limit energii klasy HFT 3 i 4

Ważne informacje i dyskusje dotyczące zawodów, imprez i innych okazji.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator informacji o zawodach

yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

limit energii klasy HFT 3 i 4

Post autor: yaro »

Została do ustalenia kwestia jak w temacie. Proszę o wypowiedzi strzelców PFTA z tych klas.
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4730
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 158
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: TZ »

Niby nie mnie o tym, ale .... skoro s± karabinki matchowe z 8,2 - 8,5 J i ka¿e im siê (no bardziej ich w³a¶cicielom) strzelaæ z HFT1 kiedy wyskakuj± powy¿ej 7,5 .... no to co¶ jest nie halo. 8,2 - 8,5 - chyba gdzie¶ w tym przedziale, mimo, ¿e nie strzelam w tej klasie,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
Awatar użytkownika
Aligator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1650
Rejestracja: 07 kwietnia 2007, 08:21
Tematy: 0
Lokalizacja: guns'n'scopes
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Aligator »

Jak wiele zależy od reklamy czy propagandy. Jeszcze dwa lata temu na iwebie było tyle samo o zabytkowych matchach, co o współczesnych konstrukcjach.
Co ja chciałem...aaa - od strony sprzętowej.
Jako posiadacz dwóch małokalorycznych sprężynowych wiatrówek mogę powiedzieć, że osiągnięcie i utrzymanie przez takie wiatrówki odrzutowe dotychczasowego limitu 10J jest praktycznie nieosiągalne, a jeśli już to kultura strzału takiego karabinu negatywnie wpływa na jego celność.
Małokaloryczne wiatrówki matchowe PCA i PCP, można wyregulować do odpowiednio niższej, wymaganej energii wykorzystując fabryczne możliwości regulacji.
Jeśli przyjmie się energię 8,5J dla bezodrzutowych to ile powinno być dla klasy sprężynowej HFT4 i czy ustalona granica będzie realnie do osiągnięcia (zbliżenia)?
A może limit powinien być wyrównany?
Przypominam, że chodzi o wykorzystywanie będacych teraz w użyciu matchowych sprężyn, choć jak napisał Wemar można HFT3/4 strzelać np. z HW97.
+++
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7560
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 109
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PawelW »

Została do ustalenia kwestia jak w temacie. Proszę o wypowiedzi strzelców PFTA z tych klas.
Jeżeli trzeba.... Pamiętam, że dwa lata temu walczyłem o 8.5J a chciano wprowadzić 7.5 Krakowskim targiem stanęło na 8J. Nadal jestem za utrzymaniem limitu 8J dla PCP/PCA i 10J dla sprężyn. Zwłaszcza dla tych drugich podniesienie limitu do 11-12 J to spora przesada. Co do strzelców tarczowych - jak napisałem gdzie indziej - nie wierzę, żeby ze swoim sprzętem tarczowycm, przeznaczonym do strzelania w hali poszli kłaść się w piasku. Mrzonki.
Jako posiadacz dwóch małokalorycznych sprężynowych wiatrówek mogę powiedzieć, że osiągnięcie i utrzymanie przez takie wiatrówki odrzutowe dotychczasowego limitu 10J jest praktycznie nieosiągalne, a jeśli już to kultura strzału takiego karabinu negatywnie wpływa na jego celność.
Tu pozwolę sobie nie zgodzić się z Kolegą: Niemcy wypuszczają mnóstwo modeli mniejszych i większych wiatrówek sprężynowych kulturalnie i ładnie pracujących w limicie 7.5J

p.s. Bezodrzutówki reguluje się łatwo i przyjemnie - limit dla nich nie jest problemem technicznym.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
wojtek_pl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1674
Rejestracja: 29 lipca 2003, 09:16
Tematy: 49
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: wojtek_pl »

A ja jestem za podniesieniem limitu bo moje FWB ma 8.8J czyli za dużo wg obecnych przepisów i musiałbym w HFT1 startować... :mrgreen:
"Po wyjęciu zawleczki granat nie jest już waszym przyjacielem"
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3454
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Młynek »

