Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Mija pierwszy dzień z nowym piecem .
Zasypałem podajnik 3 workami próbnym zobaczymy jakie wyjdzie spalanie .
Póki co odpad minimalny spieków brak idzie wzorowo .
Temperatura zadana 50 st. bojler utrzymuje 45 lub nieco więcej czyli biorąc pod uwagę odległość od pieca moim zdaniem straty niewielkie .
I to na tyle teraz pora szykować się do sezonu letniego czyli gromadzić materiały do solarnego grzania CWU.
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Zmieniałeś cos z tym palnikiem ?. A jeśli nie to jaki tam jest palnik ?. Wrzuć fotkę jak to się pali i jak wygląda.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Muszę popatrzeć w papierologię może będzie tam coś o producencie czy nazwie palnika .Palnik został standardowy wskazanie serwisanta było by po kazdym sezonie zdjąć koronę i wyczyścić wtedy nie będzie z palnikiem żadnych problemów .Inna sprawa pewnie dużo zależy od paliwa jego spiekalności i wilgoci
Osprzęt czyli dmuchawa i silnik z reduktorem jest polskiej produkcji jakaś firma z Wrześni nie importer .
Kocioł wykonany estetycznie choć sam kosz już pomalowany niechlujnie ale to może ktoś im klepie -nie wnikam .
Fotkę zrobię i podeślę Ci na skrzynkę nie mam konta na fotosiku itp.poza tym komp ledwo zipie nie mam nerw na czekanie i odmulanie .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Jeśli to ekoenergia czy jakiś jego klon, a tak wygląda na fotkach, to on wymaga uszczelnienia okresowo bo się rozszczelnia i nie dopala, spieka i inne rzeczy się dzieją. Musisz poczytać i obserwować. Groszek kiedyś tam dobierzesz. Są całe jamniki na forach na temat groszku, ustawień i całej tej zabawy. Ja skończyłem zakamienionego Sztygara i przeszedłem na Wujka 32.2 30 mj. Robi mega robotę. W retortach nie idzie i spieka więc cena bdb jak na tą energię. Sztygar też jest OK ale ma sporo kamienia i mnie to irytowało. W retorcie Sztygar idzie OK.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Ja mam pod nosem dwa rodzaje .Pierwszy z Wesołej i drugi nie pamiętam ale oba w podobnej cenie 880 i chyba 860 za tonę .Jeden jest nieco za gruby od poniedziałku idzie następny bo jest drobniejszy .
Generalnie trzeba trochę czasu i paliwo się dobierze
Jak będziesz w okolicy wpadnij zobaczysz jak to wygląda .
Na pewno trzeba odizolować jeszcze pomieszczenie bo jest tam chłodno i to daje też jakieś straty .Niestety przy piecu węglowym musiałem wybić przejście bo pomieszczenie z piecem było za małe na magazynowanie i nie wygodne przy dostawach .
Teraz jest komfort i więcej spokoju .
Koszt może się kiedyś zwróci albo i nie jak skoczy cena groszku ale w porównaniu z kopciuchem jest lepiej .
Można myśleć o warsztacie przez ścianę bez syfu to tez jest spory plus .
Co do sezonowej konserwacji i obsługi to wszystko co działa w takim syfie musi być czyszczone systematycznie i konserwowane inaczej są kłopoty i ludziska piszą epopeje o tym czy tamtym .
Tu najlepiej posłuchać serwisanta co nieraz widzi cuda i to raczej w tym złym znaczeniu .Sam wiesz co czasem można spotkać wewnątrz karabinka a tu skala jest dużo większa .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Wesoła to 32.1 i powinien mieć też około 28 mj. To jest sporo i jeśli będzie się dobrze spalał to wygrałeś w totka :). Ale zdania na temat Wesołej w retorcie są bardzo podzielone. Niektórzy nawet wycofali ten opał z oferty, bo było masę reklamacji na spieki i inne takie. Do tego cena jaką podałeś za Wesołą wydaje mi się lekko nierealna. W sieci ten opał jest bliżej 1100 zeta. To są oryginalne worki ?. Dobry opał do retorty w dzisiejszych czasach znaleźć to jest naprawdę nie lada sztuka. I to nie moja opinia tylko tych co na forach tematycznych szeroko problem opisują. Nawet Skarbek w tym roku ludziom się nie spala. Jedynie jakiś Kolumbus po niemal 1300 zeta idzie w retorcie poprawnie. Tak że jak temat ogarniesz z opałem do retorty to będzie z górki.

