Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Konkwistator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 30 października 2009, 23:39
Tematy: 0
Lokalizacja: pol
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Konkwistator »

PANOWIE ! Są już znaczne postępy :-D :-D :-D czyli wyższa temperatura przy mniejszej dawce węgla. Dziękuję i życzę jak najwięcej ciepła w ten zimny okres (u mnie -25*C :shock: )

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Senio »

konkwista88 pisze:PANOWIE ! Są już znaczne postępy :-D :-D :-D czyli wyższa temperatura przy mniejszej dawce węgla.
I o to chodziło w tym temacie :)
commandante
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 916
Rejestracja: 23 listopada 2007, 17:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: commandante »

Witam, u mnie dziś w nocy -30, a co do ustawień pieca ja mam:
-czas podawania 20 s
-czas przestoju 22 s
-histereza 1 st
-obroty dmuchawy 12 (z 24) czyli prędkość 50%
-obroty dmuchawy w podrzymaniu 4 (z 24)
-czas przesypania 5 min
-temperatura zadana CO 65 st
-temperatura zadana CWU 55 st
-kocioł retortowy z podajnikiem (obrotowa retorta - podajnik ślimakowy, zasobnik na 120 kg)
-system w układzie otwartym, 2 zawory trójdrogowe, naczynko przelewowe w najwyższym punkcie domu, grzejniki + podłogówka, 4 grupy pompowe + bypassy do nich w przypadku braku prądu będzie działać grawitacyjnie.
Przy takich ustawienach kocioł Pleszew 50 KW spokojnie daje rade i wczoraj miałem w domu 24 st przy - 30 na zewnątrz.
Dom z bali 20 cm, ocieplenie 15 cm wełna mineralna, podwójna płyta G-K.
Awatar użytkownika
MUrsus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 04 stycznia 2009, 11:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdzieś ... na google map
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MUrsus »

Dzisiaj o 7.29, stacja pogodowa wskazała -26.6°C, wczoraj o 10.00 wsypałem 50kg węgla może starczy do wieczora :shock: Takiego zużycie jeszcze nie miałem.

@Senio, zobacz schemat mojego kotła, jest to piec tłokowy z paleniskiem półkowym, dodatkowo ruszt do palenia zasypowego, oraz sterowanie termiczne klapką nadmuchu grawitacyjnego ... tak zabezpieczyłem się przed brakiem energii powyżej 40h, dodatkowo można palić drewnem ( spalanie długopłomienne ).
Zeszłej zimy (dość ciepło) spaliłem 4 tony ( 1 sezon ), a w tym już 2t. Dom wybudowany w technologii energooszczędnej. Wiem jak to jest z budownictwem z lat 70, mam budynek z wymienionymi oknami, ściany bez ocieplenia i dwa piece eko-groszkowe 55+75kW pracujące w kaskadzie, powierzchnia 2000m²;, spalanie węgla ok 2t tygodniowo ... porównując do oleju, gazu płynnego to najtańsze rozwiązanie, nie wspominając o energii elektrycznej.

Poniższa tabela przedstawia zestawienie kosztów ogrzewania domu 150 m2, wykorzystując różne źródła energii. Celem tego zestawienia jest ukazanie różnicy w kosztach ogrzewania różnymi mediami.

Obrazek

@Senio zwróć uwagę na sprawność urządzeń ;)
Obrazek
Konkwistator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 30 października 2009, 23:39
Tematy: 0
Lokalizacja: pol
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Konkwistator »

[quote="commandante"]Witam, u mnie dziś w nocy -30, a co do ustawień pieca ja mam:
-czas podawania 20 s
-czas przestoju 22 s
-histereza 1 st
-obroty dmuchawy 12 (z 24) czyli prędkość 50%

Towarzyszu ! to ile Ci spala tego węgla na dobę ?
Wczoraj nastroiłem mój piec na:
-czas podawania 10 s
-czas przestoju 60 s
-obroty dmuchawy 30 na 100
i nie jest za bardzo ekonomiczny.
w domu mam w miarę ciepło ok. 20 stopni, a chałupa duża i nie ocieplona.
commandante
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 916
Rejestracja: 23 listopada 2007, 17:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: commandante »

konkwista88 pisze:
Towarzyszu ! to ile Ci spala tego węgla na dobę ?
Wczoraj nastroiłem mój piec na:
-czas podawania 10 s
-czas przestoju 60 s
-obroty dmuchawy 30 na 100
i nie jest za bardzo ekonomiczny.
w domu mam w miarę ciepło ok. 20 stopni, a chałupa duża i nie ocieplona.
Aloha Towarzyszu - mój od wczorajszego wieczorka do teraz połknął jakieś 3 worki - 75 kg, chałupa 420 m kw, ocieplony dom z bala, ale o ekonomii przy takich mrozach już zapomniałem.
Ps.: Jaki masz piec amigo? Jakim palisz węglem i ile m kw ma chałupka?
Pss.: U mnie zadana tem na dzień to 24 st, na noc 23 st i spokojnie daje radę.
Awatar użytkownika
MUrsus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 04 stycznia 2009, 11:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdzieś ... na google map
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MUrsus »

