Czy jest na sali elektronik?

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Robert.F
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 915
Rejestracja: 14 czerwca 2006, 22:02
Tematy: 79
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Czy jest na sali elektronik?

Post autor: Robert.F »

Cześć,
Mam problem,uszkodziłem taśmę wyświetlacza LCD od kamery samochodowej naprawiając uszkodzoną obudowę. Jedna nitka taśmy jest uszkodzona.
Chciałem dokupić taśmę do wyświetlacza.
Jak ktoś zna się na takich sprawach to chciałbym poprosić o pomoc przy zamówieniu nowej...zapytać o kilka rzeczy.
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy jest na sali elektronik?

Post autor: mildot »

Mało napisałeś w jaki sposób się uszkodziła. Często da się naprawić poprzez nadlutowanie cienkiego drugi ma mieszanego na uszkodzoną ścieżkę.
Z zamówieniem nowej mogą być kłopoty o ile nie jest to jakaś najbardziej standardowa. Najczęściej są niestety dedykowane robione pod konkretny sprzęt.
Najlepiej wrzuć tu fotkę uszkodzenia i będzie łatwiej coś doradzić.
Strzelam... bo lubię. ;)
Robert.F
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 915
Rejestracja: 14 czerwca 2006, 22:02
Tematy: 79
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy jest na sali elektronik?

Post autor: Robert.F »

Dzięki za odpowiedź.
Niestety to ja dałem ciała...przekładając taśmę przy montażu musiałem wyrwać ścieżkę tak jak piszesz. Na początku robiła zwarcie i kamera się nie włączała. Po wyprostowaniu niestety ułamała się...nie mam precyzyjnego sprzętu aby dosztukować taśmę...
Wolałbym kupić nową, zaadaptować inną.

Obrazek
Awatar użytkownika
mildot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1398
Rejestracja: 01 września 2011, 12:35
Tematy: 44
Lokalizacja: Bemowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy jest na sali elektronik?

Post autor: mildot »

Widzę, że cisza w temacie, a jako niezawodowy elektronik nie bardzo chciałem się udzielać.
O ile nie da się dokupić to można pokombinować z tą taśmą chociaż to będzie droga przez mękę i nie sądzę, żeby ktokolwiek chciał się podjąć. To taki rodzaj pracy pod tytułem rzeźbienie w g... z dużym ryzykiem i za małe pieniądze.... ;) Do tego naprawa jest zwykle jednorazowa i nie wiadomo jak wyjdzie z trwałością.

Ja bym podszedł do tematu na dwa sposoby:
1. Jeśli masz tą część która odpadła możesz ją przykleić (np. na cyjanoakryl) i o ile będzie się trzymało (czyszczenie obydwu powierzchni i zmatowienie polecane) można zrobić mostek nad pęknięciem z cienkich miedzianych żyłek i cyny. Do tego zabiegu niezbędne są precyzyjne ręcę i precyzyjna lutownica oraz tona cierpliwości. Przy okazji można zepsuć bardziej.
2. Wykonanie połączenia nie poprzez gniazdo w które wchodzi uszkodzona ścieżka tylko dalej za gniazdem do pinów lutowniczych - ale mogą być niedostępne lub trudno dostępne.

Generalnie nie wiem ile ta kamera jest warta. Jeśli to taka za 20-300zł to od razu odpuść bo szkoda czasu i fatygi. Jesli jakieś DOD za 1700zł to warto kupić nową taśmę w serwisie. Jeśli cokolwiek pośrodku bez dobrego wsparcia serwisu to kombinuj jak wyżej lub odsprzedaj komuś kto ma sprzęt i zamiłowanie do takiego kombinowania - dużo za uszkodzone raczej nie weźmiesz...
Strzelam... bo lubię. ;)
Awatar użytkownika
Proton
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1562
Rejestracja: 15 czerwca 2007, 19:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy jest na sali elektronik?

Post autor: Proton »

Wygląda na standardową taśmę FFC, nie widać drugiego końca, ale jeśli jest tak samo zarobiona to można dokupić lub dorobić.
Potrzebne informacje to: raster, ilość pinów i długość.
Tam gdzie daemon mówi shutdown!
Awatar użytkownika
AJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 17 września 2015, 10:34
Tematy: 9
Lokalizacja: Goliszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy jest na sali elektronik?

Post autor: AJU »

Jak zakończony jest drugi koniec taśmy? Jeżeli jest obustronna - zmierz raster i patrz tu:
https://www.maritex.com.pl/przewody_akc ... tml?page=2
AA TX200 + Delta Stryker HD
________DGST Beaver________
Nie lubię wegetarian - smakują jak króliki...
Robert.F
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 915
Rejestracja: 14 czerwca 2006, 22:02
Tematy: 79
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy jest na sali elektronik?

Post autor: Robert.F »

Dziękuję Wam bardzo za zainteresowanie i podzielenie się uwagami. Kamera jest bardzo dobra FHD Go Clever za 200zł.
Pytałem już w serwisie ale model wyszedł i nie mają taśmy jako cześci zamiennej.
Kamerę mam jakiś czas i sprawuje się bardzo dobrze.

Drugi koniec jest dokładnie taki sam....taśma jest tylko podzielona i zwinięta na środku bo przechodzi przez przegubowe mocowanie - obiektyw jest obracany.

Zastanawiam się tylko o spadki napięcia, czy można np; zastosować dłuższą taśmę - np; 20cm.

Dzięki AJU za link - taśma wyświetlacza to ok. 13mm, 24 ścieżki - więc raster 0,5mm
Wychodzi na to, że taśma jest trudniej dostępna - w sklepie, który podałeś są taśmy 1mm dla 24 ścieżek.
Czyli np taka:
https://www.tme.eu/pl/katalog/tasmy-ffc ... 3A24750%3B



Zazwyczaj kamera to taki klocek wiszący pod szybą z kablem a ja mam "sprytny pomysł" aby zrobić w miarę możliwości:
- zamocowanie samego obiektywu w dyskretny sposób na desce rozdzielczej,
- upgrade baterii, np; podłączając pod mocny power bank
- przelutowanie microswitchów
- ew. upgrade o większy wyświetlacz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”