Kable usb/mikro usb

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Kable usb/mikro usb

Post autor: Josef »

Kupiłem kabel, który na jednym końcu ma wtyczkę USB, chyba 2.0, a ma drugim miro USB. Z tego kabla mam zamiar zrobić dwa kable:
1) jeden z USB 2.0 z dwoma krokodylkami (plus i minus);
2) drugi z mikro USB i też z dwoma krokodylkami (plus i minus).
Dowiedziałem się, że kabel ma 8 żył. Nie jestem elektronikiem.
Jak połączyć te żyły każdego z tych kabli, aby wtyczki zachowały swoje właściwości, a jednocześnie jeden krokodylek odpowiadał plusowi a drugi krokodylek odpowiadał minusowi?
Awatar użytkownika
kalosh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 16 sierpnia 2017, 21:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: kalosh »

Cześć.
Jeżeli kable mają służyć do ładowania urządzeń a nie transmisji danych to kolory odpowiadające za przepływ prądu do zasilania, to czerwony (plus) i czarny (minus). Pozostałe żyły pozostaw wolne.
Pozdrawiam, Dawid
• Pneumatyczna: HW-40, Tau-200
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: Josef »

Kable mają służyć do równoczesnego porównania wskazań wielkości prądu i napięcia różnych mierników, a więc w trakcie ładowania, dla zaspokojenia czystej ciekawości. :-D
Dzięki. :piwo:
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: Ślubek »

1. Jeśli kabel ma 4 żyły (+5V - czerwony, GND - czarny, Data+ - biały, Data- - zielony), to jest to faktycznie kabel USB 2.0
2. W wersji USB 3.0 urządzenie może dogadywać się z ładowarką, jakim prądem chce być ładowane. Podejrzewam, że mogą istnieć urządzenia, które to potrafią również w 2.0 - wtedy podzielenie kabla na dwie części (bez przesyłania danych) zafałszuje wyniki pomiaru, bo ładowarka da tylko minimalny prąd.
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: Josef »

Nawet, gdyby ładowarka podawała tylko minimalny prąd, to porównywane mierniki powinny wskazywać taki sam prąd, jeśli są identycznie wyskalowane. A mnie chodzi właśnie tylko o porównywanie wskazań podłączonych szeregowo mierników przy badaniu wielkości prądu albo równolegle przy porównywaniu napięcia.
Ślubek - dzięki za małą lekcję z elektroniki. :piwo:
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: Ślubek »

Tylko uważaj z tymi krokodylkami. Jeśli kabelek podłączysz do ładowarki USB, to dłuższe zwarcie krokodylków zasilania zniszczy tylko ładowarkę.

Ale jeśli podłączysz do komputera... :roll:
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kable usūb/mikro usb

Post autor: Josef »

Dzięki za zwrócenie uwagi, szczególnie dotyczącej komputera, mimo że zawsze pilnuje, aby nie nastąpiło zwarcie przewodów zasilających.
Awatar użytkownika
Kompost
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 95
Rejestracja: 12 września 2014, 01:32
Tematy: 1
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: Kompost »

Jeżeli chcesz zmierzyć prąd ładowania, przerwij tylko żyłę czerwoną lub czarną i podłącz szeregowo amperomierz, przerwanie żył danych spowoduje, że ładowarka nie będzie podawać maksymalnego prądu ładowania.
Protokołów ładowania powstało wiele, kiedyś za identyfikację ładowarki służył zwykły rezystor między szynami danych, teraz odpowiadają za to wyspecjalizowane kontrolery.
Samo Texas Instruments ma ich w portfolio dziesiątki: https://www.ti.com/power-management/usb ... rview.html
USB-C i Power Delivery to już w ogóle kosmos :)

Do porównywania precyzji wskazań amperomierzy już lepiej sprawdzi się akumulator podłączony do znanego obciążenia, porty i ładowarki USB często mają słabą filtrację. Na oscyloskopie widać, że tylko w przybliżeniu podają napięcie stałe.

Polecam do poduchy: https://www.ti.com/lit/an/slyt118/slyt118.pdf
Awatar użytkownika
sp5it
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 13 czerwca 2011, 21:53
Tematy: 2
Lokalizacja: KO02OI
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: sp5it »

Nie prościej mierzyć czymś takim? https://www.aliexpress.com/item/4000341491649.html
U mnie się sprawdziło YZXStudio https://lygte-info.dk/review/usbMeter%2 ... %20UK.html
Obrazek
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: Michaus »

Nie wiem, czy dobrze odczytałem intencje Josefa, ale on chyba chce zweryfikować wskazania takiego "miernika" pod USB i zamierza wpiąć się amperomierzem i woltomierzem.
Krokodylki ze względów bezpieczeństwa bym sobie odpuścił. Lepiej wykonać połączenia lutowane.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
PANPADRE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 329
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 09:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: PANPADRE »

Za chwilę pojawi się temat - komputer mi nie działa POMOCY !!!!

