Wątek motocyklowy

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Klurik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 135
Rejestracja: 16 lutego 2016, 15:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: Klurik »

Na ZKS była nawet zniżka dla osób które przyjechały na moto ;)
“He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man.” - Dr. Johnson
oldtimer
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 439
Rejestracja: 28 września 2005, 09:02
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: oldtimer »

Hej! Dziś w okolicach Człuchowa "na żywca" zaobserwowałem tę akcję:
http://iszczecinek.pl/artykuly/aktualno ... ista-wideo
Minęli mnie z prędkością circa/ebaut 200km/h na prostym leśnym odcinku - widząc to nie spodziewałem się, że będą potrzebować ponad 30 km żeby skurczybyka dopaść :roll:
A swoją drogą - to czy oni nie mają na wyposażeniu śrutówek ? chyba to byłoby tańsze niż psuć nowy samochód służbowy.....
Znajomy klawisz z ZK Czarne co jeździ na konwoje z recydywą chwali skuteczność "Chrabąszcza" który cieszy się dużym respektem wśród pensjonariuszy tej placówki :)
http://www.alfacharlie.pl/index.php?opt ... a-do-broni
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: MaciekSz »

Debil i tyle. Zachciało mu się GTA na żywca. Mam nadzieję, że dostanie dodatkowo mandat za jazdę po lesie :>
Maciek
.62 i .69
adrik92
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 19 lipca 2014, 16:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: adrik92 »

Witam wiatrówkową brać :) Odzywam się w tym wątku, ponieważ zabrałem się za poszerzenie swoich uprawnień o kat. A. Jako świeżak (no bo od małego na czymś jeździłem, ale teraz miałem bardzo długą przerwę) chciałem się poradzić kolegów. Otóż rozmawiałem z moim instruktorem i gość powiedział że wskazane byłoby się ubrać w swój kask i rękawice, bo egzaminatorzy inaczej na takiego delikwenta patrzą (prawda, czy nie, nie wiem). I tutaj zwracam się do was o polecenie tych dwóch elementów w rozsądnych pieniądzach, powiedzmy do 600zł max. Wiem że kask przydałby się lepszy, ale będzie to moja pierwsza łupinka, jeśli już zanabęde motocykl to i tak jako żóltodziób przez jakiś czas będę nabierał wprawy kręcąc się wokół komina. Planuję kupić golasa na początek. Jeśli chodzi o kask na początku myślałem nad kupnem popularnego ls2, ale nieco poczytałem i dużo lepszą opcją byłby niby https://sklep.motormind.pl/pl/p/Kask-MT ... -Matt/2212. Mile widziane wskazówki od bardziej doświadczonych kolegów, z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Skraaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 07 września 2014, 14:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: Skraaj »

Nie ma znaczenia czy pierwsza łupina czy piąta. Kask musi być dobry. Bez nogi przeżyjesz, a bez głowy ciężko. Kup porządny kask, bo to zakup na 4-5 lat. Na początek kask integralny i koniecznie z pinlockiem. To jest element na którym nigdy nie oszczędzasz. Po prostu nie. Startowy to może być np. HJC TR-1.

Rękawice, dobre, to około 150-200 zł. Shima ma wygodne. Jak upadasz bronisz się rękami - jak bez palca spust ścisnąć? :)

Dobrze też przyinwestować w kurtkę tekstylną z kompletem ochraniaczy (pamiętaj o plecach, pianka to nie jest ochraniacz). Są tanie (np. Modeka), a komfort jazdy zupełnie inny.

Jak chcesz przyoszczędzić to na spodniach (kup ochraniacze pod jeansy).

Gleba jest kwestią czasu, a ubytek tkanki miękkiej przy tarciu to 1 cm na sekundę przy oraniu asfaltu. Zastanów się czy chcesz jeździć na zdrapkę i ryzykować. W komplecie po glebie ucierpiała jedynie moja duma i tylko takie obrażenia cielesne powonny występować. To nie paranoja tylko zdrowy rozsądek :)

Wszystko kup w sklepie i dopasuj dokładnie. Kask który się obraca na głowie to nic nie warty kask.

Wyszukaj na YT motosapiens. Mają rzeczowe filmy. Nie reklamują marek tylko bezpieczeństwo.

