Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: FIGA1 »

Dzień dobry,

takie szybkie pytanie do Państwa jako osób pozytywnie zakręconych w temacie broni. Otóż zaobserwowałem u siebie dość nieprzyjemne zjawisko przy treingach: chodzi o to, że w początkowym etapie treningów TRAPa (strzelania do rzutków) zajęło mi trochę opanowanie postawy i ruchów nim zacząłem trafiać i strącać rzutki -miałem kilka treningów i w końcu zacząłem trafiać. Wszystko super, w serii 3 lub 4 na 5 strącanych - już już myślałem że sztukę strzelania rzutka odchodzącego jako tako opanowałem. Aż tu od chyba 3 treningów obserwuję u siebie jakąć trudną do racjonalnego wyjaśnienia ,,blokadę" - jak wcześniej spokojnie strącałem 3/5 rzutki lub więcej w serii tak ostatnio max co strącam to 2 a czasem i 0/5. Z tego co obserwuje, to ani tor lotu rzutka się nie zmienił (stanowisko na wprost i rzutek odchodzący) ani też broń jakoś bardzo nie zmieniła się - treuję na konstrukcjach browning-a b725 - jedyne co jest inne to amunicja - wcześniej trenowałem z 21g FAM Pionki a teraz od jakiegoś czasu strzelam z SAGA Eurotrap 24g. Ale to przecież raczej nic takiego - ot inny nabój, który teoretycznie odrobinę mocniej ,,kopie". Stąd moje pytanie: czy Państwu (szczególnie osobom początkującym) też podobna blokada się kiedyś przytrafiła? Jeśli tak, jak sobie z tym radzić na trenigu i jak dobrze przygotowywać się do treningu aby ta blokada nie występowała? Instruktor mówi mi, że moja postawa i ruch za rzutkiem jest w miarę ok a mimo to z trafieniami krucho.
A może ja poprostu sobie to wszystko wymyśliłem i wszystko jest w tym, że strzelać nie potrafie a czynnik stresowy w treningach nie występuje? :(
FIGA1
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: Ślubek »

Nie wiem, jak w trapie (strzelam z pneumatyków), ale zaobserwowałem podobny efekt - gdy idzie nieźle (nawet na treningu), człowiek zaczyna się spinać, żeby było jeszcze lepiej ... i wtedy się pogarsza.

Sposób - po pierwsze strzelać na luzie. To nie Olimpiada, od wyników treningu nic nie zależy. Po drugie - strzelać jak najwięcej, aby mięśnie działały automatycznie, nie zastanawiać się np. nad chwytem, czy celowaniem - to ma być odruch. Pomóc może nawet trening na sucho - trap jest dość dynamiczny, więc ćwiczyć np. złożenia do strzału. Po trzecie (ale to już moje własne spostrzeżenie) - nie przesadzać - strzał ma być przyjemnością - kiedy pod koniec treningu masz dość i to widać na tarczy (no właśnie, pneumatyki :^) ) lepiej zakończyć niż strzelać na siłę, tylko po to, aby wykonać plan treningu.

No i dobrze byłoby zapytać trenera - może faktycznie coś jest nie tak z tym "większym kopem".

To takie moje amatorskie spostrzeżenia, zawodowcy trenujący po kilka godzin dziennie zapewne będą podchodzili do tego inaczej.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: kewalsPL »

Może zacznij się bawić strzelaniem, wyniki przyjdą same jeśli nie będziesz się spinał. Psychiczne podejście to połowa sukcesu w strzelectwie :-D .
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: tomekwroclawski »

różnica w naboju ogromna
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: FIGA1 »

orex pisze:A może to jakaś forma fobii społecznej? Że jesteś na świeczniku i wszyscy patrzą i oceniają. Czyli lęk przed lękiem. Ostatnio oglądałem filmik. Jest taka zasada: 316. Czyli 3s wdychasz powietrze, 1s przetrzymujesz i przez 6s wypuszczasz. Uspokajasz oddech.
Fobia to napewno nie jest :wink: - pracę mam taką, że muszę wyjść i przed grupą coś wykonać, przedstawić i nie mam z tym problemów a wręcz to lubię. Ze strzelaniem tak samo - polubiłem i to bardzo. Ale z tym uspokojeniem oddechu to fajna technika - z pewnością wypróbuję. Być może chodzi też trochę o to, że gdzieś tam z tyłu głowy mam, że czeka mnie w perspektywie egzamin i chciałbym go zdać. Pewnie dużo osób ma podobnie. Na ten momęt zrobiłem sobie dwa tygodnie przerwy od treningów - jadę w góry naładować baterie :-D
FIGA1
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1026
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: slepe_oko »

