Wątek rowerowy

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Jorguś
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 591
Rejestracja: 27 kwietnia 2008, 07:44
Tematy: 18
Lokalizacja: Lublin FrontWschodni
Grupa: Użytkownik komercyjny

Re: Wątek rowerowy

Post autor: Jorguś »

blair7 pisze: reszta i tak się zużyję i wcześniej czy później coś trzeba będzie wymienić
Z ty zużyciem to różnie bywa, mój Xenon przekroczył w tym sezonie 15 000 km i jak na razie wymieniłem tylko komplet linek od hamulców i przerzutek przy 12 000 tysiącach no i gumki od hamulców chyba drugi raz, stwardniały ze starości i piszczały. A ponieważ od początku jeżdżę na trzech łańcuchach to kasetę i patelnię mam jeszcze oryginalną i jak na razie nic nie przeskakuje. Rama nie ma żadnych śladów pęknięć. Planowałem założyć mu hydrauliczne hamulce ale dałem sobie spokój, mechaniczne są za…iste.
Szycie Osprzętu Strzeleckiego viewtopic.php?t=116842
blair7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 635
Rejestracja: 05 października 2015, 12:18
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: blair7 »

Jeszcze 5 lat temu 15 tys to były ok 2 sezony. Ja w swoim rowerze płyn hamulcowy wymieniam do 2x na sezon, opona tył też na sezon, amortyzatory kilka razy w sezonie serwis olejowy. Wszystko zależy od sprzętu jaki się ma, generalnie im droższy, tym bardziej podatny na zużycie, bo lżejszy. Dużo robi też styl jazdy. Ja ważę teraz mało, ale kiedyś prawie 100 kg i bez kompromisu na zjazdach. Zresztą mieszkam w Beskidach
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: Josef »

Wracam do mojego pytania o sugestie nt. amortyzowanego siodełka. Poszukałem w Internecie i praktycznie w grę wchodzą dwa rodzaje sztyc:
1) Suntour SP 12 NCX Wartung - sprężynowa; regulacja twardości amortyzowania poprzez napięcia wstępne sprężyny za pomocą śruby;
2) Cane Creek Thudbastern- elementem amortyzującym są wymienne elastomery; w komplecie dostarczane są trzy rodzaje wałków elastomerowych o różnej twardości w celu uzyskania odpowiedniego stopnia amortyzowania.
Który uważacie za praktyczniejszy pod względem trwałości, komfortu itp. Różnica wagowa nie ma dla mnie znaczenia, podobnie jak cena. Santour jest trochę tańszy, za to cięższy.
Dami
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1178
Rejestracja: 09 września 2004, 21:50
Tematy: 0
Lokalizacja: już się pogubiłem...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: Dami »

Suntour działa w/g mnie lepiej.
Dami
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: Josef »

Dzisiaj w sklepie dowiedziałem się, że te sztyce są nierozbieralne (tulejki mosiężne są zakute). W razie wyrobienia ich, do wymiany cała sztyca. Jakie przebiegi one wytrzymują przy spokojnej jeździe po drogach/ulicach utwardzonych/asfalcie/kostce itp. i dbałości o ich konserwacje?
Dami
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1178
Rejestracja: 09 września 2004, 21:50
Tematy: 0
Lokalizacja: już się pogubiłem...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: Dami »

Mam wersję nr chyba 2, poprawioną, już 3-ci bodaj sezon. Tuleje mosiężne są po to by to było żywotniejsze. Jest rozbieralne na drobne, tuleje są tylko wciskane, sworznie blokowane są za pomocą wkrętów robaczkowych. Są dostępne części serwisowe ale u mnie nie ma jeszcze potrzeby. Po roku rozebrałem bo coś skrzypiało, przesmarowałem wszystko jeszcze raz a okazało się że trzeba było mocniej docisnąć sztycę i po problemie. Wcześniej miałem w góralu teraz przełożyłem do wycieczkowego i po prostu działa. Bez tego kręgosłup mówił papa po 20 km.
Dami
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: Josef »

Bardzo cenne informacje. Dzięki Dami. :piwo:
Dami
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1178
Rejestracja: 09 września 2004, 21:50
Tematy: 0
Lokalizacja: już się pogubiłem...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: Dami »

Nie wiem jak są ustawiane sprężyny, przy wadze 78 "poluźniałem" ale wróciłem do fabrycznego, za mocno jak dla mnie się uginało. Teraz mam 73 i jest ok., trzeba spróbować po prostu. Jurkowi nie przypasowało bo on zawsze wydziwia ;laughing:
Dami
Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 120
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: Jka »

Dami pisze: Jurkowi nie przypasowało bo on zawsze wydziwia ;laughing:
Przypasowała, przypasowała przecież z nią jeździłem do momentu aż nie kupiłem roweru z takim "uginaczem" pod d..ą.
20170902_101358.jpg
Dami pisze: Jurkowi nie przypasowało bo on zawsze wydziwia ;laughing:
A że wydziwia to też prawda, bo nie minęło jeszcze z 30 min. jak kupiłem sobie kolejny rower. :-D

Jka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: ben_sage »

Dziś pośmigałem sobie po lesie jednocześnie na 2 rowerkach z zaznaczeniem iż są budżetowe jeden swego czasu romet (sram x9,bombery,elixiry i te sprawy)2012 3500 drugi obecnie składak 2300zł.
Teren jak to na Mazowszu więcej płaskiego i trochę pofałdowanych małych górek o podłożu ubitej leśnej ścieżki(tego dnia błoto).