Na egzamin weź buty za kostkę (np. trekkingowe) i koniecznie wiązane. To wynika z przepisów. Znam przypadki nie wpuszczenia na egzamin w butach motocyklowych, bo były zapinane na zamek :D
sdfsdf
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 11 kwietnia 2018, 12:49
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: sdfsdf »

Skraaj pisze: Na egzamin weź buty za kostkę (np. trekkingowe) i koniecznie wiązane. To wynika z przepisów. Znam przypadki nie wpuszczenia na egzamin w butach motocyklowych, bo były zapinane na zamek :D
To zależy od WORDa, np. w Poznaniu piszą jasno, że nie muszą być sznurowane.
Klurik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 135
Rejestracja: 16 lutego 2016, 15:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: Klurik »

Kolega dobrze gada. Bez głowy tylko kura biega. To czy jeździsz wokół komina czy na koniec Europy i z powrotem nie robi różnicy. Znajomy raz jechał po bułki (nie ściema) więc nie ubrał się, tylko kask na łeb... i babka mu wyjechała z podporządkowanej. Rozsypał się właściwie pod domem. Od tej pory jak jedzie gdzieś motocyklem to ubiera się na jazdę motocyklem, a nie na zakupy. Morał z tego taki, że ubiór musi być dobry, ale nawet najlepszy nie pomoże jak będzie w szafie.
Jak kupujesz kask to miej świadomość, że wykonanie wszystkiego w nim kosztuje. Jeśli kupujesz kask za 3-4 stówy z blendą, to ochronę głowy masz jak w tańszym modelu bez blendy. A właściwie jeszcze blenda osłabia konstrukcję kasku, więc gorzej... Możesz poczytać testy, ale bez przymierzania i tak się nie obędzie. Nawet najtańszy to zawsze coś, ale w budżecie 5-6 stów możesz poszukać Nolana, Caberga, Sharka i innych. Wykończenie też się liczy - np czy nie będziesz miał deszczu w oczach i zaparowanej szyby jak pogoda spłata figla.
“He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man.” - Dr. Johnson
adrik92
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 19 lipca 2014, 16:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: adrik92 »

Dzięki za wskazówki Panowie. Skraj przyznaje, że masz rację z tym kaskiem, posłucham Cię i dorzucę parę stów do skorupki :) przymierze się do tego kasku HJC, ale i spróbuję zrobić przymiarkę do Nolana n86 (dzięki Ci Klurik za wspomnienie o Nolanach, na resztę marek przez Ciebie wskazanych też zwrócę uwagę) o ile będą mieli na stanie w Kielcach na Okrzei. Chciałem dzisiaj się rozejrzeć u nich, ale niestety pocałowałem klamkę. Nie chcę się ograniczać do asortymentu u nich w sklepie, nie wykluczam zakupów w internecie, ale fajnie by było zorientować się co do rozmiarówek, bo z tego co wiem niektórzy mają je nieco większe, inni mniejsze. Kask oczywiście kupuje nowy, wiem że używany się dopasowuje do pierwszej głowy.
Co do kurtki.. Kupiłem dzisiaj tekstylną kurtkę Hein Gericke, akurat trafiłem mój rozmiar. Ma ona kieszeń na ochraniacz na plecy, niestety ochraniacza w zestawie nie było, trzeba będzie dokupić. Resztę ochraniaczy kurtka posiada, podpinkę również.
Jeśli chodzi o buty, to wiem, że przepis mówi wyłącznie o butach sznurowanych. Na razie do tego celu będą musiały mi wystarczyć moje glany, zdaje sobie sprawę że nie są wybitnie komfortowe na motocykl, ciężko wyczuć dźwignię biegów i hamulca, ale wiem że się da. Kwestia przyzwyczajenia, dlatego następne jazdy już będę śmigał w nich.
O rękawicach wiem, przymierze się do jakiś, przy okazji mierzenia kasków. Nie zamierzam bez nich latać tak samo jak nie chciałbym zostać zdrapką, bo świadomość o domniemanej glebie również mam, chociaż jak każdy, wolałbym uniknąć.
Jeszcze raz dzięki koledzy za wskazówki :) będę się do nich stosował. Jeśli ktoś coś chciałby dodać, podpowiedzieć świeżakowi to śmiało, każda wskazówka jest mile widziana.
Pozdrawiam,
Adrian.
Awatar użytkownika
Skraaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 07 września 2014, 14:16
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: Skraaj »

adrik92 pisze:Nie chcę się ograniczać do asortymentu u nich w sklepie, nie wykluczam zakupów w internecie
Najpierw przymiarka w sklepie stacjonarnym. Pamiętaj, że ciuchy mają być dopasowane żeby ochraniacze się nie ruszały.