A ja proponuje zrobić 8J dla obu grup - czemu sprężyna ma mieć 2J więcej :?:
Dodatkowo te klasy zawsze się łączy w jedną na zawodach.
Argumenty za : sprężyna 8J mniej kopie :mrgreen:
Wszyscy mają mieć tak samo trudno - 2J więcej to już spora różnica.
W HFT1 i HFT2 jest ten sam limit 16,3 i nie ma problemów - więc tu chyba też trzeba to ujednolicić.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Marek (wemar)
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 12156
Rejestracja: 12 marca 2003, 00:09
Tematy: 606
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marek (wemar) »

Młynek pisze:A ja proponuje zrobić 8J dla obu grup - czemu sprężyna ma mieć 2J więcej :?:
Czemu? Bo przy najczęsciej występującym połączeniu klas, spręzyny byłyby bez szans w rywalizacji z pcp/pca. Te dwa dżule to swego rodzaju handicap.
Druga sprawa to to, że stare sprężynki "matchowe" po prawidłowej konserwacji i z zastosowaniem exacta, najczęściej "lądowały" w okolicy 9J. "Skręcenie" sprężynek nie jest takie proste jak pcp/pca, a często bardzo negatywnie odbija sięna celności, gdyż obciecie i prostopadłe obciecie spręzyny nie jest czynnością prostą.
Limit 10J był też ukłonem w stronę posiadaczy slavek. Karabinków uznawanych wtedy, gdy ustalano limit, jako "na początek".
W kontekście limitu przewijają się karabinki niemieckopochodne z "F" i ich teoretyczne 7,5J. Niestety, jak wykazała praktyka, praktycznie wszystkie karabinki mają ponad 7,5J czy nawet 8,5J.
Nie jest ważne czym strzelasz, ważne byś miał/a z tego radość.
Awatar użytkownika
Łysa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 660
Rejestracja: 18 stycznia 2008, 11:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Łysa »

wemar pisze:Bo przy najczęsciej występującym połączeniu klas, spręzyny byłyby bez szans w rywalizacji z pcp/pca. Te dwa dżule to swego rodzaju handicap.
Ostatnio obserwujemy wzrost liczby zawodników w kategorii 3/4 - może uda się te 2 kategorie w końcu rozdzielić? Zresztą uważam, że nikt nikomu nie każe strzelać ze sprężyny ... Czy jak jest mniej niż 5 strzelców w 3/4 to ktoś się mnie pyta czy to sprawiedliwe, że ląduję w HFT1? HFT2 tez się kurczy i co, jak będzie ich za mało to obniżymy limit HFT1 żeby było sprawiedliwie??
Czy naprawdę sprężyna jest mniej celna żeby jej dawać "fory"? Jak strzelec dobry to pokona ze sprężyny wszystkie pcp/pca ... A 2J więcej to dużo bardziej płaska trajektoria ...
A co mają powiedzieć Ci co strzelają z HW50 z 12-13J? Są w HFT2 i już. Nie da się żeby było idealnie sprawiedliwie bo musielibyśmy zacząć robić przeliczniki jak w żeglarstwie ...
wemar pisze:Druga sprawa to to, że stare sprężynki "matchowe" po prawidłowej konserwacji i z zastosowaniem exacta, najczęściej "lądowały" w okolicy 9J. "Skręcenie" sprężynek nie jest takie proste jak pcp/pca, a często bardzo negatywnie odbija sięna celności, gdyż obciecie i prostopadłe obciecie spręzyny nie jest czynnością prostą.
Limit 10J był też ukłonem w stronę posiadaczy slavek. Karabinków uznawanych wtedy, gdy ustalano limit, jako "na początek".
W kontekście limitu przewijają się karabinki niemieckopochodne z "F" i ich teoretyczne 7,5J. Niestety, jak wykazała praktyka, praktycznie wszystkie karabinki mają ponad 7,5J czy nawet 8,5J.
Ok, to można lekko podwyższyć limit na 8,5-9 ale dla wszystkich.
Kiedyś ustalono tak jak jest (m.in dlatego, że było dużo Slavek), teraz dyskutujemy o zmianach więc argument o slavkach jest trochę nie na czasie ...
ŁGS "ORZEŁ"
Awatar użytkownika
Aligator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1650
Rejestracja: 07 kwietnia 2007, 08:21
Tematy: 0
Lokalizacja: guns'n'scopes
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Aligator »

