Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP

Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Postautor: Wilek1 » 2019-09-05, 11:49

no tak, jeszcze nie wspomnialem o pożeraczach prądu, ktore nalezy przestawic na uzywanie w dzien

wtedy pralka, zmywarka i klima działają mi po prostu za darmo... (wczesniej wlaczalismy pranie i zmywanie na noc, teraz w dzien, ot, cała zmiana przyzwyczajen).

ja po prostu nie wiem, jak mozna liczyc ze nei warto, no chyba ze ktos zamierza mieszkac w danym domu tylko kilka lat... to wiadomo.

jesli obecnie jest 5 tys zwrotu + odpis 19% kosztu (z odliczeniem doplaty) od podatku to poleacm robic jestli ktos sie jesscze zastanawia

to prawda za Rząd rekompensuje w ten sposob inne zobowiązania, ale wlasnie dlatego robic teraz bo [jesli to osiągnie juz postawiony cel] tych ulg za rok-dwa-trzy juz nie bedzie...

FridayNightSpecial

Postautor: FridayNightSpecial » 2019-09-05, 12:51

Do kuras999 głównie ale nie tylko.

Wiesz co jest zabawne?
Że zegarki w czasach dokładności do jednej miliardowej sekundy rozjeżdzają się z prawdą bardziej niż 100 lat temu.
Znajoma po parunastu latach używania miała tak, że tani prąd był w samiutkim środku dnia.
Piękne, nie?
Ostatnio zmieniony 2019-09-05, 12:53 przez FridayNightSpecial, łącznie zmieniany 1 raz.

jacek sygula

Postautor: jacek sygula » 2019-09-20, 12:23

A jaki rodzaj paneli polecacie? jest tego ileś rodzai.

Awatar użytkownika
ravkill
Kontaktowanie:

Postautor: ravkill » 2019-09-20, 23:37

Możesz przeryć tysiące ofert, na koniec daj PW, wyślę koledze namiar - zaoszczędzisz co najmniej 10% na porządnej instalacji, ale już musisz mieć rozeznanie w temacie. Flaszka dla mnie za przysługę :). Co do paneli, to monokrystaliczne ze sprawnością co namniej 19%. Marka w zasadzie nie istotna, ważna jest gwarancja na uzysk na co najmniej 15 lat..(max 1% rocznie). Ważniejszy jest falownik, bo od tego zależy, czy nie będziesz miał pożaru na dachu - a to sprowadza się w zasadzie wyłącznie do Solaredge...
HW 90k, Benjaminek Marauder, SS 10x42 MQ, DOT FFP, BURRIS TIMBERLINE

Awatar użytkownika
Senio
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Postautor: Senio » 2019-11-07, 15:33

Macie opał ? . Ja tam w to nie wierzę, ale ............ Bardziej bym postawił tezę, że paliwa stałe słabo schodzą :)

https://wiadomosci.radiozet.pl/Pogoda/Z ... -20-stopni
4.5 .44 .45 www.airgunservice.pl ________________Obrazek________________

Awatar użytkownika
Leon83

Postautor: Leon83 » 2019-11-07, 16:26

Wilek1 pisze:
ja po prostu nie wiem, jak mozna liczyc ze nei warto, no chyba ze ktos zamierza mieszkac w danym domu tylko kilka lat... to wiadomo.

jesli obecnie jest 5 tys zwrotu + odpis 19% kosztu (z odliczeniem doplaty) od podatku to poleacm robic jestli ktos sie jesscze zastanawia

to prawda za Rząd rekompensuje w ten sposob inne zobowiązania, ale wlasnie dlatego robic teraz bo [jesli to osiągnie juz postawiony cel] tych ulg za rok-dwa-trzy juz nie bedzie...

Można liczyć tak:
instalacja koszt 30 000,-
Wspomniany zwrot -5000,-
Zostaje 25000,-
-4750,- (19% odliczenia o którym piszesz choć to dyskusyjne bo rozciągnięte w czasie).

Koszt: 20250,-
Moje roczne koszty energii elektrycznej 1700,- czyli zwrot nastąpi za niecałe 15 lat licząc że z rocznego rachunku mogę sprzedać 80% wygenerowanej energii. Nie liczę jakichś dodatkowych kosztów typu serwis, przegląd czy degradacji ogniw w czasie itp.

Rynek fotowoltaiki raczkuje, ceny są wysokie, konkurencja dopiero się tworzy wiec na razie drenuje się rynek dopóki klient nabiera się na lobbowanie. Kupują nieświadomi, odważni i ludzie z nadwyżkami do zainwestowania. Kiedy nasz rząd zacznie Wprowadzać rozwiązania stosowane w Niemczech czy Skandynawii to może coś drgnie. Na razie nie widać rozwiązań.
Edgun Leshiy Vortex Viper PST II 2-10x32

Awatar użytkownika
Senio
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Postautor: Senio » 2019-11-07, 16:54

Leon83 pisze:Moje roczne koszty energii elektrycznej 1700,- czyli zwrot nastąpi za niecałe 15 lat licząc że z rocznego rachunku mogę sprzedać 80% wygenerowanej energii. Nie liczę jakichś dodatkowych kosztów typu serwis, przegląd czy degradacji ogniw w czasie itp.

