Co w miejsce HFT3/HFT4 ?

Ważne informacje i dyskusje dotyczące zawodów, imprez i innych okazji.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderator informacji o zawodach

Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1340
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Co w miejsce HFT3/HFT4 ?

Post autor: Marin205 »

Panowie,

przeglądałem kalendarz zawodów na 2014 rok i wychodzi na to, że dla strzelców nisko energetycznych zostaje tylko Air Benchrest na 25 m w Głogówku.

Wiem, wiem zaraz się pojawią głosy, że przecież można wpaść na każde zawody i postrzelać ten sam tor jak równy z równym i że było mnóstwo przypadków gdzie ludzie strzelali i robili lepszy wynik niż Ci z mocniejszymi itd..

Wiem, że też HFT3/4 umarło śmiercią naturalną. Pytanie tylko czy na pewno powodem było fakt, że nie miał kto strzelać, a nie to, że formuła HFT3/4 była mało atrakcyjna dla strzelców.

Sam się zastanawiam jak tu się wstrzelić z 8J wiatrówką w tor na HFT2.

Wychodzi na to, że pomiędzy 28 a 41 metrem branie poprawek jest możliwe i wykonalne.

Natomiast przy krzywej jaką wykonuje śrut od 28 metra odległość trzeba szacować wręcz do dziesiątych metra ...
... i tu pojawia się największa dysproporcja i niesprawiedliwość pomiędzy startującymi z mocniejszymi wiatrówkami a słabszymi.

Przy mocnej sprężynie poprawki mieszczą się w granicach krzyża duplex, a w przypadku słabszych sprzętów 41 metr trzeba ostrzeliwać już 3 dot'em (plus oczywiście spora krzywa pomiędzy 28 a 41m)

Wiem, że nikt nie będzie ustawiał dodatkowych celów dla osób ze słabszym sprzętem, ale może warto było by pomyśleć o stworzeniu jednak możliwości konkurowania na okrojonym torze?

Jest wiele osób, które posiadają nisko energetyczne sprzęty i nie planują zakupu czegoś mocniejszego.
Ja sam posiadam 2 takie wiatrówki, ponieważ strzela cała rodzina, to nie mogę ich wymienić na coś mocniejszego. Więc zakup mocnej w planach, ale to potrwa....

Podsumowując, według mnie warto było by utworzyć kategorię do 10 J na okrojonym torze do 30 m. Niekoniecznie musiał by być to pełnoprawna kategoria.
Obrazek
Awatar użytkownika
SlaweQ
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 188
Rejestracja: 25 października 2007, 08:11
Tematy: 1
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: SlaweQ »

Sam zaczynałem od HFT3/4 i miło to wspominam :>
Wtedy nie było żadnej taryfy ulgowej i kilku (w porywach kilkunastu) zawodników konkurowało między sobą, strzelając te same figurki co mocne klasy.

Teraz też nie sądzę, by organizator chciał dostawiać np. dziesięć figurek (jak dla konkurencji FT) na dystansach poniżej 25/28 metra dla powiedzmy 1-2 zawodników.
Chyba że udałoby Ci się skrzyknąć powiedzmy 5 zawodników, dodatkowo zalobbować u najbliższego organizatora zawodów i zgłosić chęć pomocy przy organizacji zawodów.

Może w ten sposób przyczyniłbyś się do reanimacji całkiem fajnej klasy :roll:


Ewentualnie na początek po prostu wystartować chociażby z jedno/dwuosobową konkurencją i zobaczyć jak jest na standardowym torze.
SKS / KS COLT
Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Ygreg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 539
Rejestracja: 27 marca 2009, 14:40
Tematy: 23
Lokalizacja: Łazy k/Zawiercia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Ygreg »

