał takie cóś , choć może był to stalowy hełm ;)
Obrazek
grack
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 21
Rejestracja: 25 lutego 2013, 09:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: grack »

-Airway- zgłosiłem się do źródła, czyli do MSWiA, ale odpowiedź nie nadchodziła więc podpytałem na forum. Odp z MSWiA dostałem w tym samym dniu. Piszesz że nie na wszystkie gazy potrzebna jest koncesja. Mógłbyś mi wskazać przepis który tak mówi? Bo z odpowiedzi MSWiA wynika że na wszystkie, cytuję "... wyraźnie klasyfikują przedmioty, których sprzedaż Pan chciałby prowadzić, jako broń na której obrót wymagane jest posiadanie koncesji, niezależnie od posiadanych przez nie parametrów"
Proszę więc bądź tak miły i podaj mi przepis który mówi o gazach sprzedawanych bez koncesji.
Awatar użytkownika
-Airway-
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 30 kwietnia 2007, 00:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: -Airway- »

Każdy,który sprzeda ci inna firma do dalszej odsprzedaży nie jest objęty koncesją. Nikt ci nie sprzeda gazu na koncesję jeżeli nie będziesz jej posiadał.
Bez Broni, Poszła gary zmywać.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń biała, survival i militaria”