Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: adnikauto »

Noo.... to juz wyjasnia sprawe ilosci Ramu- wtedy mozesz wlozyc najszybszy CPU jaki jest wspierany przez plyte glowna... do tego SSD z system operacyjnym... i np 10K rpm HD jako storage... grafika taka jaka udzwignie zasilacz i wszystko w temacie... :one:

Powodzenia Senio... :one:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Senio »

Jak chcę tylko lekko zmodernizować to co mam, a nie budować kompa. To co jest teraz w lwiej części zostaje. Mam w tej chwili 4giga ramu kingstona i terabajtowy dysk. To wszystko zostanie. Wyleci tylko grafika, procek i dojdzie dysk SSD jako systemowy, a obecny posłuży w całości jako magazyn. Procek 4 rdzeniowy dedykowany pod LGA775 4x3ghz to koszt 4x tyle co xenon za stówkę. Tylko dlatego się zdecydowałem z takim modem procka coś tam usprawniać i podałem to jako ciekawostkę. 4x tyle nie dał bym w starego procka do starego kompa bo nie warto. A tym sposobem za psie pieniądze można to nieco przyspieszyć i poczekać aż kolejna generacja osiągnie przyziemne ceny.

W 1996 roku kupiłem pentium 200 za 8000pln. Później jeszcze z trzy razy kupowałem nowe i jakoś widziałem w tym wtedy sens. Teraz już za tym nie gonię. Na starszych tanich podzespołach można spokojnie i komfortowo obecnie pracować.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: adnikauto »

@Senio
Ten poradnik, ktory zamiesciles w pierwszym poscie jest bardzo fajny... :-D

Z mojego wlasnego doswiadczenia:
/dawno bylo i nie pamietam wszystkiego. ale.../

- po dokonaniu upgradu chyba procesora / nie pamietam na 100%/ przy instalacji OS-u dostalem komunikat, ze ta wersja windows nie obsluguje tegu typu procesora, czy czegos tam... no nie pamietam za cholere... pamietam, ze sie mocno wkurzylem... chce powiedziec, ze jedno bylo serwerowe a drugie 32 bit "ogolnego przeznaczenia" i "sie nie zgralo".... ci z Was, ktorzy sa na biezaco w temacie moze bardziej zrozumiale to wytlumacza...

Zanim wszystko polaczysz, poczytaj wszystkie "drobne druczki" bo pozniej "szlaken trafen" ... czlowieka... :one: czy chodzilo to BIOS.... no kurcze, nie moge sobie przypomniec... :roll:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Senio »

Tak masz rację. Żeby xenon 771 obsłużył LGA i 775 musi przede wszystkim być odpowiednia płyta główna. Jest wykaz które obsługują a które nie. Moja jest na P35 i w 100% z nim trybi. Trzeba wgrać tylko zmodyfikowany bios z dogranymi mikrokodami. Bios zmodyfikowany też jest gotowy (mam już wgrany) i tylko wymieniam teraz procesor po tym i koniec. Kupiłem wypiłowany ze zworą więc nic nie wycinam w slocie u siebie. Tylko wkładam Xenona jak dojedzie i wszystko dalej ma działać jak teraz na C2D. Tyle teorii :)

Coś gdzieś czytałem, że podobno nie na wszystkich płytach po zmianie procka chce się instalować system. Czy to powód biosu bez mikrokodów czy coś innego pojęcia nie mam. System działa owszem, ale nie chce się instalować. Nie wiem jak będzie u mnie. Ale starego procka nie wyrzucam, więc na czas instalacji można go zawsze podmienić. Jednak nie uwierzysz ale instalacja win 7 na moim kompie odbyła się w lipcu 2009 roku czyli wtedy kiedy złożyłem blaszaka. Do dzisiaj działa ten sam system. Prawie niewiarygodne ale jednak. I działa całkiem spoko.
CaerMorhen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 13 sierpnia 2017, 19:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: CaerMorhen »

Czyli wszystko jasne: SSD na start (wiem, powtarzam się, ale poważnie, sam się zdziwiłem, jakiego kopa dostał komp po wymianie dysku), jeśli chcesz przejść na Linucha sugeruję grafikę Nvidii, lepsze sterowniki pod Linuxa (żeby nie było, że powtarzam miejskie legendy, sprawdziłem u siebie).
luszl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 19 marca 2017, 18:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: luszl »

