Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Pieklorz jest super do zasypu i palenia od góry. Koksuje mega i spala się mega. Nie miałem nigdy nic lepszego do zasypu. Ale ze względu, że on jest mocno koksujący to właśnie jest największą jego wadą w podajniku. Robią się spieki, kalafiory i nie jest to do opanowania żadnymi ustawieniami. Ale do zasypu nie ma / nie znam nic lepszego.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6028
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

Ja właśnie palę od góry. A chcę pieklorza miksować z węglem "z loterii dostawców lokalnych"... Oczywiście węgiel trafi na spód...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Też tak robiłem kiedyś ale zrezygnowałem z orzecha. Grochu wchodzi więcej bo lepiej wypełnia przestrzeń komory i jeśli jest koksujący jak Pieklorz to jeden zasyp 22-24 godziny z głowy. Spalał się na dół wyprodukował całą komorę koksu i spalał koks od dołu do góry. Na orzechu tyle nie wytrzymywało bo nie mogło z racji mniejszej jego ilości w zasypie. Poza tym orzech zupełnie inaczej się spalał ogniem i żarem do dołu i koniec. Ale to też zależy pewnie od rodzaju węgla, choć ja nie miałem nigdy orzecha spalającego się jak groch Pieklorz. Każdy jeden spalał się ogień > żar i tak do spodu.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Zaczęło się strzyżenie bez hamulców. Dokładnie ta sama sytuacja co z olejem opałowym w 2000 roku. Dokładnie o tym pisałem kilka razy nawet w tym temacie. To się tak musiało skończyć. Zakładajcie będzie tanio i ekologicznie. Kto nie był wydymany w 2000 roku to teraz nadrobi zaległości i to tak całkiem na sucho. Ktoś musiał zacząć ten obrządek strzyżenia bez hamulców, a teraz już poleci. Jako pierwsi za Polaków wzięli się Niemcy bo to ich firma. Zobaczcie co się stanie w PGNiG jak uwolnią ceny gazu za dwa lata.

https://www.money.pl/gospodarka/szokuja ... 3808a.html
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: adnikauto »

@Senio

Business Insider Polska:
https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... ch/36rwh27

To bedzie Tsunami i Tornado podwyzek o skali jakiej Wam sie snilo w Polsce... podwyzek czego? Wszystkiego!
To dzieje sie juz w calej Europie, tyle ze to jest poczatek...

BTW- kolega w Polsce wlasnie w tym roku przeszedl "modernizacje" na ogrzewanie gazowe domu i ...... juz zaczyna sie lapac za glowe... :!: :583:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6028
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

Jak się głupio "modernizował", bez możliwości "odmodernizacji", to sam sobie winien. Ja mam w domku 80m cztery źródła ciepła - piecokuchnie z podkową, piec zasypowy na węgiel, i 2 klimatyzatory. Na razie grzeje klimatyzatorem, około 4 stopniach na zewnątrz, a w salonie 24, pobór prądu wynosi jakieś 0,8 KWH... ale przy zerze skoczy do 1,2 KWh i trzeba będzie jeszcze 2gą klimę na piętrze włączyć. To się opłaca tylko gdy nie ma czasu zejść do kotłowni, dlatego, jak spadnie wieczorem do 2 stopni koło zera, to się idę przespacerować odpalić węglosmoka co 2... Przy okazji człek troszkę "pomedytuje" w spokoju, bez zgiełku " dzieciaki i żonka", więc ma to też dobre strony, oczywiście gdy trzeba odpocząć..
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Grey
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 22:34
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Grey »

Podłączę się do tematu ,bo sam będę musiał zmienić do 2026 piec z zasypowego na coś innego ?
Sam zastanawiałem się nad czymś takim Bufor ciepła
Wiem prąd drożeje ale węgiel orzech 2 który do tej pory kupowałem po 880zł teraz kosztuje 1400zł :651:
Alternatywa jaką mam to
Gaz
Pelet
Prąd
Wszystko ma plusy i minusy jak dla mnie prąd jest najbardziej bezobsługowy
i tu moje pytanie testował ktoś już takie rozwiązanie
Air Arms Pro Sport,Walther LGV,RWS Diana 54 Air King ,Hammerlli AR 50 Pro,HW 98FT ;laughing: i pełna szafa :piwo:
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

Zrób sobie kalkulację, podaj tam prawdziwe parametry i będziesz wiedział.

https://cieplo.app/start

20 stopni w domu jak on gada to jest zimno. 20 stopni to może być w sypialni. W domu żeby było ciepło nie dla piecuchów, potrzeba 21-21.5 stopnia. Niektórzy ciepłolubni grzeją do 24 czy nawet 26. Każdy stopień więcej temperatury w domu to proporcjonalnie większe koszty ogrzewania. Poza tym ten film jest stary. Zobacz w tym kalkulatorze z linku wyżej, że najdroższe ogrzewanie to prąd. Jak teraz ceny energii dowalą w górę to szybko ten bufor już taki entuzjastyczny nie będzie albo powie że 16-18 stopni jest spoko. Śmiałków na grzanie elektryczne było wielu. Najczęściej jeden sezon albo jeden miesiąc.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1417
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 23
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Od prądu trzymaj się z daleka .Ani tanio ani efektywnie ani pewnie .
Po pierwsze będzie drożał , po drugie sprawdzi się jedynie jako źródło ciepła przy małej ilości wody w układzie i niskiej temperaturze 32-35 max .
Po trzecie przy awarii sieci siedzisz w kocu wewnątrz namiotu rozbitego w salonie :)
Ja bym się nie martwił na zapas bo do 2026 to jeszcze wiele rzeczy się może zdarzyć .
Kup sobie groszku na zapas czy węgla i żyj
A będąc przezornym niech Ci ktoś kumaty ogarnie kominek lub inną kozę taką z nadmuchem tak na wszelki wypadek , to jest jedyną mądra inwestycja na te niepewne czasy .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6028
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

