Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9710
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

U mnie pompa chodzi cały czas. Szybciej krąży woda i bardziej wyrównana jest temperatura grzejników na poziomach. Ale jak jest zanik prądu grawitacja działa i grzeje normalnie, tyle że dłużej to wszystko trwa zanim się wyrówna.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2769
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: kewalsPL »

Wiem jakie są plusy pompki skoro ją mam, nie mam ochoty jej niepotrzebnie trzymać pod napięciem. Daję o 10*C więcej na kotle to i piętro jest dość ogrzane a taniej wychodzi, parter mocniej nagrzany (i nie może być żadnej awarii), prądu zużywam z roku na rok mniej chociaż młodzi czasem do 1w nocy grzeją komputery. Ostatnio w całym domu zmieniłem żarówki na LED(trafiła się okazja w hurtowni :-D ), 6x mniej poboru a światła znacznie więcej- następne rozliczenia powinny coś pokazać.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 24
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Panowie potrzebuję informacji o kosztach przejscia z węgla na gaz .
Muszę wymienić piec zastanawiam się czy drożej wyjdzie kocioł na eko czy przystosowanie instalacji do gazu .
Z kimś kiedyś pisałem na pw odnosnie instalacji na zestaw butli 33kg .
Dom 90 m2 ocieplony styropianem gr. 10mm strop betonowy też wyizoliwany .
Myślę że stałe utrzymanie temperatury na kotle w granicach 45 st. wystarczy .
Sama instalacja jest w pexie kaloryfery alu też raczej nowei zostaną .
W obiegu teraz jest około 60-70 litrow wody .
Pozdrawiam
Marek.
Vortex na Kruszynie :one:
eeepiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 11 marca 2013, 18:20
Tematy: 1
Lokalizacja: opolszczyzna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: eeepiotr »

Kocioł kondensacyjny ok 4000 PLN plus 150-1000 komin w zależności od producenta
zestaw 4 butli 33kg z instalacją automatyczną 2400 ( zestaw używany i butle z dobrego źródła 1100-1200)
resztę butli dostaniesz od dystrybutora ( ja zacząłem od 2 butli na własność i co sezon kupowałem po 2 szt )
dostosowanie instalacji grzewczej wg uznania od wymiany grzejników do założenia zaworów termostatycznych.
Moja instalacja jest w pexie i grzejniki aluminiowe wszędzie zawory termostatyczne z pominięciem salonu w salonie jest zwykły zawór ponieważ jest tam czujnik-programator kotła .
Czyli kocioł eko groszek wychodzi taniej ponieważ rozumiem że masz teraz kotłownie węglową czyli sama cena kotła ok 5000
ale właśnie ta wygoda. Mam dobre porównanie ponieważ od dwóch lat palę w piecu u teściowej niby ekogroszek 12-15kW ale poniedziałek 15min środa 15 min sobota 30 min ( oczywiście w sobotę ta brudna część ) pojawiły się problemy po każdej zmianie dostawcy węgla ( lepiej zapłacić parę zł więcej a nie ma problemów ) i okazało się że jest kłopot z sterowaniem temperatury mieszkania w okresach przejściowych ponieważ sterownik kotła nie posiada wyjścia na termostat pokojowy.
Pro Sport , PP20
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 24
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Z racji paranoi w ktorej żyjemy gaz wydaje się być ekologicznie bezpiecznym .
Węgiel w formie groszku teraz pewnie skoczy powyzej 1000 za tonę i co tu kryć mniej niż 3t w sezonie się nie spali .
Syf jaki był zostanie tylko mniej uciążliwy.
Co do komina to może bylby mozliwy montaż zewnętrznego z nierdzewki zrobionego samemu z pancernej nierdzewki a nie gazety jak w sklepach na kilka sezonów.
Pytanie czy zwykly komin nie wytrzyma sezonu czy dwoch ?
Mógłbym też postawić zewnetrzny modułowy z wkładem ceramicznym bo jest miejsce .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
maciek199815
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 03 lipca 2012, 12:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: maciek199815 »

