przepisy WHFTO dla HFT

Ważne informacje i dyskusje dotyczące zawodów, imprez i innych okazji.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator informacji o zawodach

Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 463
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: Zagorek »

Janusz i Jarek ale mi nie chodzi o ekwilibrystykę przy zajmowaniu stanowiska tylko o cele w rozwidleniu gałązek, strome skosy, cześć KZ za pniem i trzeba patrzeć czy z lewej czy prawej strony palika, trawka na wysokości kilkunastu cm aby nie leżeć jak rozdeptany jaszczur z karabinkiem na dłoni leżącej na ziemi. To rozumiem jako "utrudnienie dojścia"
Januszpelle pisze:nawet bez wygibasów
ponadto to, że w nawiasie ale dlatego dodane, że ważne
Zagorek pisze: (oby nie przesadzić)
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: mrpgxx »

Koledzy bez nerwów. W ubiegłym roku ME odbyły się w Polsce. Regulamin pojedynczych zawodów w naszym kraju był oparty na naszych krajowych przepisach, ale ME odbywały się wg reguł HFT Masters i na odprawie było powiedziane, że juniorzy muszą sobie radzić bez podpowiedzi i szeroko idących udogodnień. Pewnie efendi i TomekK mnie tutaj poprawią jeśli jestem w błędzie albo coś przekręcam, ale jestem prawie pewien, że podczas ME HFT 2012 w Będkowicach również wszyscy juniorzy zostali skomasowani do jednej grupy wiekowej i strzelali bez podpowiedzi i dodatkowych pomocy.

Jeśli chodzi o przepisy dot. stref, odległości etc. Na pewno powinniśmy iść w kierunku przyjęcia wspomnianych tutaj "zaokrągleń". Jeśli chodzi o podział na juniorów, to pamiętajmy, że w Polsce na zawodach np. PFTA też go spłaszczyliśmy pozostawiając rozróżnienie wiekowe związane z możliwością pomocy dzieciakom przez ich opiekuna lub braku tej pomocy (a wszyscy na pewno zgodzą się z tym, że im lepszy opiekun tym potencjalne wyniki dzieciaka będą wyższe). Wyszliśmy z założenia, że dla dzieci ma to być zabawa z nutką rywalizacji (tym bardziej, że gdy te zmiany były wdrażane, to dzieciaków na zawodach PFTA było jak na lekarstwo). Na pewno nie będziemy likwidować ułatwień dla juniorów w naszych krajowych regulacjach. Natomiast, co należy zrobić na zawodach najwyższej rangi (np. ME/MŚ) tj. czy wydzielać czy nie wydzielać, to jest sprawa na inną dyskusję (podczas tegorocznego MMP podzieliliśmy kategorie juniorskie zgodnie z życzeniem zawodników po poprzednich mistrzostwach w Poznaniu). Tutaj można spróbować pójść tą samą drogą, tak aby ograniczyć rozczarowanie dzieci (tj. junior starszy zajmuje słabsze miejsce niż młodszy tłumacząc to tym, że tamtemu pomagano, a jemu nie).
Ostatnio zmieniony 03 października 2017, 15:39 przez mrpgxx, łącznie zmieniany 1 raz.
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7560
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 109
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: PawelW »

Panowie, utrudnianie na stanowisku powinno dotyczyć nas, Seniorów. Mniej lub bardziej sprawnych ale strzelających swoje. Natomiast Juniorzy MUSZĄ mieć możliwość pobierania nauk. Inaczej Oni się zniechęcą a nasza zabawa..wymrze razem z nami.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: Kraku »

Jednym słowem junior powinien mieć wybór, czy chce falowo czy stalowo ;)
Myślę że na dyplomy dodatkowe organizatorom nie zabraknie. Nawet jak będzie jeden junior w danej kategorii.
Zresztą wg mnie to i tak KAŻDY junior powinien otrzymać dyplom z wypisanym miejscem. Te 3-4 dodatkowe minuty na wyczytanie i wręczenie dyplomów wszystkim juniorom nikogo nie zbawi a im da niesamowitą frajdę.
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: yaro »

Nie ma żadnych nerwów, jak FT/HFT w Polsce się zapadnie to nic wielkiego się nie stanie, ot zniknie jedna z wielu form rekreacji strzeleckiej. Wszystko w rękach organizujących imprezy.
Moim zdaniem, w kwestii juniorów, przenoszenie zasad z Anglii do nas się nie sprawdzi.
Awatar użytkownika
sirsaw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 56
Rejestracja: 27 stycznia 2017, 20:03
Tematy: 39
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: sirsaw »