Bez pompy ciepła, ogrzewanie prądem to samobójstwo. Nawet z fotowoltaiką. No chyba że w totalnym termosie mieszkasz. Bufor - owszem - + kocioł zasypowy ponoć robi robotę, najlepiej jeszcze z podłogówką. Dla skner - ponoć przerabiają jednostkę zewnętrzną klimatyzatora + wymmiennik na pompę ciepła. Ponoć działa, ale jak sprawnie i jak długo, nie mam zamiaru się o tym przekonywać. Wolałem kupić 2 klimatyzatory na małą chatkę... Mam to samo, tylko bez wody i troszkę głośniej...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2770
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: kewalsPL »

Grey pisze: 10 października 2021, 11:11 węgiel orzech 2 który do tej pory kupowałem po 880zł teraz kosztuje 1400zł
To nieźle Was pośrednicy golą, nawet na allegro czy olx możesz zobaczyć ceny Pieklorza i innych. Zebrać się w kilka osób i 24 tony zawiozą po całym kraju, 730 + transport :one: .
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

@kewalsPL

Covid obecnie wszyscy odrabiają i chcą tego dokonać jak najszybciej. Tylko są dwa rodzaje sprzedawania. Można "sprzedawać" albo "chcieć sprzedawać".

Poza tym świat opału się zmienił jak wszystko inne. Nie potrzeba szukać sąsiadów i całej wanny luzem zamawiać. Kto ma dzisiaj siłę, czas, chęci na łopatologię i do tego miejsce na luz i syf z tym związany ?. Nie znam takiego. Dzisiaj opał jak wszystko inne klika się w niecie, zamawia, i kupuje gdzie chce i co chce poworkowane. Trochę drożej, ale przywożą na miejsce, windą i paleciakiem zdejmą, ustawią i dziękuję. Nie ma potrzeby wozić od lokalnego handlarza, szarpać się z tym i płacić nie wiadomo ile % narzutu.
gondol_jerzy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 26 marca 2017, 13:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Łomża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: gondol_jerzy »

Grey pisze: 10 października 2021, 11:11 Podłączę się do tematu ,bo sam będę musiał zmienić do 2026 piec z zasypowego na coś innego ?
Sam zastanawiałem się nad czymś takim Bufor ciepła...
...
i tu moje pytanie testował ktoś już takie rozwiązanie
Właśnie uruchomiłem ogrzewanie domku oparte o bufor grzany nocną taryfą. Na razie za wcześnie na ocenę kosztów grzania. Według szcunków zapotrzebowania na ciepło, przy aktualnej cenie prądu powinno to się dla mojego domku zamykać w kwocie 3000zł na sezon grzewczy.
Ty masz jeszcze trochę czasu na zastanawianie się.
Awatar użytkownika
Grey
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 13 czerwca 2009, 22:34
Tematy: 4
Lokalizacja: okolice Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Grey »

Właśnie o taką opinie mi chodziło,jeśli można tak za 3-4 mc skontaktuję się prze PW i zapytam jak to w praktyce się sprawdziło bo wiele osób słyszało że ktoś mówił itd .
Kalkulacje jakie robiłem dla siebie pokazują koszt porównywalny 3800 węgiel/4500 bufor i prąd w nocnej taryfie na sezon .
Air Arms Pro Sport,Walther LGV,RWS Diana 54 Air King ,Hammerlli AR 50 Pro,HW 98FT ;laughing: i pełna szafa :piwo:
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6028
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: ravkill »

gondol_jerzy pisze: 11 października 2021, 21:52
Grey pisze: 10 października 2021, 11:11 Podłączę się do tematu ,bo sam będę musiał zmienić do 2026 piec z zasypowego na coś innego ?
Sam zastanawiałem się nad czymś takim Bufor ciepła...
...
i tu moje pytanie testował ktoś już takie rozwiązanie
Właśnie uruchomiłem ogrzewanie domku oparte o bufor grzany nocną taryfą. Na razie za wcześnie na ocenę kosztów grzania. Według szcunków zapotrzebowania na ciepło, przy aktualnej cenie prądu powinno to się dla mojego domku zamykać w kwocie 3000zł na sezon grzewczy.
Ty masz jeszcze trochę czasu na zastanawianie się.
Wszystko zależy od zimy. Jeśli jej nie będzie, masz szanse, ale ja stawiam, że spokojnie wyjdzie koledze 6 K...
No chyba, że domek ma 50 m2 i 2 piętra...
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”