wemar pisze:"Skręcenie" sprężynek nie jest takie proste jak pcp/pca, a często bardzo negatywnie odbija sięna celności, gdyż obciecie i prostopadłe obciecie spręzyny nie jest czynnością prostą.
Właśnie to miałem na myśli w swoim poprzednim poście: to co jest łatwo regulowane w PAC/PCP, w sprężynach wymaga już warszatu i nie jest ustawieniem trwałym.
Łysa pisze:Ok, to można lekko podwyższyć limit na 8,5-9 ale dla wszystkich.
Kiedyś ustalono tak jak jest (m.in dlatego, że było dużo Slavek), teraz dyskutujemy o zmianach więc argument o slavkach jest trochę nie na czasie ...
To oznaczałoby powstanie jeden wspólnej grupy HFT i może to jedyne wyjście, bo jak pisze Łysa - ile jest w HFT3/4 aktywnych zawodników strzelających ze sprężyny? Jeśli już to najczęściej będziemy mieli do czynienia z FWB300 z antyodrzutem, dla którego energia ciut powyżej 8J to normalka. Tak mi się widzi, że 8,5 lub 9J dla wszystkich.
Kto chce mieć wyniki niech zaopatrzy się w inny sprzęt, reszta będzie miała po prostu fun ;P .
+++
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: witboj »

Łysa pisze:
Ostatnio obserwujemy wzrost liczby zawodników w kategorii 3/4 - może uda się te 2 kategorie w końcu rozdzielić? Zresztą uważam, że nikt nikomu nie każe strzelać ze sprężyny ... Musi być chociaz jedna kategoria, gdzie da się wygrać nie mając 3000 zł. Musi być chociaż jedna kategoria dla młodzieży. Musi być chociaz jedna kategoria dla osób, które zaczynają i jeszcze nie wiedza, czy to będzie ich hobby. I to powinno być HFT4 I dlatego, żadne Walthery, FWB nie powinny się po tej kategorii plątać, w wyniku połączenia HFT3 i 4.
Nikt nikomu nie każe strzelać ze sprężyny? HW 30 kosztuje 600 zł, twój Steyer co najmniej 7 x więcej, więc uświadomię Cię, że życie każe ludziom strzelać ze sprężyny.
Łysa pisze: Czy jak jest mniej niż 5 strzelców w 3/4 to ktoś się mnie pyta czy to sprawiedliwe, że ląduję w HFT1? HFT2 tez się kurczy i co, jak będzie ich za mało to obniżymy limit HFT1 żeby było sprawiedliwie??
To jest bardzo niesprawiedliwe. Dokładnie tak samo bardzo niesprawiedliwe, jak to, gdy konkurujesz ze swoim bezodrzutowym karabinkiem ze Slavią czy HW-30.
Łysa pisze: Czy naprawdę sprężyna jest mniej celna żeby jej dawać "fory"? Jak strzelec dobry to pokona ze sprężyny wszystkie pcp/pca ... A 2J więcej to dużo bardziej płaska trajektoria ...
Na to pytanie sama chyba znasz odpowiedź? Przecież strzelałaś z HW-30? Skoro tak samo celna, to po co tyle kasy na Steyera poszło? Zresztą wysatrczy Twoje wyniki porównać z tych dwóch okresów i wszystko jasne. Przeszkadzają Ci fory dla sprężyn? - kup za Steyera sprężyne, ile kasy zaoszczędzisz. Niestety właściciel HW-30 swojej nie sprzeda i nie kupi za te pieniądze Steyera.
Łysa pisze: A co mają powiedzieć Ci co strzelają z HW50 z 12-13J? Są w HFT2 i już. Nie da się żeby było idealnie sprawiedliwie bo musielibyśmy zacząć robić przeliczniki jak w żeglarstwie ...
A było słuchać, jak się tłumaczy - kup HW-30 bo Hw 50 do HFT 2 się nie nadaje a do HFT 4 już za mocne a jeszcze kasa będzie zaoszczędzona. Pisze się o tym w każdym wątku, gdzie ludzie pytają HW-30 czy 50 czy Slavia. Ale każdy jest na początku jest fanem szmocy i nie słucha. Albo pozakładać sprężyny F-ki i po kłopocie... Wyjdzie taniej niż zmiana HW-50 na Steyera. Z drugiej strony konkurowanie HW-50 z HW-98 jest co najmniej 3 x bardziej sprawiedliwe niż konkurowanie HW-30 ze Steyerem.