Jeszcze jak żyję, to nie słyszałem, aby ktoś tak kombinował z kablami do kompa czy telefonu. Spalić płytę główna telefonu czy komputera nietrudno, a później to już wszystko jest do wyrzucenia, bo nie opłaca się naprawiać.
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: Josef »

Kupiłem taki miernik USB, żeby sprawdzić, ile prądu pobiera mój świeżo zakupiony wideorejestrator w trakcie nagrywania podczas jazdy samochodem i w trakcie trybu parkingowego, a także o jakim napięciu:
https://www.gotronik.pl/tester-gniazd-u ... -3323.html
Z czystej ciekawości, a także z chęci podszkolenia się w elektronice, a może również z nadmiaru wolnego czasu, :-D postanowiłem porównać jego wskazania z innym "zwykłym" miernikiem, niekoniecznie w trakcie pracy wideorejestratora, lecz, np. w trakcie ładowania komórki z power banku. Chodzi mi wyłącznie o porównanie, o ile ewentualnie w ogóle różnią się wskazania powyższego miernika USB od wskazań miernika "zwykłego".
Do powyższych dociekań zainspirował mnie przypadkowo obejrzany film na youtube, którego autor porównywał wskazania innego miernika USB, chyba za ok. 9 zł, ze "zwykłym" miernikiem oraz z jakimś miernikiem wysoce profesjonalnym. Autor do tego celu użył właśnie kable USB z krokodylkami. Dlatego kupiłem dodatkowy kabel, jak w tytule, aby do niego podpiąć "zwykły" miernik, np. w trakcie ładowania komórki z power banku. Nie wiedziałem jednak, które żyły kabla USB należy wykorzystać do podpinania się "zwykłym" miernikiem. Nie wykluczam, że takie badanie przeprowadzę jeden raz i użyty kabel "odstawie na półkę".
Dziękuję wszystkim, którzy zainteresowali się moim "problemem" i podpowiedzieli, które żyły kabla usb odpowiadają za ładowanie. :piwo:

PS
Kolego PANPADRE - spoko. :-D Przeczytaj uważnie mój ostatni post, to chyba lepiej zrozumiesz, o co mi chodzi. Na pewno nie o żadne kombinowanie z telefonem czy komputerem.
Burzany
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 13 listopada 2015, 23:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: Burzany »

Oczywiście że to będzie tylko w przybliżeniu prąd stały, bo to są ładowarki impulsowe, też polecam przylutowanie końcówek miernika ( tu również chodzi o dokładność pomiaru), a miernik najlepiej żeby miał ważną legalizacjcę, przy tak niewielkim natężeniu odchyłka może być kilkuprocentowa co najmniej, jeżeli upłynął termin legalizacji. Warto jeszcze zagłębić się w temacie klas mierników i użyć miernika o wysokiej klasie, jeżeli bardzo zależy Ci na dokładności pomiaru.
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: Ślubek »

PANPADRE pisze: 15 czerwca 2020, 07:37 Spalić płytę główna telefonu czy komputera nietrudno, a później to już wszystko jest do wyrzucenia, bo nie opłaca się naprawiać.
Niezupełnie.

W takim przypadku zazwyczaj palą się przetwornice MOSFET. Są w miarę standardowe, więc "wystarczy" przelutować z innej płyty głównej. Trzeba tylko potrafić lutować montaż powierzchniowy. Kwestia wprawy i lutownicy na gorące powietrze za dwie stówki. No i trzeba mieć dawcę. :roll:
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kable usb/mikro usb

Post autor: Josef »

Ponieważ rozpocząłem temat, należy się jakieś podsumowanie: wskazania miernika USB, o którym napisałem wyżej, różnią się od wskazań innego "zwykłego" cyfrowego miernika popularnego KT890 wielkością rzędu 0,01, zarówno w napięciu prądu, jak w natężeniu prądu.Te 0,01raz jest więcej, raz jest mniej. Mierniki są OK. Kabel użyty do porównania jest 4-żyłowy: czerwony, czarny, biały i zielony.
Jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”