Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Senio »

Może kogoś taki temat zainteresuje. Całkiem niedawno bo z 8 lat temu :) , złożyłem sobie wypasionego i wcale nie taniego blaszaka jak na tamte czasy. Przydało by się trochę mu graty odświeżyć. Pakować się w nowe i5 i7 etc. czy podciągnąć trochę do góry to co jest oto jest pytanie.....

Postanowiłem że poczytam o tym trochę. Grafiki młodsze niż moja o całkiem fajnych parametrach można kupić używane za około 150 zeta. Ale przydało by się i procka trochę podciągnąć pod lepszą grafikę. Ja mam obecnie Intela E8400 na płycie P35-DS3L ze slotem LGA 775. Można by kupić dedykowanego intela pod ten slot 4 rdzenie. Ale znalazłem gdzieś, że po „małym tuningu” można tam wsadzić sporo tańszego Xenona ze slotem 771. Dobrze to wszystko brzmi wiec poszukałem głębiej i znalazłem wszystko w pigułce

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2946992.html

Ostatecznie zdecydowałem się na Radeona 5770 i Xenona X5460. Nie mogę też szaleć z parametrami bo mam zasilacz OCZ 500W i jego nie planuję zmieniać, więc trzeba to było jakoś rozsądnie dobrać. Jeszcze myślę intensywnie o dysku SSD na systemowej partycji. Nie wiem jeszcze za bardzo nic o tych dyskach poza tym, że są ciche i szybkie. Muszę o tym poczytać. Powinno to latać całkiem przyzwoicie kolejne parę lat niewielkim kosztem.

Macie jakieś inne pomysły i rozwiązania na tuningi PC, to wrzucajcie. Może się komuś przyda.
CaerMorhen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 13 sierpnia 2017, 19:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: CaerMorhen »

System na SSD to podstawa, od tego bym zaczął. Nie pisałeś nic na temat RAM-u, przypuszczam, że te przynajmniej 4 giga powinno być. Czterordzeniowiec jak najbardziej, pamiętaj tylko, że będzie się mocniej grzał, niż obecny przy większym obciążeniu, więc możesz potrzebować lepszego chłodzenia. Zasilacz powinien dać radę nawet z mocniejszym konfigiem, tym bym się nie przejmował. Grafika - jeśli grasz, rozważ coś nowszego, mocniejszego, jeśli nie bardzo, może być.
mayu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 06 listopada 2009, 20:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Podkarpacie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: mayu »

Polecam zacząć od zmiany dysku na ssd lub przynajmniej sshd (będzie taniej, a efekty też da się mocno odczuć).
Kiedyś chciałem przyspieszyć laptopa. Dołożyłem sporo ramu, efekt - brak odczuwalnej różnicy, wymieniłem procesor na szybszy (wyżej taktowany i z większą pamięcią), efekt - brak odczuwalnej różnicy. W końcu kupiłem dysk sshd i laptop zdecydowanie przyspieszył. System ładuje się błyskawicznie i to co najczęściej się używa też działa znacznie szybciej.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: ravkill »

Na aliexpress masz gotowe zmodowane xeony

Co do reszty - to SSD. Grafikę pakujemy "najnowszą", jaka do płyty wlezie. Niestety w starocie nie warto się pakować, bo często padają i trzeba wysmażać w piekarniku, co nie zawsze pomaga..
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: franek »

8 lat, to już sporo. Sam mam sprzęt z 2007 na Q6600.
Jeżeli zdecyduję że potrzebuję więcej mocy to ... kupie używaną maszynę klasy "workstation" z 1 cpu albo mały 2 procesorowy serwer.
Dell T310 albo R710 na przykład.
procesor? minimum Xeon 5520 (4 rdzenie z hyperthreadingiem) pamieć? ile uda się dorwać ... 48GB , 96GB .... :-)
najlepiej z kieszeniami 3,5" żeby tanie dyski SATA włożyć i do tego jakiś SSD.
W 2000-2500 można się zamknąć.
Jedyny minus, to to, że serwer lubi chłód i nie będzie pracował w lecie na poddaszu w 40stC
I dla niektórych może być ciut głośny ... nie wstawiałbym tego do sypialni, może powodować konflikty ...
Dlatego nowy serwer pójdzie "pod schody" a stary komputer będzie terminalem ...odpalę klienta Steama i nowe gry będą działać w streamingu.
Jeden komputer to tak jak jeden karabin ... nie ogarnie wszystkiego ;-)
Ostatnio zmieniony 07 września 2017, 13:04 przez franek, łącznie zmieniany 2 razy.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Senio »

ravkill pisze:Co do reszty - to SSD.
Napiszcie coś o tych SSD. Ja mam tylko sata. Pod to się muszę wpiąć. Coś jest szczególnie godne polecenia z tych dysków ? O wydajności wiem. Dysk strasznie zaniża u mnie wydajność reszty.
Ostatnio zmieniony 07 września 2017, 13:05 przez Senio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: ravkill »

Jest Sata - nie ma problemu. Kupuj intela, kingstona, lub w ostateczności goodrama, te się nie "pindolą". Reszta różnie. Pojemność - kupuj tyle na ile potrzebujesz na szybkie dane, zamulacze możesz trzymać na starym hdd. System + szybkie dane na SSD. Najwięcej komfortu daje własnie zmiana hdd na ssd, później dołożenie ramu, a do gier, to grafika (ale nie sądzę żebyś na starociu grał..)..
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Senio »

Jeszcze dobrze w rankingach wypada sandisk plus 120gb. Więcej też nie potrzeba. Teraz system siedzi na partycji 100 giga i to wystarcza w zupełności. Jeszcze poczytam o tym. Płyta obsługuje SATA 3 bo sprawdziłem i to jest chyba najważniejsze.