czemar pisze:Z racji paranoi w ktorej żyjemy gaz wydaje się być ekologicznie bezpiecznym .
Węgiel w formie groszku teraz pewnie skoczy powyzej 1000 za tonę i co tu kryć mniej niż 3t w sezonie się nie spali .
Syf jaki był zostanie tylko mniej uciążliwy.
Co do komina to może bylby mozliwy montaż zewnętrznego z nierdzewki zrobionego samemu z pancernej nierdzewki a nie gazety jak w sklepach na kilka sezonów.
Pytanie czy zwykly komin nie wytrzyma sezonu czy dwoch ?
Mógłbym też postawić zewnetrzny modułowy z wkładem ceramicznym bo jest miejsce .
M.
Tylko jest taki problem że gdzieś 70% gazu importujemy, a to jest złe dla naszej gospodarki. Wolałbym aby gaz, gdzie tylko można, zastępować innymi produktami.
Awatar użytkownika
Foxtrott
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Foxtrott »

U siebie dodałem rurkę pex na ścianę włączoną w obieg razem z grzejnikiem z możliwością rozdzielenia - grzejnik i (lub) pex podobnie jak tym przypadku :
Obrazek
Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 24
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Wiesz cena gazu może skoczyć ileś procent to normalne
Cena węgla nawet niby eko to wielka niewiadoma co sezon i 20 % to raczej norma co ro czy dwa .
Ja w tym porypanym kraju w nic nie wierzę i wolę wybrać coś co mi da jakis komfort. Reszta to już inna sprawa
Na jesieni będę mial drugą operację kregoslupa wiec machanie łopatą nie wchodzi w grę, noszenie worków takze , zostaje gaz albo olej .Ten drugi z racji ceny odpada na starcie .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
maciek199815
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 03 lipca 2012, 12:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: maciek199815 »

czemar pisze:Wiesz cena gazu może skoczyć ileś procent to normalne
Cena węgla nawet niby eko to wielka niewiadoma co sezon i 20 % to raczej norma co ro czy dwa .
Ja w tym porypanym kraju w nic nie wierzę i wolę wybrać coś co mi da jakis komfort. Reszta to już inna sprawa
Na jesieni będę mial drugą operację kregoslupa wiec machanie łopatą nie wchodzi w grę, noszenie worków takze , zostaje gaz albo olej .Ten drugi z racji ceny odpada na starcie .
M.
Jak masz dobrze ocieplony budynek to jest możliwość ogrzewania prądem. Czy to za pomocą grzałek czy odpowiednich pomp ciepła.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 24
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Kolego prąd w Pl to strzał w kolano .
Jego cena niebawem skoczy i to sporo.
Wiem bo mam rozeznanie w temacie .
Całe pitolenie o elektromobilności plus nagonka smogowo-ekologiczna spowodują taki wzrost zapotrzebowania na to medium ,że będzie jeden wielki problem.Pozostaje nadzieja że wyjdzie jak z dronami OT i śmigłowcami czyli doopa i cena prądu nie skoczy drastycznie w rok czy dwa ale podwyżka bedzie rozłożona na kilka lat więcej. Bo że będzie to już jest przyklepane .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
eeepiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 11 marca 2013, 18:20
Tematy: 1
Lokalizacja: opolszczyzna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: eeepiotr »

Pompy ciepła to faktycznie dobre rozwiązania miałem ostatnio możliwość podłączenia i obserwowania eksploatacji pompy powietrze -woda fantastyczna sprawa tylko ten koszt zakupu +instalacji + przeglądów gwarancyjnych
Pro Sport , PP20
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9710
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