Jeśli chodzi o komfort to nie ma czego porównywać. Jak się nawet raz na 3 doby wyczyści i zasypie, a nie codziennie kilka razy się paprać. No i do tego masz stałopalność dzień i noc. Temperaturę też trzyma jak zadasz, nie rozbiega się, a jeśli już to troszeczkę.

W każdym razie najważniejsze dobrze dobrać opał i ustawić kocioł do niego żeby nie spalał tonami, i czysto ładnie bez spieków i wywalania opału w popielnik. Napisz jak parę dni pogrzejesz jak to u Ciebie wygląda. Jaki apetyt na opał, ile masz spieków, popiołu z tego grochu etc.
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: MaciekSz »

czemar pisze: I to na tyle teraz pora szykować się do sezonu letniego czyli gromadzić materiały do solarnego grzania CWU.
M.
Będziesz robił czy kupował?
Ja się przymierzam do zrobienia 2 solarów. Mam tak usytuowany dom, że muszą być 2.
Maciek
.62 i .69
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Kilka lat temu zrobiłem z grzejnika płytowego jak zawsze efekt ok i tanio ale wizualnie prowizorka .
Teraz kupię fabryczny w moim przypadku 1 szt. powinna wystarczyć .Jeśli masz gdzie od południa zamontować i będzie krótki obieg to możliwe , że jeden też wystarczy .
Z tego co pamiętam jest opcja , że kupisz jeden większy np 2,8 m2 koszt około 900 pln.
Kolega zamontował dwie sztuki i tylko dlatego , że ma kilka drzewek owocowych nie musi zasłaniać inaczej czasem trzeba cześć przysłonić w upalne dni bo przegrzewa się układ .
Koszt jednego panela to jest około 700 pln z groszem więc moim zdaniem nie ma co kombinować .Do tego izolowane rurki i jakiś sterownik może być też dedykowany do tego typu układów .
Kilka linijek wyżej podałem przykładową hurtownię .
W oparciu o ich ceny można sobie obliczyć ile kosztuje kompletna instalacja .Ja raczej nie kupię wymienika CWU bo mam nowy dwuletni tyle , że z jedną wężownicą a lepiej byłoby mieć dwie i zalać instalację zewnętrzna glikolem lub innym płynem bo odpada kombinowanie z porą zimową .
M.
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 2019, 21:48 przez czemar, łącznie zmieniany 1 raz.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Darek groszek z Wesołej tak jak pisałeś porażka .
Niby troszkę lepiej na innych ustawieniach ale spieki są i odpad też jest spory .
Ten drugi to Skarbek i jest lepszy .
Co do ceny to biję się w pierś nie 860 tylko 960 za Wesołą i 980 za Skarbek workowany tu na miejscu oraz 1100 za workowany w kopalni .
Dziś podjadę i kupię z innych miejsc coś innego i zobaczymy .
Wielkich mrozów nie ma więc jest czas potestować na spokojnie .
Inna sprawa pomieszczenie z piecem jest zimne i to też daje o sobie znać .
Generalnie pierwszy sezon to sprawdzian i czas na naukę .
M.
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2019, 11:12 przez czemar, łącznie zmieniany 1 raz.
Vortex na Kruszynie :one:
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: MaciekSz »

Przedwczoraj wieczorem w pobliskiej Skale czujniki pokazały 33-krotne przekroczenie norm dla pyłu PM10 i 22-krotne dla pyłu PM2,5.
W 1m3 było ponad 2 gramy pyłów.
Maciek
.62 i .69
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