konkwista88 pisze: Towarzyszu ! to ile Ci spala tego węgla na dobę ?
Wczoraj nastroiłem mój piec na:
-czas podawania 10 s
-czas przestoju 60 s
-obroty dmuchawy 30 na 100
i nie jest za bardzo ekonomiczny.
w domu mam w miarę ciepło ok. 20 stopni, a chałupa duża i nie ocieplona.
@konkwista88 - za mało podajesz węgla i niema co grzać zmień 25s/35s histereza 3°C
@commandante - przetestuj nastawy 22s/38s i histerezę na 3°C ( myślę że będzie mniejsze zużycie ;) )
Obrazek
commandante
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 916
Rejestracja: 23 listopada 2007, 17:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: commandante »

MUrsus pisze:
@konkwista88 - za mało podajesz węgla i niema co grzać zmień 25s/35s histereza 3°C
Zależy jaki kolega ma piec, generalnie stosunek pownien wynosić 1 do 3, a latem 1 do 5 (czas podawania do czasu przestoju) W piecach większej mocy stasunek ulega zmniejszeniu i ma tendencje nawet do wyrównania 1 do 1.
commandante
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 916
Rejestracja: 23 listopada 2007, 17:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: commandante »

MUrsus pisze: @commandante - przetestuj nastawy 22s/38s i histerezę na 3°C ( myślę że będzie mniejsze zużycie ;) )
Próbowałem, nie usypuje wtedy kopczyka, i średnio daje radę, pracuje wtedy w nieskończoność, możę takie ustawienia zdadzą egzamin ale nie przy takich temperaturach na zewnątrz.
Awatar użytkownika
MUrsus
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1676
Rejestracja: 04 stycznia 2009, 11:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdzieś ... na google map
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MUrsus »

Mam dwa piece połączone w kaskadę 55kW+75kW na 2000m² i dają spokojnie rade, bawiło się w ustawianie już kilku "fachowców" i zawsze nie działały najlepiej, należy samemu dojść do optimum metodą prób i błędów ...
Każda instalacja jest wykonana indywidualnie jak i nastawy pieca pod nią :-/
Obrazek
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Senio »

MUrsus pisze:Dzisiaj o 7.29, stacja pogodowa wskazała -26.6°C, wczoraj o 10.00 wsypałem 50kg węgla może starczy do wieczora :shock: Takiego zużycie jeszcze nie miałem.
U mnie przy -25 i wszystko w normie. Na piecu nastawione 50 w domu 21. Paliłem o 14 wczoraj i pali się nadal. Rozmawiałem dzisiaj z sąsiadem. Mówi że od miałowca nie odchodzi. Mówi że dmuchawa się nie wyłącza i pali 3 razy na dobę. Dom ma podobny do mojego kubaturą. Piec taki sam tyle że dom nie ocieplony. Doradziłem mu sposób na ekogroszek. Widać na tym przykładzie od razu sprawność energetyczną miału :). Szkoda zdrowia.............. Trzy zasypy po 50 kg to 150 na dobę. Taka jest wartość energetyczna miału :(
MUrsus pisze:Zeszłej zimy (dość ciepło) spaliłem 4 tony ( 1 sezon ), a w tym już 2t. Dom wybudowany w technologii energooszczędnej.
I tu jest cały plus bo budynek jest energooszczędny. Dlatego u Ciebie to wychodzi w normie. Jak byś miał piec zasypowy to zużycie by jeszcze zmalało bo sprawność by wzrosła. Z tej tabelki widać że opalanie ekogroszkiem ma sporo większą sprawność w stosunku do węgla, dlatego należy przy nim pozostać i nie kombinować skoro jest dobrze. Jestem ciekawy jak to wyjdzie przy temperaturach w okolicy zera. W lutym się przekonamy jeśli im wierzyć :

http://www.twojapogoda.pl/16dni.htm
Awatar użytkownika
asasello
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2263
Rejestracja: 04 marca 2004, 15:18
Tematy: 173
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: asasello »

Senio opisz jeszcze dokładniej jak zmuszasz swój piec do spalania koksowniczego.

