Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP

MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Postautor: MaciekSz » 2019-01-22, 22:01

Mówię, co widziałem na własne oczy. Nie jestem ekspertem od węgla, ale daltonistą też nie i czarne od żółtego odróżniam ;) Stertę miału też umiem rozpoznać,
Nie wiem, czy to było legalne czy nie. Wiem, że jak się tam wjeżdża, to smród zatyka, a powietrze ma kolor.
Dokładniejszych danych pewnie mogłaby dostarczyć firma, która załatwiała Skale dofinansowanie do wymiany pieców (które zresztą okazało się niewypałem).
Odczyty z czujników są dostępne na airly.eu

Jorge, Jotul robi naprawdę świetne piece, miałem okazję testować.
Ostatnio zmieniony 2019-01-22, 22:05 przez MaciekSz, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciek
.62 i .69

Marek-
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy CP

Postautor: Marek- » 2019-01-22, 22:53

Stertę miału też umiem rozpoznać,

To już chyba na dziś z przemytu. Kupić się już raczej nie da.

MaciekSz

Postautor: MaciekSz » 2019-01-22, 23:07

W cennikach jest.
http://www.adamexpodolsze.pl/cennik-opalu
W składach - nie wiem.
Maciek

.62 i .69

Awatar użytkownika
Senio
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Postautor: Senio » 2019-01-22, 23:30

Marek- pisze:To już chyba na dziś z przemytu. Kupić się już raczej nie da.

Da się. Nie tylko miał ale resztę też jak muły, floty czy inne odpady. Wpisz sobie Varmo i poczytaj co to jest jak to śmierdzi, ile z tego syfu w kotle etc. A to co w kotle to ułamek. Reszta przez komin w postaci pyłu leci prosto do płuc. To jest odcinek z cyklu jak sprzedać sprasowany odpad niedopuszczony do obrotu po 900 za tonę.
4.5 .44 .45 www.airgunservice.pl ________________Obrazek________________

Marek-
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy CP

Postautor: Marek- » 2019-01-22, 23:33

Czyli coś niezgodnego z prawem.

Awatar użytkownika
czemar

Postautor: czemar » 2019-01-22, 23:34

Miały jeśli się mieszczą w widełkach klasy energetycznej traktowane są jak każdy inny opał .
Z drugiej strony rozmawiałem dzisiaj z właścicielką punktu sprzedaży , kobieta szczera do bólu .Stwierdziła , że 50tyś kary w razie kontroli studzi zapał do kombinacji i działa na wyobraźnię zwłaszcza małych lokalnych sprzedawców.
Niemniej jednak z tego co mówiła zdarzają się tacy co ryzykują .
Osobiście uważam , że max 2 lata i temat się wyklaruje Miały , muły ,floty itp. znikną lub co najbardziej prawdopodobne staną się integralną częścią opału sprzedawanego w marketach jako najtańszy sort groszku .Osobiście polecam kupić worek czy dwa z marketu i próbować spalić to w kotle starając się utrzymać jako taką temperaturę .
Pozostaje pytanie dlaczego markety mogą sprzedawać taki shit ?
M.

Awatar użytkownika
Senio
Moderator
Moderator

Postautor: Senio » 2019-01-22, 23:39

Marek- pisze:Czyli coś niezgodnego z prawem.

Prawo zakazało sprzedaży mułów flotów i innego badziewia. Ale już sprasowanego nie zakazało więc ktoś "zaradny inaczej" skupuje ten odrzut, prasuje i spyla za ciężką kasę, mając całą resztę totalnie wiesz gdzie .... Z 1000 % przebitki i biznes się kręci. A ekolodzy paszczęki pozamykali bo to nie flot ani muł.

Awatar użytkownika
czemar

Postautor: czemar » 2019-01-24, 16:42

Dziś śmignął obok mojego domu dostawczak na pace miał na oko z 3t miału , co potwierdza tylko , że jest on w obrocie .
Co do mojego ogrzewania mogę już mniej więcej stwierdzić , że spalanie kształtuje się na poziomie 25kg/dobę .
Groszek ze Skarbka odpadu jest mało ustawieniami ograniczyłem spiekalność do akceptowalnego poziomu .
M.
Ostatnio zmieniony 2019-01-24, 16:50 przez czemar, łącznie zmieniany 1 raz.