Patrząc co zrobili z olejem opałowym w kolejce czeka gaz na który teraz jest szał ekologiczny. Z 2 zeta z groszami szybko może się zrobić 6 czy więcej jak ceny uwolnią. Kolejny jest prąd. Firmom już nie magazynują prądu. Nawet 80% nie zmagazynują. Jak owieczek do ostrzyżenia przybędzie, bardzo prawdopodobne , że prądu prywatnym też nie zmagazynują, albo zmagazynują np. 20 / 30% a nie 80%. A wtedy co wykorzystasz doraźnie to Twoje, a co nie to w kosmos uleci. Zwrot koszów nie nastąpi nigdy. Kto raz się dał wydymać jest teraz ostrożny. Mnie kuku zrobili już raz na oleju opałowym więc obserwuję nowinki jedynie.
4.5 .44 .45 www.airgunservice.pl ________________Obrazek________________

janmaj

Postautor: janmaj » 2019-11-07, 17:46

Leon83 pisze:Moje roczne koszty energii elektrycznej 1700,- czyli zwrot nastąpi za niecałe 15 lat licząc że z rocznego rachunku mogę sprzedać 80% wygenerowanej energii. Nie liczę jakichś dodatkowych kosztów typu serwis, przegląd czy degradacji ogniw w czasie itp.

Rynek fotowoltaiki raczkuje, ceny są wysokie, konkurencja dopiero się tworzy wiec na razie drenuje się rynek dopóki klient nabiera się na lobbowanie. Kupują nieświadomi, odważni i ludzie z nadwyżkami do zainwestowania. Kiedy nasz rząd zacznie Wprowadzać rozwiązania stosowane w Niemczech czy Skandynawii to może coś drgnie. Na razie nie widać rozwiązań.

U mnie jest podobnie - rachunki za energię elektryczną 250-300pln/2mce. Miałem zmieniać auto, ale myślę sobie auto jeszcze posłuży więc...Juz kilkunastu przdstawicieli mi się przez dom przetoczyło i widzę, że dostosowują gadkę do sytuacji. Poziom nagabywania różny, ale króluje hasło o nieuchronnych i przerażających podwyżkach energii. Większość z nich wogóle nie przywiązuje wagi do strony technicznej montażu instalacji. Na koniec wyciągają umowy i wyrażają swoje zdziwienie gdy oświadczam, że muszę przemyśleć temat. Jeden to mnie na dzieńdobry zapytał czy chcę tylko informacji czy jestem zdecydowany na podpisanie umowy. Kolejny chwyt to, że jak dzisiaj podpiszę to za dwa tyg. montują a za miesiąc już oficjalny odbiór i korzystam...bo potem to niewiadomo kiedy będą realizować tyle zleceń mają. Poprosiłem też o adresy gospodarstw w mojej okolicy to sobie sprawdzę jak to wygląda w praktyce. Absolutnie NIE! bo RODO, srodo i takie tam, że klienci sobie nie życzą. Generalnie jestem sceptycznie nastawiony po wizytach tych akwizytorów. Najlepszy był jeden desperat, który po jakimś czasie zadzwonił i zaproponował 1000pln mniej niż proponował na początku a i tak jego oferta była jedną z niższych...? Czekam aż rynek się nasyci i pozostaną poważne firmy a nie te stworzone na potrzebę chwili. Tymczasem szukam dalej auta w kombi, benzyna do 30000pln... może ktoś, coś? :-D

janmaj

Postautor: janmaj » 2019-11-07, 17:46

:-D
Ostatnio zmieniony 2019-11-07, 17:56 przez janmaj, łącznie zmieniany 1 raz.

Wilek1

Postautor: Wilek1 » 2019-11-08, 11:17

sory, ale to zle liczycie Panowie ;laughing:

jesli placicie 140 miesiecznie to Wasza instalacja nie kosztuje 30+ (ponad 30 kosztuje na rachunki 300+/m-c) tylko jest o wiele mniejsza..
- po co Wam instalacja przemiarowana na ponad 200% zuzycia ? nigdy tego byscie nie wykorzystali....

zakladam zatem instalke za 15-20k , od tego odjąc -5000 i -19%... 8-) robi sie ciekawie ? zagadka, w ile lat zwraca sie teraz ? :)

nie bez powodu ludziska co nawet mają gaz i fotowoltaike.... jak sie okazuje ze maja nadwyzke produkcji (nawet małą)...
to dokladają 1-2 panele i pompe ciepła - okazuje sie ze to sie wszystko opłaca... zwrot w kolejne kilka lat i darmowe ogrzewanie (i już prąd) na emeryturce 8-)

No ale fakt, do tego jednak trzeba umiec liczyc.
Wy byscie chcieli zeby to od reki sie zwracalo w 2-3 lata ? no sory trzeba tez umiec zrozumiec ze tak nie ma...