W nowoczesnych układach awarie energii elektrycznej to może być naprawdę problem.Ciekaw jestem jak sobie teraz radzą ludzie którym wysiadł prąd w skutek oblodzenia przewodów.Nic śmiesznego.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Post autor: Senio »

asasello pisze:Senio opisz jeszcze dokładniej jak zmuszasz swój piec do spalania koksowniczego.
Ale co mam Tobie opisać bo nie rozumiem ?. Miałowiec pleszewski KWM-SG dokładnie taki jak na tej aukcji 868141774. Zamiast zasypać go miałem zasypuję do pełna ekogroszkiem. Można na spód miału dać jak masz ze trzy łopatki żeby go dopalić. Odpalasz z góry jak miałowca, zamykasz i zapominasz o wszystkim. Jeszcze tylko sobie temperaturę dostosuj na ekogroszku i to też wszystko. Za 24 godziny musisz powtórzyć palenie. Popiołu można nie wybierać bo go nie ma. Raz kiedyś z popielnika pewnie wybiorę. Pamiętaj o klapce przy dmuchawie bo inaczej groszek sam wyjedzie nie kontrolowany a na piecu możesz zobaczyć z 90 stopni. Resztę piec sam zrobi. Pali się na dół jakieś 12 godzin (w piecu nie widać ognia) i masz dalej cały zasyp skoksowanego węgla. Poskleja się w takie paski i duże grudki. Następne 12 godzi pali tym koksem do góry i wypala go. Mniej więcej Po 24-30 godzinach od rozpalenia w piecu tylko echo zostaje :).
Konkwistator
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 30 października 2009, 23:39
Tematy: 0
Lokalizacja: pol
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Konkwistator »

Piec nazywa się HEF tylko tyle wiem :-/
Obrazek

MUrsus jak bym nastawił tak jak radzisz miałbym po prostu za gorąco, teraz nastawiłem 13s do 60s i jest idealnie, mój metraż to coś w okolicach 200m nie licząc piwnicy i strychu, które na pewno oziębiają budynek. A budynek to konstrukcja z przed 30 lat - nie ocieplona :-/
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: kłapek »

Ciekawy temat przy obecnych temp. za oknem ;laughing:
Mam dom ok.180 m2, cały podpiwniczony , czyli dodatkowe 90 m2. Budownictwo z lat 80 , czyli żadna rewelka. Okna wprawdzie plastiki, ale niedawno pojawiły się w 2 pokojach (rogi) mokre plamy, czyli przy obecnych temp (-20 st. w nocy) stropy przemarzły :cry:
Całe centralne nowe (3 sezon), piec miałowy automat tłokowy Taurus Gaur 25 kW, instalacja miedź, grzejniki aluminium, nieszczęśliwe połączenie ale o tym potem…
Palę 3 sezon odsiewką z węgla. Taka mieszanka miału i drobnych kawałków węgla, która zostaje po przesianiu węgla w punkcie sprzedaży. Płaciłem za to poza sezonem 475-520 zł/t . Zeszłej zimy przez cały sezon grzewczy spaliłem około 4,5 t przy ogrzewaniu całego domu 24 h/dobę (piwnica grzana do 15 st.), dodatkowo ciepła woda (pobór 3 osoby, bojler 120l).
Moje spostrzeżenia – piec super innego nie chcę, wprawdzie troszkę trudny do ustawienia i tak jak napisaliście -> jak najrzadziej zmieniać opał. Przy dobrych ustawieniach popiół przypomina ten z papierosa. W wolnej chwili zrobię zdjęcie. Przy tych mrozach (-15 -20 st. w nocy) wychodzi mi spalanie na poziomie 35 kg/dobę. Na 60 kg odsiewki (tyle ma zasobnik) mam 75% popielnika (może 3-4kg popiołu)
Instalacja mam źle zrobioną, po pierwsze miedź z aluminium wchodzi w reakcję i górne grzejniki się zapowietrzają. Mimo, że grzejniki Krakowskiej Fabryki Armatury rzekomo przystosowane do instalacji miedzianych, ale jednak zapowietrzają się. 3x dolewałem inhibitora, teraz zamontowałem samoczynne odpowietrzniki. Działają, ale...
Druga sprawa, to zawór 4 drożny. Ja mam 3 drożny, który nie spełnia swojej funkcji (do pieca zasobnikowego na paliwo stałe musi być 4 drożny). W efekcie na piecu trzymam cały czas wysoką temp. 58-62 st. Przy obecnych temp. nie ma problemu, ale dławienie na grzejnikachch jak za oknem jest w plusie 5-10 st. nie do końca się sprawdza. W domu jest zbyt ciepło. Przy obniżaniu temp. na piecu, spada temp. na powrocie i w efekcie kondensuje się para wodna i na piecu pojawia się korozja.
Mnie znowu nikt nie przekona, że nie paląc 24h/dobę można mieć w domu ciepło :mad: Dzisiaj gdyby mi ktoś zabrał ten piec, to sprzedałbym Walthera i USO, a kupiłbym drugi taki sam :)
Obrazek
Nastawami pieca mogę się podzielić, ale chyba porównywanie ma sens w przypadku takich samych modeli i to niekoniecznie...
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”