Jak pisał Sławek, dodatkowe figurki na torze to z przykrością muszę powiedzieć - utopia dla 1- 2 zawodników. I nie tylko z powodu wrodzonego lenistwa organizatora, ale czasami już nie będzie gdzie ich wcisnąć.
Ale w/g regulaminu z 2013 roku HFT strzela 8 celów z HZ 15mm i 10 celów z HZ 25mm (tu maksymalny wprawdzie dystans jest 36,5 ale z reguły z powodu FT skraca się on do 35m i są to max 2 -3 figurki), dodatkowo jest na torze 8 wymuszonych do 32m czyli - łącznie mamy 26 figurek na bliższym dystansie na 40 figurowym torze.
W tym przypadku organizator musi tylko dodatkowo oznaczyć te figurki dla HFT3/4 i tylko te będą brane pod uwagę przy waszej klasyfikacji. Pozostałem opuszczacie lub strzelacie tylko dla "sportu".
To chyba tyle co można zrobić dla "niskiej energetyki" w ramach zawodów Pucharowych. Ale jeśli już - to chyba śpiew przyszłego sezonu - bo w tym się raczej nie da tego przeprowadzić formalnie.
Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1340
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marin205 »

SlaweQ pisze: ...Ewentualnie na początek po prostu wystartować chociażby z jedno/dwuosobową konkurencją i zobaczyć jak jest na standardowym torze.
No myślę o tym cały czas. Strzelałem na 41 m w figurki z 8 J'ulowego HW30S i ... naprawdę było ciężko. Miałem akurat pożyczone HW97 i to jest inny świat przy tym dystansie.

Dlatego byłbym za okrojeniem torów dla sprzętów.
Ygreg pisze:...Ale w/g regulaminu z 2013 roku HFT strzela 8 celów z HZ 15mm i 10 celów z HZ 25mm (tu maksymalny wprawdzie dystans jest 36,5 ale z reguły z powodu FT skraca się on do 35m i są to max 2 -3 figurki), dodatkowo jest na torze 8 wymuszonych do 32m czyli - łącznie mamy 26 figurek na bliższym dystansie na 40 figurowym torze.
W tym przypadku organizator musi tylko dodatkowo oznaczyć te figurki dla HFT3/4 i tylko te będą brane pod uwagę przy waszej klasyfikacji. Pozostałem opuszczacie lub strzelacie tylko dla "sportu"...


I jest rozwiązanie.
Ygreg pisze:... Ale jeśli już - to chyba śpiew przyszłego sezonu - bo w tym się raczej nie da tego przeprowadzić formalnie.
Myślę, że konkurowanie w ramach danych zawodów, na stworzonym dla każdych zawodów dodatkowym regulaminie nie stanowiło by problemu. (dało by to możliwość wprowadzania na bieżąco poprawek i zmian).

A od 2015 roku można było by pomyśleć nad ujęciem tego w regulaminie HFT i stworzenie rankingu wyników w ujęciu całego sezonu a nie tylko w ramach danych zawodów.
Obrazek
Awatar użytkownika
blind
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 765
Rejestracja: 04 sierpnia 2008, 21:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: blind »

Marin205 pisze:Wiem, że też HFT3/4 umarło śmiercią naturalną. Pytanie tylko czy na pewno powodem było fakt, że nie miał kto strzelać, a nie to, że formuła HFT3/4 była mało atrakcyjna dla strzelców.
Strzelałem HFT3/4 dwa sezony i śmiem twierdzić kolego że ta konkurencja jest bardziej atrakcyjna niż HFT1. Pomyłka w ocenie odległości rzędu 3m w HFT3/4 ze względu na parabolę lotu śrutu (u mnie od 8-41m rozpiętość 5 dotów) często kończyła się 1pkt.