Pewnie sie nie pogniewają http://strzelectwo.kimla.de/?taktyka,110
:512:
Awatar użytkownika
Michaus
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 1394
Rejestracja: 20 maja 2010, 14:04
Tematy: 69
Lokalizacja: Pabianice
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: Michaus »

Myślę, że Bogdan w tym celu to tam umieścił.
Podałeś linka do jego strony, więc chyba wszystko jest OK.
Pretensje mógłby mieć, gdybyś przywłaszczył jego tekst i tu wkleił.
Autorowi wątku, proponuję przeczytać wszystkie "Pyśma" z tej strony.
"Nie muszę wyważać drzwi co już zostały wyważone."
Awatar użytkownika
SP5L
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 07 lutego 2017, 10:35
Tematy: 0
Lokalizacja: 07-306 BROK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: SP5L »

Witam
Bardzo dobry ten tekst w linku powyżej - trzeba liczyć siły na zamiary !!!
Pozdrawiam Edek

Rewolwer New Army 1858 "Remington" INOX kal. 44 8 cali, Rewolwer PIETTA 1863 "Remington" POCKET kal. 31.
Awatar użytkownika
Poisonblade
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 18 stycznia 2019, 09:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: Poisonblade »

Wiem, temat sprzed roku... ale coś w tym jest.
Ostatnie zawody:
TRAP 10:
- pierwszy strzał próbny, na luzie - trafiony
- 5 strzałów - wszystkie trafione. Pomyślałem, że może dzisiaj powalczę o naprawdę dobre miejsce.
- NIC od tej pory nie trafiłem. Mało tego, w pewnym momencie zacząłem się zastanawiać, gdzie bezpiecznik a gdzie spust...
Psp20:
- strzały próbne: 3x10 w sam środek. Jest dobrze. Może to jest mój dzień?
- seria oceniana: kompletna porażka. Jeszcze nie ma wyników, ale nie spodziewam się nawet 90 pkt. Druga seria i wiem, że i tak podium nie będzie - i od razu o wiele lepsze strzały.

Strasznie dużo zależy od psychiki, doświadczenia i tego, co sobie "wkręciłeś" przed strzelaniem / w trakcie.
Nie mówię, że trzeba strzelać niedbale lub z za dużą nonszalancją, ale im bardziej strzelam dla siebie a mniej dla wyniku tym więcej punktów.
Ostatnio zmieniony 04 marca 2019, 17:28 przez Poisonblade, łącznie zmieniany 1 raz.
Ppn, Kpn, Psp, Pcz, Ksp, Kdw, Kcz, long range, 12/70
panKompot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 20 września 2017, 14:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: panKompot »

Im więcej strzelasz tym spokojniejszy jesteś. Im spokojniejszy jesteś tym bardziej olewasz wyniki. Później jesteś na luzie i masz wyniki. I tak już jesteś pewny bo już zawsze trafiasz. A jeśli i wtedy "raz na ruski rok" spudłowałeś to wiesz że za bardzo olałeś.
Innymi słowy idź się odlej przed strzelaniem, olej wyniki i pracuj lepiej :502:
Ja tak to widze :wink:
Ten niżej śmierdzi rybką...
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak radzić sobie ze stresem i ,,blokadą" podczas treningu?

Post autor: variag »

Podobno napisano to 2000 lat temu, ale na 100% dotyczy to strzelania:
" Kiedy łucznik strzela nie dla wygranej, panuje nad wszystkimi swoimi władzami.
Kiedy strzela, by wygrać mosiężną klamrę, staje się nerwowy.
Kiedy strzela by zdobyć nagrodę wykonaną ze złota, staje się ślepy, widzi cel podwójnie, a umysł go zawodzi. Umiejętności jego się nie zmieniły : to nagroda go rozdwaja. Zależy mu na niej! Więcej myśli o niej, niż o strzelaniu, a potrzeba zwycięstwa wysysa jego moc "
Ostatnio zmieniony 23 marca 2019, 00:51 przez variag, łącznie zmieniany 1 raz.
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”