Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Senio
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi
Status: Offline

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Postautor: Senio » 2019-01-25, 13:31

Największe straty to masz w tej chwili na pompowaniu lodowatego powietrza do kotła. To go w największym stopniu wychładza. Robią w takich sytuacjach na czopuchach takie dodatkowe zabudowy i podają powietrze na dmuchawę które przechodzi przez czopuch czy zabudowaną rurę na rurze z czopucha do komina jak masz. Zdecydowanie wtedy to powietrze się podgrzewa, i nie dochodzi -10 tylko +20 czy więcej. Najlepiej jak jest rura bo wtedy jest duża powierzchnia podgrzewania jak np, z metr przechodzi powietrze po tej rurze. Wygląda to tak, że z jednej strony zasysa zimne powietrze, później jest puszka na czopuchu czy na rurze, z tej puszki wychodzi króciec. Na niego założona jest rura alu taka elastyczna do dmuchawy. To by Ci sporo poprawiło sytuację a koszt znikomy. Te izolacje które planujesz to tak symbolicznie raczej po mojemu choć zawsze coś pewnie dadzą. Co możesz to zrób oczywiście. Ziarnko do ziarnka........
4.5 .44 .45 www.airgunservice.pl ________________Obrazek________________

MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Postautor: MaciekSz » 2019-02-07, 11:03

Ile ciepła można bezkarnie odebrać ze spalin kotła węglowego?
Macie wymuszony ciąg?
Może lepszy byłby rekuperator na układzie wentylacyjnym kotłowni (zaizolowanej)?
Maciek
.62 i .69

el_toro
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: el_toro » 2019-08-02, 09:24

czesc,

Ja uzytkowalem piec na ekogroszek od 2010 roku. 60% podlogowka (parter), 40% grzejniki (1p + czescowe podpiwniczenie, garaz). Powierzchnia grzania okolo 230m2.

Najgorszemu wrogowi nie polecilbym do domu czegokolwiek zwiazanego z weglem. W kotlowni syf, non stop, jak sprzatniesz to po tygodniu znowu brud. Zasypywanie, czyszczenie pieca. Masakra. Jeszcze w latach 2010 cenowo bylo to oplacalne ale teraz kiedy tona 'bezobslugowego" wegla kosztuje 1000PLN to naprawde kiepski wybor.

Ja doroslem do zalozenia powietrznej pompy ciepla. Jesli ktokolwiek jest teraz na etapie budowy domu albo decyzji o zmianie zrodla zasilania, polecam sie konkretnie zastanowic nad tematem, tym bardziej ze mozna wyciagnac od Panstwa dotacje - ja dostalem 9000!!!

Dorzuce porownanie cenowe:

1. Mam wlaczona taryfe weekendowa gdzie cena za 1 kWh to:
Szczyt: 0,6753 brutto
Poza: 0,3509 brutto

2. okres 05/2017 - 05/2018 (bez pompy ciepla)
Szczyt: 1948 kWh
Poza: 2560 kWh
Koszt calkowity za prad: 2250PLN
Koszt ogrzewania (ekogroszek): okolo 5ton = 1090/tona = 5450PLN

3. okres 05/2018 - 05/2019 (pompa ciepla)
Szczyt: 4136 kWh
Poza: 6775 kWh
Koszt calkowity za prad: 5150PLN
Koszt ogrzewania PC: 2900PLN

Awatar użytkownika
ravkill
Kontaktowanie:

Postautor: ravkill » 2019-08-02, 10:35

Pompa ciepła, tak, ale plus fotowoltaika.... Jak przywalą nowe ceny prądu, to nawet z pompą ciepła ogrzewanie prądem będzie drogie... Ja akurat zrobiłem na skróty - fotowoltaikę 8,5 KW na dach, a do domów po klimatyzatorze inverterowym. W przyszłym roku dołożę jeszcze 2 klimy, tymczasem sprawdzę jak to się będzie sprawowało w praktyce. Klimą mam zamiar się ogrzewać w temperaturze do około "zera" (w teorii da się ogrzewać tymi klimatyzatorami do minus 15)
HW 90k, Benjaminek Marauder, SS 10x42 MQ, DOT FFP, BURRIS TIMBERLINE

orex

Postautor: orex » 2019-08-13, 11:38

Moim zdanie, w nowym budownictwie nie ma sensu brać ogrzewania przy pomocy kotłana paliwo stałe - zwykle węgiel. Już nawet nie mam na myśli tutaj ekologii, ale przede wszystkim wygodę.