Co do dysku ssd nie patrz na prędkość zapisu i odczytu a na iops(internal operation per second) bo to determinuje szybkość dysku( te najlepsze maja po 90k-100k). Co do grafiki to zwróć uwagę na gtx 480 (karta stara ale można podkręcić do osiągów 560Ti należy jedynie wsadzić na nią lepsze chłodzenie np accelero extreme arctic plus II - dzięki temu karta się nie grzeje i jest cicha, pozostaje minus prądożerności i wymiarów Ok 30 cm)
Pozdrawiam
Lukasz
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Ghostdog »

luszl pisze:iops(internal operation per second)
IOPS to Input/output Operations per Second. IOPS określa bezpośrednio prędkość dysku.
Kupując nowy dysk SSD do komputera z jedynie kontrolerami SATA 2 nie ma absolutnie sensu patrzeć na maksymalny transfer, ponieważ ten tak czy inaczej zostanie obcięty przez SATA. Nie ma też sensu patrzyć na IOPS - powyżej pewnego poziomu zyski będą iluzoryczne - procesor nie będzie nadążał.
I love my SIGs.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Senio »

Kartę już mam taką jak napisałem MSI HD5770 zamontowaną w blaszaku od kilku dni. Uważam że to jest dość dobrze wyważony wybór w tym konkretnym przypadku. Nie są to karty specjalnie prądożerne, są już na pamięciach GDDR5 i obsługują DirectX 11 i kosztują proporcjonalnie do wieku i możliwości. To w zasadzie wszystko czego mi potrzeba. Może parametrami nie jest najwyższych lotów, ale też ostatnia nie była kilka lat temu

http://benchit.pl/karty+graficzne/ATI/R ... 5770/-/512

Są ludzie którzy całe życie na Geeforcach jadą. Ja znowu się na nich zawiodłem, od dawna mam większe przekonanie do Radeonów i dlatego te karty preferuję. Testowałem trochę ją na GTA4 i jest dla mnie bardzo spoko. Inaczej daje radę. Nie gram w takie tytuły jak Wiedźmin 3 czy podobne, gdzie potrzebna jest elektrownia żeby kompa napędzić. U mnie 99,9% czasu komp chodzi na zwolnionych obrotach w trybie oszczędzania energii. Cisza to priorytet dla mnie, a przy takim układzie mam 40 stopni na CPU i GPU przy obrotach wiatraków na poziomie 35%. Totalna cisza. Oczywiście każdy ma swoje priorytety i potrzeby, i konfiguruje sobie właśnie sprzęty pod nie.

Co do dysku chyba zdecyduję się na Goodrama 120GB. Tak jak Ravkil radził, i to jest chyba już ostateczna decyzja. Choć do poniedziałku jeszcze poczytam i pomyślę. Może dojdzie jutro Xenon to już coś więcej będzie wiadomo czy ta operacja się uda.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Senio »

Xeon dojechał. Przeszczep się udał. W teście wydajności win7 parametry pamięci skoczyły z 6.5 do 7.3. Parametry procesora skoczyły z 6.8 do 7.3. Reszta się nie zmieniła. Największą zakałą był i jest HDD który zaniża całą ocenę do 5.9. Na ile dysk SSD poprawi parametry całości niedługo się okaże. Xeon ładnie został wykryty i jest wszystko OK. Zero problemów.

Obrazek

To na razie tyle zabawy. Dobry patent za małą kasę.
Ostatnio zmieniony 11 września 2017, 14:23 przez Senio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: adnikauto »

Gratulacje... :one: :!:
Czyli teraz jestes "serwerowy" Senio... ;laughing: :)
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Pykacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1895
Rejestracja: 08 listopada 2005, 12:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Okolice 3-city .
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Pykacz »

To żeby nie zakładać osobnego tematu zapytam tutaj.
Dostałem w zeszłym tyg. za darmo komputer PC w normalnej stojącej obudowie . Nazywa się to to Lenovo ThinkCentre M58p. Jest na tym postawiony Linux Mint 17.4 chyba ? Wszystko działa . Jest to coś warte ? W sensie czy płyta główna nadaje się np do zrobienia jakiejś taniej maszynki do nazwijmy to 'zaczątów" grania w gry typu symulatory rajdów (coś pokroju Dirt Rally choćby w niższej rozdzielczości i klatkach) ? Jeśli płyta przyjęła by jakiś procesor 4 rdzeniowy np omawiany Xeon może zacząłbym się bawić .
Ja jestem kompletnie zielony w komputerach więc pytam ludków co mają o tym pojęcie . Co myślicie ?
A może da się kupić jakiś tani komputer używany który temu podoła w cenie do 1000zł ? Więcej nie dam na początek bo nie wiem czy mi się spodoba granie.Do kosztów nie liczę dysków, klawiatury , myszki bo mam tego trochę jak i nie liczę OS.
Doradzi ktoś coś zielonemu ?
Ostatnio zmieniony 01 października 2017, 16:23 przez Pykacz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Michaus »