czemar pisze:Kolego prąd w Pl to strzał w kolano .
Panele na dach tak z 4KW + umowa z ZE na odbiór prądu. Nie wykorzystasz leci do sieci. Wyślesz 1000 KW pobrać możesz bez kosztów 80% z tego. Zakładasz pompę ciepła i możesz zbilansować to na zero. Obecnie nie zapłacą Ci nic jak tego prądu nie odbierzesz a go im prześlesz. Dostaną to w prezencie od Ciebie. Płacisz za taki myk 24 PLN abonamentu. Inwestycja (panele + pompa) na jakieś 50.000PLN, a później leżysz i się grzeje :). Nie wiem jaką mają dokładnie żywotność panele ale coś czytałem że po 5-6 latach zaczynają tracić wydajność. Inwestycja z paneli spłaca się około 15 lat. Czy warto ? Nie wiem.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 24
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Darek już Ci piszę jak jest .
Najpierw dwókierunkowy licznik .
Niestety u nas w regionie jest lipa bo motają się z zestrojeniem i odpaleniem takiego licznika czasami miesiacami /masz prawie po sąsiedzku zaraz na zjeździe z ronda w Zamkową drugi dom z takim problemem - znam osobiście właścicielkę/
Energa przygotowuje się zresztą do przejścia na system liczników zdalnie odczytywalnych i sterowanych ale jakoś to kuleje na potęgę.
Drugi myk sprawność fotowoltaiki jest jaka jest a koszt zakupu poprzez umowę z Energą to masakra coś jak solary przez Bank ochrony środowiska
Jak sam skompletujesz zestaw to Ci wyjdzie 4-6 tyś. A jak robisz to kredytem przez BOŚ to 10 plus odsetki .
Ja muszę zrobić tę modernizację ze względu na zdrowie i jeszcze dla wygody żony i dzieciaków.
Na placu boju zostaje pseudoeko lub gaz .
Póki co pseudoeko taniej i szybciej bo temat zalatwię w jeden dzień z kwotą 5 tyś. Gaz niestety czysto ale drożej i kilka dni roboty bo trzeba dostosować pomieszczenie .
Martwi mnie tylko niestabilna sytuacja na rynku węglowym bo jak ktoś w Brukseli wymyśli coś co nasze megamózgi podchwycą to będzie 5 tyś. w błoto .
M.
Vortex na Kruszynie :one:
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9710
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: Senio »

W tygodniu byli z ZE regulować licznik bo się dzienna z nocną rozjechały. Mówił gość że mój ma jeszcze rok i legalizacji idzie do wymiany i podobno właśnie na ten zdalnie odczytywalny. I pewnie głupot nie gadał bo z wodociągów wpadli niedawno i mam licznik na wifi odczytywany. W każdym razie odczyty liczników przez gostków idą w niepamięć. Dla mnie to akurat pozytywne bo mi nikt nie łazi po chałupie.

Co do tych paneli była dyskusja z gościem który ma tak to ogarnięte jak opisałem. Chwalił to rozwiązanie. Mówił że oprócz abonamentu 24 PLN bilansuje się to na zero. Inwestycja jest spora, ale później jest bez roboty. Ekogroszek co roku droższy. Jak będzie w tym sezonie nie wiem, ale dobrze ponad tysiąc u nas w centrum 100%. Jak kupisz tani jakiś to nie ujedziesz. Nie wiadomo co robić tak naprawdę.
Awatar użytkownika
czemar
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1416
Rejestracja: 17 marca 2007, 08:55
Tematy: 24
Lokalizacja: Koło/ZŁota
Grupa: Moderatorzy wiatrówkowi

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Post autor: czemar »

Kolega montował lampy uliczne wifi rifi Philipsa .
W zestawie jest kod do zeskanowania i można zdalnie smartfonem ustawić i podgladać .Oczywiscie właściciel tych lamp czyli gmina nawet się nie spytała jak i gdzie i czym a potem są fochy , że latem lampy świecą a zimą ciemno a wystarczy mieć osobę odpowiedzialną i dać jej telefon z odpowiednią aplikacją.
Co do ogrzewania czas pokaże
Na razie jak na dloni widać że państwo ma apetyt na wiedzę absolutną o mieszkańcach i do tego służą takie właśnie wynalazki .
Te zdalnie sterowane często mogą sie mylić lub mieć problem z zasięgiem a potem trzeba jeździć po polsce i szukać kto Ci zwróci nadpłacony rachunek .
Kwestie zdrowotne wifi pominam bo to temat rzeka .
Pozdrawiam .
Marek.
Vortex na Kruszynie :one:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”