Powinno być tak, jak napisał Hexer na Airgunie. Nie ma znaczenia ilu strzelców startuje w danej kategorii. Wystartujesz sama w kategori HFT 3? - świetnie. Masz złoty medal. Koniec i kropka. A jak się komuś nie podoba - też może wystartować w klasie HFT3. I to będzie najlepsza promocja HFT 4. Gwarantowana wygrana. Ciekawe ile czasu zajmie pojawienie się 4-go zawodnika w takiej sytuacji? Do drugich zawodów?
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2009, 14:10 przez witboj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3454
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Młynek »

A kto Ci każe kupować Styera ?
Możesz kupić FWB300 - od 700 do 1200zł zależnie od okazji i stanu, lub coś z PCP np. CZ200 - lub inny karabinek i skręcić go do 8J - także wyjeżdżanie z tekstem że twój Styer nie równa się z HW30 i innymi sprężynami to za bardzo nie wiem co miało na celu :?:
A jak się ma jakiś tani karabinek PCP do Dominatora, czy innej protezy w HFT1 :?:
Tu nie chodzi o sprzęt, tylko o ustalenie limitu - jednakowego dla wszystkich.
Był juz przypadek że ktoś z HW97 10J pogonił konkurencje i to zdrowo.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: witboj »

Młynek pisze:A kto Ci każe kupować Styera ?
Możesz kupić FWB300 - od 700 do 1200zł zależnie od okazji i stanu, lub coś z PCP np. CZ200 - lub inny karabinek i skręcić go do 8J - także wyjeżdżanie z tekstem że twój Styer nie równa się z HW30 i innymi sprężynami to za bardzo nie wiem co miało na celu :?:
A jak się ma jakiś tani karabinek PCP do Dominatora, czy innej protezy w HFT1 :?:
Tu nie chodzi o sprzęt, tylko o ustalenie limitu - jednakowego dla wszystkich.
Był juz przypadek że ktoś z HW97 10J pogonił konkurencje i to zdrowo.
FWB jest w kategori HFT3 , bo posiada system bezodrzutu. Kto mi każe kupować Steyera? A kto Tobie kazał, no kto to był taki? A niby HW-30 może konkurować sprawiedliwie z HW-30? No to udownisz mi to ?- nie widze problemu. Ja biorę Steyera Majki a Tobie pożyczę HW-30s. Wystarczy zresztą CZ200T- nie ma sprawy. Podejmujesz wyzwanie? .

HFT 1, 2 i 3 - no niestety, tak już w sporcie jest od dawna, że pieniądze mają znaczenie. Ale dlaczego nie dać szansy chociaż w jednej klasie tym, których nie stać?

Pytasz o mój cel - jest prosty - rozdzielenie HFT 3 od HFT 4.

A, że kolaga z HW-97 daje radę? No cóż, są ludzie wyjątkowo uzdolnieni, pogratulować tylko i bardzo dobrze. Ale to są wyjątki a mi chodzi o ogół.
Awatar użytkownika
Łysa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 660
Rejestracja: 18 stycznia 2008, 11:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Łysa »