Z plusów można oczywiście pochwalić bomberka tłumi nierówności lepiej jak niejeden fox,epicon itp ale waga rowerku(różnica ponad 4kg),uginanie,szersze opony odbiera całkowicie przyjemność z pedałowania tak bardzo że korzyści płynące z tej wygody bomberka w całokształcie się niwelują i jeszcze dalej poniżej 0. Z jednej strony oponki zapewniają lepszą przyczepność pedałowałem ile sił jednym i drugim pewnie za słabe błoto bo różnica nie była aż tak wielka. Wielkie grube koła/opony z ciśnieniem pod teren dawały o sobie znać kiedy trzeba było przyspieszyć lub podjechać pod górkę, szybką utratę prędkości na luzie. Suma sumarum o wiele lżej i jednocześnie szybciej przejechało mi się lżejszym 2.0 sztywniakiem. Niektórzy uważają że sztywniak to brak komfortu ale po dojechaniu na miejsce i w trakcie jechania jednym i drugim mam zupełnie odmienne zdanie.
Tarcze w błocie i deszczu robią robotę w porównaniu do vbrake (fabryczne klocki do alivio - słabe klocki na taką pogodę).W terenie o takim ukształtowaniu praktycznie nie korzystałem z potencjału tarcz gdyż chciałem zachować prędkość i jak najmniej ją wytrącać. Nad przepaścią też nie jechałem ani nie zjeżdżałem z wielkich gór. Dostosowuje prędkość do warunków i swoich sił, pedałuje korbą najczęściej o stałym tempie.
Najbardziej traumatycznym przeżyciem z tego porównania to była jazda po za lasem na asfalcie a jak wiadomo nie zawsze u wszystkich przeważa las.
Kiedyś jak byłem młody chciałem z kolegami wariować po lesie kupiłem rower na hopki z czego te hopki to było może w całokształcie 10% bo dojechać na miejsce bo wrócić itd. Dziś złożyłem sobie rowerek po zastosowania miejskie.
Pewnie niektórzy mają znacznie droższe rowery mtb są lżejsze i pewnie różnica by się nieco zatarła. Tutaj tylko przytoczyłem przykład 2 niezbyt drogich rowerków w warunkach wyłącznie lekko błotnista ścieżka leśna. Romet by się spisał w innych warunkach lepiej nigdy nie dyskwalifikowałem tego typu rowerów każdy ma swoje przeznaczenie. Właściciel tego roweru raczej by go znów nie kupił.

Obrazek
Obrazek
Rower na miasto jest ale ostatnio coraz bardziej dojrzewam do uzupełnienia kolekcji o rower na szosę to jest dopiero kosmos na asfalcie.
Awatar użytkownika
Jka
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum
Reactions:
Posty: 5704
Rejestracja: 25 lipca 2003, 11:39
Tematy: 120
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: Jka »

ben_sage pisze:Dziś pośmigałem sobie.
Ja też sobie pośmigałem i też na 2 dwóch rowerach, i też jednocześnie :-D tylko z tym że w dwóch innych terenach.

O takich :shock:
trek x2.jpg
Cienka-i-Gruba.jpg
ben_sage pisze: ale ostatnio coraz bardziej dojrzewam do uzupełnienia kolekcji o rower na szosę.
Ja coś takiego mam, tylko jeszcze daleka droga do tego bym był z niego zadowolony i bym go sobie zrobił tak jak bym chciał.
Kaprys.jpg
ben_sage pisze: to jest dopiero kosmos na asfalcie.
Tak :!: szczególnie jak nas tir mija z górki i to na zakręcie.

Jka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 09 października 2017, 03:20 przez Jka, łącznie zmieniany 1 raz.
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: ben_sage »

Ja sobie ostatnio zacząłem na teściowym chorusie wszystko w zasadzie z karbonu koło 7,5kg waży tyle że na działce u niego tam drogi puste daleko od wielkich miast i wolne od tirów.
Obrazek
Myślę o sora albo tiagra w przyszłym sezonie i rower chcę na swojej działce zostawić byle by móc sobie pośmigać co któryś weekend, wrzuci się do szopy bo coś z wyższej półki to było by mi szkoda.
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1024
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Wątek rowerowy

Post autor: slepe_oko »

:one: Montował ktoś z was bafanga?
:512:
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2541
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek rowerowy

Post autor: adnikauto »

Ale rowery macie... uff.. leb urywa przy samej watrobie... :one:

Uwazajcie tylko byscie nie spotkali na drodze "uprzejmej" Kierowczyni... bo moze byc tak jak na zdjeciu... :651:

Obrazek

I jeszcze ta naklejka na klapie bagaznika.... trzymac sie jak najdalej od "uprzejmych"...!
:roll:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Wątek rowerowy

Post autor: Michaus »

Uprzejma kierowczyni (zakładam, że jejmość w "małej czarnej" ustawiona na baczność przed stróżem prawa), nogi ma całkiem ładne, ale na rowerze, to zbyt wiele czasu nie spędziła. :wink:
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”