Po prostu nie było komu strzelać. Z tego co pamiętam na ostatnich MP na których strzelało się HFT3/4 startowało DWÓCH zawodników. :)
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Młynek »

Tylko dla Ciebie - bez urazy :?:
Jak zbierze się minimum 4-5 osób, które regularnie będą jeździć na zawody, to można to wprowadzić nawet w tym sezonie.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Post autor: mrpgxx »

Zgodnie z wyżej wymienioną propozycją nie widzę nawet potrzeby oznaczania takich celów przez organizatora. Ygreg pokazał ile celi do ~30m może być na torze na danych zawodach (inna rzecz, że ktoś może zaraz powiedzieć, że dla karabinków niskoenergetycznych takim samym utrudnieniem jest 15'stka na 23m co strzelanie do HZ40mm na 41m i pewnie będzie miał rację). Zmierzam do tego, że tabelkę po zawodach "każdy głupi" zrobić potrafi. Nie musi tego robić nawet organizator, a zainteresowana grupa osób.

Od czegoś trzeba zacząć moim zdaniem. Jeśli będą tacy strzelcy, którzy pokażą, że jeżdżą na zawody i rywalizują, to na pewno znajdą się organizatorzy gotowi dostawić dla nich cele, a to pociągnie za sobą kolejne tematy, jak pucharki, medale, etc.
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1340
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marin205 »

Dokładnie, tylko aby zebrała się ta grupka 5 strzelców trzeba dać sygnał, że taka idea jest.

Obcięcie dystansu dla nisko energetycznych ma uzasadnienie. Obecnie regulamin PFTA przewiduje strzelców nisko energetycznych, tyle że strzelanie 41 m przy energii 8,5 J to mniej więcej jak zwiększenie odległości dla HFT do 55 m przy sprzętach mających 16,3 J

I tu i tu jest mniej więcej 15 cm opadu na końcowym dystansie.


2.2. O ile do zawodów zgłosi się przynajmniej 5 zawodników danej klasy lub rodzaju, wtedy trzej najlepsi zawodnicy z każdej klasy oraz najlepszy Senior (w wieku
od 60 lat), Kobieta oraz użytkownik karabinu nisko energetycznego (bezodrzutowego wystrzeliwującego śrut o energii do 8,5J lub karabinu
z odrzutem wystrzeliwującego śrut o energii do 11J) otrzymają specjalne wyróżnienia. W przypadku Juniorów nie ma znaczenia ilość startujących.

mrpgxx pisze:... nie widzę nawet potrzeby oznaczania takich ... Zmierzam do tego, że tabelkę po zawodach "każdy głupi" zrobić potrafi. ... .. Od czegoś trzeba zacząć moim zdaniem ...
Warto było by przynajmniej ująć tą kategorię w listach zgłoszeniowych na zawody.

Pozostaje jednak jeszcze kwestia sprzętu. PCP 8,5 J sprężyna 11 J czy nie było dobrze ujednolicić tego?

jaki był powód określenia tych wartości?

i gdzie w tym plasują się wiatrówki z tzw anty odrzutem (właściwie z tłumieniem, bo kop jest tyle że zdecydowanie mniejszy)
Obrazek
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Młynek »

Ostatni raz było 8,5J w PCP i 11J w sprężynach i tak zostało w regulaminie.
Chodziło o dopuszczenie ludzi ze Slaviami 631 itp... sprzętem.
Ponieważ HFT 3/4 umarło - to nikt nic nie zmienia w zapisach - bo po co :?:
Zmian nie ma co robić - bo nadal nie ma chętnych do strzelania 3/4.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
mrpgxx
Moderator inf. o zawodach
Moderator inf. o zawodach
Reactions:
Posty: 2203
Rejestracja: 26 lipca 2010, 19:32
Tematy: 161
Lokalizacja: Kraków / KSP Jura
Grupa: Moderatorzy PFTA
Kontakt:

Post autor: mrpgxx »

O ile dobrze pamiętam na ostatnich MP były w formularzu do wyboru HFT3/4, tak więc nie jestem przekonany czy właśnie poprzez udostępnienie tej klasy w formularzach zgłoszeniowych na zawody osiągnęlibyśmy wymierny efekt. Dlaczego? Niech będzie, że się zgłoszą nawet 2-3 takie osoby. W efekcie kategoria dla nich dalej nie zostanie utworzona, czyli nie będą im przysługiwały żadne przywileje (od medali po dodatkowe figurki) i skończy się to na tym, że przyjadą takie osoby 2-3 razy i na tym karierę strzelecką zakończą, w najlepszym przypadku wracając kiedyś w przyszłości ze sprężyną/PCP 16J.