Tam jest chipset Q45, więc możesz wsadzić jakiegoś quada, 8GB RAM, dysk SSD i będzie możliwy komputer.
Co do grania, to jeszcze pozostaje karta graficzna... Producent gry jako minimum podaje Nvidię GT430, a jako zalecaną GTX 780.
Nie gram, nie znam się - nie doradzę. Teoretycznie się da. :wink:
Ostatnio jak składałem nowy komputer dla gracza, to wyszło 6000,-PLN + monitor + mysz + klawiatura (softu nie liczę).

Miło znów Cię widzieć na forum.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Pykacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1895
Rejestracja: 08 listopada 2005, 12:11
Tematy: 0
Lokalizacja: Okolice 3-city .
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Pykacz »

Quada ? W sensie jakiś 4-rdzeniowy Qxxx ? Nie znam się na tym wszystkim . To może teaki Xeon e5450 po przeróbce z 771 na 775 się nada do tej płyty z Q45 ? Tylko nie wiem czy nie trzeba będzie jakichś mikrokodów dopisywać do biosu i tu znów problem bo się nie znam . Chce jakiś tani w miarę wydajny procesor temu zapodać stąd pytanie o tego Xeona. Ram już jest 4x 2GB więc max ile wejdzie (chyba ) w tą płytę . Dysk na razie ten co jest a potem się pomyśli (jak mi to granie wekendowe podpasuje) . Na razie nie potrafię ruszyć z miejsca z tym prockiem . Kartę się kupi taką jaką trzeba do tej płyty (jest jakieś obostrzenie jeśli o to chodzi ?) Doradźcie coś proszę .
Ostatnio zmieniony 04 października 2017, 18:40 przez Pykacz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9714
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 310
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: Senio »

W pierwszym poście tego tematu masz link. Q45 nie obsługuje xeonów serii 5. Dlatego Michaus zaproponował quada jak się domyślam. Dla mnie było by szkoda pakować w starego grata drogich podzespołów. Porządny quad 3Ghz i w górę to już spory wydatek. W grach liczy się tak samo grafika jak i szybkość procesora dlatego powolnych tanich staroci się nie opłaca do niego pakować.

http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=59001

Moja płyta jest na P35 i tylko dlatego zdecydowałem się rozbudowywać nieco blaszaka bo obsługuje szybkiego taniego Xeona. Nie żałuję tego. Dodatkowo dysk SSD ostatecznie Intela tak dopalił całość że jest bajka. Na koniec zabawy zmiana operatora internetu na 500/50 i chce się do tego kompa aż usiąść teraz. Natomiast z Q45 nie wojuj bo nie masz o co walczyć. Zostaw to jak jest do internetu, pisania etc albo daj komuś z rodziny do podobnych zadań.
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozbudowa, modernizacja PC-tów

Post autor: franek »

Pykacz pisze:Nazywa się to to Lenovo ThinkCentre M58p. Jest na tym postawiony Linux Mint 17.4 chyba ? Jeśli płyta przyjęła by jakiś procesor 4 rdzeniowy np omawiany Xeon może zacząłbym się bawić .
Mam podobny wiekowo sprzęt z Q6600 własnie ale z GF9800
W wymiane procesora bym się nie bawił. Za to RAM na maksa. Sprzwdź ile masz wolnych slotów i ile cię będzie kosztować upgrade do pełna.
DDR2 to już drogie się zrobiły ....
Karta graficzna ... musi byc dostatecznie stara aby:
- pasowała do twojej płyty
- zmieściła się w ciasnej obudowie
- żeby zasilacz go pociągnął.

2 linki do dyskusji ale po angielsku, pooglądaj obrazki ...
https://forums.lenovo.com/t5/ThinkCentr ... 937#M14215
https://forums.lenovo.com/t5/ThinkCentr ... m-p/703629

jak policzysz koszt pamięci i karty to .. możesz zdecydowac się na kupno innego kompa do grania.
Ja ciągle gram, i to w Full HD ale ... podłączając się przez streaming steama do komputera żony , gry z epoki działają jak działały.
Ostatnio zmieniony 05 października 2017, 00:19 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”