testy psychologiczne

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Gash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 05 czerwca 2016, 19:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: testy psychologiczne

Post autor: Gash »

I co z tego, że nie mówiła prawdy podczas testów psychologicznych.
Przynajmniej jest kumata i wie, co powiedzieć.
Lepiej, żeby broń miała osoba kumata, niż taka, która na ślepo ale prawdziwie wypełnia testy, bo nie jest w stanie pomyśleć jaka odpowiedź byłaby lepiej widziana.

Zresztą jest wiele punktów, w których podczas takich testów świadomie mówi się to co trzeba.
Statystycznie większość ludzi miała taki okres w życiu, albo zły, albo głupi, albo to młodość, że myślała o samobójstwie. Dawno i nieprawda. I co jest złego w tym, że na teście napisze, że nigdy nie myślała.
Przecież to jest też papier podkładka, że nie ma przeciwskazań. Dałbyś na miejscu psychologa brak przeciwskazań, gdyby zaznaczyła, że myślała o samobójstwie [przez kwadrans w podstawówce, po tym jak się nieszczęśliwie zakochała albo chłopak obciął jej warkocz]?
To samo inne pytania o zachowania społeczne.
To, że ktoś jest trochę samotnikiem, woli miejsca ciche i nietłoczne nie znaczy, że jest niebezpieczny... ale też można by to podciągnąć pod alienowanie się, dlatego i w tym wypadku można napisać inaczej niż jest w rzeczywistości i nie jest to żadne wielkie halo.

Wiadomo, że testy nie wyłapią wielu rzeczy. Nie są idealne, ale są tam pytania krzyżowe, do tego coś na kształt zbadania inteligencji, więc jednak coś tam są w stanie wyłapać.
Nie dałbym ręki sobie obciąć, że wszyscy je przechodzą.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: testy psychologiczne

Post autor: Sebastian »

Bredzicie.
Stosuje sie MMPI 2 - test ktorego metodyka jest niezalezna od badajacego, od waszego samopoczucia na badaniu, od tego czy kolega uwaza cie za wariata i od tego co myslisz o sensownosci. Nie ma zadnej "metody" na rozwiazanie tego testu ,bo to nie jest rownanie. To test ktory opisuje osobowosc za pomoca odpowiednich miar i korelacji pomiedzy nimi a nie rownanie matematyczne czy test na zaliczenie poprawnych odpowiedzi. Nie ma poprawncyh czy niepoprawnych odpowiedzi.Bazuje na bardzo szerokich danych statystycznych i jest obiektywny.Nic lepszego jeszcze nie wynaleziono. Proby wypadniecia lepiej i podkolorowzowania odpowiedzi sa tylko pozniej wykazane jako skala klamstwa co rowniez jest jedna z cech pewnych osobowosci i dopelnia obraz :) Podobnie jak testy na widzenie kolorowe, jeden widzi 21 z kolorowych kropek a inny 13 z czarno bialych. Nie ma metody na bycie lub nie daltonista. Podobnie osoba z zaburzaniami osobowosci NIE jest w stanie udawac zdrowego , tak jak normalny NIE jest w stanie udawac np. schizofrenika.To nie jest kwestia wyboru .
I jeszcze jedno. Po tym jak juz wypelnicie ten test to psycholog siedzi jeszcze przynajmniej godzine zeby policzyc wskazniki (kilkadziesiat) za pomoca odpowiednich kluczy i potem okreslic cechy za pomoca odpowiednich tabel. Oczywiscie interpretacja nalezy do niego , ale odchylenia od normy sa wyraznie widoczne i nie da sie tego ukryc. Ale norma jest szeroka i kultura osobista czy temperament to nie sa zaburzenia osobowosci. To co wam wydaje sie banalne lub bez sensu , nie musi takie byc w rzeczywistosci.
Rownie dobrze mozecie dyskutowac o chirurgii.
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2017, 13:35 przez Sebastian, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: testy psychologiczne

Post autor: Kraku »

Chyba nie wiesz co piszesz, mmpi-2 to jest około 600 pytań...
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: testy psychologiczne