jurek40b

Postautor: jurek40b » 2019-09-03, 13:20

Mam kilka pytań do fachowców,ale najpierw muszę naświetlić całosciowo. W domu mojej Przyjaciółki, mamy ogrzewanie kominkowe w płaszczem wodnym. Tanio, trochę brudno,sprzątać trzeba non stop. Ale domek 70-80m użytkowej powierzchni, ogrzewamy za 1000-1400 zł za sezon. Ostatnio jej syn, wymyślił,że przerobi nam kominek i zrobi nam dopływ powietrza z zewnątrz, a nie z pomieszczenia. No i zrobił dwie dziury w popielniku, tam jakos doprowadził rurę z zewnątrz. Rura ma fi 15cm. W kominku są dwa nawiewy z 2 stron, a w środku wstawki z blachy kominowej, obłożone kitem termicznym. No i moje pytanie, czy to ma szansę dobrze działać . Ojciec chłopaka, ma firmę związaną z centralnymi i kotłami gazowymi i olejowymi. Chłopak pracuje w takiej samej firmie, więc teoretycznie wie co robi. Ale mnie męczy, że to takie druciarstwo. Gdzieś przeczytałem,że kominek zeby miał pobór powietrza z zewnątrz, musi być już taki kupiony. Że nie da sie dobrze tego zrobić na takim kominku jak my mamy. Podobno te kominki są bardziej szczelne. Ciekawe co wy na to. Ja mam wrażenie,że czeka mnie duży wydatek, czyli kupno nowego wkładu kominkowego.
Kruszynka na sterydach jest ok.Marksman też daje radę.

Awatar użytkownika
kulfon

Postautor: kulfon » 2019-09-03, 13:37

A ja polecam pompę ciepła
9x19 9x18 7.62x39 8x57 7.62x25 45acp 223rem

jurek40b

Postautor: jurek40b » 2019-09-03, 13:46

Nasz sąsiad ma. Dom wybudowany za ponad milion, dom jeszcze nie pasywny, ale już wyglądający jak bunkier i dodatkowo ma kocioł gazowy, dlaczego ? Dom bagatela ok 250-300metrów . Ja nie mam zamiaru zmieniać ogrzewania, tylko widzę,że chyba syn mojej lubej przesadził, trudno szczęście dziecka jest ważne :)

MaciekSz

Postautor: MaciekSz » 2019-09-03, 13:51

jurek40b pisze: Ale mnie męczy, że to takie druciarstwo. Gdzieś przeczytałem,że kominek zeby miał pobór powietrza z zewnątrz, musi być już taki kupiony. Że nie da sie dobrze tego zrobić na takim kominku jak my mamy. Podobno te kominki są bardziej szczelne. Ciekawe co wy na to. Ja mam wrażenie,że czeka mnie duży wydatek, czyli kupno nowego wkładu kominkowego.

Trudno ocenić, czy wykonanie jest porządne, ale to przecież nie są loty w kosmos. Nawet jeśli kominek nadal będzie ciągnął trochę powietrza z pomieszczenia, to zysk i tak będzie odczuwalny. Co więcej, kominki z fabrycznym doprowadzeniem zewnętrznym (jak np. mój) mają "awaryjne" niezamykalne doloty, którymi palenisko łapie powietrze, gdy np. wlot zewnętrzny zaklei się śniegiem. Tak że raczej martw się to, żeby pozostały jakieś niezaślepione doloty z pomieszczenia ;)
Maciek

.62 i .69

jurek40b

Postautor: jurek40b » 2019-09-03, 13:54

I właśnie to chciałem przeczytać. Czyli ten szyber z przodu zasłonić, ale nie na stałe ?