Natomiast na tym co mam teraz spokojnie można odpalić COD-a 4 czy 5 i postrzelać sobie. W GTA4 też można laczka popalić i co nieco zastrzelić czy zdemolować. Więc tak źle nie było. A teraz to "rakietu" jak dla mnie będzie w porównaniu do tego co było :)
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: ravkill »

Senio - wiesz jak się robi rankingi... Ja piszę to co przećwiczyłem przez ostatnie 15 lat pracy w It za nieswoje pieniądze. Mnie interesuje tylko "święty spokój", a nie fakt, że firma zaoszczędzi 20 zł na dysku, a póżniej wyda 300 zł na samą moją delegację... + czas i ewentualnie dane do odzyskania z backupu.. PawełW też coś ostatnio polecał jakieś Sandyski, jak się spaliłem na jakiejś serii z 5 latek temu i od tego czasu omijam je z daleka.... Intel = 5 lat gwary.... i wszystko w temacie.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: adnikauto »

Wszystko fajnie ale "mlocicie" tylko "hardware"... Senio pomysl jaki system operacyjny chcesz na tym postawic bo jego wymagania /systemu/ determinuja uzycie wielu komponentow...

ha, ha... ja na calkiem podobny "hardwarowo" system wrzucilem Win. XP 64 bit... i wszytko co stare lata jak diabli.... ale z samego zalozenia - to jest juz na starcie STARY system - wiec???

Jeszcze odpowiedz sobie do czego ma ten system sluzyc...??? to tez ogromnie wazne... :one:

powodzenia przy dlubaniu....

- jaka plyta gowna /typ gniazda/
- jaka moc zasilacza /to determniuje uzycie grafki i CPU/
- jaki OS
- ile kasy chcesz wrzucic do kibla / bo system bedzie i tak "stary"/.... ;laughing: :)

Ja tylko na starych jade... a jak kupilem maluskiego Della z i5 i 16 GB ramu i wbudowna grafika- /jako multimedia/ - to sie zdziwilem jak wydajny jest... ;laughing: :) w porownaniu z "wypasionymi" starymi... :651:
Ostatnio zmieniony 07 września 2017, 15:48 przez adnikauto, łącznie zmieniany 2 razy.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: ravkill »

Masz "iso" starego XP 64 bit? Licencji mam pierdut, ale ISO polskiego jak żyję nie widziałem... Chcesz 4pak? ?
Przy okazji szukam ISO 2003 SVR 64 bit PL działającego z moją licencją (open z prawem do downgradu, a nie jakiś tam dellowski oem...bo te widziamem, ale moje legalne seriale nie łapią...).

Co do OS'a. to chyba niczego oprócz WIN 7 forewer, nie polecę... XP już stary, ale też mi się w firmie kula...
Ostatnio zmieniony 07 września 2017, 15:53 przez ravkill, łącznie zmieniany 2 razy.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: adnikauto »

Mam tylko angielsko - jezyczne tzn. amerykanskie to raz a dwa mam je w Polsce... wiec nie mam do nich teraz dostepu... sorry...

Dzieki... ale juz nie chce mi sie w tym dlubac... za duzo niekompatybilnosci sie robi... z nowymi programami.. chociaz stabilne to jest niesamowicie.... :-D
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: ravkill »

Angielskie są, to wiem, myslałem że masz coś, co najstarsi indianie z branży nie widzieli :)
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: adnikauto »

Mam kumpla w Polsce jest/byl szefem IT w jakims banku... "pchne" jemu emaila - zobaczy sie moze on cos wie na temat "dziwnych" OS-ow...? :-D
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9728
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Senio »

adnikauto pisze:enio pomysl jaki system operacyjny chcesz na tym postawic
Ja to doskonale wiem. Na razie win7 32 bit tak jak jest teraz. Blaszak jest to któryś tam komp. Do warsztatu muszę mieć starsze DELL-e ze względu na Jitter z Linuxami na pokładzie. Do diagnostyki samochodów mam lapka DELL-a z dwoma systemami XP i 7. Tak musi być bo część lata na starym systemie część na nowszym. W domu mam blaszaka o którym napisałem. Poczta, Internet, programy których używam i to jest na 7. Ten system zresztą to ostatni mój Windows. Przesiadka już tylko na Linuxa. Poza jednym programem którego używam na 7 już jestem na to gotowy w zasadzie Nie pójdę ani w 8 ani 10 ani nawet 15 czy 50 jak kiedyś zrobią. Modernizuję to czego najwięcej używam i chce mieć przy tym odrobinę komfortu żeby to się nie ślimaczyło. Nie zależy mi na nazwach w stylu i7. Ma przyzwoicie chodzić na razie z win7 32 bit i to wszystko. Do tego wystarczy kilka stówek 4-5 i będzie odmłodzony na kolejne 8 -10 lat. A co dalej nie wiem. Pewnie i7 czy coś podobnego jak już ceny spadną do poziomu gruntu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”