Post autor: Ghostdog »

Ale nie dyskutujemy o chirurgii tylko o tym jak wyglądają testy psychologicznie do pozwolenia na broń, które wyglądają tak jak wyglądają.
Przytaczasz tutaj test z kilkuset pytaniami, o którym nie słyszałem aby był wykonywany u nikogo w ramach badań do pozwolenia. Nie znaczy to, że nikt tego nie robi, ale raczej jest to mniejszość. No i nie musisz iść do tego lekarza, prawda ?
Piszesz, że test bazuje na bardzo szerokich danych statystycznych i jednocześnie, że jest obiektywny, a następnie o tym, że interpretacja należy do psychologa... Czy ten test daje Ci 100% pewności, że dana osoba ma dane zaburzenie ? Chyba mamy inną definicję obiektywności.

Pamiętam testy SHL, które podobno mają być tak samo "obiektywne". Po kilku wypełnieniach testu można świadomie manipulować jego wynikami w pewnym zakresie.
I love my SIGs.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: testy psychologiczne

Post autor: Sebastian »

Kraku pisze:Chyba nie wiesz co piszesz, mmpi-2 to jest około 600 pytań...
Uwierz mi wiem. Moja zona regularnie je liczy wieczorami.
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: testy psychologiczne

Post autor: Kraku »

To polecam program Skala, będzie miała mniej roboty.
Poza tym kto jej kazał wyciągać takie armaty? Żaden znany mi psycholog nie robi tych testów na pozwolenie...
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: testy psychologiczne

Post autor: Sebastian »

Po kontroli zaczna.
marcusling
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 119
Rejestracja: 11 kwietnia 2016, 14:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: testy psychologiczne

Post autor: marcusling »

Sebastian pisze:
Kraku pisze:Chyba nie wiesz co piszesz, mmpi-2 to jest około 600 pytań...
Uwierz mi wiem. Moja zona regularnie je liczy wieczorami.
A ja mam siostrę psychologa posiadającą kilka dodatkowych certyfikatów, każdy po rocznych lub dwuletnich studiach dodatkowych już po skończeniu UJ w Krakowie. Ma około czterdziestki. Czyli doświadczenie zawodowe już spore. Pracuje w klinikach i poradniach krakowskich a także w gabinecie prywatnym. Pierwszą jej reakcją na to, że zapisałem się do klubu strzeleckiego i staram się o pozwolenie na broń było automatyczne stwierdzenie, które cytuje: "to już teraz z pewnością kogoś zabijesz". Nie muszę chyba mówić, że to co powiedziała było dla mnie szokiem i bardzo mnie dotknęło. Dodam również, że jako psycholog około 40tki, który ma pomagać ludziom naprawdę w poważnych stanach psychicznych zaburzeń potrafi wybuchnąć płaczem jak małe dziecko w sytuacji spóźnienia na pociąg lub tylko dlatego, że wysiadła jej instalacja elektryczna ( wystarczyło ponownie włączyć łącznik ) - czyli z powodów kompletnie błahych. Sam byłem świadkiem. Nadmienię, że siostra również ma uprawnienia do badań na broń. Jak bada nie pytałem. Mieszkam w innym mieście. Sam jej stosunek do posiadania broni jest bardzo ale to bardzo hoplofobiczny.
Psycholog z którą miałem testy na broń już po testach w rozmowie całkiem poważnie stwierdziła, że nie rozumie po co staram się o takie pozwolenie i czy to nie przypadkiem dlatego aby podbudować sobie ego. O tym, że nie wiedziała właściwie czego dotyczy to pozwolenie wspomniałem już powyżej.
Zalecałbym mniej wiary w naszych psychologów.
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: testy psychologiczne

Post autor: FridayNightSpecial »

Kobiety są generalnie przeciwko broni wiec sie nie dziw.
Niby mamy je bronic ale przeciez bron jest niebezpieczna wiec lepiej jej nie uzywac.

