Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi

kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Postautor: kewalsPL » 2018-01-22, 14:59

mipper pisze:na dzień dzisiejszy kocioł kondensacyjny na gaz ziemny jest ekonomiczniejszy niż palenie węglem

Widzisz, niedawno syn kupił taki mały domek i trzyma go na te około21*C, ja mam dom około 220m2 i opalam węglem do 23-25*C. Syn za trzy miesiące zapłacił za gaz trochę więcej niż ja za węgiel na cały rok. Przyznaję, że nowy dom musi wyschnąć jeszcze ale tak dużo to nie zmieni.

mipper

Postautor: mipper » 2018-01-22, 15:02

jeszcze napisz co syn ma za kocioł? gaz ziemny czy propan? dom ocieplony?
Ostatnio zmieniony 2018-01-22, 15:03 przez mipper, łącznie zmieniany 1 raz.

Bbone
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: Bbone » 2018-01-22, 15:16

Właśnie jestem w trakcie budowy domu (Parterowy bez poddasza użytkowego) . 124m +Garaż 35m. Decyduję się na ogrzewanie gazem plus system rekuperacji z odzyskiem ciepła . Zobaczymy jak to wyjdzie , zdania są podzielone . Jedni chwalą ,inni mówią , że rachunki mnie zabiją .

kewalsPL

Postautor: kewalsPL » 2018-01-22, 15:20

...gaz ziemny, dom z grubym ociepleniem a jaki kocioł to bym musiał go zapytać - z tych nowych "bajerandzkich" sterowany pilotem i z komórki. Ja tego tematu (gazowego) za bardzo nie znam i wolę by tak zostało ;laughing: .

mipper

Postautor: mipper » 2018-01-22, 15:23

to coś albo w waszych rachunkach jest nie tak albo z tym domem lub/i kotłem. chyba że dom niewygrzany to może tak być
ile wyniósł ten rachunek za 3 miesiące? i ile ty za węgiel płacisz?
Ostatnio zmieniony 2018-01-22, 16:09 przez mipper, łącznie zmieniany 1 raz.

blair7

Postautor: blair7 » 2018-01-22, 15:34

mipper pisze:na dzień dzisiejszy kocioł kondensacyjny na gaz ziemny jest ekonomiczniejszy niż palenie węglem - no chyba że masz jeszcze węgiel po starej cenie.
Jedyny minus tego rozwiązania to że przy kotle gazowym to maks 21-22 stopnie w domu powyżej już rachunek rośnie ,a węglem to możesz nawet firanki nad kaloryferami topić.

Nie zgodzę się z ta temperaturą, 2 lata temu jak się mi córka urodziła, paliłem na 23* i zima wyszła mi 300 zł więcej. Teraz palę w zakresie 21-21,5* i kwota z roku na rok się powtarza - 2500-2600.
Może to zależy od pieca, ale gazu więcej spalisz jeśli chcesz "drastycznie" podnieść temperaturę, ale jak później ją utrzymujesz, to piec działa na takich samych parametrach jak przy niższej temperaturze. (piec wolf)

mipper

Postautor: mipper » 2018-01-22, 15:55

blair7 pisze:Może to zależy od pieca, ale gazu więcej spalisz jeśli chcesz "drastycznie" podnieść temperaturę, ale jak później ją utrzymujesz, to piec działa na takich samych parametrach jak przy niższej temperaturze. (piec wolf)

jak nie ma pogodowki to działa na takich samych parametrach tylko że częsciej i na dłużej się włącza.
Dam ci dobry przykład.
Pojechałem z dwa lata temu do kobiety ustawić regulator bo nowi lokatorzy sie wprowadzali ( hiszpanie), kazali sobie ustawic 25 na dzien i 26 na noc ;laughing: , po dwóch miesiacach przyszedł rachunek niecałe 2000zł(za 2mies), potem po obniżeniu na 22 dzien i noc i mimo ostrzejszej zimy rachunki nieprzekraczały 1000zł(za 2mies)
Ostatnio zmieniony 2018-01-22, 15:56 przez mipper, łącznie zmieniany 1 raz.

shapi

Postautor: shapi » 2018-01-22, 17:06

Koledzy, skoro jest juz taki temat, to pozwole sobie zapytac.

Bede remontowal i dzielil na dwa osobne lokale mieszkanie w kamienicy, 100 m2. Chcialbym calosc obsluzyc przy pomocy jednego pieca gazowego. Dodatkowym utrudnieniem jest to ze jeden lokal posiada juz zamontowane kaloryfery ktore chcialbym wykorzystac a w drugim (z racji kompleksowego remontu) chcialbym zrobić ogrzewanie podłogowe.

Biorąc pod uwagę że w obydwu lokalach będą łazienki, muszę być w stanie obsłużyć sytuację w której naraz wykorzystywane są dwa prysznice, do tego ktoś akurat korzysta z umywalki etc. Czy sensownym jest w takim wypadku wybór pieca dwufunkcyjnego, kondensacyjnego z zasobnikiem, i podział mieszkania na dwie strefy - podłogową i grzejnikową?

eeepiotr

Postautor: eeepiotr » 2018-01-22, 17:14

Tak jest to możliwe polecam kondensat jednofunkcyjny ze zbiornikiem na cwu a przy kotle będzie dodatkowy zawór trójdrożny na drugi lokal ( poczytaj o konfiguracjach MCR 3 ) resztę dopowie Ci instalator
CM162MI,TAU-200

kewalsPL

Postautor: kewalsPL » 2018-01-22, 17:27

mipper pisze: ile ty za węgiel płacisz?

