Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: sql »

Zajrzyj do historii chłopstwa pańszczyźnianego, to zobaczysz jak to się zaczęło wszystko...
Niewolni byli oczywiście z wypraw łupieżczych, ale to nie było tak, że nagle sąsiad obwieszczał sąsiadowi, że on teraz będzie panem, a ten drugi chłopem.
Znasz termin "zakupieńcy"?
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3247
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: biper »

Ha.. nie wiedziałem o takim zjawisku!
Z szybkiego googlowania wynika, że niewiele się przez stulecia zmieniło:
"Oprocentowanie podacy wynosiło w skali roku do 200%. Z pewnością tak oprocentowane kredyty były prawie niemożliwe do spłacenia i ich udzielanie przez właścicieli ziemskich było jedną z metod przywiązania poddanego do gruntu i pana"

Czyli Provident, Bocian itp. wynalazki, to już w średniowieczu działały prężnie :)
Tak czy inaczej.. Tracili własność, a nawet wolność z powodu długów.. Jak się model "najmowania" wszystkiego stanie powszechny, to w razie kłopotów finansowych taki ktoś, kto nie ma nic, jedyne co będzie mógł jeszcze sprzedać, to własna wolność.. No OK.. w XXIw. jeszcze nerkę może przehandlować, która to w średniowieczu nie stanowiła "dobra handlowego" ;laughing:
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

Niedoświadczeni socjalizmem są teraz w modzie... . Muszą się nauczyć.

Podlinkowany artykulik moim zdaniem rewelacyjnie opisuje obecny ustrój - "bankieryzm"- to w zasadzie "pańszczyzna 2.0".
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
oldtimer
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 439
Rejestracja: 28 września 2005, 09:02
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: oldtimer »

Czyli technofeudalizm :)
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

Dobrze to nazwałeś..
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
jakiii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 988
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 18:12
Tematy: 0
Lokalizacja: O-c
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: jakiii »

Albo nowa religia.
Rodzić się będzie "każdy" z długiem pierworodnym a ewentualny chrzest oczyszczający dopiero na łożu śmierci. :P
Dzień bez pykania to dzień przepykany - Zuka Mikume
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Kiedyś była dyskusja o zadłużaniu i życiu na kredyt. Ktoś napisał, że dzisiaj bez kredytu to nie można żyć, trzeba go mieć i chodzić na bankowej smyczy. Od tego czasu nie chce mi się o tym nawet gadać bo cytując klasyka "każde pokolenie ma swój czas"

Wracając do ogrzewania bo mocno zboczyliście z tematu trafiłem jeszcze na taki węgiel duch. Niby jest a go nie widać. Pewnie jak obecnie w PGG pojawia się na minutę. Ale linka zapodam to może ktoś skorzysta zamiast po 1500 płacić. Nie wiem co to jest jak się pali kiedy się pojawia etc. Tauron Bardziej opłaca się w PGG kupić bo wyjdzie taniej, ale na bezrybiu i rak ryba.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: sql »

Tak jeszcze na koniec wątku o pańszczyźnie (może admin wydzieli do osobnego wątku, bo to bardzo ciekawa dyskusja), to lansowana ostatnio ekonomia współdzielenia bardzo ładnie wpisuje się w nowy model komuno-socjalizmu, bo ludzie uważają, że dobra po prostu są i można je użytkować (access is better than ownership) - domyślnie, te dobra są wspólne. Bardzo jestem ciekaw, jaki model ekonomii był w głowach ludzi te 1500 lat temu, bo pewnie wtedy zaczynały się kształtować pierwsze zależności na naszych ziemiach. Najpierw dobrowolne (mi się chce robić, to mam więcej, niż ten co woli poodpoczywać), a potem już coraz mniej (pańszczyzna z całą swoją ewolucją). Jak ludzie wtedy kupili to sharing economy i woleli obrabiać u Pana, niż zbierać na swój :-). Z początku to też wyglądało dużo bardziej kolorowo - zakres pracy był w okolicach 1-2 dni w tygodniu przecież.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Jesteśmy coraz bliżej tego poziomu

oldtimer
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 439
Rejestracja: 28 września 2005, 09:02
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: oldtimer »

Historyczny już system grzewczy wielu warsztatów samochodowych zanim nie wzięła się za nich Straż Wiejska :)
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

Jaki historyczny... Nawet w Krakowie takie działają.... Wszak węglem nie palą... Na zdrowie wszystkim... Są tylko troszkę bardziej zdekowane i od fronta nie widać

Zgłosiliście już swoje piece do CEEB?
https://samorzad.infor.pl/sektor/zadani ... iepla.html

Podpowiadam tip - brak zgłoszenia = kara 500 zł. Błędne zgłoszenie - brak kary... Czyli wszystko na papierze będzie grało.

Nie przewiduje się sankcji za błędne wprowadzenie danych, nie taka była bowiem intencja ustawodawcy. System został oparty na założeniu weryfikacji wprowadzanych danych przez osoby dokonujące inwentaryzacji budynku podczas niezależnych od siebie czynności. W deklaracji obywatel wskaże podstawowy zakres danych dotyczący jego budynku. Prawidłowość wprowadzonych danych zostanie następnie zweryfikowana, np. przez kominiarza przeprowadzającego przegląd komina, który potwierdzi to co zostało wskazane w deklaracji, uzupełni o dodatkowe dane lub dokona modyfikacji już tych istniejących.

Czyli po "ch" im ten system, skoro sami sobie mogą zweryfikować :).
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
oldtimer
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 439
Rejestracja: 28 września 2005, 09:02
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: oldtimer »

Jak to po co? Już dawno pisałem, że rządy państw umownie zwanych (dotychczas) cywilizowanymi pozazdrościły Chińczykom skuteczności zarządzania prolami. Przerabiają nas na Chińczyków aż miło..... :-/
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Przecież dopiero spytki były w spisie powszechnym. Niech sobie odszukają i przeczytają.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

Senio, zapomniałeś w jakim kraju żyjesz. Przypomnisz sobie szybko, jak tylko wyjedziesz na autostradę państwową 1 grudnia... Zobaczysz szybko, jak logiczne inaczej systemy IT buduje się za państwowe pieniądze...Kurde, najdurniejszy student z Zimbabwe nawet by tego "lepiej" nie wymyślił...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

@ravkill

Ja nie mam czego wpisać w te nowe spytki. Mnie to w zasadzie loto. Kocioł mam na "ostatnich nogach". Kotły tyle nie żyją a mój 15 sezon grzeje. Pewnie by jeszcze pogrzał ale ja nie widzę sensu kopania się z koniem dalej. Ceny grochu w kosmosie. Wszystko od Ruskich idzie do Chin bo ci się z Australią pożarli i nie kupują od nich. Nasi kopalnie polikwidowali. To co zostało nie wystarcza do elektrociepłowni. Już jest zadyma, że niedobory. Dla Kowalskiego po 800 jedynie PGG rzuca ochłapy. Tam węgiel jest teraz 30 sekund i strona zablokowana. Za komuny było lepiej. Reszta spekulantów ceny z du..py. Miałem w planach pellet. Ale ci od śmieci z tartaku stwierdzili, że z tyłu nie zostaną i dociągnęli też do 1300 za tonę. 4KWh z kilograma za 1.3 zeta ?. Kogoś nieźle w główkę pogrzało. Więc niech sobie z tego zupy nagotują. Moja psychika nie pozwala za odpad - śmieć tartaczny płacić po 1300 za tonę. Co zostaje. Nie wiem. Poczekam do wiosny i zadecyduję czym kolejny sezon będę grzał. Prawdopodobnie będzie to PC.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”