Co do glanów to już lepsze buty trekkingowe, zgięta blacha w butach to słaba opcja. Palce trzeba wyszarpywać.

Jak kupisz kask to przed jazdami posiedź w nim z godzinkę-dwie w domu żeby się dopasował. Będzie niekomfortowo i potencjalnie zapocisz się jak na pustyni ale podczas jazdy masz się skupić na moto, a nie na tym, że Cię kask uwiera.

Pytaj o kaski z pinlockiem albo pinlock-ready i dokup potem.
D-Q
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 31 maja 2018, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: D-Q »

cześć!
co do wyboru kasków polecam testy sharp'a
https://sharp.dft.gov.uk/ , http://infokaski.pl/testy-kaskow-sharp/
Śmigam na motorku już trochę czasu i pierwszą glebę mam dawno za sobą ( a po niej kilka innych) i jedno wiem; zakup motoru to początek wydatków.
Dobre ciuchy kosztują ale to chyba jeden z niewielu przypadków gdzie drożej znaczy lepiej.

grzegorz
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: MaciekSz »

Odgrzewam kotleta trochę.
Przymierzyłem się do różnych 125 i jest słabo.
To wszystko jest strasznie małe, mimo że kapelusz zaczyna mi się zaledwie 1,8 m nad ziemią, więc na dzisiejsze standardy jestem średniego wzrostu.

Jedyne, co nie jest za małe, to "małe" Varadero i Yamaha wr. Ale one sobie kosztują.
Znacie jakąś większą 125 z niższej półki cenowej?
Maciek
.62 i .69
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: biper »

Jeśli to ma być 125 do turlania się po mieście, drogach asfaltowych, to ja bym raczej zwrócił uwagę na (maxi)skutery.
1.8m to nie tak mało i na standardowym motorku 125 będziesz wyglądał trochę, jakbyś jechał na psie.. Tudzież dorosły na rowerku dla dzieci.
Na większym skuterze inaczej się siedzi, więc to tak dziwnie nie wygląda, a chyba też będzie wygodniej..

A tak poza tym, to jak Cię ten dwukołowy świat zaczyna wciągać, to rozważ mimo wszystko, czy nie zrobić prawka na pełne "A". Wówczas będzie Cię ograniczała tylko Twoja fantazja, rozsądek i portfel (zależy co większe) :)
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
LWfilip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 18 października 2017, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: LWfilip »

A już myślałem, że motocykliści nie strzelają :-D
Co do wybory moto do kulania po okolicy to faktycznie maxiskuter jest świetnym pomysłem. Przerabiałem to kiedyś. Polecał do po czytania forum burgmania. Ja zaczynałem od chińskiego Romera rxl po przez Aprilię Atlantic 500 a aktualnie i od dawna, bujam się Hondą St1100 PanEuropean. Różnosi do jazdy jest ogrom, ale jak się szuka czegoś tylko dla siebie to strasznie trudne te wybory. Sugeruje wycieczki po handlarzach. Przeglądanie internetu nie zaszkodzi a rozbudzić ciekawość. Przymiarek na żywo i tak nic nie zastąpi. Wiem, że z racji przepisów ceny 125ccm poszybowały w kosmos choć ostatnio popyt spadł. Jeśli masz prawo kat A to może warto poszukać wyżej?
Grzeczni po śmierci idą do nieba. Niegrzeczni idą tam gdzie chcą.
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: MaciekSz »

Nie, skutery mi się wyjątkowo nie podobają - nie neguję ich zalet, ale nie mogę na nie patrzeć ;)
Poza tym mieszkam na zadupiu i szosy mam tu takie, że można je uznać za lekki offroad. Gruntówki też czasami są po drodze.
Maciek
.62 i .69
benekpe
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 94
Rejestracja: 02 lipca 2008, 20:53
Tematy: 3
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Wątek motocyklowy

Post autor: benekpe »

To może Honda CBF125 - w realu wygląda dużo lepiej niż na zdjęciach. Tani, ekonomiczny motorek, ciekawy silnik na wtrysku - przygodę z motocyklami tak na poważnie z uprawnieniami zaczynałem właśnie na tym motorku. Moja rada, podjedź gdzieś do komisu, albo znajdź w okolicy ogłoszenie i przymierz się na żywo do tego modelu. Ewentualnie Yamaha ybr 125.
Ostatnio zmieniony 20 października 2018, 20:23 przez benekpe, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”