...aha, jak rynek sie nasyci to ceny o 60% w dol ? tylko kiedy to bedzie, skoro w naslonecznionych krajach powstają farmy z milionami paneli ?
(i ciekawe jak oni to liczą ze te farmy sie oplacają hehe ?)

oczywiscie ja Was nie namawiam, na serio mi to wisi czy sobie zainstalujecie... i pozdrawiam ! :piwo:
Ostatnio zmieniony 2019-11-08, 11:19 przez Wilek1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2019-11-08, 11:35

Dla mnie wciąż jedyną niepewną są regulacje prawne..
W każdej chwili może się okazać, że będziesz mógł odsprzedawać wyprodukowany prąd nie jak obecnie za 80% ceny, ale za 20-30% (a tak było jeszcze parę lat temu) i już nie będzie tak kolorowo..

Ale cały czas rozważam..
Ostatnio zmieniony 2019-11-08, 11:36 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

Wilek1

Postautor: Wilek1 » 2019-11-08, 11:49

to ze zyjemy na prawnej, gospodarczej i energetycznej hustawce to oczywiscie prawda
Ostatnio zmieniony 2019-11-08, 11:49 przez Wilek1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Leon83

Postautor: Leon83 » 2019-11-08, 14:30

Wilek1 pisze:sory, ale to zle liczycie Panowie ;laughing:

jesli placicie 140 miesiecznie to Wasza instalacja nie kosztuje 30+ (ponad 30 kosztuje na rachunki 300+/m-c) tylko jest o wiele mniejsza..
- po co Wam instalacja przemiarowana na ponad 200% zuzycia ? nigdy tego byscie nie wykorzystali....

zakladam zatem instalke za 15-20k , od tego odjąc -5000 i -19%... 8-) robi sie ciekawie ? zagadka, w ile lat zwraca sie teraz ? :)

nie bez powodu ludziska co nawet mają gaz i fotowoltaike.... jak sie okazuje ze maja nadwyzke produkcji (nawet małą)...
to dokladają 1-2 panele i pompe ciepła - okazuje sie ze to sie wszystko opłaca... zwrot w kolejne kilka lat i darmowe ogrzewanie (i już prąd) na emeryturce 8-)

No ale fakt, do tego jednak trzeba umiec liczyc.
Wy byscie chcieli zeby to od reki sie zwracalo w 2-3 lata ? no sory trzeba tez umiec zrozumiec ze tak nie ma...

...aha, jak rynek sie nasyci to ceny o 60% w dol ? tylko kiedy to bedzie, skoro w naslonecznionych krajach powstają farmy z milionami paneli ?
(i ciekawe jak oni to liczą ze te farmy sie oplacają hehe ?)

oczywiscie ja Was nie namawiam, na serio mi to wisi czy sobie zainstalujecie... i pozdrawiam ! :piwo:

Instalacje powinno się wg mnie przewymiarować o 10-20%, wiec i tak minimum 20000,- i na instalacji nie można oszczędzać. Zwrot w ciągu 10 lat wg Twoich obliczeń. Słabo. Jeśli ktoś sobie wmówi, że mu się opłaca to nic go nie zatrzyma, ale bulić za coś co zwróci się dopiero za 10 lat? TAK, dopiero wtedy zaczniemy płacić mniej. Jeśli ceny energii rzeczywiście zaczną być odczuwalne to ludzie zaczną szukać oszczędności i może wtedy coś ruszy ale teraz jest to bez sensu. Jest jedyne rozwiązanie, przy którym można rozważać taką instalację - budowa nowego domu energooszczędnego gdzie ogrzewanie realizowane jest na prąd a nie gaz. Wtedy koszt wydajnej instalacji fotowoltaiki i grzewczej elektrycznej jest wyższy niż tradycyjnej instalacji grzewczej (gaz/olej) ale ta nadwyżka kosztu zaczyna się bilansować od samego początku użytkowania obiektu a nie po 10 latach.

A takie slogany „ to ze zyjemy na prawnej, gospodarczej i energetycznej hustawce to oczywiscie prawda” uczą chyba na prezentacjach przy sprzedaży garnków ;-)
Ostatnio zmieniony 2019-11-08, 14:31 przez Leon83, łącznie zmieniany 1 raz.
Edgun Leshiy Vortex Viper PST II 2-10x32

Wilek1

Postautor: Wilek1 » 2019-11-08, 19:27

nie garnków, tylko to prawda, bo jak widzisz koledzy wyzej tez tak mysla i to co sie stało z OFE moze sie i stac z fotowoltaiką...

kazdy liczy po swojemu, ale zwrot w 7-10 lat jest calkowicie realny... a jesli prąd podrozeje to okres sie skroci...

janmaj

Postautor: janmaj » 2019-11-12, 16:49

Myślę, że należy poczekać na rozwój sytuacji, nic na hurraaa. I nie chodzi mi o samą instalację tylko o to że "ktoś" położy łapę na zaoszczędzone pieniądze. Poza tym branża dojrzeje na tyle, że zostaną najbardziej rzetelni a firmy krzaki wykorzystujące nagonkę w tym temacie umrą śmiercią naturalną. Już kiedyś BigCyc śpiewał "nie wierzcie elektrykom..." coś w tym jest. ;laughing:

Wróć do „Pozatematyczny”