witboj pisze: Nikt nikomu nie każe strzelać ze sprężyny? HW 30 kosztuje 600 zł, twój Steyer co najmniej 7 x więcej
Tu sporo przesadziłeś ...
witboj pisze: To jest bardzo niesprawiedliwe. Dokładnie tak samo bardzo niesprawiedliwe, jak to, gdy konkurujesz ze swoim bezodrzutowym karabinkiem ze Slavią czy HW-30.
To co, należy zmienić limit HFT1??
witboj pisze: Na to pytanie sama chyba znasz odpowiedź? Przecież strzelałaś z HW-30? Skoro tak samo celna, to po co tyle kasy na Steyera poszło? Zresztą wysatrczy Twoje wyniki porównać z tych dwóch okresów i wszystko jasne. Przeszkadzają Ci fory dla sprężyn? - kup za Steyera sprężyne, ile kasy zaoszczędzisz. Niestety właściciel HW-30 swojej nie sprzeda i nie kupi za te pieniądze Steyera.
Oczywiście, że jest różnica ale HW30 jest w INNEJ kategorii niż Steyr.
Weź pod uwagę to, że mając HW30 byłam baaardzo początkująca a teraz jestem trochę mniej :lol: Nie jest powiedziane, że nie strzelałabym porównywalnie z HW30 (po pewnym ostrzelaniu oczywiście).
Zresztą ja nie chciałam zmieniać karabinka, zostałam postawiona przed faktem dokonanym. Ale nie żałuję oczywiście :)
witboj pisze: Powinno być tak, jak napisał Hexer na Airgunie. Nie ma znaczenia ilu strzelców startuje w danej kategorii. Wystartujesz sama w kategori HFT 3? - świetnie. Masz złoty medal. Koniec i kropka. A jak się komuś nie podoba - też może wystartować w klasie HFT3.
Jak zostanę sama jedna w 3/4 to przejdę do HFT1. Po prostu.
Liczba strzelców w 2 i 4 systematycznie maleje - przecież nikt ludziom z 2 nie kazał przechodzić do 1 - tak samo powinno być z 3 i 4.
Każdy ma wybór ale jasne muszą być zasady.

Jak TEN STEYR taki dobry to sprzedaj te HW100, kup sobie takiego (mogę Ci sprzedać mojego za 2700 zł :mad: ) i zacznij wygrywać zawody :P
ŁGS "ORZEŁ"
Awatar użytkownika
Łysa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 660
Rejestracja: 18 stycznia 2008, 11:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Łysa »

witboj pisze: HFT 1, 2 i 3 - no niestety, tak już w sporcie jest od dawna, że pieniądze mają znaczenie. Ale dlaczego nie dać szansy chociaż w jednej klasie tym, których nie stać?
Jak jesteś taki życzliwy dla tych których nie stać to im dołóż do lepszego karabinka a nie dawaj im szansy akurat w MOJEJ klasie ...
witboj pisze: Pytasz o mój cel - jest prosty - rozdzielenie HFT 3 od HFT 4.
Mój jest dokładnie taki sam.
ŁGS "ORZEŁ"
Awatar użytkownika
witboj
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 6036
Rejestracja: 02 sierpnia 2007, 22:12
Tematy: 158
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: witboj »

Łysa pisze:
witboj pisze: HFT 1, 2 i 3 - no niestety, tak już w sporcie jest od dawna, że pieniądze mają znaczenie. Ale dlaczego nie dać szansy chociaż w jednej klasie tym, których nie stać?
Jak jesteś taki życzliwy dla tych których nie stać to im dołóż do lepszego karabinka a nie dawaj im szansy akurat w MOJEJ klasie ...
witboj pisze: Pytasz o mój cel - jest prosty - rozdzielenie HFT 3 od HFT 4.
Mój jest dokładnie taki sam.
Zaraz, zaraz. Najpierw piszesz, że HW-30 jest w innej klasie niż Steyer. A ja chcę dać szanasę w klasie HFT 4. To niby jest to twoja klasa czy nie? Zdecyduj się... Wszystko przez dziwoląg 3/4.
Bo w twojej klasie, czyli HFT3, to akurat ludzi brakuje mniej niż w HFT4.
Dołożyć do karabinka? Po co, przy mojej propozycji nikt nikomu nie będzie dokładał. Poza tym w MOJEJ kalsie startuje przeciętnie 50 osób, więc akurat o sprawiedliwe wyniki martwić się nie muszę. Zresztą spokojnie dasz radę zmienić karabinek na MOJĄ klasę, skoro jest taka atrakcyjna.

Ale OK - cel mamy taki sam.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Dyskusje o zawodach”