Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
cardil
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 10 lutego 2024, 09:27
Tematy: 2
Lokalizacja: Stara Miłosna, Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: cardil »

Hej. Mógłby mi ktoś wyjaśnić, dlaczego montaże do lunet celowniczych są takie drogie? Szczególnie te monoblocki.

Przecież to jest prosty kawałek aluminium. No dwa kawałki, skręcane śrubkami. Np. taki https://deltaoptical.pl/montaz-monobloc ... 6-luszczek kosztuje 1100 zł i jest jednym z tańszych na stronie Delta Optical.
Awatar użytkownika
zbiho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 456
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 00:11
Tematy: 7
Lokalizacja: Bochnia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: zbiho »

Hej.
Przecież to jest prosty kawałek aluminium.

Właśnie za to się płaci żeby był prosty :gun2:
Albo rybki i akwarium.
Awatar użytkownika
cardil
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 10 lutego 2024, 09:27
Tematy: 2
Lokalizacja: Stara Miłosna, Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: cardil »

zbiho pisze: 13 lutego 2024, 21:35 Właśnie za to się płaci, żeby był prosty :gun2:
No dobra. Dalej nie rozumiem.

Nawet jak nie jest prosty, a przykręcisz lunetę, tak że ona się nie rusza to, jaki ten montaż ma dalej wpływ? Przecież nie celujemy przy jego pomocy, tylko za pomocą lunety. Oczywiście zakładam, że nic się nie porusza, tubus siedzi sztywno, tak samo szyna picatiny.

Oczywiście widziałem, jak kolega dokręcał swoją lunetę po każdym strzale, mając nie najtańszy montaż.

Ale, to jest dla mnie niepojęte. Jak są śruby dokręcone, nawet może z Loctite, to jak cokolwiek może zmienić swoje położenie?! To jest przecież sztywny kawałek metalu?!?
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: Dexter »

Wyjaśniam.

Maszyny CNC są dosyć drogie. W zakupie. Płacisz za to, że ktoś lub np jakaś firma ma taką maszynę i robi montaże czyli coś niszowego, na mały, wąski rynek strzelecki. A mogli by produkować coś dla innej branży. Dlatego ceni się tomdosyc wysoko bo i tak kupią i zarabia się na tym, że np ja mam maszynę a Ty nie i albo kupujesz albo... Nie kupujesz i zleć to sobie zakładowi z CNC (i zapłać dwa razy tyle) lub kup sobie obrabiarkę i ja uzbroj za 700 000zl i sobie zrób sam.
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 483
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: Leon83 »

Nie zrozumiałeś kolegi zbiho, który swoją odpowiedzią wyczerpał temat.
Montaż musi być prosty, osiowy. Jeżeli strzelasz do puszki na 25m to możesz mieć w poważaniu czy śrut trafi centymetr w jedną czy drugą stronę. Ale jeśli strzelasz na 1000y to musisz mieć pewność, że zestaw karabinek/montaż/luneta jest ustawiona w osi. Do tego dochodzi dobór odpowiedniego materiału, niezawodny (mil-spec, itd…

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: Dexter »

Nie nie, to są już detale i cechy konkretnego montażu. Ale ogólna zasada jest taka, że to kosztuje tyle nie dlatego, że jest ze złota ale dlatego, że sobie tego byle Janusz w garażu nie zrobi :) bo narzędzie jest drogie. W sensie ogólnym na tym jest zarobek tzn z tego jest ta cena. A to, że ma być prosty, solidny, z dobrego materiału i ładny to sprawy wtórne.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 715
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: muczacz »

jak to w starym kawale nie sztuką jest uderzyć młotkiem za 500zł , sztuką jest wiedzieć gdzie uderzyć , a na poważnie jak by ludzie nie kupowali za tą kasę to i ceny byłyby niższe , to się chyba nazywa drenaż kieszeni , powiedz tylko mechanikowi ile masz na naprawę samochodu a on na pewno od ciebie to wyciągnie i jeszcze trochę bo auto miało dwie skrzynie biegów a nie jedną ;laughing: (nawiązując do kawałów)
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: Dexter »

A ja to znam tzn usługi jakby z obu stron i to nie całkiem tak wygląda :). Ja za uderzenie młotkiem biorę 5zl, za to że wiem jak uderzyć 10zl a pozostałe 485zl z rachunku polega na tym, że mam akurat taki młotek jaki jest w tej chwili potrzebny a nie da się tego zrobić innym młotkiem i ten młotek kosztował mnie 30000zl. Nie pasuje- są różne opcje. Nie zlecaj mi tego. Albo spróbuj samemu zrobić to młotkiem za 15zl (i wrócisz do mnie na naprawę). Albo kup sobie młotek za 30 kafli i rób.