Z tego wynikł mi dobry wniosek na czas gdy sam bede sie wybieral na badania - isc do mezczyzny.
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2017, 15:29 przez FridayNightSpecial, łącznie zmieniany 1 raz.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: testy psychologiczne

Post autor: Ghostdog »

Tak sobie poczytałem o tych testach MMPI-2, to co dostępne jest w różnych zakamarkach Internetu i nie tylko.
Najczęstszą rzeczą, którą wyczytałem w praktycznie co drugim zdaniu było to, że wyniki trzeba odpowiednio interpretować i że same suche liczby wiele nie znaczą, bo wszystko jest zależne od kontekstu. Czyli obiektywność jest równa obiektywności psychiatry, którą to kolega powyżej wystarczająco chyba podważył. Jednocześnie, dana osoba pisząc taki test powtórnie, gdzie test będzie oceniany przez inną osobę może uzyskać inny wynik i inną interpretację tego testu. Daleko temu mechanizmowi do obiektywnego wyznacznika, który miałby funkcjonować na masową skalę.
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2017, 17:34 przez Ghostdog, łącznie zmieniany 1 raz.
I love my SIGs.
chris77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 05 grudnia 2015, 14:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: testy psychologiczne

Post autor: chris77 »

lasooch pisze:Koledzy, Wasze testy psychologiczne / rozmowa z psychologiem serio były przeprowadzane rzetelnie, wnikliwie i z zaangażowaniem?
Mój test nie był "na odwal się". Może dlatego odniosłem takie wrażenie, bo po każdym teście psycholog mówiła jakie na jego podstawie wyciąga wnioski. Znaczy, że przeanalizowała i to nawet trafnie.
lasooch pisze:
Kraku pisze:testy typu HathawayMcKinley
Może masz wiedzę czy takie sensowniejsze testy wiszą gdzieś online, tak by samemu zrobić sobie badanie i później nie wiem, porównać z kluczem czy otrzymać jakąś tam pobieżną ocenę własnej osobowości? Tak z własnej ciekawości chętnie bym sprawdził na czym polegają.
Nie rób samemu. To nie ma sensu. "Spalisz" sobie test, bo nie można tego samego użyć drugi raz, przynajmniej przez jakiś czas. To nie jest jak "psychotesty" w gazetach, gdzie podliczasz sobie punkty i masz wynik. Ktoś to musi przeanalizować, w niektórych wypadkach zadać dodatkowe pytania.
A jeśli jesteś ciekaw jak działają to lepiej znajdź książkę która omawia metodykę, sposób tworzenia i użycia takich testów. Gdzieś miałem jakiś skrypt uczelniany do tego i tam były też przykładowe, dla ciekawskich.
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: testy psychologiczne

Post autor: slepe_oko »

Po raz wtóry pytam po co robicie na ten temat wiwisekcje?EOT
:512:
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: testy psychologiczne

Post autor: Kraku »

post do skasowania. za dużo napisałem.
Ostatnio zmieniony 01 września 2017, 06:49 przez Kraku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
voltan
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 03 marca 2017, 18:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Legionowo
Grupa: Zbanowany

Re: testy psychologiczne

Post autor: voltan »

Moim zdaniem juz teraz łatwo...zbyt łatwo uzyskac pozwolenie na bron. W sejmie jest projekt ustawy o broni i amunicji Kukiz15 ktory mam nadzieje nigdy go nie opusci. Pozwolenia beda wydawac starosci lub prezydenci miast, obywatelska karta broni? pozwolenie podstawowe. Niestety chyba bez wywiadu dzielnicowego, sprawdzenia przez policje (teraz podobno sprawdzaja nawet w CBA, ABW i innych) niewiem jak z badaniami i egzaminem. Obecny system pozwolen jest dobry i nie powinno sie tego zmieniac. To nie jest pozwolenie na wycinke drzewa na dzialce, a starosci i prezydenci nawet z tym sobie nie radza. Zostawmy sprawe pozwolen i egzaminow na bron policji.
Jeśli władza mówi "broń nie jest Ci potrzebna", to lepiej kup dwie sztuki.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: testy psychologiczne

Post autor: Ghostdog »

1 Post, z Legionowa... pewnie prosto z CSP się urwał :P
I love my SIGs.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”