@czemar

Skarbek w tym roku to też porażka. Wszyscy o tym piszą, że została po nim tylko nazwa i nic poza tym. Ja bym na Twoim miejscu podjechał do Franspolu i kupił Sztygara. Maja w ofercie po 920 za tonę. Jest z nim tak jak napisałem wcześniej. Jeden worek to może być 5 małych kamieni, a kolejny będzie miał 3 kg piachu i kamieni. Mimo tego ten groszek naprawdę daje radę. Trzyma temperaturę, nie brudzi kotła, a odpad to zależnie od zawartości "nie węgla" danego worka. Jak nie ma kamieni to nie ma prawie wcale odpadu. Ludziom w retortach ten groch się spala wszędzie dobrze i nie narzekają na nic poza ceną i kamieniami. Ale u nas lokalnie cena jest naprawdę dobra na niego patrząc na to wszystko w necie i lokalnie. Poza tym nic Ci nie doradzę bo sam widzisz, że prawie tysiaka zapłaciłeś i lipa. Musisz przetestować Sztygara. Ja trochę tego towaru przerobiłem i przetestowałem. Dlatego jestem niemal pewny, że jak go spróbujesz to przy nim zostaniesz mimo jego zakamienionej wady. U nas nie ma alternatywy w centrum. A te inne lokalnie poworkowane ekogroszki na składach to mniejsza czy większa lipa ze wskazaniem na większą. Teraz zakazali im miału to w wielu miejscach poodsiewali miał jaki mieli i sprzedają go jako ekogroszek. A to co zostało drobniejsze pomieszali z węglem. Dlatego nie ma sensu nasypywanych worków u nas kupować bo nic dobrego nie kupisz. To nie śląsk tylko centrum i tu już jest 4 pośrednik, i każdy musi coś do siebie przygarnąć po drodze.
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2019, 17:41 przez Senio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Raz do roku odwiedzam Skrzeszowice .
Zawsze kiedy jadę przez Skałę odnoszę wrażenie , że jest tam wieczna zawiesina .
Darek co do kamieni to jest temat uszkodzenia ślimaka i ewentualnych napraw poza serwisem .
Na razie ustawiłem pod Skarbka i jutro zobaczę jak jest z odpadem .
Dla mnie największym zaskoczeniem jest cena pelletu .
W marketach 14-17 pln za worek 20 kg.
Kaloryczność praktycznie żadna w porównaniu z węglem
I jak tu może być ekologicznie skoro takie absurdy są nam serwowane .
M.
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2019, 18:41 przez czemar, łącznie zmieniany 1 raz.
Vortex na Kruszynie :one:
peterpan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 756
Rejestracja: 04 września 2005, 21:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Kłokoczyn/Czernichów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: peterpan »

Bo to jest właśnie polityka państwa w celu poprawy jakości powietrza. Ostatnio gdzieś czytałem, że 9 mld złotych które miały iść na wspieranie ekologicznej energii pójdzie na rekompensaty dla energetyki w zamian za rezygnację z podwyżek cen. Paląc było nie było ekologicznym olejem opałowym powinienem mieć preferencyjną cenę paliwa, tymczasem też muszę zapłacić 232 PLN akcyzy od 1000 l. Cóż, dobra zmiana...
yes, yes, yes!!!
slavia 634, crosman 1077,
CP remington 45
kodiak ekspress .58 :)
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Generalnie to jest jeden wielki syf na składach i od tego powinni zacząć walkę ze smogiem. To co jest smołą i syfem powinno być wycofane i zakazane w pierwszej kolejności. A tego jest na rynku 90%. To całe badziewie się nie pali tylko kisi i nie daje ciepła, a jedynie masy popiołu i drenuje tylko ludziom portfele. Do tego ludzie nie potrafią tego spalić i jest co jest.

Dzisiejsza akcja z wyspy. Do tej pory trzy straże stoją bo się cały ten ukiszony syf komuś w kominie zapalił. Ratusza nie było widać. Trochę Burmistrza podwędzili.

[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2019, 19:00 przez Senio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1418
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Kominiarz pewnie był skasował i tyle .Sadza została a , że mróz nieco się dał we znaki to ktoś dołożył więcej do kaflowca i poszło .Tam na Kajki ludziska mają jeszcze weglowe kuchnie itp. wynalazki , a o pożar nie trudno .
Ogrzewanie w Polsce to jest problem i to coraz większy .
Cena opału a jego jakość to dwie różne rzeczy .
Sam nie wiem już czym można by tanio grzać , bo co się nie objawi to rok czy dwa i przestaje być tanie lub po prostu korzystne .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”