W toczeniu i frezowaniu nie ma żadnej magii, ludzie się tego w zawodówkach uczą a często nie trafiają tam demony intelektu. To nie żadna sztuka, to proste rzemiosło. Cały wic polega na tym, że nie masz tokarki i frezarki :).
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 280
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: APS »

cardil pisze: 13 lutego 2024, 21:46 Ale, to jest dla mnie niepojęte. Jak są śruby dokręcone, nawet może z Loctite, to jak cokolwiek może zmienić swoje położenie?! To jest przecież sztywny kawałek metalu?!?
Można się czasem zdziwić, jak pozornie super sztywny kawałek metalu przykręcony (np szyna, i to z dobrym momentem) do karabinu potrafi pracować przy strzale i jakie luzy z czasem złapać. I to wcale nie przy najbardziej energetycznych kalibrach.

Przy tych bardziej energetycznych i przy kiepskim, dwuczęściowym montażu, który jest nie do końca osiowy, potrafi nawet pęknąć tubus lunety.

A jeżeli weźmiesz pod uwagę cenę jakiejś lepszej optyki, koszt montażu typu monoblok lekko się rozmywa.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 715
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: muczacz »

Dexter pisze: 13 lutego 2024, 22:26 A ja to znam tzn usługi jakby z obu stron i to nie całkiem tak wygląda :). Ja za uderzenie młotkiem biorę 5zl, za to że wiem jak uderzyć 10zl a pozostałe 485zl z rachunku polega na tym, że mam akurat taki młotek jaki jest w tej chwili potrzebny a nie da się tego zrobić innym młotkiem i ten młotek kosztował mnie 30000zl. Nie pasuje- są różne opcje. Nie zlecaj mi tego. Albo spróbuj samemu zrobić to młotkiem za 15zl (i wrócisz do mnie na naprawę). Albo kup sobie młotek za 30 kafli i rób.

W toczeniu i frezowaniu nie ma żadnej magii, ludzie się tego w zawodówkach uczą a często nie trafiają tam demony intelektu. To nie żadna sztuka, to proste rzemiosło. Cały wic polega na tym, że nie masz tokarki i frezarki :).
i całe sedno sprawy :-D
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 280
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: APS »

Dexter pisze: 13 lutego 2024, 22:26 To nie żadna sztuka, to proste rzemiosło. Cały wic polega na tym, że nie masz tokarki i frezarki :).
Swoją drogą, przy obecnych cenach energii, chciałbym zobaczyć koszt samodzielnego wyfrezowania takiego Spuhra ze wszystkimi detalami na obrabiarkach uniwersalnych i przy średniej cenie roboczogodziny kumatego gościa ;) Już pal licho amortyzację maszyn.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: Dexter »

Uniwersalnych czyli konwencjonalnych. Dla kumatego gościa z dobrym warsztatem to będzie jakieś... A tak na szybko na oko 15 roboczogodzin bez cyfrowych czujników położenia, wszystko ręcznie, tradycyjnie. Roboczogodzina kumatego gościa z dobrym warsztatem to jakieś 150zl. Do tego trzeba doliczyć wykonanie projektu i dokumentacji a następnie takie bajery jak anodowanie.

To jest na oko.
Awatar użytkownika
cardil
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 10 lutego 2024, 09:27
Tematy: 2
Lokalizacja: Stara Miłosna, Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: cardil »

Czyli wychodzi mi na to że o ile montaż trzyma w miejscu lunetę i jest wykonany zgodnie z tolerancjami to nie ma wpływu na jakość strzału.

Potrafie zrozumieć z kąt się bierze cena takiej lunety. W końcu to precyzyjny przyrząd, złożony z wielu elementów.

Z kolei montaż to dwa klocki wcięte na CNC z żądaną dokładnością. A kosztuje solidny procent lunety. Ktoś napisał że koszt takiego montażu się rozmywa w cenie lunety. A ja się nie zgodzę. To wychodzi jakieś 10-20% ceny optyki. Dużo. Wolałbym dołożyć i kupić lepszą optykę za część ceny takiegoż montażu.

Chyba po prostu ceny są takie, bo ludzie są w stanie tyle zapłacić.
muczacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 715
Rejestracja: 27 września 2020, 03:45
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: muczacz »

jeżeli pominąć niektóre wodotryski , typu otwory obniżające wagę , skośne mocowania lunety i inne duperele to myślę że nawet mniej , te mocowania są robione z prefbrykatów które poprawia się tylko na cnc więc koszt w/w jest dużo zawyżony w stosunku do włożonej pracy , porównajcie sobie najtańszy pistolet np nornicę 1911 pomimo że Chińczyk, ile trzeba włożyć w nią pracy w stosunku do takiego mocowania lunety, dla mnie bez sensu , ale jak ktoś kupuje to ktoś produkuje ot cała filozofia
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż do lunety - czemu tak drogo?

Post autor: Dexter »

No to przecież nie ma problemu, kup, są przecież tanie montaże.

Uwielbiam takie dyskusje :D. Potem i tak kończy się na droższej opcji. Pytanie jest tylko ile najpierw zmarnuje się kasy na przecieranie już przetartych szlaków. Ale rozumiem to,też w wielu dziedzinach wydawało mi się, że można taniej i będzie git. Zazwyczaj potem okazywało się że zmarnowałem kasę na to tańsze a i tak muszę kupić droższe ale to była moja kasa wydana na naukę a nauka kosztuje.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”