Jako jeszcze niedoświadczony, LEWORĘCZNY strzelec i ojciec młodego strzelca dorzucę swoje trzy grosze - subiektywnie.
Junior od przyszłego roku będzie już starszym. Od zawodów w Kaletach nie korzysta z podpórek, pomocy itp. z własnego wyboru, mimo że współzawodnictwo i parcie na pudło ma wielkie. Problem/nie problem jest tylko z podpowiedziami, przez to ma zawsze kilka punków więcej od starego i to jest esencją. Wystarczy dobrać juniorowi karabinek do jego budowy fizycznej i problem z pomocą odpada. Na tawerniakach junior-10 lat wymiatał bez pomocy starszych i wjechał mojemu na ambicje.
Do niczego go nie zmuszam, traktujemy to jako hobby i zabawę, chodź widziałem jak inni rodzice mocno cisnęli młodych... co jest bardziej deprymujące dla juniora niż przepisy.
Ja jako leworęczny największy problem mam z wymuszonymi podpartymi... wiem, zawszę mogę stojaka :568:
Decyzyjni wnioski niech wyciągną sami.
Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Awatar użytkownika
MASZOT
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 13 grudnia 2006, 15:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Stargard
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: MASZOT »

Panowie, dajcie spokój. Starczy już tych "utrudnień". To nie stanowisko ma być trudne tylko odpowiednio i z głową zaplanowane rozmieszczenie celów. Wielokrotnie to powtarzałem i jeszcze raz powtórzę, że na stanowisku ma być wygodnie, a przez to bezpiecznie, a trudność toru (czytaj: celów na torze) jest w rękach organizatora.
Janusz bardzo mądrze napisał w swojej poincie:
Januszpelle pisze: ... Kombinujmy bardziej, umilajmy sobie więcej.....
... to wrócimy pod garaże naparzać do puszek z procy.
Ostatnio zmieniony 03 października 2017, 23:43 przez MASZOT, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszyscy wiedzą, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki, co o tym nie wie i je czyni.
Awatar użytkownika
dolech
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 30 lipca 2006, 05:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubliniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: dolech »

Pytanie odnośnie strzelania śrutem ciężkim (np. Exact Heavy), gdzie energia karabinka ustawiona jest blisko 16J.

W regulaminie PFTA widnieje zapis:
2.1. Organizator ma prawo do sprawdzenia energii kinetycznej wystrzelonego pocisku (Eo) każdego karabinka, który jest użyty w zawodach objętych przepisami PFTA. Sprawdzenie energii może być zrobione przed, w czasie albo po zakończeniu strzelania - według uznania Organizatora. Sprawdzenie przeprowadza się śrutem zadeklarowanym na karcie startowej lub w formularzu zgłoszeniowym (o ile zawodnik nie otrzymał podczas rejestracji w Biurze Zawodów karty startowej) i używanym przez Zawodnika - do sprawdzenia nie może być użyty uszkodzony śrut.
Natomiast w regulaminie WHFTO:
1.2. Any air rifle is allowed as long as it complies with current national legislation for airguns and has a power output less than 16,3J (12 ft/lbs). The power output can by checked by random or compulsory chronograph test at anytime before, during or after the competition.
Czy ten ogólny zapis, bez sprecyzowania badania prędkości wylotowej śrutem zawodnika może oznaczać, że badanie będzie mogło być przeprowadzone na śrucie organizatora, np. lżejszym niż używany przez zawodnika?
HW98 + IOR 6x42
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: kryspin 110 »

Bardzo lubię postawy podparte wymuszone są dodatkowym urozmaiceniem na torze.
Kompletów i tak nie strzela się nagminnie więc po co sobie dodatkowo utrudniać życie.
Uważam również że przy torach liczących 30 celi postaw wymuszonych powinno być mniej. Co innego przy 40 celach.
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: Kraku »

dolech pisze:że badanie będzie mogło być przeprowadzone na śrucie organizatora, np. lżejszym niż używany przez zawodnika?
Ja nie pozwolę wkładać innego śrutu do swojej lufy, jeśli jeszcze marka/ i typ ten sam to jeszcze ujdzie. Ale ostatnio włożyłem jeden śrut niewiadomego pochodzenia i lufa przez kilkanaście strzałów dochodziła do siebie.
kryspin 110
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 11 listopada 2015, 16:38
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: kryspin 110 »

Obcym śrutą w naszych lufach mówimy stanowcze NIE.
Awatar użytkownika
mimut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 19 października 2012, 16:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Oldham District AC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: mimut »