Seamaster

Postautor: Seamaster » 2019-01-24, 18:19

Czołem.
Zaciekawił mnie ten wątek, trochę poczytałem - lektura pasjonująca ;)
U mnie powierzchnia do ogrzania 150 m, w tym 30 m garaż i woda - zbiornik 120 L
Piec na ekogroszek Stalkot 25 kw z podajnikiem. Parametry - temperatura zadana 50 st, czas podawania 1 min 45 s. dmuchawa 70 %
Zasypywałem Sztygarem - był dostępny na Orlenie. Od nowego roku już niestety Orlen wycofał się i kupiłem workowany u lokalnego dostawcy. Ten miał deklarowane parametry do 28 Mj - być może, ciężko to stwierdzić, no bo niby jak. Zostawało po nim niewiele popiołu, 1 pełna taca popielnika z 5 worków 25 kg, nie spiekał się, mam wrażenie że ogólnie spalał się bdb i dość szybko. Przy obecnych temperaturach do - 7 w nocy wychodziło 6 worków na tydzień. Ale zawierał też kamienie bo zgrzyt ślimaka było słychać w całym domu. Na szczęście nic się nie stało.
Ale wracając do Sztygara - kupiłem wczoraj 7 worów w Liroy Merlin. Dziś popołudniu mija pierwsza doba opalania tym węglem. Kupiony z palety przy kasach więc suchy - można sypać od razu. Trafił się jeden "meteoryt" - bo nie wiem jak to nazwać, i jak to się ma do certyfikatów i innych temu podobnych bzdur - wszystko widać na fotce. Pali się chyba nieźle ale mam wrażenie że się spieka - daję fotkę poniżej. Producent deklaruje ilość popiołu mniej niż 7 %. Nie wiem na ile to prawda, ale po 24 godzinach mam pół popielnika , jakby nie wypalał się do końca dobrze. Może coś robię źle.
Podajnik pracuje cichutko, tak jak by sam węgiel był "miękki" Tą dużą bryłę zauważyłem przy nasypywaniu, ciekawe co by się stało gdybym jej nie zauważył, (i jak to się ma do deklarowanych parametrów 5 - 25 mm ? )

Zdaje się że tutaj nie mam możliwości dodawania fotek... Bryła węgal o której piszę ma jakieś 5x7 cm
Ostatnio zmieniony 2019-01-24, 18:32 przez Seamaster, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof

Awatar użytkownika
czemar

Postautor: czemar » 2019-01-24, 20:05

Kurcze spory ten czas podawania .
Spiekający się opał nie lubi rozdmuchiwania najpierw pokombinował bym z nadmuchem i nieco zmniejszył dawkę , żeby był czas na jej wypalenie .
U mnie spieki niby są ale jak spadają na tackę to zmieniają się w popiół .Co do wielkości to taka bryła mogła narobić bałaganu dlatego ja wysypuję na posadzkę bo raz , że trzeba przesuszyć dwa zobaczyć czy czegoś nie ma np. takiej niespodzianki .
M.

Awatar użytkownika
Senio
Moderator
Moderator

Postautor: Senio » 2019-01-24, 21:38

czemar pisze:Co do mojego ogrzewania mogę już mniej więcej stwierdzić , że spalanie kształtuje się na poziomie 25kg/dobę

Wydaje mi się że jak na Twoje 100 metrów to trochę za dużo. Tak do 20 kg powinien spalić. Dużo też zależy od ocieplenia i wielu innych rzeczy. Ja bym jeszcze pokombinował z czasem podawania i czasem przerwy. Jak to nic nie da widocznie chata potrzebuje tyle energii jak nic więcej nie osiągniesz. Na moje 160 metrów idzie obecnie przy -5 dzień i -7 około 28-30 kg na dobę.

Awatar użytkownika
czemar

Postautor: czemar » 2019-01-24, 23:22

U mnie sporo tracę na zimnej kotłowni .
Niestety ten sezon taki raczej zostanie .
Trzeba szukać przyczyn i minimalizować straty .
Nadzieja , że jeszcze 2 miesiące i wiosna :)

MaciekSz

Postautor: MaciekSz » 2019-01-24, 23:33

Senio pisze:Na moje 160 metrów idzie obecnie przy -5 dzień i -7 około 28-30 kg na dobę.

Masz ocieplone ściany?
Maciek

.62 i .69

Awatar użytkownika
Senio
Moderator
Moderator

Postautor: Senio » 2019-01-25, 00:59

@czemar

Jak masz izolowany kocioł a masz, to zimna kotłownia ma niewielki wpływ na spalanie.

@MaciekSz

Mam ocieplone ściany 10 styropianu i okna plastiki dwuszybowe.

Awatar użytkownika
czemar

Postautor: czemar » 2019-01-25, 12:18

Darek niestety ale temperatura otoczenia kotła ma spory wpływ na spalanie .
Tej izolacji jest na piecach tyle co kot narobi .
Raptem masz może ze 2cm waty i zewnętrzna blaszana puszka .
Kocioł sporo oddaje frontem czyli dam gdzie są drzwiczki wyczystki, komory spalania i popielnika .
Wiosną lub jeszcze tej zimy postaram się te miejsca wyizolować bezinwazyjne bo można .
Dodatkowo w wyczystkę pójdzie klocek szamotowy na drzwi bo jest miejsce , zawsze to jakiś bufor .
Pomieszczenie też dostanie izolację i wtedy zobaczę jak to wpływa na spalanie .Oczywiście porobię zdjęcia i opiszę bez lukru jak zawsze .
Na razie w drzwi wyczystki poszła wełna niepalna bo jest gdzie upchać i nic nie trzeba zmieniać czyli ingerencji w kocioł nie ma .Drzwiczki zrobiły się mniej gorące ale to i tak za mało myślę, że szamot powinien zmagazynować to co tracę na zewnątrz .Umieszczenie konstrukcji w formie kosza na kostkę szamotu też może być bezinwazyjne trzeba tylko pomierzyć i zrobić odpowiedni detal laserem w blasze okolo 5mm. a potem pogiąć .Tam już nie ma takich temperatur więc spokojnie to wytrzyma lata .
Trochę tych wniosków jest ...ale kocioł jest mój a nie NFOŚ i mogę robić co chcę :)
M.

Wróć do „Pozatematyczny”