Nie wypytywałem go ile dokładnie zapłacił za gaz, ja za potrzebne 4tony zapłaciłem coś około 2400 z transportem, teraz jest po 615za tonę + transport i na tą sumę tylko mi powiedział, że to nieco mniej niż u niego za 3 miesiące.

peterpan

Postautor: peterpan » 2018-01-22, 19:46

Tak z ciekawości: CO kupujesz po 615 zł za tonę? Miał czy floty? Ja grzeję olejem opałowym i kominkiem, tyle że mam nieocieplone stropy. Dom z lat '50 pełna cegła i 5 cm styropianu, okna plastiki. Małżonka niestety lubi ciepło i odkręca grzejniki na 3. Idzie przez zimę jakieś 900-1100 litrów oleju plus ok 250 na grzanie wody przez resztę roku. Jesienią kupowałem olej po 2,45. Jest plan na ocieplenie stropów tego roku.
yes, yes, yes!!!
slavia 634, crosman 1077,
CP remington 45
kodiak ekspress .58 :)

kewalsPL

Postautor: kewalsPL » 2018-01-22, 19:54

peterpan pisze:Tak z ciekawości: CO kupujesz po 615 zł za tonę? Miał czy floty?

Ja takiego syfu co napisałeś nie chcę widzieć, kupuję tylko węgiel - orzech lub gruby ale węgiel. W poprzednim sezonie 4 tony mi starczyły na 13 miesięcy (od marca do kwietnia) :one: .
ps. wpisz w wyszukiwarce np. węgiel Rydułtowy i 4 temat masz ceny węgla z wszystkich kopalń z rejonu.

peterpan

Postautor: peterpan » 2018-01-22, 20:03

Zaraz Cię wszyscy handlarze zlinczują. Okolice Krakowa to węgiel po 850 to jest super cena. Wiem, bo 2 kumpli ma składy węglowe. Zdrów!
yes, yes, yes!!!
slavia 634, crosman 1077,
CP remington 45
kodiak ekspress .58 :)

kewalsPL

Postautor: kewalsPL » 2018-01-22, 20:09

Pokazałem Ci tabelę z cenami, ja biorę z najbliższej kopalni od domu, mogę jeszcze taniej dostać np. groszek po 553,5 zł ;laughing: .

http://gornictwo.wnp.pl/notowania/ceny_wegla_pgg/ by nie było, że leję wodę...
Ostatnio zmieniony 2018-01-22, 20:19 przez kewalsPL, łącznie zmieniany 1 raz.

mipper

Postautor: mipper » 2018-01-22, 21:44

kewalsPL pisze:
mipper pisze: ile ty za węgiel płacisz?

Nie wypytywałem go ile dokładnie zapłacił za gaz, ja za potrzebne 4tony zapłaciłem coś około 2400 z transportem, teraz jest po 615za tonę + transport i na tą sumę tylko mi powiedział, że to nieco mniej niż u niego za 3 miesiące.

hehe u nas wungiel troche droższy (900zł tona to lux cena)ale i tak wychodzi że coś nie tak z tymi rachunkami, zapomniałeś dodać koszt drewna do rozpalania, dalej twierdze że coś jest nie tak z rachunkami albo z kotłem twojego syna, niech sobie sprawdzi ile m3 gazu mu bierze w ciagu doby
shapi pisze:Koledzy, skoro jest juz taki temat, to pozwole sobie zapytac.

Bede remontowal i dzielil na dwa osobne lokale mieszkanie w kamienicy, 100 m2. Chcialbym calosc obsluzyc przy pomocy jednego pieca gazowego. Dodatkowym utrudnieniem jest to ze jeden lokal posiada juz zamontowane kaloryfery ktore chcialbym wykorzystac a w drugim (z racji kompleksowego remontu) chcialbym zrobić ogrzewanie podłogowe.

Biorąc pod uwagę że w obydwu lokalach będą łazienki, muszę być w stanie obsłużyć sytuację w której naraz wykorzystywane są dwa prysznice, do tego ktoś akurat korzysta z umywalki etc. Czy sensownym jest w takim wypadku wybór pieca dwufunkcyjnego, kondensacyjnego z zasobnikiem, i podział mieszkania na dwie strefy - podłogową i grzejnikową?

Bierz kocioł jednofukcyjny bezapelacyjnie, do tego zasobnik około 200l i powinno być ok, dobierz kocioł który tanim kosztem zasterujesz 2 obiegi, bierz to pod uwage bo dodatkowe zestawy mieszaczowe na podłogówke są troche drogie, tak szybko na myśl to przychodzi mi De dietrich MCA fabrycznie obsługuje mieszacz i jeszcze któryś z Wolfów, do reszty musisz dokupić moduł mieszaczowy

Wróć do „Pozatematyczny”