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2019-09-03, 15:27

kulfon pisze:A ja polecam pompę ciepła

Jeśli ktoś buduje od zera i ma możliwość wyboru, to także polecam.
Dom wcale nie musi być pasywny, ani wyglądać jak bunkier.
Fakt, warto zainwestować w porządne okna (3-szybowe, także te dachowe), porządne ocieplenie dachu. Nie tylko, aby było ciepło zimą, ale także aby latem nie było ukropu na poddaszu - tu warto też zastanowić nad wyborem pokrycia dachowego. Nie do końca rozumiem sens kładzenia na dach blachodachówki/blachodachówki z masą bitumiczną, tym bardziej w odcieniach grafitu/czerni. Potem zdziwienie, że latem na poddaszu jest >=30st.C.

Co do pompy ciepła - koszt całkowity prądu na cały dom (w tym ogrzewanie P.C.) za cały rok: 3600-3800PLN (średnia z 3 lat; dom ok. 180m.kw. pow. użytkowej). Przy takich kosztach nawet nie chce mi się śledzić ile samo ogrzewanie kosztuje..

Zastanawiam się nad dołożeniem fotowoltaiki.. ale bez jakiegoś silnego parcia, bo mam jeszcze parę rzeczy do dokończenia wokół :)
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

Awatar użytkownika
ravkill
Kontaktowanie:

Postautor: ravkill » 2019-09-03, 15:56

[quote="jurek40b". Ojciec chłopaka, ma firmę związaną z centralnymi i kotłami gazowymi i olejowymi. Chłopak pracuje w takiej samej firmie, więc teoretycznie wie co robi. Ale mnie męczy, że to takie druciarstwo. Gdzieś przeczytałem,że kominek zeby miał pobór powietrza z zewnątrz, musi być już taki kupiony. Że nie da sie dobrze tego zrobić na takim kominku jak my mamy. Podobno te kominki są bardziej szczelne. Ciekawe co wy na to. Ja mam wrażenie,że czeka mnie duży wydatek, czyli kupno nowego wkładu kominkowego.[/quote]

Dopływ powietrze zewnętrznego, powinien być wyprowadzony pod kominek. I w zasadzie w każdym ogrzewaniu kominkowym, powinien być dopływ powietrza z zewnątrz. Inaczej kominek wysysa wam cały tlen z pomieszczenia i
w domu panuje senna atmosfera.....No chyba że macie bardzo dobrą wentylację i nieszczelności jak cholera..
Ostatnio zmieniony 2019-09-03, 15:58 przez ravkill, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
ravkill
Kontaktowanie:

Postautor: ravkill » 2019-09-03, 15:59

quote="orex"]Moim zdanie, w nowym budownictwie nie ma sensu brać ogrzewania przy pomocy kotłana paliwo stałe - zwykle węgiel. Już nawet nie mam na myśli tutaj ekologii, ale przede wszystkim wygodę.[/quote]

Tylko pomyśl, że prądu może nie być troszkę czasu, a gazu troszkę dłużej i jak to zniesiecie... Kominek jak opcja w domku musi być.

blair7

Postautor: blair7 » 2019-09-03, 16:35

Kominek to podstawa przy ogrzewaniu np gazem. Kilka razy się juz przydał kiedy pół dnia nie było prądu, bo paradoksalnie planowe wyłączenia zawsze są w okresie grzewczym....

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2019-09-03, 18:12

ravkill pisze:
orex pisze:Moim zdanie, w nowym budownictwie nie ma sensu brać ogrzewania przy pomocy kotłana paliwo stałe - zwykle węgiel. Już nawet nie mam na myśli tutaj ekologii, ale przede wszystkim wygodę.

Tylko pomyśl, że prądu może nie być troszkę czasu, a gazu troszkę dłużej i jak to zniesiecie... Kominek jak opcja w domku musi być.

Alternatywa wiadomo, że musi być. Nigdy nie wiadomo jaka zawierucha przyjdzie, realna, co pozrywa linie przesyłowe, czy dziejowa..
Do kominka jako opcji polecam dorzucić rozprowadzenie ciepłego powietrza (DGP).
Ostatnio zmieniony 2019-09-03, 18:12 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

Wróć do „Pozatematyczny”