MASZOT pisze:Panowie, dajcie spokój. Starczy już tych "utrudnień". To nie stanowisko ma być trudne tylko odpowiednio i z głową zaplanowane rozmieszczenie celów. Wielokrotnie to powtarzałem i jeszcze raz powtórzę, że na stanowisku ma być wygodnie, a przez to bezpiecznie, a trudność toru (czytaj: celów na torze) jest w rękach organizatora.
Janusz bardzo mądrze napisał w swojej poincie:
Januszpelle pisze: ... Kombinujmy bardziej, umilajmy sobie więcej.....
... to wrócimy pod garaże naparzać do puszek z procy.
W 100% się z Tobą zgadzam. Od czasu do czasu pojawiajac się na zawodach, dochodzę do wniosku że budowniczym toru bardziej zależy na zerowej ilości gwizdków niż na dobrej zabawie zawodników. Jak brakuje pomysłu na ustawianie figurki, to trzeba ja schować za drzewem czy krzakiem, niech sobie połamią qwa kregoslupy a tej i tak nie strzelą. Bezpieczeństwo i dobra zabawa Panowie, to jest ważne, a nie to żeby nie padł komplet!!!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TZ
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 4730
Rejestracja: 30 listopada 2002, 08:15
Tematy: 158
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: TZ »

yaro pisze:Od wielu lat powtarzam to samo - mylenie strzelectwa amatorskiego z dyscypliną olimpijską ma takie skutki. Odcięcie juniorów spowoduje jeszcze większą zapaść i jeszcze bardziej zamknięte środowisko.
Pamięta ktoś Morsko na 300 osób? Ilu strzelców jeździ teraz?
Ja np. pamiętam. Byłem na każdym Morsku. Na torach Morskich nigdy nie widziałem więcej jak 100 osób, mimo że na złocie (nie mylić z samymi zawodami) było drugie tyle, to po pierwsze. A po drugie imprez tego typu nie było tyle, co dzisiaj, aby nie powiedzieć, że jak na lekarstwo. Histeryzujesz podpierając się taką sobie argumentacją. "A nie mówiłem" w tym przypadku jest spudlowanym strzałem.
Po to mamy Zarząd i Komisję regulaminową ogólnokrajowej organizacji, będącej członkiem międzynarodowej, aby swoich juniorów dopieścić. Nie bój się o to. Każdy z nas bawi się tam gdzie chce, ile chce i z kim chce. PFTA - "zło wcielone" żyje, właśnie przygotowuje kalendarz na 2018, żyje mnóstwo lokalnych mniej, lub bardziej silnych organizacji regionalnych, mniej lub bardziej sformalizowanych. Jest nas do kupy i kilkuset a to że na zawody jeździ od 60 do 120 osób, to i chwała Bogu, oraz mnogości wyboru, bo jakbyś sobie wyobrażał owe 300 osób na jednym torze :suprise:
Jarek, bądź spokojny o juniorów, rozwój strzelectwa, mieszanie się olimpijskosci z hobby, dzieleniem na lepszych i gorszych, biedniejszych i bogatszych itd.itp jak z nad "słynnej rzeczki" ciągle oczekującej na spłynięcie trupów ....
Do zobaczenia na zawodach :one: Yaro :piwo:
Pozdr,
TZ
PFTA/WKFT więcej wiatru, trochę nitro
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: yaro »

Odnosiłem się tylko do pomysłu kopiowania praktyk nie przystających do naszego podwórka.
Jakieś trupy, rzeczki, organizacje, stare dzieje, itd. to dla mnie sprawa zamknięta.
Zawody, a raczej imprezy strzeleckie to jak najbardziej sprawa aktualna i wciąż bywam w miarę możliwości to kto wie, może się na jakiejś spotkamy :piwo:
Kubajzzz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 16:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Praga, CZ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: przepisy WHFTO dla HFT

Post autor: Kubajzzz »

Wiem ze kwestia juniorow jest wrazliwa. W Czechach rozwiazalismy ja tak ze juniorzy strzelaja jak dorosli i od tej pory nie mamy problemow. Rok temu na ME w Lodzi (strzelano wedlug HFT Masters) wygral kategorie juniorow Tobias Dygryn, z wymuszonych nie trafil pierwszy dzien 1 stojaka (z 6 wymuszonych pozycji) i drugi dzien 1 stojaka i 1 kleczaka (z 6). Bylo mu wtedy 10 lat i wszystkie niepodparte wymuszone strzelal jak dorosli bez pomocy, strzela z zwyklego Walthera LG400 alutec.
Jestem gotowy na dyskuzje na temat regulaminu na zawodach w Dzierznie 11.11., albo teraz 21.10. wspolnie z Wegrami i Slowakami na Slovak HFT Open w Skycovie, myszle ze bedzie tam na to dosyc czasu. :wink:
Ostatnio zmieniony 17 października 2017, 01:36 przez Kubajzzz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Dyskusje o zawodach”