Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi

maciek199815
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Pogadajmy o ogrzewaniu naszych domów

Postautor: maciek199815 » 2018-07-17, 06:31

Może wyjść mniej bo kotły automatyczne pilnują temperatury w domu. Starym kotłem można częściej przegrzać dom. Do tego dochodzi sprawność cieplna. Mój obecny kocioł ma chyba 92% sprawności. A stary na drewno 75-80%.

gondol_jerzy

Postautor: gondol_jerzy » 2018-07-17, 13:08

Równie dobrze jak przegrzać, można też starym kotłem domu nie dogrzać. Zwłaszcza, że mowa jest o drewnie, które szybko się wypala, a chociażby nocą nikt raczej już do kotła nie dokłada. Porównywanie domu sąsiada niekoniecznie może mieć sens. Wystarczy, że sąsiad utrzyma w domu nie 23, a 19 stopni i już spalanie z 15-20% w dół. To samo gdy zakręci kilka grzejników w nieużywanych pomieszczeniach. Kolega miszle podał zużycie drewna. Ja to przeliczyłem na pellet przy założeniu podobnej sprawności uzyskiwania ciepła. Szczerze mu życzę, żeby pelletu spalił jak najmniej i nie musiał toczyć codziennej walki z drewnem.

Awatar użytkownika
mic-ek

Postautor: mic-ek » 2018-09-30, 16:51

Szukam opinii nt. rekuperatora w mieszkaniu. Czy ktoś ma? Jak odczucia? Czy założyli byście jeszcze raz?
Nie chodzi o pieniądze tylko o komfort w mieszkaniu.
.22 lr,.32 s&w long, 7,62x25, 9x18 makarov, 9x19, 7,62x54R, .308win, 7,62x39, 12/70, 16/70, 7,62x39

Precess

Postautor: Precess » 2018-10-01, 09:50

Miałem w poprzednim domu i w nowym też założyłem. Największa korzyść to oczywiście wymiana powietrza z minimalizacją strat ciepła, więc głównie w chłodne i zimne dni. Latem i tak wietrzy się oknami.

Kolejna korzyść to brak wilgoci w łazienkach. Przez cały rok.

No i redukcja liczby kominów wentylacyjnych - został tylko jeden z dwoma przewodami: do kanalizacji i do kuchni. Wyciąg kuchenny ma osobny kanał wentylacyjny i nie dmucha w centralę, dzięki czemu nie paskudzi wymiennika tłuszczem. Obok wyciągu jest też nawiew powietrza z zewnątrz (przez ścianę, zamykany), coby ciśnienia się bilansowały i nie ciągnęło np. z kominka lub z syfonów kanalizacji.

Uwaga co do instalacji: najlepiej zastosować puszki rozprężne i rozdzielcze z tworzyw sztucznych, bo nie rezonują tak jak metalowe. Nawiew jest cichszy. Ja u siebie tego nie przypilnowałem i teraz muszę wkładać tłumiki w anemostaty. Co cwańsi instalatorzy oszukują na ustawieniach centrali i obniżają obroty wentylatorów, aby je ściszyć.

W poprzednim domu miałem GWC (gruntowy wymiennik ciepła) w postaci długiej rury 200mm zakopanej na 120cm w ziemi. Przełączanie pomiędzy czerpaniami było ręczne, co było trochę upierdliwe. Teraz GWC nie wykonałem, choć dojście kanałem do centrali zrobiłem. Pewnie go kiedyś wykonam, ale z opcją automatycznego przełączania czerpni.

FridayNightSpecial

Postautor: FridayNightSpecial » 2018-10-01, 21:12

Widzialem piec do ogrzewania drewnem.
Az sie zdziwilem jak ladnie to dziala.
Jedyny problem - nie mozesz zostawic domu na zime, ktos musi palic.

Masz pelety - mozesz zostawic go na 3-4 dni chyba ze zrobisz wsyp do samego sufitu.

Nawet piec na olej mial wady.
To tylko zwykly spaliniak.
Trafilo sie troche wilgoci w powietrzu i nie odpalil.
Gdyby to bylo przy minus 20 - kosztowaloby wiecej niz troche.
Nie wiem jak bylo z okresowymi przegladami tego pieca ale od tej pory przestalem wierzyc nawet im a to byl Viessmann.

Co do ceny ogrzewania.
Gadalismy kiedys w towarzystwie.
Jeden gosc mial pelety, drugi gaz ze zbiornika, trzeci olej.
Wszyscy wydali mniej wiecej tyle samo.
Nie znaczy ze tak bedzie zawsze, ceny pływaja, zimowe temperatury tez.

orex

Postautor: orex » 2018-10-12, 13:04

Moim zdaniem jedną z lepszych opcji, ale niestety wciąż stosunkowo drogą jest pompa ciepła - tylko ziemna, a nie powietrzna. Wówczas taki dom jest w zasadzie samowystarczalny. Problemem jest jest niestety cena wszystko na to wskazuje, że dosyć długo się to nie zmieni, bo cała technologia jest dosyć droga.
To co może zwiększyć popularność to rosnące ceny konwencjonalnej energii elektrycznej... a jak się czyta artykuły na http://oelektryce.pl/ lub https://wysokienapiecie.pl/ to problem ten będzie się pogłębiał.

FridayNightSpecial

Postautor: FridayNightSpecial » 2018-10-18, 23:45

Pompa ciepla jest bardzo zalezna od prądu.
W innych wypadkach prawdopodobnie wystarczy maly agregat zeby zasilal sterowanie i ewentualnie doplyw wody plus jej cisnienie.

Wróć do „Pozatematyczny”