Prawda jest taka, że realna grupa strzelców, która może przyjeżdżać na zawody jest m.in tutaj, na Iwebie. Niech Ci ludzie poprą Marcina, napiszą, że chętnie by przyjechali, gdyby było to i tamto - to może być podstawą do "myślenia", a nie wybór kategorii w formularzu rejestracyjnym, który i tak nie zmieni stanu faktycznego, jeśli o takich sprawa m.in w tym miejscu nie będzie się szeroko i głośno dyskutowało.
Walther Dominator + SIII / FWB P70 + SIII
www.kspjura.pl
www.pfta.pl
Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1340
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marin205 »

Młynek pisze:.... nadal nie ma chętnych do strzelania 3/4.
Tak jak pisałem wcześniej. Chętnych nie ma bo forma nie zachęca. Tak jak pisałem wcześniej 41 m dla mnie jest tym samym czym dla HFT był by dystans 55 m.

26 figurek do 30 m daje zbliżone szanse. Te 14 na większym dystansie to jest niezły demotywator i według mnie przyczyna tego iż HFT3/4 zdechło.

Wiele osób postanowiło się przenieść na HFT1/2, a Ci co pozostali z nisko energetykami już nie zadadzą sobie trudu bo de facto te 35 % celi jest na o wiele wyższym poziomie trudności niż ma to miejsce w HFT1/2

Pytanie tylko czy organizatorzy zawodów będą chcieli wprowadzić na próbę listy zgłoszeń dla nisko energetyków z informacją, że w ich klasyfikacji biorą udział cele do 30 m.
mrpgxx pisze:O ile dobrze pamiętam na ostatnich MP były w formularzu do wyboru HFT3/4, tak więc nie jestem przekonany czy właśnie poprzez udostępnienie tej klasy w formularzach zgłoszeniowych na zawody osiągnęlibyśmy wymierny efekt. Dlaczego? ...
Też tak uważam. Przy czym twierdzę, że dysproporcja poziomu trudności wynikająca z jednego toru dla różnych klas jest naprawdę dobijająca.

Jeśli tory zostaną okrojone i będzie taka informacja, to myślę, że strzelcy zaczną się pojawiać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Młynek »

Jak się zaczną pojawiać, to nie widzę problemu - sezon zaczyna się w kwietniu - więc szukaj i zachęcaj ludzi z karbikami nisko energetycznymi :one:
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1340
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marin205 »

chciałem dodać ankietę odnośnie konkurecji HFT do 30 m dla niskoenergetycznych ale niestety tutaj w Zawody, imprezy .... jest to wyłączona opcja
Obrazek
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PawelW »

Obcięcie dystansu dla nisko energetycznych ma uzasadnienie.
Nie ma. Strzelaliśmy kilka sezonów 3/4 na normalnym torze i dawało się. Jak napisał Piotr:
ta konkurencja jest bardziej atrakcyjna niż HFT1
Rozumiem sens skracania dystansu dla FT 3/4. Tak jak w niemieckim regulaminie (chodzi o czas potrzebny dla bardzo dokładnego pomierzenia dystansu).
Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1340
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Marin205 »

PawelW pisze:...
To, że się strzelało i dawało się radę to żadne uzasadnienie.

Strzelanie wiatrówką 8 J na 41 m jest jak strzelanie 16,3 J na 52 m, tu i tu powyżej 12 cm opadu.

Faktem jest, że to co mnie zraża (i podejrzewam, że nie tylko mnie) to właśnie o wiele trudniejsze branie poprawek powyżej 30 metra niż ma to miejsce w HFT1/2


Biorąc poprawkę na Twoją logikę to dystans dla HFT1/2 powinien wynosić około 52-55 m
Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Dyskusje o zawodach”